Po niemal dziesięciu miesiącach od publikacji wpisu o starcie beta testów aplikacji Cashculator dla Maca czas na kolejny (śmiało mogę napisać prywatny) jemu poświęcony. Wczoraj Cashculator miał swoją premierę w Mac App Store.

Cashculator dla Maca to program którzy stworzyliśmy po to, by ułatwić Wam, drodzy użytkownicy, planowanie i zarządzanie swoimi finansami, zarówno tymi domowymi, jak i tymi w małej lub średniej firmie. W przeciwieństwie do wielu różnych programów dostępnych w App Store zadaniem Cashculatora nie jest tylko rejestracja bieżących wydatków i wpływów, program oferuje bowiem spojrzenie w przyszłość i tworzenie prognoz tworzonych w oparciu o zgromadzone dane bieżące i te z przeszłości.

Aplikacja przypomina klasyczny arkusz kalkulacyjny. Można w niej tworzyć nowe dokumenty z dowolną liczbą scenariuszy. Wśród tych ostatnich do dyspozycji są m.in. scenariusze dla rodziny, małego biznesu, studentów itp. W ramach każdego scenariusza Cashculator udostępnia arkusze wpływów oraz wydatków, zestawienie zbiorcze, a także wykresy i raporty. Użytkownik może tworzyć różne scenariusze i sprawdzać jak wyglądać będą jego finanse w różnych okolicznościach (a te w obecnych czasach dość często się zmieniają).

Bieżące wpływy i wydatki, jak i te planowane można dodawać w jednej z wielu kategorii. Są one pogrupowane według przeznaczenia (aktywny dochód, dochód pasywny, gospodarstwo domowe, zabawa, edukacja itp). Jeśli program nie oferuje danej kategorii można stworzyć własne. Do każdej rejestrowanej transakcji dodać można także opis. PIsałem już o tym, że ogromną – moim zdaniem – zaletą Cashculatora jest możliwość tworzenia planowanych wydatków i przychodów, zarówno tych jednorazowych jak i cyklicznych. Co więcej, kiedy nadejdzie wyznaczony dzień, planowane transakcje mogą automatycznie dodawać do arkusza swoje rzeczywiste rzeczywiste odpowiednik. Dzięki temu użytkownik może w prosty sposób zautomatyzować rejestrowanie wszystkich wpływów i wydatków cyklicznych o określonej sumie, np. stałych podstaw pensji, emerytury, renty, opłat stałych, spłat kredytów itp.

Jedną z bardziej przydatnych funkcji, oferowanych przez Cashculator jest zestawienie wydatków oraz przychodów wraz z przedstawieniem tego jak wyglądać będzie saldo początkowe i końcowe dla danego okresu. Bardzo przydatne w planowaniu nie tylko samych wydatków ale i długoplanowanych inwestycji są raporty i wykresy. Zarówno one, wspomniane wyżej zestawienie jak i możliwość tworzenia różnych scenariuszy pozwalają na stworzenie prognoz. Dzięki nim użytkownik od razu wie, czy jego strategia finansowa, uwzględniająca np. wzięcie kredytu na mieszkanie czy samochodu w leasing, sprawdzi się w dłuższym okresie, czy skutkować będzie popadnięciem w tarapaty finansowe.

Cashculator został dodatkowo wzbogacony o samouczki, pozwalające na szybkie przyswojenie sobie różnych funkcji i widoków programu i możliwie najlepsze ich wykorzystanie. Nie mniej ważnym jest fakt, że dane programu zapisywane są jako dokument na urządzeniu użytkownika i nie są wysyłane na żadne serwery.

Przypomnę na koniec, że Cashculator to dzieło Apparent Software, do którego dołączyłem już ponad cztery lata temu. Cashculator to zdecydowanie największy projekt i aplikacja dla Maca, którą dotąd miałem okazję współtworzyć.

Cashculator dla Maca dostępny jest w Mac App Store w modelu freemium, a więc za darmo z pewnymi ograniczeniami (do pięciu wykorzystanych kategorii). Pełna wersja dostępna w ramach płatności w aplikacji kosztuje 239,99 zł.