W poniedziałek rozpoczęła się tegoroczna konferencja WWDC. Podczas prezentacji, otwierającej to wydarzenie firma Apple zaprezentowała nowe wersje swoich systemów operacyjnych oraz zapowiedziała przejście na procesory o architekturze ARM w komputerach Mac.

iOS 14

iOS 14, charakteryzuje się zupełnie nowym wyglądem ekranu głównego z widżetami oraz nowym widokiem o nazwie Biblioteka aplikacji. To oczywiście nie wszystkie nowości, które zaimplementowano w nowej wersji tego systemu. Zgodnie z wcześniejszymi doniesienia wszystkie sprzęty, które są zgodne z iOS/iPadOS 13, będą również kompatybilne z iOS/iPadOS 14.

Trudno wymienić wszystkie nowe funkcje, ale warto zwrócić uwagę między innymi na funkcję stuknięcie w tył. Dzięki stuknięciu w tylną część telefonu można wywołać przypisaną wcześniej akcję. Wśród akcji znajdziemy między innymi możliwość zrobienia zrzutu ekranu, zablokowania ekranu, zwiększenia głośności, aktywowania Siri czy wyciszenia systemu.

Wprowadzono także zmiany w działaniu wiadomości iMessage. Wśród nowych funkcji wymienić można możliwość wspomnienia o innych uczestnikach. Będzie także możliwość przypinania wątków na górze listy, aby uzyskać do nich łatwy dostęp. Pojawią się także nowe możliwości konfiguracji Memoji. Do wyboru będzie kilka nowych opcji wieku awatara, ponad 20 nowych fryzur i nakryć głowy. Awatar będzie mógł mieć także założoną maseczkę ochronną.

Oficjalnie zaprezentowano także usługę CarKey. Co ciekawe rozwiązanie to trafi do najnowszej wersji systemu iOS 13. Prawdopodobnie będzie to iOS 13.6, który powinien zostać udostępniony na przełomie czerwca i lipca. Tak zwany cyfrowy kluczyk ma pozwolić na otwarcie/zamknięcie samochodu oraz jego uruchomienie bez konieczności posiadania fizycznego klucza. Wszystko z poziomu systemowej aplikacji Wallet. Warto wspomnieć, że wirtualny kluczyk ma również działać w ramach tak zwanej ekspresowej karty transportu publicznego. Dzięki temu rozwiązaniu urządzenie nie straci możliwości kontrolowania pojazdu, gdy wyczerpie się w nim bateria. Głównie chodzi o brak konieczności wykorzystania weryfikacji biometrycznej.

iPadOS 14

Podczas prezentacji firma Apple przedstawiła system iPadOS 14. Wśród najciekawszych funkcji wymienić można uniwersalne wyszukiwanie, podobne do Spotlight w komputerach Mac, nowe funkcje notatek oraz Scribble - konwertowanie odręcznego pisma na tekst w dowolnym miejscu systemu.

Scribble umożliwia odręczne pisanie w dowolnym polu tekstowym i automatycznie konwertuje je na tekst. Oznacza to, że odręcznie pisać będzie można w pasku adresu przeglądarki Safari, odręcznie tworzyć przypomnienia czy w taki właśnie sposób korzystać z funkcji uniwersalnego wyszukiwania. Scribble początkowo wspierać będzie język angielski i chiński. Dużo uwagi poświęcono notatkom. Odręczne pismo będzie można łatwo zaznaczać, wycinać i wklejać. Dzięki uczeniu maszynowemu, pismo odróżnianie będzie od rysunków i szkicy. Pokazano też rozpoznawanie kształtów. Niedbale narysowana figura geometryczna zamieni się w idealny wzór. Co więcej, detektory danych rozpoznawać będą odręcznie wpisane adresy i numery telefonów. Stuknięcie w te treści pozwalać będzie na nawiązanie połączenia lub wyszukanie adresu w aplikacji Mapy.

watchOS 7

Podczas prezentacji systemu watchOS 7 zwrócono uwagę na funkcję śledzenia snu, nowe tarcze, nowe ćwiczenia w aplikacji Fitness (wcześniej Aktywność) oraz automatyczne wykrywanie i wskazówki dotyczące mycia rąk, co może przydać się w czasach panującej pandemii koronawirusa.

Zaimplementowana zostanie także funkcja śledzenia snu. Dzięki akcelerometrowi zegarek wykrywać będzie ruchy podczas snu i między innymi na tej podstawie oceniać będzie jego jakość. Dane dotyczące jakości snu wprowadzane będą do aplikacji Zdrowie, gdzie użytkownik będzie je mógł przeanalizować. W porze snu zegarek automatycznie włączać będzie funkcję Nie przeszkadzać i przyciemniać będzie się ekran. O tym jak obecnie z Apple Watchem radzić sobie w nocy pisaliśmy tutaj. Na godzinę przed zaplanowaną porą snu, użytkownik dostanie powiadomienie o niskim poziomie baterii.

Z nowym systemem kompatybilne są zegarki serii 3. oraz nowsze.

macOS Big Sur

Big Sur to zupełnie nowy system. Jedenasta wersja systemu macOS przeprojektowana została zarówno pod względem wyglądu jak i działania. Oprogramowanie opisane jako macOS Big Sur będzie można zainstalować nawet na 7-letnich komputerach. Tapety z nowego systemu pobrać można za pośrednictwem serwisu iDownloadBlog, a udostępnione zostały przez użytkownika Twittera o pseudonimie @SnazzyQ. Warto przy tej okazji wspomnieć, że Big Sur to region położony przy centralnym wybrzeżu Kalifornii, który leży w miejscu, gdzie góry Santa Lucia górują nad Oceanem Spokojnym. Dostępnych jest 8 tapet, przedstawiających góry w różnych porach dnia oraz dwa obrazy z kolorowymi paskami, które oglądać można było podczas prezentacji.

Przejście na procesory ARM

Podczas prezentacji, firma Apple zapowiedziała przejście na procesory o architekturze ARM w komputerach Mac. Pokazano komputer z procesorem A12Z, tym samym, który znajduje się w najnowszej generacji iPadów Pro. Maki z tymi czipami charakteryzować się będą wysoką wydajnością przy niższym zużyciu energii niż w przypadku procesorów Intel.

Co ważne, dzięki nowym narzędziom zdecydowana większość aplikacji zostanie szybko zaktualizowana tak by działać zarówno na komputerach z procesorami Intel jak i Apple. Procesory marki Apple, które wykorzystywane będą w komputerach Mac będą mieć taką samą architekturę jak czipy montowane obecnie w iPhone'ach i iPadach. Oznacza to, że większość aplikacji dostępnych w App Store dla tych urządzeń będzie mogła być uruchomiona na komputerach bez konieczności wprowadzania modyfikacji ani rekompilacji. ​​Różnicą będzie jedynie to, że aplikacje dystrybuowane będą poprzez Mac App Store. Według informacji, wszystkie aplikacje dla iPhone'ów i iPadów zostaną udostępnione w Mac App Store, chyba że programiści odznaczą pole „Aplikacja iOS na Macu” w App Store Connect. Wynika z tego, że deweloperzy nie mają obowiązku rozszerzania dostępności aplikacji na komputery Mac.


Tydzień promocji na wszystkie etui i szyby do iPhone

W bieżącym tygodniu wszystki etui oraz szkła do Iphone WATCH z dodatkowym 10% rabatem.

Wpisz w koszyku kod: ip2702 i kupuj taniej.