Nareszcie! Ableton Live, czyli jeden z najpopularniejszych i najbardziej rozpoznawalnych programów DAW dla macOS ostatnich lat doczekał się najnowszej, dziesiątej już edycji. Po 4 latach od ukazania się Ableton Live 9, przyszedł czas na premierę kolejnej wersji. Edycja opatrzona numerem 10 ma być dostępna dla wszystkich w pierwszym kwartale 2018 roku. Z uwagi na to, że jestem w posiadaniu wersji BETA już teraz mogę się podzielić z wami moimi spostrzeżeniami i opisać główne zmiany oraz nowości, które zostały wprowadzone w nadchodzącej wersji.

Strona 1 z 3

Wprowadzenie

Większość czytających ten artykuł zapewne zna oprogramowanie firmy Ableton, zanim jednak przejdę do opisywania, nowości, które zostaną wprowadzone w serii 10, pozwolę sobie napisać kilka słów dla wszystkich, którzy nie znają jeszcze produktu, a chcą zacząć tworzyć muzykę na komputerach Mac.

Ableton Live jest oprogramowaniem typu DAW (Digital Audio Workstation), które głównie służy do produkcji muzyki, mixowania oraz występów na żywo. Oprogramowanie zdobyło uznanie wielu producentów muzycznych z całego świata dzięki prostocie użytkowania. Jednym z głównych powodów dla których ja zdecydowałem się na używanie Ableton Live jest jego minimalistyczny i płaski interfejs, który sprawia, że wszystko jest bardzo czytelne i łatwe w obsłudze. Drugi powód to świetna stabilność na urządzeniach firmy Apple oraz niezawodność i unikalność rozwiązań, która również pozwoliła firmie Ableton pozyskać tak wielkie grono odbiorców.

Obecna wersja Ableton Live 9 swoją premierę miała w 2013 roku. Od tego momentu minęło już sporo czasu aby uaktualnić, usprawnić oraz dodać aktualne funkcjonalności do oprogramowania. Programiści z Ableton wysłuchali również próśb producentów, dj-ów czy inżynierów dźwięku co poskutkowało wprowadzeniem nowych rozwiązań i udoskonaleń.

Jak pisałem wcześniej - przez lata seria Ableton Live odróżniała się od konkurencji prostotą obsługi oraz możliwościami elastycznej pracy z dźwiękiem. Pracując z oprogramowaniem Ableton Live możemy stworzyć liniowy aranż utworu lub zająć się improwizowaniem unikając "schematycznych" rozwiązań wykorzystując widok sesji na żywo (Live Session View). Dzięki takiej opcji możemy swobodnie tworzyć za pomocą urządzeń MIDI lub loopów, nadając nutom różne długości i kombinacje. Korzystając z widoku aranżacji (Arrangement View) pracując w Ableton Live możemy w łatwy i intuicyjny sposób ułożyć swój projekt względem osi czasu danego utworu. To opcja w której bardzo łatwo możemy zaaranżować utwór, tworząc intro, breakdown'y, dropy itp.

Oprogramowanie pozwala również na zmianę tempa i czasu sampli (plików audio) bez zatrzymania utworu (Warp). Dzięki tej funkcji możemy miksować i łączyć sample o rożnych tempach lub korygować błędy, które wynikają np. z przesunięcia czasowego lub niedopasowania danej ścieżki audio.

Nie można zapomnieć, że Ableton Live to również świetna seria wirtualnych instrumentów i efektów takich jak syntezatory, samplery, efekty pogłosowe, kompresory czy equalizery, które są podstawą przy tworzeniu muzyki. Instrumenty takie jak Operator, jego filtry czy też sampler o nazwie Simpler, pozwalają na intuicyjne programowanie bardzo rozbudowanych syntetycznych brzmień. Wraz z kontrolerem Push sterowanie całym DAW'em jest jeszcze prostsze i pozwala wyzwolić pełen potencjał oprogramowania.