Bardzo długo czekałem na ten moment w firmie Moog - wypuszczenie wirtualnego syntezatora Minimoog Model D dla macOS oraz wtyczki pozwalającej używać go w DAW (AUv3). Niewątpliwie jest to jeden z najbardziej popularnych instrumentów w świecie muzyki elektronicznej i mimo, że chyba najwięcej firm zrobiło jego wirtualne repliki to jego oryginalna wersja stworzona przez samych Twórców przypadła mi do gustu najbardziej - dlaczego? Poniżej postaram się odpowiedzieć na to pytanie.

Cechy

Patrząc na aplikację i plugin jaką jest Moog Minimoog Model D i przełączając się po różnych presetach, od razu czujemy ducha tego cudownego sprzętu zaprojektowanego przez Roberta Moog'a w 1970 roku. Według mnie żadna wersja software'owa tego syntezatora nie brzmiała do tej pory tak dobrze, a przygotowane barwy brzmień nie były tak trafne i dobre. Interfejs jest bardzo prosty i intuicyjny i jest to dla mnie dużym plusem, ponieważ ma to wpływ na cały przepływ pracy oraz na to, jak instrument nas inspiruje do komponowania.

Powiem to jeszcze raz - brzmienie jest wręcz niewiarygodne. Niewiarygodnie analogowe. Jeśli są ludzie, którzy nie wierzą w to, że wtyczka może zabrzmieć tak jak rasowy analogowy instrument, to Moog Minimoog Model D może całkowicie zmienić ich zdanie w tej kwestii. Jak pisze producent jest to programowa transmutacja. Po paru godzinach pracy można śmiało stwierdzić, że jest to wyjątkowy plugin.

Kolejna kwestia, którą już lekko poruszyłem i za którą wielbię syntezatory wirtualne, to bogactwo presetów czyli wstępnie zaprogramowanych barw. Moog Minimoog Model D może nie powala ich ilością (jest ich ponad 160) ale powala za to jakością. Są niesamowicie dopracowane i brzmią fenomenalnie. Czasami w tego typu oprogramowaniu dostajemy ich bardzo dużo, ale w finale korzystamy tylko z kilku - tutaj ciężko jest się zdecydować na konkretną barwę, ponieważ każda brzmi naprawdę dobrze.

Wszystkie barwy są wyrafinowane, przyjemne w modyfikacji oraz bardzo dobrze oddają charakter syntezatora. Wśród preset'ów znajdziemy tam mocne barwy lead'owe z których to słynie Minimoog, piękne okrągłe basy, klasyczne brzmienia syntezatorowe ale także piękne pady, a nawet brzmienia perkusyjne. Warto dodać, że instrument jest polifoniczny (4 głosy) a nie jak oryginał monofoniczny, co daje nam duże możliwości tworzenia pięknych syntetycznych pejzaży. Jest też możliwość zakupienia dodatkowych paczek z brzmieniami wewnątrz aplikacji - ceny są bardzo niskie od 11,99 zł do 29,99 zł, co jest niewątpliwym atutem.

Tak jak pisałem na wstępie - instrument jest tak samo inspirujący jak jego sprzętowy oryginał. Poprzez prostotę i czytelność interfejsu, a także świetny filtr drabinkowy i dodatkowe efekty (arpeggiator, bender, delay, looper) bez problemu stworzymy własne, unikalne brzmienia.

Specyfikacja

 • Ponad 160 preset'ów (więcej dostępnych w sklepie Minimoog Model D App Store)
 • Do 4 nut polifonii
 • Łatwe udostępnianie preset'ów i nagrań dźwiękowych znajomym
 • Moduł arpeggiatora z funkcją przytrzymywania nut i blokowania akordów
 • Stereofoniczny efekt opóźnienia - ping-pong delay
 • Efekt modulacji czasu - Bender
 • Looper działający w czasie rzeczywistym z dogrywaniem i natychmiastowym udostępnianiem
 • Kształty obwiedni i zachowanie wyzwalające
 • Bezproblemowe mapowanie MIDI CC
 • Bezproblemowe tworzenie kopii zapasowych preset'ów w iCloud
 • Tryb odtwarzania ułatwiający interakcję z panelem i klawiaturą
 • Nowe podejście do klasycznego sprzężenia zwrotnego/przeciążenia

Podsumowanie

Aplikacja jest bardzo stabilna, nie ma z nią kompletnie żadnych problemów, i co ważne - działa świetnie z macOS Ventura oraz Ableton Live, na którym pracuję. Jestem przekonany, że każdy użytkownik po kupnie tej wtyczki zakocha się w brzmieniu Moog Minimoog Model D. Jest to bez wątpienia genialnie brzmiący syntezator, z dużą ilością możliwości modyfikacji, rewelacyjnymi preset'ami i prostym, intuicyjnym interfejsem. Trzymam kciuki za dalszy rozwój firmy Moog w kierunku software'owym, bo pokazała ona, że potrafi zrobić nie tylko instrumenty, które kochają wszyscy wielcy muzycy, ale także świetne oprogramowanie. Bardzo polecam.

Aktualne ceny:

Moog Minimoog Model D App — 119,99 zł (w tym VAT)

Więcej informacji na stronie: www.moogmusic.com