W mijającym tygodniu pojawiło się wiele ciekawych informacji ze świata Apple. Doniesienia dotyczą zarówno bieżących jak i kolejnych generacji urządzeń tej marki oraz kwestii korporacyjnych. Zbliża się także konferencja WWDC, na której firma przedstawić ma nowe wersje systemów operacyjnych oraz nowe urządzenia.

Jony Ive

W poniedziałek redaktorzy Wired poinformowali, że Ive był zaangażowany w prace nad przeprojektowanym 24-calowym komputerem iMac. Informację tę potwierdziło Apple. Jednak firma nie chciała zdradzić jak bardzo Ive przyczynił się do ostatecznego wyglądu tego komputera. Prace projektowe nad urządzeniami trwają zazwyczaj kilka lat, więc bardzo możliwe, że zaczęły się jeszcze zanim Ive opuścił firmę. Nie wiadomo jednak czy po odejściu również brał udział w pracach nad tym projektem.

W serwisie The Information pojawiły się doniesienia o tym, że Jony Ive zatrudnił co najmniej cztery osoby, które poprzednio pracowały w firmie Apple. Te osoby to Wan Si, Chris Wilson, Patch Kessler i Jeff Tiller. Co ciekawe, w Apple pracowali oni w zespole zarządzanym właśnie przez Ive’a. Pierwszy z wymienionych zajmował się między innymi projektowaniem ikon aplikacji systemowych. Wilson był zaangażowany w zaprojektowanie interfejsu zegarka Apple Watch. Tiller zajmował się sprawami administracyjnymi w zespole projektowym, a Kessler brał udział w pracach nad gładzikiem Force Touch dla MacBooka.

Salony Apple Store

W serwisie Bloomberg opublikowany został raport na temat strategii firmy Apple dotyczącej sprzedaży detalicznej. Według tych informacji firma planuje znacznie zwiększyć liczbę sklepów detalicznych na całym świecie - takich informacji udzieliła Deirdre O’Brien, starszy wiceprezes ds. sprzedaży detalicznej i ludzi. Warto przypomnieć, że niedawno na łamach polskiego serwisu o nazwie Rootblog opublikowano doniesienia na temat planów firmy Apple dotyczących otwarcia sieci sklepów detalicznych na terenie Polski . Otwarcie nastąpić ma w ciągu najbliższych dwóch lat. Sklep zlokalizowany ma być w Warszawie, w sąsiedztwie centrali PKO BP, czyli na ulicy Puławskiej.

Warto przypomnieć, że niedawno Apple otworzyło swój nowy salon we Włoszech - Apple Via Del Corso. Jest to jeden z najładniejszych sklepów amerykańskiego producenta na świecie.

iPady

W koreańskim serwisie ETNews pojawiły się doniesienia na temat kolejnej generacji iPadów. Według tych informacji niektóre z nowych modeli tabletów marki Apple wyposażone będą w wyświetlacz typu OLED. Od 2022 roku niektóre modele iPadów wyposażone będą właśnie w takie wyświetlacze. Oznacza to, że firma zrezygnuje z ekranów typu LCD. Tak stało się już w przypadku iPhone’ów. Żaden model z serii 12 nie ma już wyświetlacza LCD.

Mark Gurman, reaktor serwisu Bloomberg, opublikował raport na temat kolejnej generacji iPadów. Tablety marki Apple czekać ma dość duża aktualizacja sprzętowa.

Nowy iPad mini ma mieć węższe ramki wokół ekranu. Tablet nie będzie także posiadać przycisku Home. Prawdopodobnie wykorzystany zostanie design, który znany jest z bieżącej generacji iPada Air. Dzięki zastosowaniu węższych ramek nowy mini posiadać będzie większy ekran. Jego przekątna wynosić ma od 8,5 do 9 cali.

Nowe iPady Pro mają zostać wyposażone w możliwość bezprzewodowego ładowania zwrotnego, co pozwoli na doładowywanie baterii mniejszych urządzeń bezpośrednio z energii zgromadzonej w akumulatorze tabletu. Tylna część obudowy takiego urządzenia wykonana byłaby ze szkła. Ładowanie nowego iPada Pro odbywałoby się za pośrednictwem ładowarki MagSafe, ale musiałaby ona zostać dostosowana do ładowania tabletów.

MacBooki

Według raportu, który opublikowany został w serwisie DigiTimes, wyświetlacze mini-LED, które montowane będą w kolejnej generacji MacBooków Pro dostępne będą dopiero w trzecim kwartale bieżącego roku. Firma Global Lighting Technologies, która ma być głównym dostawcą tych komponentów rozpocznie dostawy dopiero w tym właśnie okresie. Na chwilę obecną nie są znane żadne dodatkowe szczegóły na ten temat, ponieważ opublikowany został tylko krótki fragment tego raportu.

Mapy

We wtorek poinformowano, że od kilku dni na ulicach polskich miast zobaczyć można samochody Apple robiące zdjęcia na potrzeby ulepszania map i oferowanej przez nie funkcji Rozejrzyj się. Ich zdjęcia pojawiły się między innymi na Facebooku. Dokładne informacje na temat tych prac pojawiły się także w serwisie webowym Apple. W okresie od maja do sierpnia bieżącego roku rejestracją obrazów przez specjalnie wyposażone samochody, objęta zostanie znaczna większość miast w Polsce.

iPhone’y

iPhone’y kolejnej generacji wyposażone będą w baterie o znacznie większej pojemności niż w przypadku bieżącej generacji tych urządzeń. iPhone 13 Pro Max ma mieć baterię o pojemności 4352 mAh. W przypadku modeli 13 i 13 Pro pojemność wynosić będzie 3095 mAh, a bateria w mini będzie charakteryzować się pojemnością na poziomie 2406 mAh. Dla porównania, iPhone’y serii 12 mają odpowiednio baterie o pojemności 3687, 2815 oraz 2227 mAh.

Warto jednak pamiętać, że wskazany wyżej parametr nie jest jedynym, który wpływa na czas pracy urządzenia na jednym ładowaniu. Nowe iPhone’y mają być wyposażone w układ A15, który ma być bardziej wydajny i energooszczędny niż procesor A14.

Jak informuje analityk Wedbush Daniel Ives iPhone’y 13 będą miały możliwość wyboru 1 TB wbudowanej pamięci. Dodatkowo twierdzi on, że wszystkie cztery modele tej serii będą wyposażone w skaner LiDAR. W przypadku aktualnej serii jedynie telefony Pro mają ten skaner.

Problemy z baterią

W sieci pojawiły się doniesienia o tym, że użytkownicy iPhone’ów i iPadów z systemem operacyjnym w wersji 14.6 borykają się z problemami dotyczącymi szybkiego rozładowywania się baterii. Takie informacje pojawiły się między innymi na forum wsparcia technicznego Apple oraz na forum serwisu MacRumors .

Jeden z użytkowników iPhone’a 11 Pro zauważył, że bateria w jego smartfonie oraz etui Smart Battery Case (w treści artykułu prawdopodobnie błędnie podano, że chodzi o Apple Smart Cover) wyczerpuje się znacznie szybciej po instalacji najnowszej wersji systemu operacyjnego.

WWDC

W poniedziałek rozpocznie się konferencja Apple, na której firma przedstawi między innymi nowe systemy operacyjne - iOS/iPadOS 15, tvOS 15, watchOS 8 oraz macOS 12. Być może pojawia się również nowe komputery Mac.

Transmisja będzie dostępna dla wszystkich w serwisie YouTube, firma przygotowała już specjalny kanał poświęcony temu wydarzeniu. Dodatkowo będzie można ją zobaczyć w aplikacji Apple Developer oraz Apple TV. Będzie ona również dostępna poprzez dedykowaną stronę internetową.

Warto ustawić przypomnienie w YouTube o rozpoczęciu konferencji, natomiast z poziomu strony Apple można dodać wydarzenie do kalendarza.

Według analityka Wedbush Daniela Ives’a w przyszłym tygodniu amerykański producent może zaprezentować 14 oraz 16-calowe MacBooki Pro wyposażone w autorski procesor nowej generacji - być może będzie to M1X. Nowe komputery mają być pozbawione paska Touch Bar oraz mają być wyposażone w złącze MagSafe, port HDMI, czytnik kart pamięci oraz złącza Thunderbolt.

Zapraszamy Was w najbliższy poniedziałek do klubu Miejsce Chwila przy ulicy Żurawiej 47 w Warszawie. Będziemy tam już od godziny 18:30. To tam na żywo będziemy mogli wspólne dyskutować o zaprezentowanych nowościach oraz przy różnych napojach (niekoniecznie alkoholowych) podyskutować o naszej wspólnej pasji, jaką niewątpliwie są produkty firmy Apple.

macOS

W ciągu ostatniego roku Apple odnowiło i pozbyło się kilku znaków towarowych, które potencjalnie mogą stanowić nazwę nowego systemu operacyjnego dla komputerów Mac. Dwie nazwy zostały ostatnio zarejestrowane ponownie, a co więcej użyte mogą zostać jako nazwy komputerowych systemów operacyjnych. Te nazwy to „Mammoth” i „Monterey”. Pierwsza z nich odnowiona została 29 kwietnia tego roku. Nazwa „Monterey” została odnowiona 29 grudnia ubiegłego roku.

Apple Car

Według ostatnich doniesień, które opublikowane zostały w serwisie Bloomberg, firma Apple straciła kilku kluczowych managerów, którzy zarządzali zespołami pracującymi w ramach tak zwanego projektu „Titan”.

Jedną z tych osób jest Dave Scott, który kierował zespołami pracującymi nad rozwiązaniami wykorzystującymi technikę robotyczną. Scott został dyrektorem naczelnym firmy Hyperfine, zajmującą się szeroko pojętą opieką zdrowotną. Wcześniej z zespołu odszedł Jaime Waydo, który odpowiadał za sprawy związane z bezpieczeństwa funkcjonowania autonomicznych samochodów. Przejął on stanowisko dyrektora ds. technologii w firmie Cavnue, start-upie skupiającym się na bezpieczeństwie autonomicznych pojazdów na drogach publicznych.

AirTagi

Firma Apple udostępniła nową wersję oprogramowania dla lokalizatorów AirTag. Ma numer 1.0.276. Poprzednio instalowano wersję 1.0.225. Poprawki dotyczą głównie kwestii związanych z prywatnością.

Nie ma możliwości ręcznego zainicjowania aktualizacji oprogramowania w lokalizatorze. Dzieje się to automatycznie wtedy, gdy AirTag znajduje się w pobliżu iPhone’a, z którym jest sparowany. Aby sprawdzić jaka wersja oprogramowania zainstalowana jest na AirTagu należy otworzyć aplikację Lokalizator . Następnie z listy znajdującej się u dołu ekranu wybrać zakładkę Przedmioty i stuknąć nazwę AirTaga. Pod nazwą znajduje się ikona wskazująca poziom naładowania baterii. Po stuknięciu w tą ikonę widoczny jest numer seryjny oraz wersja oprogramowania.