News

Zgodnie z oczekiwaniami Apple udostępniło drugie bety systemów iOS 13, tvOS 13, macOS 10.15, watchOS 6 oraz iPadOS 13. Pojawiła się również najnowsza testowa wersja środowiska programistycznego Xcode 11.

Jest wiele powodów, przez które można podchodzić sceptycznie do Apple Arcade - zapowiedzianej niedawno nowej usługi, mającej oferować dostęp do bogatego katalogu gier na platformy iOS, tvOS i macOS w zamian za comiesięczny abonament. Ograniczenia i wymagania zniechęcające deweloperów do tworzenia gier z myślą o tej platformie, niezbyt jasny model biznesowy oraz brak głośnych hitów klasy AAA w startowym katalogu to tylko niektóre z problemów, na które zwracają uwagę osoby krytykujące nowe przedsięwzięcie firmy Apple. Mimo iż sam również podchodzę niezbyt optymistycznie do przyszłości Apple Arcade, to jednak ta ostatnia kwestia jest moim zdaniem często nieco wyolbrzymiana. Oczywiście, znane tytuły i rozpoznawalne marki bardzo pomogłyby Apple Arcade, jednak ich brak wcale nie musi oznaczać, że usługa ta nie będzie nam w stanie zaoferować ciekawych, wartych uwagi gier. Wprost przeciwnie - wśród zapowiedzianych do tej pory gier bez problemu można znaleźć kilka tytułów, na które naprawdę warto czekać.

Apple udostępniło najnowszą wersję eksperymentalnej przeglądarki Safari Technology Preview. Umożliwia ona deweloperom testowanie rozwiązań, które trafią w przyszłości do konsumenckiej wersji przeglądarki Safari.

Apple udostępniło czwarte bety systemów iOS 12.4, macOS 10.14.6, tvOS 12.4 oraz watchOS 5.3.

Jedną z nowości z systemie macOS Catalina jest możliwość wykorzystania iPada jako zewnętrznego monitora, bez konieczności instalowania dodatkowych aplikacji. Niestety nie wszyscy użytkownicy tego systemu będą mogli skorzystać z tej opcji.

Apple udostępniło najnowszą wersję eksperymentalnej przeglądarki Safari Technology Preview. Umożliwia ona deweloperom testowanie rozwiązań, które trafią w przyszłości do konsumenckiej wersji przeglądarki Safari.

Na swoim kanale w serwisie YouTube Apple udostępniło już cały zapis Keynote otwierającego trwającą właśnie konferencję WWDC 2019.

W macOS Catalina dostępna jest nowa tapeta przedstawiająca wyspę Santa Catalina, znajdującą się u zachodnich wybrzeży USA, niedaleko Los Angeles. To od tej wyspy nowy system operacyjny wziął swą nazwę.

Premiera macOS Catalina będzie też symbolicznym i faktycznym końcem funkcji systemu Macintosha, z której kiedyś był słynny. Pamiętacie Dashboard? Ja muszę przyznać, że dawno już o niej zapomniałem.

Wczoraj podczas konferencji Apple zaprezentowało nowe systemy operacyjne takie jak tvOS 13, iOS 13, iPadOS, watchOS 6 oraz macOS. Warto zwrócić uwagę, że oprogramowanie opisane jako macOS Catalina będzie można zainstalować nawet na 7-letnich komputerach.

Jedną z ostatnich rzeczy zaprezentowanych podczas wczorajszego Keynote, które otworzyło tegoroczną konferencję WWDC, była rzecz, która zainteresuje niemal wyłącznie programistów. Zupełnie nowy framework, na którym opierać się będą aplikacje uniwersalne, na wszystkie platformy Apple. SwiftUI - bo o nim mowa - to ogromna rewolucja.

Podczas keynote otwierającego konferencję WWDC 2019 Apple zaprezentowało właśnie nowy system operacyjny komputerów Macintosh - macOS 10.15 Catalina. Wprowadza on chyba najbardziej rewolucyjną zmianę od czasu pojawienia się specjalnie zmodyfikowanej wersji tego systemu dla pierwszego iPhone'a - wsparcie dla specjalnych uniwersalnych aplikacji pisanych zarówno dla iPada jak i Maca. To z pewnością zmieni rynek programów dla Maców.

Coraz więcej znaków wskazuje na to, że w systemie macOS 10.15 aplikacja iTunes zniknie, a zastąpią ją osobne programy, takie jak Muzyka, Podcasty, TV i Książki. Niedawno w sieci pojawiły się zrzuty osobnych aplikacji Muzyka i TV dla macOS, teraz nie tylko na koniec aplikacji ale prawdopodobnie i koniec marki iTunes sugerują ostatnie zmiany poczynione przez Apple.

Apple udostępniło najnowszą wersję eksperymentalnej przeglądarki Safari Technology Preview. Umożliwia ona deweloperom testowanie rozwiązań, które trafią w przyszłości do konsumenckiej wersji przeglądarki Safari.

W 2013 roku Native Instruments opublikowało w App Store aplikację DJ-ską Traktor DJ. Mimo iż początkowo zapowiadała się ona całkiem obiecująco, to jednak nie udało jej się osiągnąć zbyt dużej popularności, głównie ze względu na wolne tempo rozwoju i brak regularnych aktualizacji. Sześć lat później firma ta postanowiła jeszcze raz spróbować swoich sił w tworzeniu aplikacji dla iOS, czego efektem jest darmowy program Traktor DJ 2.

Już w najbliższy poniedziałek Apple zaprezentuje nowe wersje systemów operacyjnych, w tym macOS 10.15, w którym stare iTunes ma wreszcie zostać rozbite na osobne programy. Dzisiaj serwis 9to5Mac publikuje zrzuty ekranu dwóch z nich, Muzyki i TV.

Apple udostępniło trzecią betę systemu iOS 12.4 oraz drugie wersje tvOS 12.4 oraz watchOS 5.3.

Od pewnego czasu w sieci pojawiają się doniesienia związane z potencjalnym 31,6-calowym ekranem Apple. Dotychczas wiadomo było, że akcesorium to ma się cechować ogromnym obszarem roboczym i matrycą 6K.

Origin to internetowy sklep z grami komputerowymi należący do firmy Electronic Arts. Aktualnie trwa w nim promocja, w ramach której użytkownicy mogą pobrać za darmo grę The Sims 4.

Podczas marcowej konferencji Apple zapowiedziało nową usługę – Apple Arcade – oferującą dostęp do bogatego katalogu gier w zamian za comiesięczny abonament. Osobiście podchodzę do tego pomysłu nieco sceptycznie, bo chociaż sama idea projektu bardzo do mnie przemawia, a lista zaangażowanych w niego deweloperów robi spore wrażenie (choć warto mieć na uwadze, że są to raczej gwiazdy sceny niezależnej, a nie „mainstreamu”), to moim zdaniem oferuje on zbyt mało, by przyciągnąć do siebie tłumy graczy. Co gorsza, im dłużej o tym myślę, tym więcej dostrzegam potencjalnych problemów związanych z tym projektem.

Dwa tygodnie po krótkiej zapowiedzi udostępnienia przez Microsoft testowej wersji przeglądarki Edge w wersji dla Maca program ten jest już dostępny. Testową wersję Microsoft Edge można pobrać za pośrednictwem serwisu Microsoft Edge Insider.

Apple udostępniło na swoim kanale w serwisie YouTube nowy film, w którym wyjaśnia czym jest funkcja AirPlay.

Firma Epic Games otworzyła niedawno nowy sklep z grami na platformy macOS i Windows. By przyciągnąć do niego graczy zamierza ona przez jakiś czas rozdawać wszystkim darmowe gry - co dwa tygodnie inną. Obecnie można tam pobrać za darmo grę przygodową Stories Untold.

Aplikacja Steam Link pierwotnie miała pojawić się w App Store 21 maja 2018 roku, jednak niedługo przed jej publikacją Apple uznało, że narusza ona regulamin sklepu i nie może zostać w nim udostępniona. Mimo iż obie strony zgodnie twierdziły, iż jest to tylko niewielki problem, który zostanie szybko rozwiązany wspólnymi siłami, ostatecznie jej premiera opóźniła się o niemal rok. Od wczoraj jest już ona jednak wreszcie dostępna w App Store.

Apple udostępniło najnowszą wersję eksperymentalnej przeglądarki Safari Technology Preview. Umożliwia ona deweloperom testowanie rozwiązań, które trafią w przyszłości do konsumenckiej wersji przeglądarki Safari.

Odkryto kolejną lukę w konstrukcji procesorów Intela, które ma wpływ na bezpieczeństwo danych. Przypomina tę, odkrytą w ubiegłym roku , podatną na ataki zwane Meltdown i Spectre. Zdaniem badaczy występuje w procesorach tej firmy od 2008 roku, a taki ją wykorzystujące - zwane ZombieLoad, Fallout i RIDL - są łatwiejsze do przeprowadzenia. Według Apple najnowsza wersja macOS Mojave rozwiązuje ten problem, choć może mieć wpływ na wydajność komputera.

Apple udostępniło oficjalną wersję systemu macOS 10.14.5. System opisano jako build 18F132. Zalecamy wykonanie kopii zapasowej przed zainstalowaniem najnowszej wersji macOS.

Miesiąc temu deweloper Steve Troughton-Smith wspomniał na Twitterze o tym, że Apple planuje rozbić iTunes na osobne, mniejsze programy. Zamiast jednego wielkiego multimedialnego kombajnu w macOS 10.15 mają jego zdaniem pojawić się osobne programy Muzyka, Podcasty i aplikacja TV. Ta ostatnia została z resztą zapowiedziana przez Apple. Mówiło się też, że Muzyka ma być aplikacją uniwersalną, przeniesioną z iOS i opartą o platformę Marzipan. Najnowsze informacje mówią jednak o tym, że będzie ona oparta na kodzie iTunes.

Apple udostępniło piąte bety systemów iOS 12.3, macOS 10.14.5, tvOS 12.3, watchOS 5.2.1 oraz specjalną czwartą wersję oprogramowania przeznaczoną dla Apple TV trzeciej generacji. Natomiast jutro powinny pojawić się publiczne wersje iOS, tvOS oraz macOS.

Wczoraj na łamach portalu Bloomberg, Mark Gurman przedstawił najnowsze doniesienia dotyczące tegorocznych systemów operacyjnych, które zostaną zaprezentowane już na początku czerwca. Okazuje się, że podczas tego wydarzenia może zostać ujawniony również sprzęt.