News

Na kanale wsparcia technicznego Apple w serwisie YouTube pojawił się niedawno kolejny samouczek. Pokazuje on jak pakować i rozpakowywać pliki i foldery w aplikacji Pliki.

Od ośmiu lat, a dokładnie od premiery Mac OS X 10.7 Lion, systemy operacyjne komputerów Mac dostępne są tylko do pobrania z Mac App Store. Maki wyposażone są w odpowiednie narzędzia by móc zainstalować system od nowa lub nadpisać stary, bezpośrednio przez sieć. Nie zawsze jednak mamy dostęp do internetu. Dlatego zawsze staram się przygotować sobie pendrive instalacyjny z najnowszą wersją macOS. Nie inaczej jest w przypadku macOS Catalina.

Na kanale wsparcia technicznego Apple od kilku dni umieszcza nowe filmy instruktażowe przedstawiające różne funkcje w najnowszych systemach operacyjnych. Trzy ostatnie pokazują jak korzystać z funkcji blokowania nadawców i dodawania zdjęcia do maila oraz wyciszania połączeń z nieznanych numerów w iOS 13 na iPhonie.

Niektórzy użytkownicy tegorocznych smartfonów Apple prawdopodobnie będą chcieli lub musieli z czasem skorzystać między innymi z opcji takich jak reset telefonu lub wprowadzenie urządzenia w tryb DFU.

Platforma HomeKit to rozwiązanie Apple dające możliwość integracji urządzeń tworzących „inteligentny” dom. Z założenia pozwala ona w prosty i szybki sposób łączyć poszczególne moduły z centralnym systemem, z którego możemy wszystkim sterować.

W życiu prawie każdego użytkownika Maców przychodzi taki dzień, kiedy pomyśli sobie: „Zagrałbym w coś”. Niestety często następstwem wyrażonej chęci jest rozczarowanie, bo poszukiwany tytuł nie jest dostępny na system macOS lub „przyoszczędziliśmy” w konfiguracji naszego nowiutkiego MacBooka Pro i niestety bez dodatkowej grafiki nie sprostamy nawet minimalnym wymaganiom.

Apple udostępniło na swoim kanale w serwisie YouTube nowy poradnik, prezentujący w jaki sposób aktywować opcję umożliwiająca odczytywanie przez system każdego słowa wpisywanego poprzez klawiaturę

Apple udostępniło na swoim kanale w serwisie YouTube nowy poradnik, prezentujący w jaki sposób wykorzystać systemową funkcję zoom.

Usługa Apple Pay została zaprezentowana przez Apple pod koniec 2014 roku, a 10 miesięcy temu zadebiutowała w Polsce. Przygotowaliśmy dla Was krótki poradnik, który ułatwi Wam zrozumienie działania wspomnianego wyżej systemu płatności, a także zaznajomi z listą polskich banków, które go wspierają.

Apple udostępniło na swoim kanale w serwisie YouTube nowy film, w którym pokazuje w jaki sposób podejrzeć historię swoich aktywności.

Pomysł na makro, które pozwalałoby mi na znalezienie, jakiemu miastu lub powiatowi odpowiada kod na tablicy rejestracyjnej, narodził się w mojej głowie kilka tygodni temu. Stworzenie go okazało się jednak dużo trudniejsze, niż myślałem. Wszystko ze względu na fakt, że aplikacja Shortcuts nie obsługuje tabel.

Od premiery iOS 12 eksploruję narzędzie Shortcuts, które recenzowałem kilka miesięcy temu w naszym magazynie. Cały czas staram się szukać nowych zastosowań tej aplikacji, co sprowadza się do testowania dostępnych opcji oraz analizy wymagań, jakie może ona zaspokoić. Czasem pomysły same przychodzą mi do głowy, czasami napisze do mnie czytelnik lub znajomy z pytaniem dotyczącym tematu, a czasami znajduję ciekawe wątki na Reddicie.

Apple udostępniło na swoim kanale w serwisie YouTube nowy film, w którym pokazuje jak ustawić zestawienie muzyczne, które będzie automatycznie się włączało podczas rozpoczęcia treningu na Apple Watchu.

Udostępniania stron z Safari w iOS pozwala użytkownikom na zaznaczenie wybranego fragmentu tekstu, na który adresat ma zwrócić szczególną uwagę. Jeśli strona udostępniania jest przez iMessage ten zaznaczony fragment pojawia się jako nagłówek. Serwis MacRumors odkrył lukę, która pozwala na wpisanie dowolnej treści, a więc tworzenie takich fałszywych nagłówków, których nie ma i żartowania sobie ze znajomych.

Apple udostępniło na swoim kanale w serwisie YouTube nowe filmy, w których pokazuje jak stworzyć album zdjęć na iOS oraz jak włączyć funkcję Pora spać.

Wakacje/ferie to czas, który chcemy spędzić na wypoczynku i relaksie. Zazwyczaj wiąże się to z wyjazdami w bliższe lub dalsze zakątki naszego globu i zwiększonym ryzykiem różnych wypadków.

Apple udostępniło na swoim kanale w serwisie YouTube nowy film, w którym pokazuje w jaki sposób przenieść najważniejsze dane z urządzenia z Androidem na iPhone'a.

System iOS ma w sobie wiele udogodnień, o których większość użytkowników nie wie. Jednym z takich przykładów jest możliwość jednoczesnego przenoszenia kilku aplikacji na inny ekran. Prawdopodobnie spora część użytkowników pojedynczo przesuwa programy lub je najpierw grupuje.

Na swoim kanale w serwisie YouTube, Apple udostępniło nowy poradnik, prezentujący jak zmienić głębię ostrości w zrobionym już zdjęciu.

Na swoim kanale w serwisie YouTube, Apple udostępniło nowy poradnik, prezentujący jak wyświetlić aktualne subskrypcje przypisane do danego konta.

Już wkrótce wielu z Was wróci na uczelnie po wakacyjnej przerwie. Pewnie spora grupa czytelników po raz pierwszy przekona się na własnej skórze, jak wygląda studencka rzeczywistość. Zatem warto zadać sobie pytanie: czy w świecie pełnym wygodnych rozwiązań studiowanie może być również sprytne i efektowne? Czy oprócz: smartfonów, smart zegarków, smart TV, smart home, a nawet smart lodówek, także student może być „smart”? Moim zdaniem, jak najbardziej! Co więcej, jest to wielce wskazane, jeżeli chce się wynieść ze studiów przydatne rozwiązania, które można wykorzystać w pracy zawodowej, a także po prostu w codziennym życiu. Właśnie taka idea przyświeca mojemu poradnikowi skupiającemu się na aspektach technologicznych, jednak znalazło się w nim również kilka „lifehaków” organizacyjnych, które z pewnością warto wcielić w życie.

Jedną z nowości w systemie macOS Mojave, jest możliwość automatycznego dodania zdjęcia/skanu w wybrane przez siebie miejsce, wykonanego przy pomocy iPhone'a/iPada.

Dotychczas tak zwany Monogram - czyli maksymalnie 4 znaki wyświetlające się na ekranie Apple Watcha - można było dodać jedynie na tarczy Kolor. Właściciele tegorocznych zegarków mogą tego dokonać również na tarczy Infograph.

Aplikacja News jak dotąd nie jest dostępna w większości krajów świata. Aby z niej korzystać na iPhonie czy iPadzie należy zmienić region na USA w ustawieniach iOS. W przypadku macOS Mojave z ustawionym regionem na Polskę jej uruchomienie okazuje się banalnie proste.

Treści wideo coraz częściej pojawiają się w otaczającym nas świecie. Chętniej sięgamy po film omawiający dane zagadnienie lub prezentujący dany temat, niż poświęcamy czas na zaznajomienie się z artykułem bądź wpisem blogowym. Na przestrzeni ostatniej dekady niemalże każdy otrzymał możliwość nakręcenia dobrze wyglądającego materiału – wszystko za sprawą rozwoju kamer w smartfonach. Z jednej więc strony lubimy sami dla siebie eksperymentować z wideo, na przykład nagrywając filmy na wakacjach, a z drugiej strony coraz częściej mamy do czynienia z tym rodzajem treści w życiu zawodowym – w mediach społecznościowych, na kursach czy prezentacjach.

Od czasu zmian w interfejsie YouTube dało się odczuć, że strona bardzo spowolniła w Safari. Jak się okazuje, problem ten dotyczy wszystkich przeglądarek za wyjątkiem Chrome. Chris Peterson z Mozilla.org odkrył, że wynika to z zastosowania przez YT biblioteki Polymer opartej na przestarzałym API Shadow DOM v0.

W końcu nadszedł ten wyczekiwany przez wielu moment i po prawie 4 latach od debiutu Apple Pay w USA usługa zostaje wprowadzona do Polski. Nie będę ukrywał, że ja sam czekałem na tę chwilę bardziej, niż na wciąż nieobecną w naszym kraju polską Siri.

W związku z nadchodzącymi zmianami w europejskim prawie związanych z RODO (Rozporządzenie Ogólne o Ochronie Danych Osobowych), Apple udostępniło specjalną stronę, na której użytkownicy mogą pobrać wszystkie dane, jakie firma zgromadziła na ich temat.

Klasyczny dysk twardy potrafi dziś zdławić najszybszy komputer świata, którym tytułowy Mac Mini (Late 2014) na pewno nie jest a to dlatego, że pracujemy na coraz większych plikach. Nasze zdjęcia jeszcze kilka lat temu zajmowały kilkaset kilobajtów a dziś może to być kilka megabajtów. Filmy nawet te kręcone telefonami kiedyś w rozdzielczości VGA dziś mają rozdzielczość 4K.

Pisaliśmy ostatnio o tym, że przejściówka z Lightning na mini-jack może nie znaleźć się w komplecie z tegorocznymi iPhone'ami. Wielu użytkowników skarży się też na to, że bardzo łatwo ją zgubić. Serwis Wirecutter ma na to rozwiązanie.