O tym, że Logitech od lat robi jedne z najlepszych myszek i klawiatur na świecie pisałem już wielokrotnie. W ubiegłym roku firma wprowadziła na rynek parę nowych urządzeń myszkę MX Master 3 i klawiaturę MX Keys. Teraz urządzenia te dostępne są także w wersjach dla komputerów Mac. Oba nie tylko testuję ale i używam od kilku miesięcy. O klawiaturze MX Keys dla komputerów Mac pisałem niedawno. Czas na myszkę MX Master 3 dla komputerów Mac.

Myszka MX Master 3 dla komputerów Mac to najnowszy model z tej serii. Jej konstrukcja nie zmieniła się względem modelu MX Master 3. Obie wyglądają identycznie, co moim zdaniem jest ogromną zaletą, gdyż MX Master 3 to jedna z najwygodniejszych myszek dostępnych na rynku. MX Master 3 dla komputerów Mac - podobnie jak ubiegłoroczna MX Master 3 - jest jedną z najwygodniejszych myszek z jakimi pracowałem. Dzięki odpowiedniej bryle dłoń niemal w całości spoczywa na myszce włącznie z kciukiem. Jedynie mały palec opiera się o blat biurka. Powierzchnia, o którą opiera się wewnętrzna część dłoni oraz kciuk, pokryta jest miłą w dotyku gumową okleiną o matowym wykończeniu.

Pewną różnicą są zastosowane kolory. MX Master 3 dla Mac ma nieco ciemniejszą (niemal czarną) gumową okleinę i jaśniejszy szary spód w stosunku do MX Master 3. Odpowiada tutaj kolorystyce klawiatury MX Keys dla komputerów Mac i świetnie pasuje właśnie do urządzeń Apple w kolorze szarym lub gwiezdno-szarym.

Elementem rozpoznawczym obu modeli jest nie tylko świetny i bardzo ergonomiczny design ale także rzucające się w oczy stalowe, elektromagnetyczne kółko przewijania zwane „MagSpeed”. Pracuje ono w jednym z dwóch trybów - zapadkowym, wykorzystującym magnetyczną zapadkę tworzoną przez wbudowane elektromagnesy tworzącą wyraźny skok podczas obrotu oraz wolnym, w którym kółko obraca się swobodnie. Zastosowanie magnetycznej zapadki zapewnia też niezwykle cichą pracę samego kółka przewijania. Przełączanie trybów umożliwia znajdujący się pod kółkiem przycisk.

W MX Master 3 dla komputerów Mac - tak jak w wersji uniwersalnej - znalazło się bardzo wygodne boczne pokrętło obsługiwane kciukiem oraz umieszczone pod nim dwa przyciski, do których przypisać można różne funkcje w aplikacji Logitech Options. Jest także programowalny przycisk znajdujący się pod oparciem samego kciuka.

Logitech Options oferuje także bardzo przydatną funkcję Flow, pozwalającą na korzystanie z myszki na trzech komputerach niemal tak, jak na jednym. Za pomocą myszki Logitech i funkcji Logitech Flow można wygodnie kopiować pliki pomiędzy tymi urządzeniami. Co ważne, nie muszą być to np. dwa lub trzy Maki. Mogą być to także komputery PC z Windows, na których zainstalowana jest aplikacja Logitech Options.

Logitech MX Master 3 dla komputerów Mac posiada taki sam czujnik laserowy o czułości 4000 DPI co MX Master 3 i ich poprzedniczka, czyli MX Master 2S, dzięki czemu może pracować na niemal każdej powierzchni. Sprawdziłem, nowa mysz radzi sobie bardzo dobrze czy to na drewnianym i kamiennym blacie, szkle czy na podkładce pod mysz.

To, co wyraźnie usprawniono w MX Master 3 dla komputerów Mac względem poprzedniczki i innych myszek Logitech to połączenie właśnie z komputerami Mac. Myszka domyślnie łączy się teraz przez Bluetooth. W komplecie nie ma charakterystycznego odbiornika radiowego - działają jednak te z innych urządzeń w tym z klawiatury MX Keys. Praktycznie nie jest on potrzebny gdyż połączenie przez Bluetooth jest niezwykle stabilne. Przez ostatnie kilka miesięcy ani razu nie zdażyło się, by myszka w jakikolwiek sposób przycinała lub traciła połączenie. Widać wyraźnie, że MX Master 3 dla komputerów Mac została tutaj specjalnie przystosowana do spełniania kaprysów komputerów Mac i to się udało.

MX Master 3 może być podłączona do trzech różnych urządzeń (komputerów Mac, iPada itp.). Klawisz przełączający urządzenia znajduje się na spodniej stronie myszki, pod czujnikiem laserowym. Z kolei nad nim umieszczono włącznik myszki.

Tak jak MX Master 3 tak i MX Master 3 dla komputerów Mac na jednym ładowaniu pracować ma 70 dni i faktycznie tyle wytrzymuje. W ostatnich trzech miesiącach ładowałem ją tylko raz. Ładowanie - tak jak w wersji sprzed roku - odbywa się za pośrednictwem gniazda USB-C.

Logitech kolejny raz udowodnił, że jego myszki są jednymi z najlepszych akcesoriów tego typu. Niezawodność, trwałość, ergonomia oraz wyraźnie poprawiona jakość połączenia to atuty tego urządzenia. Myszka ani razu mnie nie zawiodła i jest obecnie podstawym akcesorium z którego korzystam w pracy z moimi Macami, a czasem i iPadem Pro.

Myszka Logitech MX Master 3 dla komputerów Mac dostępna jest w cenie 479 zł