Podczas dzisiejszej prezentacji, otwierającej konferencję WWDC, firma Apple zapowiedziała przejście na procesory o architekturze ARM w komputerach Mac.

Warto przy tej okazji wspomnieć, że pierwszy komputer Apple z procesorem marki Intel pojawił się w styczniu 2006 roku. Wcześniej na pokładzie komputerów Mac znajdowały się procesory PowerPC, stworzone przez trzy firmy: Apple, IBM i Motorola. Przesiadka trwała dwa lata, rozpoczęła się w 1994 i zakończyła w 1996 roku. Jeszcze wcześniej komputery Apple napędzane były przez procesory 68k produkowane przez Motorolę.

Podobnie jak w poprzednim przypadku przejście trwać będzie dwa lata. Zapowiedziano, że pierwsze komputery Mac z procesorami ARM wprowadzone na rynek do końca 2020 roku, a wszystkie modele komputerów otrzymają procesory marki Apple w ciągu najbliższych dwóch lat.

Podczas prezentacji pokazano komputer z procesorem A12Z, tym samym, który znajduje się w najnowszej generacji iPadów Pro. Maki z tymi czipami charakteryzować się będą wysoką wydajnością przy niższym zużyciu energii niż w przypadku procesorów Intel.

Co ważne, dzięki nowym narzędziom zdecydowana większość aplikacji zostanie szybko zaktualizowana tak by działać zarówno na komputerach z procesorami Intel jak i Apple.

Źródło: Macrumors