Ostatni dzień roku to dobra okazja na jego podsumowanie. Przejrzałem wszystkie wpisy, które pojawiły się na moim blogu w 2016 roku i wybrałem najlepsze aplikacje, gry i akcesoria, o których miałem okazję napisać.

Najlepsze gry dla iOS

Tutaj wybór miałem najtrudniejszy. NIe chodzi o to, że recenzji gier dla iOS, pojawiło się na moim blogu sporo. W 2016 roku pojawiło się kilka gier, w które grałem lub wciąż gram dłużej, niż w inne.

SkyForce Reloaded

Do tej gry polskiej produkcji wracam zdecydowanie najczęściej. Wiem, że niektórzy narzekają na pojawiające się reklamy itp. ale gra tak naprawdę nie wymaga od nas żadnych opłat by cieszyć się świetną zabawą. Przypomnę, że jest to klasyczna arkadowa strzelanka, w której sterujemy samolotem, niszcząc wszystko co pojawia się na ekranie, starając się przeżyć i uratować pilotów zestrzelonych nad terytorium wroga.

Sky Force Reloaded

Każdy z etapów oferuje trzy poziomy trudności. Kolejne dwa są zostaną odblokowane dopiero po zdobyciu wszystkich medali na niższym poziomie (odpowiednio: zniszczenie 3/4 wrogów, uratowanie wszystkich pilotów, zniszczenie wszystkich wrogów i pokonanie poziomu bez uszkodzeń). Ważnym elementem są gwiazdki i karty zbierane podczas gry. Te pierwsze pozwalają na ulepszanie poszczególnych elementów uzbrojenia lub pancerza, te drugie na dodawanie specjalnych zdolności czy odblokowywanie kolejnych samolotów do wyboru. Świetna grafika i dobra muzyka w klasycznym stylu są juz tylko wisienką na torcie.

Sky Force Reloaded dla iPhone'a i iPada w App Store za darmo.

Pinout

Ta gra o dziwo wciągnęła mnie na o wiele dłużej niż się spodziewałem. Wszystko pewnie dlatego, że lubię klasyczne flipery (pinballe) i to zarówno w wersji wirtualnej, na ekranie iPada (a kiedyś Amigi, C 64 czy ZX Spectrum), jak i te analogowe, w postaci dużych stołów mrugających światełkami. Pinout nie jest jednak klasycznym wirtualnym flipperem, łączy tego typu gry popularnymi zręcznościówkami typu endless run.

PinOut

W Pinout stół ciągnie się bez końca. Musimy odbijać paletkami (czyli flipperami) kulkę cały czas do przodu, zbierając przy tym podświetlone punkty, które dają nam dodatkowy czas. Ten ostatni wciąż ucieka. Wszystko to oprawione ładną grafiką i muzyką niczym z filmu Tron.

Gra PinOut dla iOS dostępna jest w App Store jako freemium (za darmo, z mikropłatnościami).

Space Marshals 2

Kolejnym typem gier, które bardzo lubię to wszelkiej maści mieszanka przygodówek ze strzelankami w widoku izometrycznym. Pewnie dlatego, że to także gry, w które grałem kiedyś na Amidze, Atari ST, czy komputerach 8-bitowych. Space Marshals 2 to kontynuacja świetnej gry sprzed roku. I choć nie wnosi specjalnie nic nowego, to jednak dalej wciąga.

Space Marshals 2

Przypomnę, że wcielamy się w nim w oficera kosmicznego wydziału pościgowego, który walczy z kosmicznymi piratami i innymi typami spod ciemnej gwiazdy. W grze nie chodzi o to by niszczyć wszystko co napotkamy. Często lepiej się skradać niezauważenie i eliminować przeciwników po cichu.

Space Marshals 2 dla iOS w App Store w cenie 5,99 €.

Najlepsze aplikacje dla iOS

W ubiegłym roku pojawiło się całkiem sporo wartych uwagi aplikacji dla iOS. Moim zdecydowanym faworytem jest program skierowany przede wszystkim do dzieci, choć nie tylko.

Siwft Playgrounds

Dzięki Swift Playgrounds mogę wygodnie uczyć mojego siedmioletniego syna podstaw programowania w Swifcie. Za pomocą tego programu raz w tygodniu w szkole uczę też jego kolegów i koleżanki z klasy.

Swift Playgrounds

W Swift Playgrounds dzieci poprzez zabawę w programowanie różnych śmiesznych stworzeń uczą się podstawowych pojęć przydatnych w każdym programowaniu, od tworzenia własnych metod, przez pętle, instrukcje warunkowe itp.

Swift Playgrounds dla iPada w App Store za darmo.

Prisma

Jeszcze w maju 2016 roku wydawało się, że nic nie da się więcej zrobić w temacie filtrów i efektów upiększających fotografie. Wszystko zmieniła Prisma, która zaoferowała kilkadziesiąt różnych efektów imitujących współczesne techniki, charakterystyczne przede wszystkim dla nowoczesnych grafik i komiksów.

Prisma

Ja jestem pod największym wrażeniem właśnie efektów przerabiających zdjęcie na grafikę komiksową. Pokusiłem się nawet o stworzenie jednego na bazie zdjęć zrobionych przeze mnie podczas różnych wycieczek.

Prisma

Jak to zwykle bywa z tego typu programami, jego pojawienie się wywołało początkowo szał, ludzie zaczęli masowo przetwarzać za pomocą Prismy swoje zdjęcia profilowe. Co oczywiście budziło opory innych, którzy krytykowali tę aplikację. Szał minął, świetny program pozostał.

Prisma dla iPhone'a w App Store za darmo.

Najlepsze gry dla macOS

Nie gram na Macu, o najlepsze gry pytajcie Jacka Ziębę.

Najlepsze aplikacje dla macOS

Setapp

Wybierając najlepsze moim zdaniem aplikacje dla Maca, jakie pojawiły się w mijającym 2016 roku, nie mogę nie wspomnieć o Setapp. Nie jest to jednak aplikacja, a usługa w rodzaju Netfliksa, w której w miesięcznym abonamencie w wysokości 9,99 dolarów udostępnianych jest kilkadziesiąt (na tę chwilę) różnego rodzaju programów dla Maca.

Setapp

Jest tam wiele świetnych programów, począwszy od Clean My Mac czy Gemini, przez Numi, Paste, po iStat Menus, Ulysses, Blogo, Screens. Przez najbliższe kilka miesięcy trwają jeszcze testy beta tej usługi, można z niej więc korzystać za darmo. Trzeba jednak zapisać się do programu beta testów na stronie setapp.com i otrzymać stosowne zaproszenie.

Vivaldi

Wspominam o tym programie, przede wszystkim dlatego, że podziwiam zapał całego zespołu, który zdecydował się pracować nad rozbudowaną przeglądarką dla geeków czy power userów, w czasach, w których rynek tego typu programów wydaje się podzielony i zabetonowany, a same przeglądarki są upraszczane do bólu.

Vivaldi web browser

Vivaldi to przeglądarka, która oferuje wiele ciekawych funkcji, m.in. przeglądanie kilku stron jednocześnie, boczne panele, możliwość zmiany wyglądu wyświetlanych stron i w pełni konfigurowalny interfejs. Ten ostatni może jednak odrzucać niektórych purystów, przyzwyczajonych do dzieł Jonathana Ive'a.

Przeglądarkę Vivaldi można pobrać ze strony vivaldi.com.

Najlepsze gry i programy dla zegarka Apple Watch

Sam się zastanawiam, czy w ogóle można o czymś takim napisać. Zegarek świetnie sprawdza się do wyświetlania powiadomień, prostej listy rzeczy do zrobienia Clear i rejestrowania aktywności. Na tym właściwie się kończy jego funkcjonalność. Jedyna gra jaka pojawiła się w tym roku dla zegarka Apple Watch, o której warto by wspomnieć w kilku słowach jest Break This Safe.

Break This Safe

Ta niewielka gra wykorzystuje koronkę i wibracje zegarka w zabawie w otwieranie sejfu niczym Henryk Kwinto. Wszystko to robimy na czas.

Break This Safe dla zegarka Apple Watch w App Store za darmo.

Najlepsze akcesoria

Słuchawki Aftershokz Trekz Titanium

To słuchawki dla aktywnych, których nie zakłada się na uszy, ale tuż przed uszami. Dźwięk przenoszony jest przez czaszkę bezpośrednio do ucha środkowego. Samo ucho pozostaje odkryte dzięki czemu nie odcinamy się od dźwięków otoczenia, czy to szumu drzew w lesie, czy dźwięków otaczających nas pojazdów.

Aftershokz Trekz Titanium

Z jednej strony dzięki nim mogę cieszyć się muzyką w tle i dźwiękami przyrody, z drugiej, korzystam z tych słuchawek w samochodzie, zarówno do słuchania muzyki, jak i prowadzenia rozmów, bez obawy, że nie usłyszę tego, co dzieje się wokół mnie.

Nie są to słuchawki dla koneserów dźwięku i produkcji płyt, na pewno brakuje w nich basów, coś jednak za coś. Zalety tych słuchawek są zdecydowanie większe niż ich wady. W domu słucham muzyki na czymś zupełnie innym.

Karta pamięci ADATA i-Memory 256 GB dla MacBooka Air

Karty pamięci przeznaczone dla MacBooków Air i Pro stały się w ostatnich latach bardzo popularne wraz ze wzrostem ich pojemności. Dzięki tej prostej karcie mój komputer zyskał dodatkowe 256 GB pamięci masowej.

ADATA i-Memory for Mac

Pewnie, że nie jest to pamięć szybka, jak wbudowany dysk SSD, w zupełności jednak wystarcza do trzymania na niej biblioteki iTunes czy Zdjęć.

To oczywiście nie wszystko, co pojawiło się w mijającym roku na moim blogu. Pewnie wielu z Was nie zgodzi się z moimi wyborami. Każdy z nas ma swój własny gust i inne potrzeby.

Pozostaje mi życzyć Wam jak i sobie, by w przyszłym roku pojawiło się więcej ciekawych aplikacji, gier i akcesoriów dla naszych komputerów i urządzeń mobilnych.