Rok temu w App Store pojawiła się świetna aplikacja wydana przez Codecademy z okazji tzw. Godziny Kodowania, do nauki podstaw programowania. Zastanawiałem się wtedy dlaczego nikt nie wpuścił takiej aplikacji do nauki Objective C, dla takich ludzi, jak ja.

Minęło sporo czasu, Apple wprowadziło nowy język programowania Swift, do którego nauki także miałem podejście. I choć potrafię już napisać jakiś bardzo prosty program, to jednak programistą bym się dalej nie nazwał. Teraz jest okazja by odświeżyć sobie podstawy i być może ruszyć dalej. A to za sprawą bardzo fajnej aplikacji dla iOS do nauki programowania w Swift o nazwie Swifty.

alt text

Swifty to program, który na obecną chwilę zawiera kilkadziesiąt prostych lekcji wyjaśniających podstawy programowania w Swift. Są one pogrupowane w tematyczne rozdziały (np. zmienne, warunki, pętle, tablice, słowniki, struktury itp.).

alt text

Każda z lekcji to bardzo mały skrawek materiału, tak by można było go łatwo zrozumieć i przyswoić. Na końcu każdego rozdziało czeka na użytkownika rodzaj prostego sprawdzianu, będącego jednocześnie powtórzeniem zawartego w nim materiału.

alt text

Zwykle w każdej z lekcji poza przykładem znaleźć można też proste interaktywne zadanie, np. wybór odpowiedniej wartości dla zmiennej typu Int lub Double (odpowiednio 4 i 4.0) lub użycie odpowiedniej instrukcji itp.

alt text

Całość ma prosty i czytelny wygląd i choć aplikacja dostępna jest tylko w języku angielskim, to moim zdaniem każdy, kto chce się nauczyć programować w Swift z powodzeniem sobie da radę.

Swifty to program dystrybuowany w modelu freemium. Pierwsze rozdziały otrzymamy za darmo. Odblokowanie wszystkich kosztuje 2,99 € - moim zdaniem to niewygórowana suma za dobrze podaną wiedzę.

Swifty dla iPhone'a i iPada w App Store:

Swifty - Learn to code in Swift - Pobierz z App Store