Podczas dzisiejszej prezentacji firma Apple przedstawiła system iPadOS 14. Wśród najciekawszych funkcji wymienić można uniwersalne wyszukiwanie, podobne do Spotlight w komputerach Mac, nowe funkcje notatek oraz Scribble - konwertowanie odręcznego pisma na tekst w dowolnym miejscu systemu.

Rozpoczęto od paska narzędzi oraz funkcji przeciągania i upuszczania, które zostały zaimplementowane w wielu systemowych aplikacjach. Pojawiający się boczny pasek narzędzi sprawia, że aplikacje są jeszcze bardziej intuicyjne i łatwiejsze w obsłudze, a system coraz bardziej przypomina rozwiązania desktopowe.

Powiadomienia o przychodzących połączeniach są tak, jak w przypadku iOS 14 mniej uciążliwe. Zmienił się także widok asystenta Siri. Charakterystyczna animacja pojawią się u dołu ekranu i nie zasłania wyświetlanych treści.

Wspomniana funkcja uniwersalnego wyszukiwania pozwala między innymi na uruchamianie aplikacji, wyszukiwanie plików i odnajdywanie treści w aplikacjach systemowych, np w Mailu.

Scribble umożliwia odręczne pisanie w dowolnym polu tekstowym i automatycznie konwertuje je na tekst. Oznacza to, że odręcznie pisać będzie można w pasku adresu przeglądarki Safari, odręcznie tworzyć przypomnienia czy w taki właśnie sposób korzystać z funkcji uniwersalnego wyszukiwania. Scribble początkowo wspierać będzie język angielski i chiński.

Dużo uwagi poświęcono notatkom. Odręczne pismo będzie można łatwo zaznaczać, wycinać i wklejać. Dzięki uczeniu maszynowemu, pismo odróżnianie będzie od rysunków i szkicy. Pokazano też rozpoznawanie kształtów. Niedbale narysowana figura geometryczna zamieni się w idealny wzór. Co więcej, detektory danych rozpoznawać będą odręcznie wpisane adresy i numery telefonów. Stuknięcie w te treści pozwalać będzie na nawiązanie połączenia lub wyszukanie adresu w aplikacji Mapy.

To tylko niektóre z nowych funkcji. O kolejnych będzie informować w następnych artykułach.

Źródło: MacRumors