News

Kompaktowe głośniki Bluetooth to dość popularne akcesoria, do których jednak podchodzę dość sceptycznie. Nie licząc sprzętów z naprawdę wysokiej półki, zwykle grają one bardzo przeciętnie. Marka Fresh'n Rebel reprezentuje średnią półkę cenową, na której bywa różnie. Po teście słuchawek Clam miałem jednak nadzieję, że otrzymany do testów głośnik Rockbox Bold L zaskoczy mnie pozytywnie. Czy tak się stało? Odpowiadam poniżej.

Od dłuższego czasu rozglądałem się za głośnikiem do swojego mieszkania. Nie chciałem inwestować w rozbudowany system audio, ale też nie miałem zamiaru ograniczać się do niskiej jakości urządzeń. Muzyka zawsze była ważną częścią mojego życia, więc znalezienie optymalnego rozwiązania okazało się niemałym wyzwaniem. Wielokrotnie przeglądałem oferty takich producentów, jak Bose, Band&Olufsen czy Yamaha, długo zastanawiałem się też nad HomePodem, ale ostatecznie wybór padł na Sonosa One.

Power banki to nieodzowny element wyposażenia właściwie każdego użytkownika smartfona. Można je znaleźć w kieszeni lub torbie niemal każdego z nich. Są power banki o mniejszej i większej pojemności, różnią się też wielkością i wyglądem, są także takie wyposażone w złącze USB-C Power Delivery, za pomocą których naładujemy nie tylko smartfona czy tablet, ale również podładujemy laptopa.

Chyba każdy z serwisów oferujących muzykę na żądanie ma swoich fanów. Ja przesiadłem się ze Spotify na Apple Music właściwie zaraz po otwarciu tego drugiego. Nie przeszkadzał mi interfejs, na który wielu narzekało, a już na pewno nie przeszkadza mi obecny wygląd aplikacji Muzyka w iOS. Faktycznie jednak jest on sztywny, nie można dostosować go do własnych potrzeb. Tutaj użytkownikom Apple Music przychodzi z pomocą API MusicKit, które umożliwia tworzenie własnych aplikacji pozwalających korzystać z zasobów tej usługi. O kilku webowych aplikacjach pisaliśmy już na MyApple. W przypadku iOS jedną z takich aplikacji jest Marvis Pro.

Systemy mulit-room razem ze strumieniowaniem muzyki szturmują z sukcesem serca i salony wielu użytkowników. W dobie Tidala, Spotify, Apple Music, Pandory, Dezeera czy Google Music, a także usług VOD, serwerów NAS, smartfonów i tabletów tradycyjne zestawy stereo, budowane z wielu elementów, mają sens przede wszystkim w przypadku urządzeń dla naprawdę wysublimowanych audiofilów. Dla osób, które na równi z brzmieniem cenią sobie przede wszystkim muzykę i to ona pozostaje najważniejsza, liczy się także wygoda. Tutaj właśnie sprawdzają się systemy multi-room, w ramach których zwykle dostępne są urządzenia z różnych półek cenowych. Zacząć można od niewielkiego elementu, a następnie dołączyć kolejne, w różnych pomieszczeniach. Z kolei dzięki strumieniowaniu, sieci WiFi, zyskującemu na popularności wsparciu dwukierunkowego Bluetooth z kodekiem aptX HD, w salonie można często ograniczyć się do jednego elementu, streamera zintegrowanego ze wzmacniaczem i zestawu kolumn. W obecnych czasach niewielka skrzynka może oferować jakość dźwięku wcześniej niespotykaną w klasie tego typu urządzeń. Tak właśnie jest z Bluesound Powernode 2i.

Ładowanie indukcyjne ma swoich zwolenników, jak i przeciwników. Ja zaliczam się zdecydowanie do tych pierwszych. O wiele wygodniej i łatwiej mi odłożyć telefon na biurku lub nocnym stoliku na odpowiednią matę lub stand, bez poszukiwania kabla Lightning. Pisałem już kilkukrotnie, że dzięki wygodnym ładowarkom indukcyjnym moje iPhone'y są niemal zawsze naładowane do pełna.

Walter Isaacson znany jest czytelnikom MyApple ze świetnej i obszernej biografii Steve'a Jobsa czy dzieła „Innowatorzy" poświęconego osobom, które miały ogromny wpływ na rozwój komputerów i ostatecznie internetu. Ma na swoim koncie także biografie m.in. Benjamina Franklina i Alberta Einsteina, którzy, podobnie jak Jobs, nazywani często byli Leonardami swoich czasów. Kwestią czasu było więc to, kiedy zabierze się on za biografię samego mistrza renesansu. To obszerne dzieło ukaże się w Polsce już 15 maja nakładem wydawnictwa Insignis.

O tym, jak ważne są w moim życiu, a szczególnie w pracy, słuchawki, pisałem już wielokrotnie. Pracując w domu i mając często za plecami dwóch moich synów oglądających filmy, grających na Playstation czy bawiących się razem, dodać do tego szum generowany przez sprzęty domowe, odkurzacz, wiatrak wentylatora, to otacza mnie często hałas. Stąd też dobre słuchawki są dla mnie krytycznym elementem wśród moich narzędzi pracy (może po MacBooku Pro, na którym piszę ten tekst i iPhonie). Przez moje biurko przewija się sporo tego typu urządzeń. W ostatnich dwóch tygodniach były to słuchawki Fresh 'n Rebel CLAM.

Bardzo długo nie mogłem się przekonać do lokalizatorów Bluetooth. Dotąd uzywałem głównie takich, które właściwie ograniczały się tylko to odnalezienia kluczy lub portfela w mieszkaniu i dawały mi znać przy wyjściu z domu, jeśli którychś z nich zapomniałem. Dlatego też z dużą dawką sceptycyzmu podchodziłem do kolejnego produktu tego typu - polskiego notiOne. Okazuje się jednak, że w działa on znacznie dalej niż sięga zasięg Bluetooth mojego iPhone'a.

Polskiej marki Green Cell nie trzeba już przedstawiać czytelnikom MyApple. To chyba jeden z nielicznych naszych krajowych producentów akcesoriów, którego produkty są nie tylko dobrej jakości, ale - co nie mniej ważne - także cieszą oko. Nie inaczej jest z drugim już w jego ofercie hubem USB-C.

Słuchawki bezprzewodowe true wireless stają się już standardem na rynku. Ma już je w swojej ofercie niemal każdy liczący się producent. Niedawno pojawiło się na nim nowe urządzenie tego typu popularnej marki Audio-Technica. Model ATH-CKR7TW miałem okazję testować w ostatnich tygodniach.

Clean My Mac to jedna z podstawowych aplikacji, którą instaluję na moim Macu. Od lat program ten pozwala mi utrzymywać mój komputer w dobrej kondycji, usuwając z dysku wszelkiego rodzaju śmiecie, pliki tymczasowe czy duplikaty. Dzięki najnowszej wersji - Clean My Mac X - mogę też bezpiecznie usuwać programy, uwalniać pamięć komputera, a nawet podglądać stan baterii mojego Maca, iPhone'a i iPada, szybkość transferu danych czy stopień wykorzystania miejsca w chmurze Dropbox. Od około tygodnia mogę też za jego pomocą wygodnie wyszukiwać wszystkie duże pliki na dysku, a to dzięki nowej funkcji nazwanej Plikoskop.

Jak wszyscy pewnie zauważyliśmy, sprzęt Apple widywany jest prawie za każdym razem gdy widzimy DJ'ów czy muzyków na scenie. Oprócz dobrze prezentującego się "jabłka", najważniejszym elementem jest tutaj system, który daje nam poczucie spokoju i dzięki któremu nie myślimy, że na scenie coś się wydarzy. Tym razem zaprezentuję wam aplikację dla macOS o nazwie Mixed In Key, która jest używana głównie przez DJ'ów (choć nie tylko - producenci też jej używają), do tzw. harmonicznego miksowania muzyki.

Wszyscy zajmujący się na codzień dźwiękiem mają potrzebę ciągłego jego analizowania. Jak w każdej dziedzinie znajdziemy wiele podobnych do siebie narzędzi, jednak firma Aurchitect Audio Software robi oprogramowanie, które dosłownie odpowiada na potrzeby muzyków i dźwiękowców. Opisywany dzisiaj zestaw narzędzi o pięknej nazwie Aura, zdobywa coraz większą popularność - używa go wielu specjalistów (dla przykładu - niemiecki inżynier i muzyk Hannes Bieger). Jest to kolejny, najnowszy produkt firmy Aurchitect, który powoli wypiera swojego poprzednika czyli pakiet Spectre.

Power bank to wciąż jedno z podstawowych akcesoriów, jakie staram się mieć zawsze ze sobą, kiedy wychodzę z domu na cały dzień. I choć nowe smartfony stają się coraz bardziej energooszczędne, to wciąż czas pracy na baterii tych urządzeń jest swego rodzaju wąskim gardłem. iPhone nie jest zresztą jedynym urządzeniem mobilnym, które zabieram ze sobą w krótsze czy dłuższe podróże. Zwykle w torbie i plecaku znajduje się także czytnik ebooków, ładowarka do zegarka Apple Watch, router WiFi albo nawet drugi smartfon. Power bank jest więc koniecznością. Warto zatem zabierać takie urządzenie, które zapewnia najlepsze parametry przy stosunkowo niewielkich rozmiarach oraz świetny wygląd, tak by można było wyciągnąć je bez wstydu. Tych cech nie można odmówić power bankowi Green Cell GC Prime 10000 mAh wyposażonemu w technologię szybkiego ładowania Ultra Charge.

Na moim biurku poza MacBookiem Pro znajduje się wiele różnych urządzeń, z których korzystam na co dzień, a które co jakiś czas wymagają naładowania. Wspomnę tutaj choćby o dodatkowej klawiaturze, trackballu czy myszce Apple Magic Mouse, jest też kilka baterii do ładowania smartfonów, z których korzystam nie tylko na wyjazdach. Wszystko to wymaga odpowiedniego źródła ładowania, a rozwiązanie w postaci wielu ładowarek wpiętych do gniazdek elektrycznych nie jest ani wygodne, ani tym bardziej optymalne. Na rynku jest na szczęście wiele przejściówek czy też hubów pozwalających na jednoczesne ładowanie kilku urządzeń. Większość z nich oferuje jednak tylko ładowanie wspomnianych już smartfonów czy też tabletów. Ja szukałem rozwiązania, które pozwoli mi na ładowanie nie tylko takich urządzeń, ale także mojego MacBooka Pro. Znalazłem je już kilka tygodni temu – to hub Freedy 80 W USB-PD Multi Quick Charging Adaptor.

Uwielbiam wieczorem poczuć się niemal jak w kinie i obejrzeć film na naprawdę dużym ekranie. Warunki nie pozwalają mi jednak na korzystanie z tradycyjnych projektorów, dlatego od dawna interesują mnie modele ultrakrótkiego rzutu. Na MyApple opisywałem już projektor Philipsa i jedno z urządzeń marki Optoma. Czas na kolejny projektor tej marki. Model HD35UST 1080p.

O tym, że Twitter wprowadza szybki dostęp do przebudowanego widoku kamery pisałem 1,5 tygodnia temu. Funkcja ta pozwalać ma na szybkie wykonywanie zdjęć bezpośrednio w programie i dopiero później dodawanie ewentualnych opisów. Ostatecznie pojawiła się ona u wielu polskich użytkowników dopiero wczoraj.

Stali czytelnicy pewnie wiedzą, że uwielbiam nowoczesne gry planszowe i karciane. Na łamach bloga i magazynu MyApple już kilkukrotnie opisywałem ciekawe tytuły oraz ich rozwój w stronę integracji ze światem cyfrowym. Dzisiaj nie wypada mi nie wspomnieć o karcianej grze „Poprzez Wieki”, która za sprawą polskiego wydawnictwa Portal Games doczekała się swojego cyfrowego odpowiednika na platformy iOS oraz Android.

Światem graficznym „wstrząsnęła” dziś wiadomość, że firma Corel po raz kolejny zapragnęła zdobyć serca grafików i dtpowców pracujących na Makach. Pakiet o nazwie CorelDRAW 2019 pojawił się zarówno na stronie Corela jak i w Mac App Store ku wielkiej radości wszystkich trzech czekających na niego od lat grafików. U starszych stażem pojawił się natomiast zgryźliwy uśmieszek, to wydarzenie przypomniało im czym skończyła się podobna próba w czasach Maków PowerPC.

Od kilkunastu lat podstawowym moim sposobem zbierania informacji z serwisów internetowych są kanały RSS. Subskrybuję sporą ich liczbę, dlatego zawsze bardzo ważnym dla mnie było narzędzie do ich przeglądania i czytania wysyłanych przez nie pełnych lub skróconych wersji stron internetowych. Od lat najlepszym tego typu programem - moim zdaniem - zarówno w wersji dla Maca jak i iOS jest Reeder. Jego autor, Silvio Rizzi, udostępnił właśnie publiczną betę czwartej wersji dla Maca.

Serwis Slack, będący jednym z najlepszych na rynku i dostępnych w podstawowej wersji za darmo narzędzi komunikacyjnych dla zespołów, testuje swoją aplikację dla iOS z trybem ciemnym. Można ją pobrać za pośrednictwem TestFlight po wcześniejszym zapisaniu się do programu beta testów.

Yamaha znana jest nie tylko ze świetnych motocykli, ale chyba przede wszystkim z dźwięku, zarówno instrumentów muzycznych, jak i sprzętu audio. Od lat firma rozbudowuje portfolio świetnie brzmiących urządzeń wspierających opracowany przez nią autorski system multiroom o nazwie MusicCast. Jednym z najnowszych urządzeń Yamahy, które miałem okazję testować, jest soundbar Yahama MusicCast BAR 400, wyposażony w nowatorską technologię DTS Virtual: X, opracowaną przez firmę DTS, pozwalającą na strumieniowanie dźwięku przestrzennego, tak by otaczał użytkownika z każdej strony.

PlayStation Mobile udostępniło wreszcie długooczekiwaną przez wielu użytkowników PlayStation 4 aplikację PS4 Remote Play, pozwalającą za jej pośrednictwem grać na tej konsoli zdalnie za pomocą iPhone'a lub iPada.

Steve Jobs, który właśnie obchodziłby 64 urodziny swoją bezkompromisowością zaraził całe Apple. Można by śmiało sparafrazować częste wypowiedzi jego samego, jak i Tima Cooka, że jest ona częścią DNA firmy. Z pewnością Apple nie poszło na żadne kompromisy wprowadzając kilka lat temu, początkowo w nowym 12-calowym MacBooku, a później w MacBookach Pro gniazdo USB-C i rezygnując z wszelkich innych złącz. Jako użytkownik cenię sobie bardzo uniwersalność USB-C, które służyć może do podłączenia monitora, zewnętrznego dysku, iPhone'a czy źródła zasilania. Bezkompromisowość Apple nie przełożyła się jednak na szybką reakcję rynku. Producenci nie zrezygnowali z łączy USB-A, kart pamięci czy gniazd HDMI. Dlatego kompromisów musimy szukać my użytkownicy i zaopatrywać się w różnego rodzaju przejściówki czy huby. Tutaj jednak staram się nie iść już na kompromisy i wybierać rozwiązania równie uniwersalne, a więc huby, które zapewnią mi możliwie najbogatszy zestaw portów, o które mogę rozszerzyć mojego MacBooka Pro.

O tym jaka jest klawiatura w nowych MacBookach Pro czy 12-calowych MacBookach pisałem już kilkukrotnie. Nie chodzi tylko o nieodporny na pył, kurz czy różne cząsteczki mechanizm motylkowy klawiszy, który co tydzień profilaktycznie przedmuchuję sprężonym powietrzem, ale i o wielkość klawiszy i ich skok. Duże rozmiar i niewielki skok powodują, że literówki zdarzają mi się znacznie częściej niż w przypadku innych klawiatur, o niełamliwych spacjach nie wspominając, wstawianych wskutek przypadkowego przyciskania lewego CMD razem ze Spacją (jestem dziwakiem przestawiającym sobie od początku mojej przygody z Macami klawisze ALT i CMD). Nic zatem dziwnego, że od jakiegoś czasu poszukuję optymalnej klawiatury, na której mógłbym pisać dłuższe teksty. W ostatnich tygodniach miałem okazję testować kolejny produkt marki Logitech, uniwersalną klawiaturę bezprzewodową Craft.

Jak sprawują się baterie AirPods’ów po dwóch latach intensywnego używania? Czy po takim okresie żywotność słuchawki ważącej zaledwie 4 gramy znacząco różni się względem nowej? Opinie użytkowników są podzielone, jednak spore grono narzeka na znaczny stopień degradacji baterii.

Rynek słuchawek prawdziwie bezprzewodowych jest obecnie jednym chyba z najbardziej dynamicznych. Nic w tym dziwnego - użytkownicy w końcu mogą przestać przejmować się kablami i skupić na muzyce. Jak zwykle jednak to jakość dźwięku, wygoda, oraz czas pracy na baterii są bronią producentów w walce o klienta. Jednym z ciekawszych produktów minionego roku są zaprezentowane na CES 2018 słuchawki PSB M4U TW1.

Monitory z portem USB-C i funkcją ładowania za jego pośrednictwem laptopów stają się coraz bardziej powszechne. Coraz więcej pojawia się ich w ofercie Philipsa. Niedawno miałem okazję testować model 328P6AUBREB, który jednak przy swojej wielkości ekranu (32") oferował jedynie rozdzielczość QHD. W ostatnich tygodniach miejsce na moim biurku zajmowała znacznie ciekawsza konstrukcja - ultrapanoramiczny Philips Brilliance 349P7, z ekranem o przekątnej liczącej 34 cale.

Marki Netatmo nie trzeba - myślę - przedstawiać czytelnikom MyApple. Do niedawna firma ta znana była przede wszystkim z różnego rodzaju stacji pogodowych, w tym opisywanej na MyApple stacji Healthy Home Coach monitorujące jakość powietrza w domu czy biurze. Ostatnio rozszerza portfolio swoich produktów także o urządzenia monitorowania mieszkania czy domu na wypadek włamania, czy po prostu przebywania tam osób, które nie powinny się w nim znaleźć. Przez ostatnie kilka tygodni miałem okazję testować Netatmo Welcome, taką właśnie domową stację monitoringu.