Wczoraj wieczorem Apple udostępniło deweloperom drugie wersje beta systemów operacyjnych dla swoich urządzeń: OS X 10.11 El Capitan, iOS 9 i watchOS 2.

Warto przypomnieć, że nowe systemy operacyjne, poza usprawnieniem i przyspieszeniem ich działania (np. wprowadzenie Metal w OS X El Capitan), przynoszą także sporo nowości. W OS X El Capitan jest to m.in. funkcja dzielenia ekranu pomiędzy dwoma aplikacjami, przypinanie kart w Safari czy możliwość zmiany rozmiaru i położenia na ekranie okna wyszukiwarki Spotlight. W iOS 9 są to m.in. rozszerzone funkcje przebudowanej Siri i ulepszona wielozadaniowość na iPadzie (m.in. tryb dzielenia ekranu, funkcja PIP - picture in picture). Najważniejszą nowością w watchOS 2 jest możliwość instalowania na zegarku Apple Watch natywnych programów (które - choć faktycznie uruchamiają się na zegarku - to jednak nadal komunikują się z iPhonem), mających dostęp m.in. do silniczka taptycznego, czujnika tętna, mikrofonu i akcelerometru. Nowy system przynosi także możliwość wykorzystania danych z programów trzecich na tarczach zegarów - dotąd można było na nich umieszczać jedynie dane z aplikacji systemowych. Po pełną listę nowości odsyłamy Was do pierwszego numeru MyApple Magazynu.

W porównaniu z tym, co Apple pokazało dwa tygodnie temu, zdecydowanie najwięcej zmian pojawiło się w drugiej becie systemu iOS 9.

Apple usprawniło m.in. komunikację przez AirPlay i usunęło błędy w aplikacji Mail, która zamykała się przy próbie wydrukowania wiadomości.

Wraz z udostępnieniem przez Apple drugiej bety ujawniła się kolejna nowa funkcja systemu iOS 9, która dotąd pozostawała nieaktywna (była już dostępna w pierwszej becie). W sytuacji, w której użytkownik nie będzie miał odpowiednio dużo wolnego miejsca w pamięci masowej urządzenia, iOS 9 usunie na czas aktualizacji systemu kilka programów, tak by można było pobrać paczkę instalacyjną, a następnie - po zakończonym procesie - automatycznie zainstaluje je ponownie.

alt text

Poprawiono działanie wyszukiwarki i jej dostosowanie do potrzeb użytkownika. W jej ustawieniach mogą oni teraz aktywować lub dezaktywować wyszukiwanie w poszczególnych programach. W ustawieniach Safari w iOS 9 zniknęła opcja aktywacji blokowania zawartości (lub jak kto woli adblocka).

Niewielkie, acz istotne zmiany pojawiły się w klawiaturze ekranowej wyświetlanej na iPadzie. Zamiast trzech ikon kopiuj, wytnij, wklej, użytkownicy znajdą na niej teraz ikony cofnij, ponów oraz ikonę "wklej". Wspomniane dwie pierwsze, pojawią się dopiero, gdy użytkownik zaznaczy wybrany fragment lub cały tekst.

Do podglądu otwartych programów wróciła także funkcja Continuity, pozwalająca na otworzenie np. tego samego dokumentu czy tej samej strony w Safari, którą użytkownik przeglądał na innym urządzeniu Apple.

Wśród innych nowości wspomnieć wypada o nowej ikonie aplikacji Podcasty oraz o skróceniu nazwy programu do zarządzania zegarkiem do krótkiej formy Watch.

Źródła: Cult Of Mac