Od kilku miesięcy w sieci pojawiały się doniesienia o nowym rozwiązaniu, które ma trafić do użytkowników iPhone'ów, zegarków Apple Watch oraz nowych samochodów. W poniedziałek firma oficjalnie zaprezentowała usługę CarKey. Co ciekawe rozwiązanie to trafi do najnowszej wersji systemu iOS 13. Prawdopodobnie będzie to iOS 13.6, który powinien zostać udostępniony na przełomie czerwca i lipca.

Tak zwany cyfrowy kluczyk ma pozwolić na otwarcie/zamknięcie samochodu oraz jego uruchomienie bez konieczności posiadania fizycznego klucza. Wszystko z poziomu systemowej aplikacji Wallet. Warto wspomnieć, że wirtualny kluczyk ma również działać w ramach tak zwanej ekspresowej karty transportu publicznego. Dzięki temu rozwiązaniu urządzenie nie straci możliwości kontrolowania pojazdu, gdy wyczerpie się w nim bateria. Głównie chodzi o brak konieczności wykorzystania weryfikacji biometrycznej.

Należy dodać, że przez pierwszy rok będzie trzeba przykładać telefon do specjalnego czytnika, znajdującego się w klamce. Dopiero w przyszłym roku zostanie wdrożone rozwiązanie umożliwiające wykorzystanie układu U1, pozwalającego na otwarcie samochodu z małej odległości, bez konieczności wyciągania telefonów (tak jak w przypadku wielu kluczyków samochodowych - bardzo wygodne rozwiazanie, które prywatnie bardzo cenię).

Ciekawie wygląda również opcja udostępniania cyfrowej kopii kluczyka innym osobom. Odbywa się to poprzez aplikację iMessage, a osoba, które będzie upoważniona do posiadania kopii, będzie mogła ją dodać do aplikacji Wallet. Natomiast, gdy telefon/zegarek zaginie, z poziomu iCloud będzie można zdezaktywować kartę dostępu do pojazdu.

Dla posiadaczy urządzeń mobilnych Apple, złą wiadomością jest to, że jedynie kilka modeli będzie kompatybilna z tym rozwiązaniem - zegarek Apple Watch serii 5 (z niewiadomych przyczyn seria 4 została wykluczona), iPhone XR, XS, XS Max, 11, 11 Pro, 11 Pro Max oraz przyszłe modele.

Warto zauważyć, że w trakcie konferencji Apple zaprezentowało to rozwiązanie na przykładzie samochodu BMW. Odświeżony model 540i będzie pierwszym samochodem wspierającym cyfrowy kluczyk. Natomiast później usługa ta trafi do pozostałych modeli, które będą wyprodukowane po pierwszym lipca tego roku, chodzi o następujące serie - 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, X5, X5M, X6, X6M oraz kabriolet Z4.

Bawarski producent przedstawił również więcej szczegółów dotyczących CarKey. Po pierwsze samochód będzie musiał być wyposażony w tak zwany pakiet komfortowego dostępu oraz będzie musiała być wykupiona usługa Connected Drive. Konfiguracja kluczyka będzie odbywała się z poziomu aplikacji BMW. Cyfrowy klucz będzie mógł być udostępniony maksymalnie pięciu osobom. Firma wprowadziła również specjalny tryb dla młodych kierowców, dzięki, któremu właściciel pojazdu będzie mógł ustawić między innymi maksymalną prędkość, liczbę koni mechanicznych czy górny poziom głośności systemu audio. W przypadku rozładowania iPhone'a/Apple Watcha, kluczyk będzie aktywny przez kolejne pięć godzin.

Źródło: BMW oraz Apple