Marki Logitech czytelnikom MyApple przedstawiać nie trzeba. Od lat Logitech jest dla mnie synonimem najlepszych myszek i klawiatur. Te i inne urządzenia tej marki towarzyszą mi w mojej przygodzie z produktami Apple od ponad 13 lat, a więc od momentu, kiedy krótko po zakupie iMaca Mighty Mouse powędrowała do szuflady zastąpiona dużą i ergonomiczną myszką Logitech właśnie.

Przez te kilkanaście lat urządzenia Logitech właściwie zawsze towarzyszyły mi w mojej pracy. Nic dziwnego, tworzone są one moim zdaniem z podobną dbałością o szczegóły i perfekcją co urządzenia firmy z Cupertino. Czasem nawet większą, czego dowodem jest to, że zastępują na moim biurku podobne akcesoria Apple. Warto zatem przypomnieć, co takiego dla użytkowników Apple ma w swojej ofercie Logitech. Lista jest długa. Zacznijmy od klawiatur i myszek.

Klawiatury Logitech dla urządzeń Apple

Niemal wszystkie klawiatury dostępne w ofercie Logitech to urządzenia uniwersalne, dla komputerów Mac i PC z Windows. Ich klawisze funkcyjne i modyfikujące posiadają odpowiednie podwójne oznaczenia zgodne z każdym z systemów. Logitech ma jednak w ofercie klawiatury przeznaczone tylko dla produktów Apple, w tym komputerów Mac, iPadów i iPhone'ów. Nieskromnie przyznam, że przetestowałem już większość z nich.

Klawiaturą skierowaną wyłącznie do użytkowników komputerów Mac jest MX Keys dla komputerów Mac. To specjalna wersja uniwersalnej klawiatury MX Keys. Obie były przeze mnie szeroko opisywane na MyApple (MX Keys tutaj, a MX Keys dla komputerów Mac tutaj). Obie cechują się wzornictwem nawiązującym do komputerów Mac właśnie. Mamy więc czarne, podświetlane klawisze oraz korpus, którego górna część wykonana jest z szarego aluminium. Różnice pomiędzy modelem tylko dla komputerów Mac, a modelem uniwersalnym to przede wszystkim rozmieszczenie klawiszy. W wersji tylko dla komputerów Mac, klawisze modyfikujące i funkcyjne posiadają opisy tylko zgodne z klawiaturami Apple, zmieniono też położenie klawisza FN, który przeniesiony został do bloku sterowania kursorem. Z prawej strony spacji znajdziemy więc zestaw klawiszy Command, Alt i Control.

W wersji uniwersalnej klawisze posiadają oznaczenia zgodne z systemem macOS i Windows, a klawisz FN umieszczony jest pomiędzy prawymi klawiszami Command i Option. Ten układ znajdziemy w innych uniwersalnych (macOS / Windows) klawiaturach Logitech. Polscy użytkownicy wprowadzający znaki z prawym klawiszem Option dla lepszej wygody (przez umieszczenie po jego lewej stronie klawisza FN znajduje się on zbyt daleko na prawo by wygodnie wprowadzać polskie znaki) mogą skorzystać np. z aplikacji Karabiner-Elements i zamienić funkcjami klawisze Command i Option. Można też – co robię od lat – z poziomu systemu macOS zamienić funkcjami zarówno lewe jak i prawe zestawy tych klawiszy.

Oba modele – MX Keys i MX Keys dla komputerów Mac - mogą pracować do 10 dni na jednym ładowaniu baterii.

Kolejnym wartym uwagi modelem klawiatury, także opisywanym szerzej na MyApple, jest Logitech Craft. Układ i wielkość klawiszy są w jej przypadku właściwie identyczne, jak w uniwersalnym modelu MX Keys. To, co rzuca się w oczy od razu, to duże aluminiowe pokrętło analogowe, pozwalające na regulację wybranych parametrów w różnych programach, np. graficznych czy muzycznych, a w przypadku samego systemu macOS może ono służyć do szybkiej i wygodnej regulacji natężenia dźwięku, przełączania kart w Safari itp. Także i ta klawiatura pracuje na wbudowanej baterii, którą ładować trzeba co 7 – 10 dni.

Zarówno obie klawiatury MX Keys oraz Logitech Craft to urządzenia solidne i masywne. Dzięki temu są one bardzo stabilne podczas pracy, a przy tym są to urządzenia właściwie nie do zdarcia, i to zarówno w przenośni jak i dosłownie (o zdzierających się czy też ścierających nadrukach na klawiszach klawiatur Apple w MacBookach pisałem wielokrotnie).

Jest też opisywana ostatnio przeze mnie klawiatura Ergo K860. O niej więcej przeczytacie tutaj.

Powyższe to klawiatury stacjonarne, ale Logitech ma w swojej ofercie wiele wartych uwagi klawiatur dla urządzeń mobilnych, w tym oczywiście dla iPadów.

Dedykowana przede wszystkim iPhone'om ale i iPadom jest klawiatura Keys-To-Go. To produkt zdecydowanie mobilny. Klawiatura jest niewielka, bardzo cienka i lekka, dzięki czemu zmieści się właściwie w każdym plecaku czy torbie. Wspomnieć wypada, że jest to klawiatura wodoodporna. Chodzi oczywiście nie o pracę pod wodą, ale o odporność na zalania, co w pracy poza domem lub biurem, np. w kawiarni, może się zdarzyć. Jako dedykowana produktom Apple, posiada ona tradycyjny rozstaw klawiszy modyfikujących (lewa i prawa para klawiszy Command i Option/ALT). Wspomnieć też wypada, że w komplecie znajduje się specjalna szyna – stojak na iPhone'a lub iPada. Wbudowana bateria pozwala na trzy miesiące pracy na jednym ładowaniu, praktycznie ładuję ją jednak co 4 - 5 miesięcy.

Powtórzę tutaj to co pisałem przy okazji recenzji klawiatury Keys–To–Go. Jest to produkt zdecydowanie dla osób, które potrzebują napisać czasami coś dłuższego na iPhonie lub iPadzie, ale nie chcą ze sobą nosić większych i cięższych klawiatur. Keys-To-Go sprawdzi się także jako dodatkowa klawiatura do domu czy biura, w którym znajduje się np. Apple TV.

Jednym z nowszych produktów przeznaczonych tylko dla iPadów jest ochronne etui z klawiaturą i gładzikiem Logitech Combo Touch. Pisałem o nim niedawno na MyApple. Ochronne etui sprawdza się znakomicie i nie tylko zabezpiecza iPada przed uszkodzeniami mechanicznymi, ale wyposażone jest też w odchylaną nogę, dzięki której iPada można wygodnie ustawić niczym ekran laptopa i pisać dłuższe teksty na stanowiącej część kompletu, ale nie połączonej z samym etui klawiaturze. Ta ostatnia korzysta z magnesów umieszczonych w lewym dłuższym boku iPada i gniazda Smart Connector. W ten sposób łatwo i szybko można ją odłączyć, gdy nie jest potrzebna. Po złożeniu i zamknięciu całości, zabezpiecza ona z kolei ekran.

Klawisze są wygodne i mają wyraźny skok, posiadają podświetlenie, tak jak w komputerach Mac. Jak we wszystkich klawiaturach dedykowanych tylko urządzeniom Apple, po obu stronach spacji znajdziemy zestawy klawiszy CMD i ALT (Option). Na iPadzie z Combo Touch można więc wygodnie pracować także po zmroku. Znajdujący się poniżej spacji gładzik robi to, co do niego należy. Pozwala więc na wygodne nawigowanie czy korzystanie z gestów, które dotąd musiałem wykonywać na ekranie iPada. Wspomnę jeszcze, że klawiatura posiada uchwyt – szlufkę – na stylus Apple Pencil lub Logitech Crayon.

Myszki dla urządzeń Apple

Po klawiaturach czas na myszki Logitech. Także w tym wypadku użytkownicy produktów Apple mają szeroki wybór. Tutaj także na początku wspomnieć wypada o myszkach MX Master 3 dla komputerów Mac (szerzej opisywanej na MyApple tutaj) oraz myszce MX Anywhere 3 dla komputerów Mac (recenzja na MyApple).

Cechą rozpoznawczą obu tych myszek, poza ergonomicznymi kształtami (zwłaszcza modelu MX Master 3) jest specjalne stalowe kółko przewijania zwane MagSpeed, może pracować swobodnie osiągając ogromne prędkości przewijania lub w trybie skokowym, wykorzystującym magnetyczną zapadkę generowaną przez wbudowane elektromagnesy.

Model MX Master 3 dla komputerów Mac wyposażony jest w szeroki zestaw przycisków. W sumie użytkownik ma do dyspozycji aż sześć przycisków. Są to standardowe lewy, prawy i kółko działające jako przycisk środkowy, dwa programowalne przyciski umieszczone na lewej bocznej krawędzi oraz programowalny przycisk umieszczony w oparciu kciuka. Ich funkcję można przypisać w programie Logitech Options. MX Master 3 dla komputerów Mac wyposażona jest także w boczne koło przewijania poziomego.

Myszka MX Anywhere 3 dla komputerów Mac to – jak sama nazwa wskazuje – mniejsza wersja mobilna, którą ze względu właśnie na rozmiary można wygodnie spakować do torby czy plecaka. Do dyspozycji użytkownika jest w sumie pięć przycisków: lewy, prawy, kółko MagSpeed jako środkowy przycisk, oraz dwa przyciski boczne, którym w programie Logitech Options przypisać można różne funkcje, osobne dla każdej aplikacji.

Obie myszki – MX Master 3 dla komputerów Mac oraz MX Anywhere 3 dla komputerów Mac – posiadają bardzo czułą optykę, dzięki czemu sprawdzają się właściwie na każdej powierzchni. Obie też mogą pracować do 70 dni na jednym ładowaniu baterii. Obie mogą łączyć się z trzema urządzeniami za pośrednictwem Bluetooth lub przekaźnika radiowego USB (dostępnego osobno).

Wspomnieć też warto, że Logitech ma w ofercie także ich uniwersalne odpowiedniki – MX Master 3 i MX Anywhere 3 – także opisywane przez mnie na MyApple (tutaj i tutaj).

To tyle jeśli chodzi o same klawiatury, myszki, ale oferta Logitech się na tym nie kończy. Już niebawem przeczytacie o kamerach webowych czy głośnikach, które także od jakiegoś czasu testuję w połączeniu z moim Makiem i innymi urządzeniami Apple.