News

Wczoraj wieczorem Apple udostępniło pierwszą betę systemu macOS 10.15.1. Pojawiła się również najnowsza testowa wersja środowiska programistycznego Xcode 11.2.

Firma Epic Games otworzyła niedawno nowy sklep z grami na platformy macOS i Windows. By przyciągnąć do niego graczy zamierza ona przez jakiś czas rozdawać wszystkim darmowe gry. Obecnie można tam pobrać za darmo grę Surviving Mars.

Po dwóch latach oficjalna aplikacja Twittera dla macOS wróciła do Mac App Store. Program jest tak naprawdę wersją dla iOS/iPadOS, która została przeniesiona na Maca dzięki wprowadzonej w nowym systemie i Xcode 11 technologii Catalyst.

Od ośmiu lat, a dokładnie od premiery Mac OS X 10.7 Lion, systemy operacyjne komputerów Mac dostępne są tylko do pobrania z Mac App Store. Maki wyposażone są w odpowiednie narzędzia by móc zainstalować system od nowa lub nadpisać stary, bezpośrednio przez sieć. Nie zawsze jednak mamy dostęp do internetu. Dlatego zawsze staram się przygotować sobie pendrive instalacyjny z najnowszą wersją macOS. Nie inaczej jest w przypadku macOS Catalina.

Jedną z zapowiadanych podczas WWDC nowości, która miała pojawić się wraz z premierą nowych systemów operacyjnych iOS 13 i macOS Catalina, było udostępnianie folderów w iCloud. Funkcja ta czyniłaby z tej chmury prawdziwego konkurenta dla innych popularnych usług tego typu. Wspomnieć wypada, że użytkownik, który otrzyma link z zaproszeniem do folderu w iCloud, będzie miał możliwość nie tylko odczytywania plików, ale także ich dodawania. Niestety na funkcję tę trzeba jeszcze poczekać.

Premiera macOS Catalina, w którym aplikacja iTunes została zastąpiona osobnymi programami Muzyka i Apple TV, to poważny problem dla niektórych didżejów korzystających z aplikacji muzycznych dla Maca. Chodzi o programy, które bazowały na tworzonych w iTunes listach utworów , korzystając z generowanego przez iTunes pliku XML. Oznacza, że programy takie, jak np. dj Pro od Serato czy Traktor od Native Instruments nie będą działać poprawnie w macOS Catalina do czasu, aż ich twórcy nie dodadzą wsparcia dla aplikacji Muzyka.

Na kanale wsparcia technicznego Apple pojawiły się trzy nowe samouczki wideo, pokazujące jak stworzyć backup danych z iPhone'a lub iPada na Macu z macOS Catalina, jak przywrócić te dane oraz jak korzystać z iPada jako dodatkowego ekranu Maca dzięki funkcji Sidecar.

Apple udostępniło oficjalnie system macOS Catalina. Przed instalacją systemu zalecamy wykonanie kopii zapasowej.

Przed chwilą Apple udostępniło aktualizację przeglądarki Safari przeznaczonej dla systemu macOS. Najnowsza wersja to Safari 13.0.2.

Firma Epic Games otworzyła niedawno nowy sklep z grami na platformy macOS i Windows. By zachęcić graczy do korzystania z niego zamierza ona przez jakiś czas rozdawać wszystkim darmowe gry. Obecnie można tam pobrać za darmo popularną grę niezależną Minit.

Dzisiaj w nocy na komputerach Mac z systemem macOS Catalina, dostępnym obecnie w wersji Golden Master, ruszyła w końcu usługa Apple Arcade. Dostępna jest ona poprzez aplikację App Store i posiada - podobnie jak w iOS - swoją osobną zakładkę i widok.

Przed chwilą Apple udostępniło finalną testową wersję systemu macOS Catalina. Oficjalna aktualizacja dla wszystkich użytkowników powinna pojawić się w ciągu kilku dni - być może już na początku przyszłego tygodnia.

Dwa miesiące temu w sieci pojawiły się informacje o zmodyfikowaniu przez jednego hakerów kabla USB-A - Lightning, pozwalającego na zainfekowanie komputera Mac, do którego zostanie podłączony. Atakujący mógł uruchamiać skrypty, komendy w terminalu itp. jeśli tylko znajdował się względnie blisko, w zasięgu rozsyłanej przez kabel sieci WiFi. Twórca tej modyfikacji, ukrywający się pod pseudonimem MG zapowiadał masową produkcję takich „złośliwych” kabli. Ta właśnie się rozpoczęła.

Apple udostępniło najnowszą wersję eksperymentalnej przeglądarki Safari Technology Preview. Umożliwia ona deweloperom testowanie rozwiązań, które trafią w przyszłości do konsumenckiej wersji przeglądarki Safari.

Duet Display od pięciu lat pozwala użytkownikom komputerów Mac i PC z Windows na skorzystanie z iPada jako dodatkowego ekranu. Już niedługo, po premierze wersji tego programu w sklepie Play Store, można będzie w tym celu wykorzystać także tablety z systemem Android.

Wczoraj wieczorem oprócz nowych systemów mobilnych Apple udostępniło również najnowszą betę systemu macOS Catalina - zarówno dla deweloperów jak i członków otwartego programu testowego.

Wprowadzona w iOS 13, iPadOS 13 i wciąż dostępnym w becie systemie systemie macOS Catalina, funkcja rozglądania się w mapach Apple, przypominająca tą znaną z konkurencyjnej usługi map Google, do niedawna obejmowała jedynie obszar zatoki San Francisco (włącznie z tym miastem), Las Vegas i cześć Hawajów. Właśnie rozszerzono ją na dwa kolejne amerykańskie aglomeracje miejskie - Los Angeles i Nowy Jork.

Oprócz najnowszych wersji iOS, iPadOS oraz watchOS Apple udostępniło również aktualizację pakietu iWork dla macOS.

Apple zwykle udostępnia nową, dużą wersję systemu macOS kilka tygodni po tym, jak do użytkowników iPhone'ów i iPadów trafi nowa wersja iOS. Tak będzie i tym razem. W sieci dyskutuje się dzisiaj szeroko o o 4 października, jako o możliwej dacie premiery. Sugeruje to strona poświęcona nowemu systemowi w duńskiej wersji językowej serwisu internetowego Apple.

Dość niespodziewanie Apple udostępniło kilka aktualizacji swoich systemów. Najnowsze wersje przeznaczone są dla zegarków Apple Watch, niektórych urządzeń mobilnych oraz komputerów Mac. Przed instalacją nowych systemów zalecamy wykonanie kopii zapasowych.

Wczoraj późnym wieczorem Apple udostępniło aktualizację przeglądarki Safari przeznaczonej dla systemu macOS. Najnowsza wersja to Safari 13.0.1.

Pisaliśmy wczoraj o problemach z Macami Pro używanymi w postprodukcji filmowej razem z zainstalowaną na nich aplikacją Avid Media Composer. Komputery te przestały uruchamiać się po restarcie. Okazuje się, że to jednak nie Avid był ich przyczyną a Google Software Update, demon pracujący w tle i odpowiedzialny za aktualizowanie przeglądarki Chrome.

Przed chwilą Apple udostępniło najnowsze bety systemów macOS Catalina oraz watchOS 6.1. Na razie nie wiadomo kiedy pojawi się oficjalna wersja oprogramowania przeznaczonego dla komputerów Mac.

Wczoraj wraz z udostępnieniem systemu iOS 13 oficjalnie wystartowała usługa Apple Arcade z grami dostępnym na żądanie w ramach jednego abonamentu. Dzisiaj, a więc dzień po jej premierze oferuje ona już 71 tytułów. To o kilkanaście więcej niż jeszcze trzy dni temu, kiedy serwis dostępny był tylko dla beta testerów iOS 13 i iPadOS.

Wczoraj późnym wieczorem Apple udostępniło aktualizację przeglądarki Safari przeznaczonej dla systemu macOS. Najnowsza wersja to Safari 13.

Apple udostępniło najnowszą wersję eksperymentalnej przeglądarki Safari Technology Preview. Umożliwia ona deweloperom testowanie rozwiązań, które trafią w przyszłości do konsumenckiej wersji przeglądarki Safari.

Jedno z najbardziej obecnie popularnych narzędzi do komunikacji grupowej - Slack - doczekało się wreszcie ciemnego trybu kolorystycznego w wersji dla komputerów.

Na kanale Apple w serwisie YouTube pojawiła się nowa reklama usługi Apple Arcade, która startuje już w za tydzień. Film utrzymany jest w klimacie transmisji z gry. Jeden z członków zespołu odpowiedzialnego za tę usługę opowiada o niektórych grach dostępnych w dniu jej otwarcia.

Kanały RSS to główny sposób, w jaki od lat przeglądam serwisy internetowe. Zamiast mozolnie wchodzić na poszczególne strony, wklepując adres w odpowiednim polu przeglądarki, mam całą listę wszystkich nowych wpisów blogowych czy artykułów, które pojawiły się ostatnio w interesujących mnie serwisach. Wszystko to dzięki kanałom RSS.