News

Gdy tylko Apple miało w planach wprowadzenie ładowarki AirPower do sprzedaży, byłem niemal pewny, że kupię ją niezależnie od ceny. Potencjalny komfort korzystania z niej był moim zdaniem wart wysokiej ceny. Niestety producentowi nie udało się oszukać praw fizyki i przynajmniej na ten moment oficjalnie z niej zrezygnował.

Głośniki Sonos dobrze znane są czytelnikom MyApple, w ostatnich miesiącach opisywaliśmy m.in. modele Sonos One. Niedawno firma zaprezentowała najnowszy swój produkt, głośnik Sonos Move, który w ostatnich tygodniach miałem okazję intensywnie testować.

Niewielu jest w naszym kraju producentów akcesoriów dla urządzeń mobilnych, którzy mogliby się pochwalić naprawdę wysoką jakością i własną technologią opracowywaną tutaj, na miejscu. Chlubnym wyjątkiem jest firma Green Cell, której produkty - opisywane już kilkukrotnie na MyApple - cieszą się uznaniem użytkowników. Marka Green Cell znana jest przede wszystkim ze świetnych akcesoriów do ładowania smartfonów, tabletów i komputerów oraz samych baterii. Pół roku temu opisywałem na MyApple power bank Prime tej marki, o pojemności 10 tysięcy mAh. Na ostatnich targach IFA w Berlinie Green Cell zaprezentowała kolejny produkt - power bank PowerPlay10, wyposażony w gniazdo USB-C o mocy 18 W i technologię Power Delivery.

Po dwóch latach oficjalna aplikacja Twittera dla macOS wróciła do Mac App Store. Program jest tak naprawdę wersją dla iOS/iPadOS, która została przeniesiona na Maca dzięki wprowadzonej w nowym systemie i Xcode 11 technologii Catalyst.

Produkty holenderskiej marki Fresh 'n Rebel pojawiały się już na MyApple. Były to m.in. słuchawki Clam z aktywnym systemem redukcji hałasu oraz głośnik Rockbox Bold L. Na tegorocznych targach IFA marka ta zaprezentowała kilka nowych produktów (o czym pisałem tutaj), m.in. niewielkich rozmiarów głośnik Rockbox Bold X. W ostatnich tygodniach miałem okazję go intensywnie testować.

Kiedy podróżuje się pomiędzy domem a biurem, uczelnią lub szkołą, a być może nawet dalej w interesach, odpowiedni sprzęt do przenoszenia komputera, tabletu i wszelkich elektronicznych gadżetów i akcesoriów to sprawa wręcz krytyczna. Dlatego warto stawiać na sprawdzone marki, a taką niewątpliwie jest JCPAL. Akcesoria tej marki od lat cieszą się dużą popularnością użytkowników iPhone'ów, iPadów czy komputerów Mac. Warto wiedzieć, że w jej ofercie jest też świetny miejski plecak.

Jednym z najmroczniejszych i najciekawszych według mnie tytułów dostępnych obecnie w Apple Arcade jest „Overland”. To swego rodzaju amerykańska opowieść drogi, w której grupa często przypadkowych osób przemierza samochodem Stany Zjednoczone, a raczej to, co z nich zostało. „Overland” jest bowiem grą utrzymaną w klimacie postapokaliptycznym.

O „Oceanhorn: Monster of Uncharted Seas” pisałem na MyApple wielokrotnie. To jedna z najlepszych – moim zdaniem  – gier przygodowych, jakie powstały. Inspirowana klasyką (Legend of Zelda) gra powstała w wersji dla iOS, macOS, tvOS, Android, PS4, Xbox One, Windows i Nintendo Switch. Gracz wcielał się tam w postać chłopca, który starając się rozwiązać zagadkę zaginięcia swojego ojca, musi pokonać żyjące w oceanie bestie, w tym tytułowego potwora - Oceanhorn. Akcja gry rozgrywała się na wyspach archipelagu powstałego po upadku i pochłonięciu przez wody oceanu królestwa Arkadii. „Oceanhorn 2: Knights of the Old Realm” to prequel tej historii, bo przestawia wydarzenia o tysiąc lat wcześniejsze.

Wśród produkcji dostępnych w Apple Arcade znaleźć można wiele gier tzw. casualowych, w które gra się zwykle dla zabicia czasu, np. jadąc pociągiem, autobusem, tramwajem czy metrem, albo jako pasażer samochodu, w godzinach szczytu, kiedy wszystkie pojazdy stoją w korkach. Wydaje się, że nie ma nic lepszego na tę okazję niż najnowsza gra „Mini Motorways” ze studia Dinosaur Polo Club, znanego z podobnej gry dla iOS - „Mini Metro”.

Wśród gier dostępnych w Apple Arcade nie mogło zabraknąć także kosmicznej strzelanki połączonej z turową grą RPG. Taką właśnie grą jest „Spaceland”. Fabuła jest dość prosta i nawiązuje choćby do pierwszych dwóch filmów z serii „Obcy”. Z bazy znajdującej się na dalekiej planecie wysłany zostaje sygnał ostrzegawczy (niczym ze statku w filmie „Obcy, ósmy pasażer Nostromo”), który odbiera drużyna gwiezdnych strażników. Po ich wylądowaniu okazuje się, że cała baza opanowana jest przez obce formy życia. Zadaniem gracza jest jej oczyszczenie i uratowanie nielicznych żywych jeszcze członków jej załogi.

Rynek przejściówek, stacji dokujących (tak zwanych hub'ów) jest dość nudny. Producenci przede wszystkim prześcigają się w ich rozmiarach, wyglądzie czy zamontowanych portach. Na ich tle postanowił wyróżnić się Minix, wprowadzająć do sprzedaży hub'a z wbudowanym dyskiem SSD.

Ciemnych i mrocznych gier platformowych, w których bohater widziany jest niejako z profilu, jest w App Store sporo. Jedną z najlepszych jest bez wątpienia „Limbo”. W usłudze Apple Arcade dostępna jest też gra, która jednoznacznie kojarzy się z tamtym tytułem. Mamy tu widok z boku, mamy mrok oraz grę światła i cieni. Mowa o „Projection: First Light”, w którym to właśnie ta gra światła i cieni ma szczególne znaczenie.

Audio-Technica to marka dobrze znana wśród miłośników dobrego brzmienia. Jednym z najbardziej chyba rozpoznawalnych modeli słuchawek tej firmy, popularnym także wśród producentów muzycznych i muzyków, odwiedzających co jakiś czas studio, jest przewodowy M50x. Sam spotkałem się z nim i korzystałem z niego właśnie w studio. W ubiegłym roku Audio-Technica zdecydowała się odciąć tę swego rodzaju pępowinę i wypuściła wersję bezprzewodową, model M50xBT.

Niewątpliwie produkty Apple cechuje niezwykły minimalizm, często wręcz zbyt przesadny, co może prowadzić do mało komfortowego korzystania z niektórych akcesoriów. Jednym z nich jest klawiatura Smart Keyboard, przeznaczona do iPadów. W warunkach domowych, gdy tablet spoczywa na biurku czy stole, jest ona niezwykle wygodna. Problemy zaczynają się, gdy chcemy zacząć z niej korzystać w podróży czy nawet na kanapie.

Myszki marki Logitech najlepsze są i basta - tego typu stwierdzenie nie jest czczym gadaniem rzuconym na wiatr, choć oczywiście znajdą się tacy, którzy z nim się nie zgodzą. Od lat jednak akcesoria tej firmy wybierane są często przez profesjonalistów, którzy spędzają przy komputerze długie godziny. Sa po prostu wygodne i bardzo funkcjonalne. Jednym z bardziej popularnych są myszki MX Master. W ubiegłym miesiącu Logitech zaprezentował jej trzecią generację - MX Master 3. Miałem okazję testować ją przez ostatnie dwa tygodnie.

Głośniki bezprzewodowe to rzecz, podobnie jak słuchawki, bez których trudno jest mi obejść się przy codziennym słuchaniu muzyki. Staram się szukać najlepszych w każdej półce cenowej. Najnowszym moim odkryciem jest głośnik bluetooth Addon T5 szwedzkiej firmy Audio Pro. Przyznam, że dotąd nie miałem okazji słuchać muzyki na głośnikach tej marki, więc było to ciekawe doświadczenie pod każdym względem - dźwiękowym i estetycznym.

Edward Snowden to jeden z najbardziej znanych tzw. sygnalistów, który w 2013 roku udostępnił dziennikarzom materiały pokazujące, jak agencje rządu Stanów Zjednoczonych inwigilują masowo obywateli tego kraju. Mimo upływu sześciu lat postać ta, a przede wszystkim jej czyn, wciąż budzą ogromne kontrowersje i skrajne opinie. Dla jednych to wspomniany już sygnalista, dla drugich zdrajca. Jego autobiografia z pewnością rozbudzi te kontrowersje na nowo.

Niezależnie od tego, jak bardzo pojemne będą baterie w naszych smartfonach i laptopach, wciąż trzeba będzie je ładować – i robić to bezpieczenie i szybko. Do niedawna temat ten spędzał sen z powiek niejednemu użytkownikowi, którego biurko ginęło w stosie kabelków i ładowarek, od tych mniejszych do smartfonów po te duże, do MacBooka Pro na przykład. Przyznam, że kila lat czekałem na to, aż problem ten zostanie rozwiązany.

Telewizor był jednym z marzeń Steve'a Jobsa, ostatecznie jednak Apple nigdy nie wprowadziło takiego produktu na rynek, ograniczając się do przystawki telewizyjnej i decydując się bardziej zawalczyć o klienta na rynku usług z własnym serwisem VOD. To dobrze, gdyż na rynku mamy przynajmniej kilka firm, które akurat na produkcji telewizorów znają się jak mało kto. Apple ostatecznie otworzyło się na współpracę z nimi, czego efektem jest pojawienie się w ich telewizorach wsparcia dla AirPlay i HomeKit. Jednym z tych producentów, którzy na RTV i AGD znają się najlepiej, jest południowokoreański koncern LG, a efektem kooperacji z Apple jest m.in. najnowsza seria smart telewizorów OLED z systemem webOS i wsparciem dla AirPlay i HomeKit właśnie. Model z 55-calowym ekranem miałem okazję ostatnio testować.

Kilka miesięcy temu na łamach MyApple Magazynu Jacek Zięba opisywał swoje wrażenia z korzystania z głośnika Sonos One. Ja niedawno miałem okazję testować dwa takie urządzenia połączone w stereofoniczną parę.

Tim Cook dokonał, wydawać by się mogło, rzeczy niemożliwej. Zastąpił na stanowisku dyrektora generalnego Apple niekwestionowaną ikonę świata technologicznego - Steve'a Jobsa. Od lat, mimo ogromnej presji, rozwija tę firmę z sukcesem, stając się także ważnym liderem zmian społecznych w USA. Jego drogę, która zaczęła się w małym miasteczku w Alabamie, prezentuje Leander Kahney.

Kanały RSS to główny sposób, w jaki od lat przeglądam serwisy internetowe. Zamiast mozolnie wchodzić na poszczególne strony, wklepując adres w odpowiednim polu przeglądarki, mam całą listę wszystkich nowych wpisów blogowych czy artykułów, które pojawiły się ostatnio w interesujących mnie serwisach. Wszystko to dzięki kanałom RSS.

Właściwie każda przeglądarka webowa, przynajmniej te działające na dużych komputerach, w tym i na Macach, oferuje swoją własną stronę startową. W każdej przeglądarce wygląda ona inaczej i znaleźć można na niej różne informacje. Przy korzystaniu z różnych przeglądarek różnice pomiędzy stronami startowymi mogą być męczące i irytujące, dlatego warto poszukać rozwiązania w postaci jednej identycznej strony startowej dla nich wszystkich. Taką stroną jest Bonjour, stworzona przez Victora Azeveda i Tahoe'a Beetschena.

Z programami, które codziennie robią to, co do nich należy, rozszerzając wygodę korzystania z macOS jest tak, że czasem zapominam o tym, że nie są one natywną częścią systemu. Wśród nich znajduje się pewna niepozorna aplikacja, z której korzystam z przerwami od niemal dziesięciu lat. To jeden z koni pociągowych, bez których niekiedy niechybnie zagubiłbym się w gąszczu plików na dysku mojego MacBooka. Ten program to Trickster.

Korzystam prywatnie i służbowo z 27-calowego monitora, którego podłączam do swojego 13-calowego MacBooka Pro. Od kilku lat taki zestaw sprawdza się u mnie bardzo dobrze. Relatywnie duży ekran pozwala na wygodną pracę z tekstem, grafiką czy edytorem kodu, a średnich rozmiarów laptop bez problemu mieści się w torbie i umożliwia mi pracę, na przykład gdy siedzę na kanapie. Przez ostatnich kilka tygodni miałem jednak okazję spróbować czegoś zupełnie nowego.

Od lat na moje biurko trafiają różne monitory, zarówno te mniejsze, jak i te większe. Różne są też ich ceny, wielkości ekranów i rozdzielczości. Jakiś czas temu trafił do mnie budżetowy monitor Philips Brilliance 252B.

Od wielu lat w redakcji MyApple szukaliśmy optymalnego rozwiązania do komunikacji i zarządzania zadaniami oraz tematami przydzielonymi poszczególnym osobom. Wiele lat temu, kiedy dochodziłem do MyApple, redakcja korzystała ze Skype'a. Ja wniosłem mój lubiony wówczas manager zadań - Wunderlist. Niedługo później pojawił się Slack, który na kilka lat stał się naszym podstawowym kanałem komunikacji. Później, po przejęciu Wunderlist przez Microsoft, zastanawialiśmy się nad bardziej rozbudowanym managerem. Próbowaliśmy kilku rozwiązań, w tym Trello, ale wciąż nie były one optymalne. Tak naprawdę szukaliśmy czegoś, co połączy funkcjonalność znaną ze Slacka i Trello właśnie. Taka usługa powstała, i do tego w Polsce – nazywa się HeySpace.

Z każdym rokiem przybywa coraz więcej nowych produktów audio współpracujących z systemem macOS. Platforma Apple wybierana jest od dawien dawna przez wielu profesjonalistów z branży muzycznej na całym świecie. Dzięki takiej firmie jak Native Instruments, początkujący DJ'e, producenci muzyczni czy realizatorzy dźwięku mogą sięgnąć po świetne, bardzo funkcjonalne produkty, w naprawdę przystępmnych cenach. Tym razem przedstawię jeden z nich o nazwie Komplete Audio 2, który jest interfejsem audio.

Jednym z produktów, o którym intensywnie myślał Steve Jobs, a który nigdy nie doczekał się realizacji przez Apple, był telewizor. Firma zdecydowała się jedynie na stworzenie własnej przystawki telewizyjnej Apple TV, która przez samego Steve'a określana była mianem „hobby”. W kolejnych jej wersjach, mimo pewnego jej rozwoju, Apple udowadniało, że nie jest w stanie przekuć tego „hobby” w realny produkt, który mógłby rozwinąć się w coś większego. Co gorsza Apple TV HD (czwartej generacji) czy nawet Apple TV 4K to produkt, który firma traktuje jak niechciane dziecko. Wydawałoby się, że nigdy nie doczekamy się telewizora, o którym myślał Steve Jobs. Ostatecznie jednak taki telewizor powstał, a właściwie powstała cała ich seria, i zrobiła je firma Samsung, która na tych urządzeniach zna się chyba najlepiej ze wszystkich. W ostatnich tygodniach miałem okazję testować model Q60R.

Dobre słuchawki to podstawa, to dzięki nim mam najbliższy i niemalże intymny kontakt z muzyką, niezależnie od tego, czy pracuję, odpoczywam, czy jadę pociągiem, lecę samolotem, czy za plecami mam bawiące się dzieci. Dobre słuchawki pozwalają mi zanurzyć się w świecie dźwięków i odciąć się od rzeczywistości. W ostatnich tygodniach sprawdzałem najnowszy model Audio-Techniki - ATH-SR50BT.