Użytkownicy sprzętu Apple to w większości przypadków osoby dla których wzornictwo jest równie ważne jak sam produkt i jego jakość. Na arenie komputerowego audio już dużym wyzwaniem jest znalezienie estetycznie wyglądających głośników desktopowych - gdy chcemy, by one dodatkowo świetnie grały i nie zajmowały zbyt wiele miejsca na biurku to sprawa zaczyna robić się naprawdę trudna. Jednym z naprawdę niewielu producentów, którym się to udało jest Audioengine. Produkty te już od jakiegoś czasu zbierają świetne recenzję na zachodzie. Dzisiaj dzięki firmie IBDL, która jest oficjalnym dystrybutorem sprzętu Audioengine w Polsce zaprezentuję i opiszę aktywne głośniki A2+.

Wprowadzenie

A2+ to najpopularniejszy model w ofercie firmy Audioengine, który niewątpliwie przyczynił się do zdobycia sławy i rozpoznawalności na rynku. Choć kolumny mają niewielkie gabaryty to śmiało możemy powiedzieć, że jest to już sprzęt Hi-Fi. Dzięki ich kompaktowym rozmiarom możemy je bez problemu ustawić na dowolnym, nawet niedużym biurku. Mimo iż sprzęt ten jest zaprojektowany w ten sposób by słuchać z niego muzyki siedząc naprzeciw, to daje słowo, że spokojnie też nagłośni on mały pokój.

Zawartość opakowania i jakość

Wszystkie akcesoria i dwie kolumny zapakowano w szare worki z mikrofibry, które ściągane są sznurkiem z plastikowym zaciskiem. Worki są aksamitne w dotyku i bardzo przyjemnie wypakowuje się z nich poszczególne elementy. W środku znajdziemy zasilacz, kabel linkujący głośniki, interkonekt o wtykach mini-jack, kabel USB oraz instrukcje obsługi i katalog Audioengine. Przewód głośnikowy ma około dwóch metrów, natomiast kabel z mini-jack oraz USB mają po półtora metra. Jakość okablowania jest bardzo dobra, a dotyczy to także przewodu połączeniowego, który ma przezroczystą izolację, jest elastyczny i różni się kolorami - końcówki zostały zalutowane.

Same kolumny wyglądają po prostu rewelacyjnie. Lakierowane obudowy (w tym przypadku białe) są pięknie wykonane. Wszystkie elementy idealnie spasowane - do niczego nie można się przyczepić. A2+ robią wrażenie i wyglądają naprawdę imponująco. Istotną kwestią w designie jest także brak na froncie jakichkolwiek świecących diód czy krzykliwych logotypów - zdecydowanie inni producenci powinni iść tą drogą.

Konstrukcja

Każdą z kolumn Audioengine A2+ wyposażono w jeden przetwornik 2,75" wykonany z kevlaru oraz tweeter 3/4" z jedwabną kopułką. Na dole obudowy znajduje się płaskie wycięcie jest to kanał bass-refleksu. Lewa kolumna jest aktywna - zawiera wzmacniacz wraz z DAC'iem. Prawa jest pasywna. Całość odpowiednio zestrojono, ścianki kolumn wykonano z grubego MDF'u, a zwrotnice wyglądają jak w solidnych kolumnach podłogowych i to wysokiej klasy. W tym sprzęcie naprawdę wiele elementów konstrukcyjnych zrobiono tak jak należy.

Producent przewidział również przelotkę RCA dla wejścia analogowego oraz wejście mini jack, dzięki którym możemy błyskawicznie podłączyć telefon czy tablet. Złącza głośnikowe są pełnowymiarowe, zakręcane i pozłacane, akceptujące wtyki bananowe, widełki i gołe kable. Jeśli ktoś będzie miał taką potrzebę może więc bez problemu zastąpić kabel znajdujący się w zestawie innym kablem głośnikowym, dłuższym lub wyższej klasy.

Jak widać do tych "maluchów" można podpiąć sporo rzeczy, a ich podstawowa funkcja czyli głośniki komputerowe nie jest jedynym zastosowaniem.

Brzmienie

Powiem tak - po podłączeniu sprzętu i włączeniu muzyki przeżywamy lekki szok. Ciężko jest uwierzyć, że dochodzący do naszych uszu dźwięk, generowany jest z tych właśnie maleństw. Po wielu recenzjach spodziewałem się, że usłyszę dobrze grające głośniki komputerowe, ale to co usłyszałem przeszło moje najśmielsze oczekiwania. Te kolumny grają bardzo dobrze w pełnym zakresie. Pierwsze na co zwracamy uwagę i co chyba najbardziej nas zaskakuje to niskie tony. Bass jest naprawdę solidny i w ogóle go nie brakuje. Siedząc w odpowiedniej odległości z odpowiednio ustawionymi kolumnami (pamiętajmy, że są one bliskiego pola) czujemy jak nasze ciało przeszywają niskie częstotliwości. Średnie tony są bardzo klarowne i nie ma w nich dziur. Wokale słychać bardzo czysto i są one niezwykle żywe. Również miło się słucha wszelkich brzmień z syntezatorów jak i żywych instrumentów. Częstotliwości wysokie bardzo dobrze wywarzono. Nic nam nie skrzeczy i nie męczy ucha. Brzmienie jest bardzo dokładne - wyłapujemy najdrobniejsze szczegóły w utworach. Warto także zwrócić uwagę na przestrzeń. Bardzo ładna stereofonia, której nie ma szans usłyszeć na innych komputerowych głośnikach.

Słuchając muzyki z głośników Audioengine A2+ mamy wrażenie jakbyśmy słuchali na dużym sprzęcie. Jednak warunkiem jaki musimy spełnić by mieć takie odczucia jest to co pisałem wyżej - odpowiednie rozstawienie kolumn i nasza odległość. Świetnym rozwiązaniem są specjalne gumowe podstawki DS1 (również marki Audioengine) w kształcie klinów, które kierują dźwięk jeszcze dokładniej, prosto w nasze małżowiny oraz niwelują wibracje i rezonans. Produkt ten jednak nie jest w zestawie wraz z głośnikami lecz dostępny w sprzedaży osobno. Koszt to 149 zł. I choć na podstawkach nie wyglądają już tak minimalistycznie i pięknie to różnica w odłsuchu jest naprawdę spora - moim zdaniem warto je dokupić.

Podsumowanie

Jestem naprawdę pod wrażeniem tego sprzętu. Audioengine A2+ to jeden z ciekawszych produktów jakie miałem przyjemność recenzować w tym roku. Głośniki są bardzo, ładne, idealnie komponują się ze sprzętem Apple, świetnie grają i choć nie są tanie to też nie kosztują majątku. Zdecydowanie są warte swojej ceny. Dostępne w trzech wariantach: biały połysk, czarny satynowy oraz czerwony połysk.

Specyfikacja techniczna

  • Typ: Stołowe, multimedialne aktywne głośniki stereo
  • Typ wzmacniacza: Podwójny (stereo), klasa AB, monolityczny
  • Moc wyjściowa: 60W mocy całkowitej (2×30), 2x15W RMS, AES
  • Głośniki: średnio-niskotonowy: 2,75″ Kevlar / wysokotonowy: jedwabna kopułka 3/4″, magnes neodymowy
  • Wejścia analogowe: pojedyńcze wejście analogowe z podwójnym przyłączem: 3.5mm stereo jack / RCA L/R / niezbalansowane - impedancja 10 Kohm
  • Wejście USB: USB audio (16 bit/48 kHz) / pełne złącze USB, v1.1 lub wyższe
  • Przetwornik DAC USB: Ti/Burr Brown PCM2704C
  • Wyjścia: RCA L/R (analogowe, regulowane)
  • Pasmo: 65Hz-22kHz (±2.0dB)
  • SNR: >95db (typical A-weighted)
  • THD+N: <0.05% (niezależnie od napięcia zasilania)
  • Crosstalk: -50dB
  • Zasilanie: Zewnętrzny zasilacz (AC-in: 110-240V, 50/60Hz, automatyczne przełączanie, DC-out: 17.5V, 1.8A - dedykowane DC złącze z blokadą przeciw wysunięciu kabla)
  • Systemy zabezpieczeń: Kontrola prądu wyjściowego, zabezpieczenie termiczne, zabezpieczenie układów przy włączaniu i wyłączaniu zasilania
  • Obudowa MDF: 6.35 mm, lakierowana, podstawa z pianką wytłumiającą, otwór montażowy w podstawie, gwint 1/4″
  • Waga i wymiary: Głośnik lewy (zasilany) 152 x 101,6 x 146 mm (WxSxG), waga: 1,6 kg / głośnik prawy (pasywny) 152 x 101,6 x 146 mm (WxSxG), waga: 1,4 kg

Cena głośników Audioengine A2+: 1249 zł

Cena podstawek DS1: 149 zł

Więcej informacji na stronie producenta: www.audioengine.pl