Wprowadzony dwa lata temu przez Apple język programowania Swift już w niedalekiej przyszłości będzie podstawowym, jeśli chodzi o tworzenie aplikacji dla urządzeń Apple, od iPhone'ów przez iPady, po komputery Mac. Swift wykorzystywany jest też przez IBM, a mówi się o możliwym wykorzystaniu go przez Google.

Ja sam, wraz z jego prezentacją postanowiłem nauczyć się programować, a przynajmniej wrócić do nauki programowania po niemal 30 latach (ostatni raz pisałem programy w Basicu na Atari 65 XE w drugiej połowie lat 80). W ostatnich dwóch latach przerobiłem kilka podstawowych kursów programowania w formie książek (o tym, która jest najlepsza i dlaczego jest to iOS Apprentice, napiszę kiedy indziej). Cenię sobie jednak możliwość nauki czy utrwalania zdobytej wiedzy bezpośrednio na iPhonie czy iPadzie, dzięki programom do nauki tego języka. Na zapowiedziany przez Apple skierowany do dzieci program Swift Playgrounds trzeba będzie jeszcze trochę poczekać. W App Store są jednak aplikacje, które wprowadzą użytkownika w świat programowania w Swifcie. Jedną z nich - Swifty - opisywałem już na blogu. Niedawno w App Store pojawiła się kolejna o nazwie TapCoding, której autor w trochę inny sposób i za pomocą innego rodzaju ćwiczeń uczy podstaw pisania programów w tym języku.

TapCoding

TapCoding to rodzaj interaktywnego podręcznika. Wiedza podawana jest w nim w formie zbliżonej do książki. Jest ona jednak podzielona na niewielkie, łatwe do zapamiętania porcje informacji. Zwykle tekst uzupełniany jest też prostymi przykładami. Utrwalanie zdobytych wiadomości odbywa się poprzez ćwiczenia.

TapCoding

Uczeń będzie musiał odpowiedzieć na pytania w prostym quizie, będzie musiał sam ułożyć poprawny kod z rozsypanych elementów i wreszcie wklepać go, zgodnie z widocznym na ekranie wzorem. W tym ostatnim przypadku wklepywanie poszczególnych komend i wartości podświetla wyszarzały kod widoczny na ekranie. Jeśli użytkownik zrobi jakiś błąd, np. literówkę, sygnalizowane jest to sygnałem dźwiękowym i podświetleniem błędnego znaku innym kolorem.

TapCoding

Choć sam program dostępny jest za darmo, to użytkownik dostaje w pakiecie tylko podstawową lekcję na temat zmiennych. Kolejne można wykupić lub odblokowywać. Autor w ten sposób chce zachęcić użytkowników swojego programu, do systematycznej nauki Swifta.

TapCoding

Jeśli uczycie się podstaw programowania w tym języku lub zamierzacie się za to zabrać, to polecam Wam zarówno TapCoding, jak i wspomniany już wcześniej program Swifty. Pewną barierą w przypadku tych programów, jak i dobrych podręczników do nauki Swifta może być język angielski. Na szczęście nie jest to proza, a autorzy używają możliwie prostych zwrotów i podstawowego słownictwa.

TapCoding dla iPhone'a i iPada w App Store za darmo.