Apple zaprezentowało dziś nową wersję systemu operacyjnego dla iPhone'ów. iOS 14, charakteryzuje się zupełnie nowym wyglądem ekranu głównego z widżetami oraz nowym widokiem o nazwie Biblioteka aplikacji. To oczywiście nie wszystkie nowości, które zaimplementowano w nowej wersji tego systemu.

Widżety można przypinać w dowolnym miejscu na dowolnej stronie ekranu głównego. Dostępny będzie także inteligenty widget, który wyświetlać będzie informacje zależnie od czasu, lokalizacji i rutyn korzystania z iPhone'a.

Ostatnią stroną ekranu głównego będzie wspomniana Biblioteka aplikacji, która automatycznie organizować będzie wszystkie zainstalowane aplikacje. Użytkownik będzie mieć szybki dostęp miedzy innymi do najczęściej używanych i ostatnio zainstalowanych aplikacji. Będzie także podział według kategorii. Pozwoli to znacznie ograniczyć liczbę wyświetlanych stron ekranu głównego.

Zmieni się widok połączeń przychodzących. Powiadomienie nie będzie już wyświetlać się na całym ekranie i zakrywać wyświetlanych treści. Zamiast tego pojawi się ono w postaci banera w górnej części ekranu.

W systemie zaimplementowano aplikację Tłumacz, która służy do tłumaczenia rozmów prowadzonych przez osoby posługujące się różnymi językami. Apliakcja ma możliwość tłumaczenia usłyszanych komunikatów na 11 języków. Warto dodać, że na liście nie ma polskiego. Co ważne, aplikacja działa w trybie offline, co pozwala na zachowanie prywatności.

Poprawiono także działanie Siri. Asystent głosowy między innymi pomoże od teraz odnaleźć odpowiedź na pytania nurtujące użytkownika w Sieci oraz wyśle wiadomość audio. Nie wspomniano nic o wsparciu dla nowych języków, więc nadal nie wiadomo kiedy Siri przemówi po polsku.

W aplikacji Dom wprowadzono nowe sugestie automatyzacji i nowe możliwości sterowania za pośrednictwem Centrum Sterowania. Wprowadzono funkcję Oświetlenia adaptacyjnego, która umożliwi automatyczne sterowanie oświetleniem w zależności od pory dnia. Wideodomofony kompatybilne z HomeKit będą w stanie rozpoznawać twarz osób, których wizerunek dostępny będzie w galerii zdjęć.

Za pomocą iPhone'a i zegarka Apple Watch możliwe będzie także otwieranie i uruchamianie komaptybilnych modeli samochodów. Cyfrowy kluczyk będzie można udostępniać innym za pomocą aplikacji Wiadomości. W przypadku zgubienia smartfona lub smartwatcha funkcję będzie można dezaktywować poprzez poprzez chmurę iCloud. Pierwszymi samochodami, które wspierać będą tą technologię będą modele BMW serii 5 z 2021 roku.

W przeglądarce Safari skupiono się na prywatności. Aplikacja oferować będzie między innymi Raport o prywatności, który zawierać będzie informacje o tym, które moduły witryny mające na celu gromadzić poszczególne dane użytkownika zostały zablokowane.

W aplikacji Zdrowie wprowadzono funkcję monitorowania snu. Będzie ona ściśle powiązana z zegarkiem Apple Watch i systemem watchOS 7. iPhone i Apple Watch będą zmieniać jasność ekranu wraz z upływem czasu, by ściemnić się maksymalnie w porze snu.

To tylko niektóre z nowych funkcji. O kolejnych będzie informować w następnych artykułach.

Źródło: MacRumors