Cały czas staram się pisać artykuły na temat ciekawych, innowacyjnych i przede wszystkim świetnie brzmiących narzedzi do produkcji muzyki dla macOS. Ostatnio wziąłem pod lupę repliki syntezatorów analogowych. Dzisiaj opiszę dla was syntezator Diva od firmy u-he, którego twórcą jest Urs Heckmann. Jest to jeden z najbardziej popularnych instrumentów wirtualnych dostępnych na rynku, z którego korzystają wielkie nazwiska sceny muzyki elektronicznej.

Cechy

Patrząc na produkt jakim jest Diva i przełączając się po róznych sekcjach, od razu widzimy podobieństwa do znanych nam analogowych klasyków. Produkt ten oparty jest bowiem o oscylatory, obwiednie i filtry z takich sprzętow jak Moog Minimoog, Roland Jupiter 6, Jupiter 8, Alpha Juno, Juno 60 oraz Korg MS20. Interfejs jest prosty, ale bardzo intuicyjny i jest to dla mnie dużym atutem, ponieważ wpływa to na cały przepływ pracy oraz na to, jak instrument nas inspiruje do tworzenia.

Brzmienie jest wręcz niewiarygodne. Niewiarygodnie analogowe. Jeśli są tacy co nie wierzą w to, że wirtualny syntezator może zabrzmieć jak rasowy analog, to Diva może całkowicie zmienić ich pogląd w tej kwestii. W instrumencie tym użyto bardzo unikalnej technologii dokładnego odwzorowania układów elektronicznych, stworzonych na bazie elementów dyskretnych. Jak wiemy, każdy z producentów takiego oprogramowania mówi to samo, ale główny inżynier firmy u-he twierdzi, że jego instrument pod tym względem jest najbardziej zaawansowany i unikatowy. Po paru godzinach pracy z Diva można śmiało w to uwierzyć - dodatkowo potwierdzają to nagrody przyznane właśnie za brzmienie.

Kolejna kwestia za którą uwielbiam syntezatory wirtualne, to bogactwo presetów czyli wstępnie zaprogramowanych barw. Diva może pochwalić się nie małą ilością, bo ma ich aż ponad 1200! Z doświadczenia wiemy jednak, że często presety nie są zbyt satysfakcjonujące, ale nie w Diva. Wszystkie barwy są świetnie zaprojektowane, wyrafinowane, przyjemne w modyfikacji oraz bardzo dobrze pokazują możliwości syntezatora. To cudowna paleta pięknych barw, emulujących legendarne instrumenty, które wymieniłem wcześniej. Znajdziemy tam mocne barwy leadowe, tłuste basy, organy, syntetyczne smyczki, tła, sekwencje oraz efekty specjalne, a nawet brzmienia perkusyjne.

Tak jak pisałem na początku - instrument jest bardzo inspirujący poprzez prostotę i czytelność interfejsu, dzięki temu bez problemu stworzymy własne, unikalne brzmienia. Dzięki niesamowicie brzmiącym filtrom i sekcji z wbudowanymi efektami (które też zasługują na pochwały) możemy stworzyć rożnego rodzaju efekty specjalne, które później użyjemy w naszych produkcjach, np. do podkreślania kulminacyjnych momentów.

Diva posiada kilka naprawdę ciekawych rozwiązań i dodatków, które ciężko znaleźć w konkurencyjnych produktach. Dobrym przykładem jest wbudowany oscyloskop, którego zawsze brakowało mi w innych syntezatorach. Jest to naprawdę rewelacyjne narzędzie, które bardzo pomaga przy tworzeniu własnych barw.

Kolejnym rewelacyjnym rozwiązaniem są sekcje Trimmers i Modification, w których możemy nadać dźwiękom jeszcze bardziej analogowy charakter. Możemy kontrolować rozstrajanie pojedyńczego głosu dla każdego oscylatora, dostosowywać wariancję pomiędzy poszczególnymi głosami (każdy z każdym), zmieniać dryft głosu, itd. Dzięki tym możliwością przenosimy syntezator Diva na wyższy poziom, poza oryginalny sprzęt.

Specyfikacja

  • Panele "Mix & Match" do niestandardowych layout'ów
  • Odstrojenie pojedyńczego głosu oscylatora oraz definiowane przez użytkownika źródło modulacji
  • Konstrukcja filtra z zerowym opóźnieniem (ZDF - Zero Delay Feedback) zapewnia autentyczne zachowanie rezonansu
  • 3 modele obwiedni ADS(S)R oparte na klasycznych sprzętach
  • 5 modeli oscylatorów i 5 modeli filtrów opartych na klasycznch syntezatorach
  • 2 synchronizowane LFO z wieloma przebiegami, opcjami restartu i kontrolą fazy
  • 2 sloty efektów stereo: chorus (3 tryby), phaser (2 tryby), pogłos płytowy, opóźnienie, emulacja głosnika obrotowego (leslie)
  • Synchronizowany arpeggiator z ciągłym przesunięciem szybkości, swingiem oraz różnymi opcjami progresji
  • Możliwość zmiany rozmiaru interfejsu użytkownika z 70% do 200%
  • Ponad 1200 barw (presetów)

Wydajność

Przez długi czas Diva miała opinie syntezatora, który wymagał dużej mocy obliczeniowej procesora, co sprawiało, że nie mogliśmy pozwolić sobie na wiele jej instancji. Dzisiaj kod jest zupełnie inny. Poprawiono obsługę wielu rdzeni, a nowe kompilatory pozwoliły jeszcze bardziej zmniejszyć obciążenie procesora. Nie posiadam jakiegoś ultraszybkiego komputera (iMac 27" z 2017 roku) a syntezator działa rewelacyjnie. Bez problemu mogę odpalić wiele jego instancji na róznych ścieżkach. Wtyczka jest bardzo stabilna, nie ma z nią kompletnie żadnych problemów, i co ważne - jest zoptymalizowana do działania z macOS Catalina.

Podsumowanie

Każdy użytkownik po zainstalowaniu wersji demo zakocha się w brzmieniu syntezatora Diva. Jest to bez wątpienia genialnie brzmiący instrument, z dużą ilością możliwości modyfikacji prawie wszystkich elementów, rewelacyjnymi barwami i intuicyjnym interfejsem. Trzymam kciuki za dalszy rozwój firmy u-he i jego nowe produkty. Bardzo polecam.

Aktualne ceny:

Diva — 179 € (w tym VAT)

Więcej informacji na stronie: www.u-he.com