Klawiatury i myszki Logitech to marka sama w sobie i nic w tym dziwnego, bo od lat uważane są za najlepsze, a już zwłaszcza te z serii MX. W ubiegłym roku Logitech wprowadził na rynek klawiaturę MX Keys i myszkę MX Master 3. Były to urządzenia uniwersalne przeznaczone zarówno dla komputerów PC z Windows jak i Maców. Niedawno Logitech wprowadził specjalne dedykowane wersje dla Mac obu tych urządzeń. Jak spisuje się klawiatura Logitech MX Keys for Mac? Odpowiedź znajdziecie poniżej.

Logitech MX Keys for Mac to pełnowymiarowa klawiatura bezprzewodowa wyposażona w wydzielony blok klawiszy numerycznych oraz blok klawiszy do sterowania kursorem. Podobnie jak w uniwersalnej wersji klawiatury MX Keys także tutaj podświetlane klawisze są duże z wklęsłą powierzchnią o kształcie kola. Charakteryzują się też takim samym, dość wysokim, skokiem oraz bardzo przyjemnym odbiciem i powrotem do stanu wyjściowego. To miła odmiana po klawiaturach o konstrukcji motylkowej montowanych w MacBookach w minionych latach. Przyjęta przez Logitech forma klawiszy oraz wymiary całej klawiatury sprawiają, że pisze się na niej bardzo wygodnie i wyjątkowo szybko. Literówki są rzadkością.

W przeciwieństwie do wersji z ubiegłego roku klawiatura posiada układ klawiszy zgodny jedynie z macOS. Bo obu stronach spacji mamy więc klawisze Command, Option oraz Control. Klawisz funkcyjny – FN – powędrował do bloku klawiszy sterowania kursorem. W przeszłości wielu polskich użytkowników Maców, którzy korzystali z klawiatur Logitech narzekało na to, że klawisz Option jest przesunięty maksymalnie w prawo i rozdzielony wspomnianym już klawiszem FN. W MX Keys dla Maca ten problem już nie występuje.

Klawiatura Logitech MX Keys for Mac

Zostając jeszcze przy samych klawiszach, wypada napisać coś więcej o ich podświetlaniu. Klawiatura rozpoznaje, kiedy nasze dłonie znajdą się nad nią i automatycznie podświetla klawisze.

Na wygodę pisania ma także wpływ solidna obudowa i ciężar samej klawiatury. Wykonana jest ona z mocnego tworzywa i posiada ciemnoszare kolory, pasujące do obowiązującego w produktach Apple koloru gwiezdnej szarości. Same klawisze mają kolor czarny, tak jak w opisywanej przeze mnie w ubiegłym roku uniwersalnej wersji tej klawiatury.

Klawiatura Logitech MX Keys for Mac

Klawiatura MX Keys for Mac działa oczywiście nie tylko z Macami, ale i z iPadami. W tym wypadku przydadzą się szczególnie klawisze funkcyjne wspierające zarówno macOS jak i iPadOS. I tak klawisz wywoływania funkcji Expose w macOS (wyświetlenie miniatur wszystkich otwartych okien programów) w przypadku iPadOS przenosi nas do ekranu startowego. Ostatnim w rzędzie klawiszy funkcyjnych jest ten z ikoną kłódki, przeznaczony do blokowania iPada.

Kolejnym dużym plusem MX Keys for Mac jest stabilność połączenia. Klawiatura łączy się z Makiem za pośrednictwem Bluetooth i trzyma to połączenie bez przerwy, choć można oczywiście połączyć ją za pośrednictwem odbiornika radiowego (znajdującego się w komplecie). Nie ma mowy o jakimś przypadkowym rozłączaniu się. Przez ostatnie trzy miesiące pracy na tej właśnie klawiaturze nie zaobserwowałem żadnych problemów z połączeniem, a łączę ją z trzema różnymi urządzeniami (MacBookiem Pro 16", Makiem mini i iPadem Pro 12,9").

Łatwiejsza jest też zmiana konfiguracji klawiszy. Niektórzy z czytelników wiedzą, że od początku mojej przygody z Macami zamieniam funkcjami klawisze Command i Option. Klawiatura jest od razu widoczna w ustawieniach, te uniwersalne modele musiałem w przeszłości podłączać do komputera za pomocą transmitera radiowego.

Wspomnieć jeszcze muszę o wbudowanej baterii. Jej pojemność zapewnia 10 dni pracy na jednym ładowaniu przy włączonym podświetleniu. Jeśli je wyłączymy, to czas pracy wydłuży się aż do pięciu miesięcy. Deklarowany przez producenta pokrywa się z rzeczywistością. W ostatnich miesiącach klawiaturę MX Keys ładowałem średnio co drugi tydzień.

Klawiatura Logitech MX Keys for Mac

MX Keys for Mac to moim zdaniem jedna z najlepszych, jak nie najlepsza klawiatura dla użytkowników urządzeń Apple, nie tylko komputerów Mac ale i iPadów czy iPhone'ów. Wygoda pisania, niezawodność oraz stabilne połączenie z każdym z urządzeń oraz wygląd pasujący zarówno do MacBooka, iMaca czy Maca mini, to jej niewątpliwe atuty.

Klawiatura MX Keys for Mac dostępna jest w cenie 479 zł.