News

W czerwcu, podczas keynote otwierającego tegoroczną konferencję WWDC, Apple zaprezentowało swój nowy produkt – sztuczną inteligencję nazwaną Inteligencją Apple, od angielskiego skrótu AI (artificial intelligence). Pojawiły się też oczywiście nowe systemy operacyjne i zaszyte w nich nowe, ekscytujące funkcje, jak choćby mirroring iPhone'a na Macu. Szybko jednak okazało się, że zarówno sztuczna inteligencja, jak i kilka innych funkcji, w tym wspomniany mirroring, nie będą dostępne na rynku Unii Europejskiej – przynajmniej czasowo. Powodem decyzji Apple ma być Akt o Rynkach Cyfrowych, który ma zmusić big techy – w tym Apple – uznane za tzw. strażników rynku, do przestrzegania zasad uczciwej konkurencji.

Na przestrzeni ostatnich miesięcy organy różnych państw przyglądają się uważnie praktykom Apple. Tym razem swoje wątpliwości wobec Apple wyraził hiszpański organ ds. konkurencji i wszczął postępowanie w sprawie App Store w zakresie potencjalnych praktyk antykonkurencyjnych.

Udoskonalenia dotyczące środowiska Xcode i języka Swift w połączeniu z nowymi interfejsami API pozwalają deweloperom jeszcze efektywniej tworzyć znakomite aplikacje

iPadOS 18 przenosi iPada na wyższy poziom dzięki systemowi Apple Intelligence, dodaniu Kalkulatora z funkcją Math Notes, nowym narzędziom do pisania odręcznego w Notatkach, dodatkowym sposobom personalizacji urządzenia i wielu innym nowościom

Apple poprzez swoją stronę internetową poinformowało, że 22 czerwca odbędzie się oficjalne otwarcie firmowego salonu w Malezji. Będzie to pierwszy sklep w tym kraju.

Pierwsze miejsce zdobywa album The Miseducation of Lauryn Hill Do udziału w finale odliczania gospodarze Zane Lowe i Ebro Darden z Apple Music zaprosili specjalnych gości – artystów Nile’a Rodgersa i Maggie Rogers

Kilka dni temu ruszyły beta testy alternatywnego europejskiego sklepu Setapp Mobile z aplikacjami dla iOS. Ja sam miałem okazję testować go od jakiegoś czasu. Oto moje wrażenia.

Ostatnio informowaliśmy Was o tym, że Apple może zrezygnować z wykorzystania FineWoven do produkcji akcesoriów. Podobno firma wstrzymała już nawet linie produkcyjne.

Apple cały czas pracuje nad usprawnieniem swoich map poprzez wprowadzanie przeprojektowanego wyglądu do kolejnych krajów a także dodawanie nowych funkcji.

Z perspektywy deweloperów zmiany dotyczą nowych opcji dystrybucji aplikacji i przetwarzania płatności. Dla użytkowników zmiany obejmą nowe mechanizmy kontroli i ujawniania danych oraz rozszerzoną ochronę mającą ograniczać ryzyko naruszenia prywatności i bezpieczeństwa wynikające z DMA

W systemie iOS/iPadOS 17 jedną z nowości jest możliwość zapisania fragmentu mapy w pamięci urządzenia. Dzięki temu mamy dostęp do różnych funkcji w trybie offline.

Podobnie jak w macOS Sonoma, w iOS 17 oraz iPadOS 17 pojawiło się sporo nowych funkcji, na które czekali użytkownicy. Oto te, z których korzystam mniej lub bardziej intensywnie, wymienione w przypadkowej kolejności.

Nowe systemy operacyjne są dostępne od kilku dni, mogę więc już pokusić się o podsumowanie na gorąco tego, z których z wprowadzonych przez nie nowych funkcji korzystam najczęściej oraz które z nich zwiększyły wygodę mojej pracy. Na początek skupię się na nowościach w macOS Sonoma.

Mamy środek lata i wakacji, większość z nas gdzieś wyjedzie lub miała już okazję wyjechać w jakąś bliższą lub dalszą podróż. Dla mnie podróże zawsze są okazją do przetestowania różnych urządzeń i akcesoriów, nawet tych, których używam już od jakiegoś czasu. Świetną okazją do tego typu testów była moja ostatnia służbowo-turystyczna podróż do Kanady, podczas której miałem okazję odwiedzić m.in. miasta Winnipeg, Toronto, a także zobaczyć z bliska jezioro Ontario, rzekę i wodospady Niagara.

Podczas keynote otwierającego tegoroczną konferencję deweloperską WWDC, Apple tradycyjnie już zaprezentowało nowe systemy operacyjne. Przynoszą one sporo przydatnych nowych funkcji. Oto te, na które czekam najbardziej.

Na kilka dni przed prezentacją – Keynote – otwierającą konferencję WWDC Apple aktywnie reklamuje tę konferencję, używając zwrotów, które rozpalają wyobraźnię i spekulacje na temat domniemanego zupełnie nowego urządzenia, jakim prawdopodobnie będą okulary do rzeczywistości wirtualnej, albo – jak prawdopodobnie nazwie je samo Apple – do rzeczywistości rozszerzonej, co sugerują zarejestrowane nazwy systemu xrOS i odniesienia do niego w App Store Connect.

iPhone 14 Pro Max – topowy model iPhone'a zaprezentowany i wprowadzony na rynek we wrześniu ubiegłego roku doczekał się już licznych recenzji i testów. Wciąż jednak do premiery kolejnego topowego modelu iPhone'a pozostało więcej niż pół roku. To zatem dobry moment, by przyjrzeć się mu bardziej od strony użytkowej niż specyfikacji technicznej i spróbować odpowiedzieć na pytanie, czy warto go jeszcze teraz kupić, czy może czekać na nowy model do września.

Pięć lat temu na łamach MyApple magazynu opisywałem powstałą niewiele wcześniej alternatywę wobec scentralizowanego Twittera – opartą o federację sieć serwisów społecznościowych Mastodon. Porównałem wtedy Mastodona do rubieży społecznościowej galaktyki, nawiązując w ten sposób do sagi „Gwiezdne Wojny”. Już pięć lat temu Mastodon był bowiem miejscem dla społecznościowych rebeliantów, czyli użytkowników sieci, którzy nie szukali tzw. „zasięgów”, a więc setek czy tysięcy obserwujących, a liczyli na prawdziwą interakcję z drugim, żywym, a co za tym idzie prawdziwym człowiekiem.

Od dzisiejszego ranka Twitter blokuje dostęp do swojego API popularnym wśród użytkowników urządzeń Apple aplikacji klienckich tego serwisu - Tweetbot i Twitterrific. Oba programy wyświetlają informacje o problemach z uwierzytelnianiem i w obecnej chwili – bez możliwości połączenia się z serwisem – nie są w stanie w ogóle działać. Nie wiadomo czy problem ten spowodowany jest błędem czy jest to zamierzone działanie serwisu pod kierownictwem Elona Muska.

Bardzo długo czekałem na ten moment w firmie Moog - wypuszczenie wirtualnego syntezatora Minimoog Model D dla macOS oraz wtyczki pozwalającej używać go w DAW (AUv3). Niewątpliwie jest to jeden z najbardziej popularnych instrumentów w świecie muzyki elektronicznej i mimo, że chyba najwięcej firm zrobiło jego wirtualne repliki to jego oryginalna wersja stworzona przez samych Twórców przypadła mi do gustu najbardziej - dlaczego? Poniżej postaram się odpowiedzieć na to pytanie.

Po niemal dziesięciu miesiącach od publikacji wpisu o starcie beta testów aplikacji Cashculator dla Maca czas na kolejny (śmiało mogę napisać prywatny) jemu poświęcony. Wczoraj Cashculator miał swoją premierę w Mac App Store.

Podobnie jak w przypadku bety systemu macOS Ventura, którą zainstalowałem od razu po konferencji na moim MacBooku Pro 16", na mojego „backupowego” iPhone'a XS Max od razu po zakończeniu prezentacji „Keynote” trafił system iOS 16.

Poza różnymi nowościami, mniej lub bardziej przydatnymi, które znalazły się w systemach macOS Ventura, iOS 16 i iPadOS 16, moim zdaniem największą nowością, mogącą odmienić życie użytkowników produktów Apple, a w przyszłości także wszystkich użytkowników serwisów online, są tzw. „Passkeys”.

Od konferencji WWDC minął już ponad miesiąc, mogę już zatem coś więcej napisać o nowościach, jakie przynoszą systemy operacyjne macOS Ventura, iOS 16 czy iPadOS 16. Na początek zajmę się tym, co ma dla mnie zdecydowanie największe znaczenie, czyli nowym systemem dla komputerów Mac.

W MasterBorn Software tworzymy produkty wyłącznie dla amerykańskich klientów. Nasze oprogramowanie wykorzystują firmy z branży FinTech, HealthTech, InfoSec. Obecnie budujemy software także dla klienta rangi double unicorn (w biznesie 'unicorn' to określenie na start-up, który wyceniany jest na co najmniej miliard dolarów amerykańskich) z Pao Alto, CA. Pominiemy w tej chwili dalsze wprowadzenia. Możecie sprawdzić więcej o nas tutaj

Na kanale Apple pojawiła się reklama słuchawek AirPods. Materiał promuje również najnowszy album Harry's House.

Moją pierwszą rozmowę z Julią Petryk, głównym managerem do spraw komunikacji i public relations w MacPaw, przeprowadziłem w 2014 roku, kilka miesięcy po Rewolucji Godności, czyli tzw. Euromajdanie. Kijów był wtedy miastem gwarnym z ogromnym ładunkiem pozytywnej energii. Czuło się ją na ulicach, w kawiarniach czy w metrze. Przypominało mi to trochę atmosferę w Polsce krótko po 1989 roku. Od tego czasu wracałem do Kijowa kilkakrotnie, obserwując pozytywne zmiany, zarówno w infrastrukturze i usługach, jak i w społeczeństwie. Z tamtej rozmowy z Julią i Olseksandrem Kosovanem (CEO MacPaw) powstał artykuł opublikowany w jednym z pierwszych numerów naszego magazynu. Druga rozmowa z Julią miała miejsce w zupełnie innych i jakże tragicznych okolicznościach.

Aktualnie wirtualny klucz CarKey jest bardzo ograniczony i jest dostępny jedynie w wybranych samochodach marki BMW.

Choć prognozy pogody zapowiadają rychłe ochłodzenie, a temperatura i tak bliska jest już zera, to przed nami najgorętszy okres w roku. Mowa oczywiście o gorączce zakupów świątecznych.

Kiedy czytacie te słowa, nowe MacBooki Pro już trafiają do pierwszych klientów. Ich prezentacja zrobiła na mnie ogromne wrażenie. Przede wszystkim ich osiągi. Komputery te, wyposażone w procesor M1 Pro lub M1 Max, „zjadają na śniadanie” ubiegłoroczne modele z układami M1. Te z kolei biją na głowę w wielu zastosowaniach niemal wszystkie Maki z procesorami Intela. I tak mój Mac mini z procesorem M1 i 16 GB pamięci RAM za około 6 tysięcy złotych jest znacznie bardziej wydajny niż pod pewnymi względami przeklęty (przez konstrukcję układów graficznych), kosztujący niecałe dwa lata temu około 14 tysięcy złotych 16-calowy MacBook Pro z 32 GB pamięci RAM. Trudno mi sobie nawet wyobrazić różnicę w wydajności nowego MacBooka Pro w porównaniu z tym moim komputerem. Nie o osiągach jednak zamierzam pisać, a o tym, co Apple tak naprawdę zrobiło tymi nowymi MacBookami Pro.