W poprzednim tygodniu Apple udostępniło nowe wersje swoich systemów operacyjnych - to zazwyczaj małe święto użytkowników urządzeń tej firmy. Co więcej, ogłoszono także wyniki finansowe za pierwszy kwartał bieżącego roku kalendarzowego. Pojawiło się także kilka doniesień na temat zaprezentowanych niedawno produktów.

Nowe systemu operacyjne

Apple udostępniło oficjalną wersję systemu iOS/iPadOS 14.5. Został on oznaczony jako build 18E199. iOS 14.5 zawiera opcję odblokowywania iPhone’a za pomocą Apple Watch podczas noszenia maseczki osłaniającej twarz, dodaje obsługę AirTagów oraz wprowadza indywidualne karnacje skóry w emoji zawierających pary osób. Funkcja App Tracking Transparency pozwala decydować, które aplikacje mogą śledzić Twoją aktywność w aplikacjach i witrynach innych firm.

Na kanale Apple Support w serwisie społecznościowym YouTube pojawił się krótki materiał prezentujący funkcję odblokowywania iPhone’a za pomocą Apple Watch podczas noszenia maseczki.

Pojawiła się także aktualizacja systemu macOS Big Sur. Najnowsza wersja została oznaczona jako 11.3. macOS Big Sur 11.3 dodaje obsługę AirTagów, zawiera udoskonalenia aplikacji na iPhone’a oraz iPada na Macach z M1 oraz wprowadza indywidualne karnacje skóry w emoji zawierających pary osób.

Oprócz aktualizacji sytemów iOS/iPadOS oraz macOS pojawiły się również uaktualnienia tvOS oraz watchOS. System watchOS 7.4 zawiera nowe funkcje, ulepszenia i poprawki błędów, w tym między innymi możliwość odblokowania iPhone’a X lub nowszego za pomocą Apple Watch podczas próby użycia Face ID podczas noszenia maski na twarz. W przypadku tvOS 14.5 dodano wsparcie dla kontrolerów od PlayStation 5 oraz Xbox Series S/X. Wprowadzono również śledzenie reklam aplikacji.

Przed zainstalowaniem aktualizacji, zalecamy wykonanie kopii zapasowych.

Wyniki finansowe

Apple ogłosiło wyniki finansowe za II kwartał obrotowy 2021 roku (I kwartał roku kalendarzowego 2021). Te są na astronomicznym poziomie. Rok do roku Apple poprawiło łączne przychody aż o 53%.

Przychody Apple w podziale na główne segmenty produktowe wyniosły:

  • iPhone 47,9 mld USD, +65,5% r/r
  • iPad 7,8 mld USD, +78,7% r/r
  • Mac 9,1 mld USD, +70,1% r/r
  • Usługi 16,9 mld USD, +26,6% r/r
  • Akcesoria 7,8 mld USD +24,7% r/r

Łączne przychody Apple’a wyniosły 89,5 mld USD, +53% r/r. Z kolei zysk netto spółki wyniósł 23,6 mld USD, +110% r/r.

AirTag

W czwartek pierwsze egzemplarze lokalizatorów AirTag trafiły już do klientów. To wynik pomyłki amerykańskiej sieci elektromarketów BestBuy. Oficjalna sprzedaż tych urządzeń rozpoczęła się 30 kwietnia. Poinformował o tym jeden z czytelników serwisu MacRumors. Opublikował on także kilka zdjęć, na których zobaczyć można jak rzeczywiście wyglądają lokalizatory.

W serwisie YouTube na japońskim kanale Haruki pojawił się film, na którym zobaczyć można demontaż tego lokalizatora. Zobaczyć można między innymi w jaki sposób wymienić baterię w lokalizatorze. Warto przypomnieć, że za zasilanie odpowiada jedna bateria litowa CR2032. Autor filmu zdemontował także inne komponenty lokalizatora. Na filmie widać moduł Bluetooth, układ U1 oraz inne elementy, które zintegrowane zostały na drukowanej płytce.

iPad Pro z M1

Zgodnie z zapowiedziami Apple, w piątek o godzinie 14:00 rozpoczęła się przedsprzedaż 24-calowego iMaca, iPadów Pro oraz Apple TV. Urządzenia te mają trafić do oficjalnej dystrybucji 21 maja. Jednak w przypadku iPadów Pro, wyposażonych w procesor M1 jest to mało prawdopodobne. W polskim sklepie internetowym Apple znajduje się informacja, że zdecydowana większość modeli tych tabletów wysyłana będzie do klientów za 6-8 tygodni.

Przy okazji konferencji dla inwestorów, podczas której firma Apple ogłosiła wyniki finansowe za pierwszy kwartał kalendarzowy 2021 roku przeprowadzono wywiad z Timem Cookiem. Zapytany został on o potencjalne problemy z podażą urządzeń w drugiej połowie bieżącego roku. Prezes firmy z Cupertino powiedział, że nie jest w stanie podać szczegółowych informacji na temat poszczególnych produktów, ale prognozuje się ograniczoną podaż iPadów i komputerów Mac. Powodem są wspominane już wiele razy problemy związane z niedoborami procesorów, które wykorzystywane są w zdecydowanej większości urządzeń elektronicznych. Cook dodał, że nie jest w stanie powiedzieć jak długo trwać będą te problemy, ponieważ dotyczą one światowej gospodarki, a nie jedynie rynku komputerów czy smartfonów.

Warto na koniec dodać, że w bazie danych Euroazjatyckiej Komisji Gospodarczej pojawiły się wypisy dotyczące nowych iPadów Pro, które wyposażone są w procesor M1. Zgłoszenia obejmują dwa modele iPadów, a w ramach każdego z nich dostępnych jest kilka wariantów. Najprawdopodobniej odnoszą się one do urządzeń z ekranami o różnych rozmiarach. Warianty dotyczą zapewne wielkości pamięci masowej oraz możliwości łączenia się tabletów z siecią WiFi i siecią komórkową. Pojawienie się nowych urządzeń w tej bazie jest równoznaczne z przyznaniem certyfikatów dopuszczających do sprzedaży na terenie Euroazjatyckiej Unii Gospodarczej.