News

Wczoraj informowaliśmy Was o kanale Apple Polska dostępnym w serwisie YouTube. Okazał się on fałyszywm profilem, na który początkowo daliśmy się nabrać.

Od wprowadzenia Apple Pay przez osiem działających w Polsce banków minęło już kilka dni. Czas zatem na posumowanie naszych wrażeń korzystania z tej usługi.

W ubiegły poniedziałek, podczas keynote otwierającego konferencję WWDC 18, Apple zaprezentowało nowe systemy operacyjne: macOS Mojave, iOS 12, tvOS 12 i watchOS 5. O nowościach, które te systemy przynoszą, rozmawiamy w dzisiejszym odcinku podcastu MyApple Weekly.

Według Dieter'a Rams'a "dobry design" music być praktyczny i funkcjonalny by mógł zasługiwać na takie stwierdzenie. Od zawsze lubiłem ładnie zaprojektowane produkty (stąd moje uwielbienie dla produktów Apple), jednak najwięcej frajdy sprawiają te, których używa się ciągle od momentu ich zakupu i nawet po długim czasie cieszymy się na ich widok. Akcesoria marki Native Union recenzowałem już wielokrotnie i zawsze były to świetne produkty - tym razem, opisując Eclipse Charger, jest podobnie.

Klasyczny dysk twardy potrafi dziś zdławić najszybszy komputer świata, którym tytułowy Mac Mini (Late 2014) na pewno nie jest a to dlatego, że pracujemy na coraz większych plikach. Nasze zdjęcia jeszcze kilka lat temu zajmowały kilkaset kilobajtów a dziś może to być kilka megabajtów. Filmy nawet te kręcone telefonami kiedyś w rozdzielczości VGA dziś mają rozdzielczość 4K.

W mojej ponad dwuletniej już przygodzie z nauką programowania preferuję co prawda podręczniki, ale od kilku miesięcy przerabiam też kursy wideo w serwisie Udemy.

Na pierwszy ogień poszły wyniki finansowe Twittera i Facebooka. Te ostatnie są szczególnie interesujące zwłaszcza w kontekście szeroko zakrojonej akcji medialnej #deleteFacebook. Okazuje się, że konta na Facebooku nie skasował dosłownie nikt ;) No może ze dwudziestu celebrytów ;)

Pisałem niedawno o moim leciwym już MacBooku Air, który do dzisiaj daje sobie świetnie radę niemal ze wszystkimi zadaniami, z wyjątkiem naprawdę dużych projektów w Xcode, nad którymi coraz częściej pracuję. Musiałem więc zmienić komputer na bardziej wydajny. Po ponad miesięcznym oczekiwaniu dotarł do mnie wreszcie MacBook Pro 15" z połowy ubiegłego roku. Po dwóch tygodniach pracy na tym komputerze mogę pokusić się już o pierwsze wrażenia, choć zastrzegam, że nie jest to jeszcze recenzja tego komputera.

W miniony weekend w sieci pojawiła się informacja o tym, że w marcu przyszłego roku Apple może zamknąć sklep iTunes z muzyką, by zwiększyć liczbę użytkowników usługi Apple Music. Sprawa nie jest jednak taka prosta.

Głównym tematem tego odcinka są media społecznościowe. W tym nagraniu wspieramy akcję #BreakingMyTwitter

Pod koniec listopada odebrałem mojego nowego iPhone’a. Co prawda smartfon nie jest wart swojej ceny, mimo wszystko polecam. Nie o nim jednak będzie tutaj mowa, a o zegarku Apple Watch, który należało ze wspomnianym iPhone’em zsynchronizować. Miałem z tym problem, słabo widzę, dlatego też trudno mi było umieścić ekran smart zegarka dokładnie w wyświetlanym na iPhonie prostokącie. Ręczne parowanie również nie działało „automagicznie”, w związku z czym odłożyłem przerastające moją cierpliwość przedsięwzięcie na później. Apple Watch trafił do przysłowiowej szuflady. Przypomniałem sobie o nim miesiąc później, w styczniu.

Powiem wprost – to był cudowny rok. Wiadomo, że w każdym są chwile lepsze i gorsze, ale nie, nie – ten miniony był zaje*isty! Najważniejsze, czego mnie nauczył, to pozytywne myślenie, nawet wtedy, gdy wszystko się wali, gdy ma się ochotę schować się do mysiej dziury i zaryglować się serem. Mam na co dzień powyżej dziurek w nosie ludzi twierdzących, że kiedyś było lepiej, że żyło się spokojniej, że muzyka była lepsza, jedzenie zdrowsze, a gadżety, tfu, sprzęt elektroniczny służył nam dziesięciolecia.

Twitter, popularny serwis społecznościowy, od lat próbuje zniechęcić niezależnych twórców aplikacji klienckich do ich dalszego rozwoju. Tym razem jednak jego kierownictwo poszło dalej. Zmiany w API tego serwisu pozbawią kluczowych funkcji niezależne aplikacje do jego obsługi, w tym te popularne, jak Tweetbot, Twitterrific, Tweetings czy Talon.

Każdy kto pracuje z dźwiękiem używa wielu narzędzi do analizy sygnału audio. Na rynku jest kilka tego typu aplikacji, jednak Spectre od programistów z Aurchitect Audio Software przykuł moją uwagę najbardziej. Jest to pakiet narzędzi, którego używa wielu specjalistów, jak choćby jeden z moich ulubionych, berliński inżynier Hannes Bieger.

Przełom roku to czas wszelkiego rodzaju analiz, podsumowań i prognoz na kolejne dwanaście miesięcy. Ważnym elementem są również życzenia i tym chciałbym zająć się w niniejszym tekście. Nie będą to jednak życzenia dla Tima Cooka, ale moje życzenia – oczekiwania wobec jego firmy. Moim zdaniem Apple pogubiło się trochę w swoich działaniach. Pod koniec roku byliśmy świadkami kilku wpadek związanych z systemami operacyjnymi iOS i macOS. Co więcej, firma namieszała trochę w swoich liniach produktowych, o czym nieco później. Zacznijmy od krótkiego, subiektywnego podsumowania roku.

Rok 2018 jest dla mnie wyjątkowy, bo mija dekada od czasu zakupu pierwszego iPhone’a oraz MacBooka, jak również 12 lat od momentu pierwszej styczności z Mac OS X, wtedy jeszcze na architekturze PowerPC. Ktoś powie, że to sporo, a ktoś inny, że jeszcze wiele wody upłynie w Wiśle, zanim będę mógł pochwalić się „prawdziwym” stażem w środowisku Apple. Niemniej jednak, korzystając z rozpoczęcia nowego roku, chciałbym podzielić się moimi przemyśleniami na temat rozwoju firmy z nagryzionym jabłkiem w logo. Zdaję sobie sprawę, że jedna z najbogatszych firm na świecie pewnie wyjątkowo świadomie planuje przyszłość swojej działalności, więc głos pojedynczego użytkownika na pewno nie jest w stanie nic w niej zmienić, ale mam wrażenie, że moja opinia na poniższe tematy nie będzie odosobniona. Warto małymi kroplami zacząć drążyć skałę tak, aby przede wszystkim nam, użytkownikom, funkcjonowało się coraz lepiej w ekosystemie Apple, a firma pod dowództwem Tima Cooka nie spoczęła na laurach sukcesu.

O usłudze Setapp udostępniającej aplikacje dla Maca na żądanie, niczym piosenki w Apple Music czy Spotify, albo filmy w Netfliksie, pisałem już na łamach MyApple kilka razy. Pierwszy raz ponad rok temu, kiedy ruszały jej testy beta. Później w miarę na bieżąco informowałem o pojawiających się w niej nowościach, w tym oczywiście także o nowym oprogramowaniu.

Początek nowego roku to nie tylko czas na nowe postanowienia, dla mnie to także czas na pewne podsumowanie. W styczniu 2008 roku kupiłem sobie iMaca i założyłem mój blog, na którym zacząłem się dzielić własnymi doświadczeniami z urządzeniami Apple.

Przyznam, że nie specjalnie ekscytuje mnie Siri, nieważne czy mówi po angielsku czy kiedyś może zacznie mówić po polsku. W równym stopniu nie kręcą mnie inne wirtualne asystentki, czy generalnie maszyny, z którymi możemy komunikować się za pomocą mowy i naturalnego języka. Jednym z powodów tego jest siedząca w tyle mej głowy wizja, w której maszyny zostaną do tego stopnia uczłowieczone, że człowiek nie będzie już im do niczego potrzebny.

Dyrektor zarządzający Huawei, Richard Yu podczas swojego wystąpienia na targach MWC w Barcelonie stwierdził, że w przyszłości na rynku smartfonów będzie maksymalnie czterech producentów.

24 lutego 1955 roku na świat przyszedł Steve Jobs. Gdyby żył, obchodziłby dzisiaj 63 urodziny.

Na rozpoczynających się właśnie w Barcelonie targach Mobile World Congress Samsung zaprezentował swoje nowe flagowe modele smartfonów - Galaxy S9 i S9+.

Apple jest po rekordowym kwartale pod względem przychodów finansowych. Doszukiwaliśmy się słabych punktów, ale słabo nam szło. Wyszło na to, że wyższa cena iPhone'a spowodowała co prawda symboliczny spadek wolumenu sprzedaży (-1%), ale za to gigantyczny wzrost przychodów (+13%). Oczywiście mowa tylko o iPhonie, ale to właśnie ten produkt decyduje o obliczu całej firmy i jej wyników finansowych.

Produkty Apple od lat wyróżniały się pod względem designu, a sam Jonathan Ive twierdzi, że projektowane są z myślą właśnie o użytkowniku. Jak wspomina Ive, użytkownicy często biorą do siebie problemy ze sprzętem, jeśli te się psują, czują wewnętrzny dyskomfort. Równie ważna jest intuicyjność projektowanych przez jego zespół produktów. Ich piękno tkwi w prostocie, a ta z kolei wynika z tego, że same urządzenia są proste w obsłudze. Czy jednak zawsze te pryncypia designu działają?

W miniony weekend Twitter zapowiedział koniec wsparcia dla swojej oficjalnej aplikacji dla Maca. Ma ona wkrótce przestać działać. Nie wiem, ilu użytkowników z niej korzystało, ale ten moment jest moim zdaniem ważny z kilku powodów.

Wpływy z usług Apple rosną bardzo szybko, pełny dostęp do nich wymaga jednak operowania w środowisku urządzeń tej firmy. Zdaniem Horacego Dediu Apple będzie musiało pomyśleć o w miarę tanim dostępie do nich, by przyciągać nowych i utrzymać obecnych użytkowników swoich usług.

W iPhone'ach 8, 8 Plus oraz X Apple wprowadziło bezprzewodowe ładowanie. Dla wielu użytkowników smartfonów Apple tej funkcjonalności brakowało - a konkurencyjne modele miały ją już dawno. Apple postawiło na popularny już standard Qi, co zaowocowało w dużą ilość kompatybilnych produktów od firm trzecich. Dzisiaj przedstawię indukcyjną ładowarkę Nordmärke oraz lampę biurkową Hektar od firmy IKEA.

W ostatnim odcinku MyApple Weekly rozmawialiśmy o tym czego możemy spodziewać się po targach CES2018 a w tym spróbujemy podsumować to co na targach w Las Vegas zostało zaprezentowane.

Na temat obudów Caudabe The Veil XT oraz The Synthesis pisałem rok temu. To jedne z moich ulubionych produktów tej marki. Po zaprezentowaniu przez Apple iPhone'a X firma Caudabe wprowadziła do swojej kolekcji produkty dedykowane dla tego smartfona. Dzisiaj opiszę dwa modele - The Veil XT, który jest najcieńszym etui na ryku oraz ceniony przez wielu moich znajomych The Synthesis, który jest według producenta najmocniejszą obudową w ofercie firmy.

„For iOS users, today is update day. For Android users, it’s just Tuesday”… Użytkownicy Twittera interesujący się tematyką związaną z firmą Apple domyślają się z pewnością, kto jest autorem tego żartu. Tak, to użytkownik kryjący się pod nickiem - not Jony Ive (@JonyIveParody). Jeżeli jeszcze go nie obserwujecie, to szczerze polecam. Tempo aktualizacji systemu Android, a co za tym idzie jego fragmentacja, jest częstym tematem jego zabawnych tweetów. Bo i jest się z czego śmiać. Do czasu. Do czasu, kiedy wracając do rzeczywistości, zdamy sobie sprawę, że samo Apple nie jest także wolne od fragmentacji - „For iOS users, today is update day. I mean, for the few of them because fuck you”.