Użytkownicy Apple jak i jego twórcy kochają muzykę, co wiemy nie od dziś. Patrząc na zawodowych muzyków jak i producentów profesjonalnych rozwiązań audio, również rzuca nam się w oczy, że te grupy w dużej mierze opierają się na sprzęcie z Cupertino. W tym artykule przedstawię wam oprogramowanie dla macOS łotewskiej firmy Sonarworks wraz z dedykowanym mikrofonem pomiarowym, które pomoże nam rozwiązać problemy z akustyką naszego pomieszczenia, a także sprawi, że nasze słuchawki bedą brzmiały "bardziej prawdziwie".

Reference 4 Studio Edition

Na oprogramowanie Sonarworks Reference 4 Studio Edition trafiłem przypadkiem czytając bardzo pochlebne opinie w amerykańskim serwisie skupiającym producentów muzycznych oraz muzyków. Nie mając jeszcze mikrofonu pomiarowego skorzystałem z wersji testowej oprogramowania skupiając się na sekcji słuchawkowej, ponieważ doczytałem, że wspiera ono słuchawki, które posiadam już wiele lat (Beyerdynamic DT990 Pro).

Oprogramowanie działa jako wtyczka do programów DAW oraz jako aplikacja systemowa – Reference 4 Systemwide. Do aplikacji mamy dołączone profile popularnych słuchawek, które zostały poddane dokładnym pomiarom w laboratoriach firmy Sonarworks. Po załadowaniu profilu patrząc na wykres, okazało się, że opinia o tym modelu sprawdziła się. Są to bardzo popularne studyjne słuchawki, używane przez wielu ludzi, jednak mają "swoją charakterystykę" i troszkę nas oszukują. Nie będę się tu dokładnie rozpisywał ale w skrócie mówiąc - podbijają nam "dół" i wysokie częstotliwości. Gdy włączymy główną funkcję oznaczoną symbolem SR (Studio Reference) oprogramowanie w bardzo precyzyjny sposób koryguje nam całą "koloryzację" słuchawek i dostosowuje do standardu studyjnego.

Pierwszą rzeczą jaką zrobiłem to otworzyłem swój projekt i zacząłem bardzo delikatnie korygować swój ostatni mix. Na drugi dzień, na tak zwane "świeże ucho" przesłuchałem go i okazał się o wiele bardziej klarowny i czysty. Byłem pod wrażeniem. Zacząłem analizować utwory innych artystów i faktycznie oprogramowanie dało mi nowe spojrzenie na brzmienie.

Wykres słuchawek przed kalibracją:

Wykres po nałożonej korekcie:

Aplikacja posiada oczywiście wiele dodatkowych funkcji jak pokrętło Dry / Wet, którym możemy regulować jak mocno korekta ma wpływać na nasze brzmienie, szybkie przejście do mono czy też bezpieczny headroom z ustawionym limitem, oraz inne predefiniowane ustawienia.

Ciekawą opcją jest wysłanie swoich słuchawek do laboratorium Sonarworks, gdzie za dodatkową opłatą zostanie zrobiona ich bardzo dokładna analiza oraz zostanie wygenerowany specjalnie dla nas profil naszych słuchawek. Dlaczego taka opcja? Otóż każde słuchawki będą zawsze miały minimalne różnice w brzmieniu wynikające z seryjnej produkcji.

Pomiary i kalibracja monitorów odsłuchowych w naszym pomieszczeniu

Po bardzo dobrym wrażeniu jakie zrobiła na mnie kalibracja słuchawek, przyszedł czas na monitory studyjne. Firma Sonarworks ma również w swojej ofercie kompletny zestaw do wykonania pomiarów i kalibracji naszego odsłuchu wraz z dedykowanym mikrofonem pomiarowym o nazwie XREF20. Obecnie posiadam nie najgorszą akustykę pomieszczenia, jednak nie oszukujmy się - nie są to warunki studyjne. Monitory odsłuchowe na jakich pracuję to Genelec M040.

Wraz z pakietem Reference 4 Studio Edition dostajemy specjalną aplikację do wykonania pomiarów – Reference 4 Measure, która krok po kroku prowadzi nas przez cały proces pomiarowy. Jest to majstersztyk. Aplikacja jest niesamowicie intuicyjna i świetnie zaprojektowana - nie mam żadnych uwag. Na pierwszym etapie przypomina nam o szeregu czynności jakie musimy wykonać / sprawdzić zanim zaczniemy pomiary, czyli wybór interfejsu audio, ustawienie odpowiednich poziomów wejściowych i wyjściowych, włączenie zasilania Phantom dla mikrofonu, ustalenie miejsca z którego słuchamy itd. Kiedy przeszliśmy już pierwszy etap i wszystko mamy dobrze ustawione zaczyna się proces pomiarowy. Aplikacja wysyła sygnały poprzez nasze monitory i pokazuje nam gdzie się aktualnie znajdujemy, a gdzie dokładnie mamy się przesunąć i stanąć - jeśli stoimy z mikrofonem w dobrym miejscu pojawia się nam komunikat potwierdzający to i po kilku sekundach (jest odliczanie) zaczyna się pomiar. Ważne jest aby mikrofon trzymać na wysokości naszych uszu (pamiętajmy, że chodzi o pozycję w jakiej siedzimy przy biurku) i na wyciągniętej ręce, aby nie było odbić od naszego ciała. Nie potrzebujemy do tego żadnego statywu, ponieważ algorytm jest tak skonstruowany, że bierze również pod uwagę obracanie się i ruchy naszej głowy. Cały proces pomiarowy zajął mi około 15-20 minut.

Wykres mojego pomieszczenia po pomiarach:

Wykres po kalibracji

Po raz kolejny okazało się to co przypuszczałem - czyli problem z niskimi częstotliwościami, ale na dodatek okazało się, że nie tylko na tym polu są problemy. Nie będę ukrywał swojej euforii, bo naprawdę przeżyłem szok. Po zrobieniu pomiarów i włączeniu funkcji SR (Studio Reference) moje pomieszczenie zostało "odczarowane". Przede wszystkim bass przestał dudnić, choć był ciągle odczuwalny. Całość nabrała klarowności, oddechu i przestrzeni - potocznie mówiąc "zszedł cały muł". Nie spodziewałem się takiego efektu i powiem szczerze, że do samego końca podchodziłem do tego tematu sceptycznie mimo iż cała masa użytkowników na forach jak i znani inżynierowie polecają Sonarworks. Efekt naprawdę przeszedł moje najśmielsze oczekiwania. Nie sądziłem, że korekcja poprzez aplikację, może tak poprawić brzmienie w nie zaadoptowanym akustycznie pomieszczeniu. Jest to produkt, który polecę każdemu kto tworzy muzykę, ponieważ nie kosztuje majątku i jest w 100% wart swojej ceny.

Łotewscy inżynierowie mają również w swojej ofercie oprogramowanie True-Fi, które jest kierowane dla miłośników muzyki, którzy nie są profesjonalistami i nie zajmują się produkcją, lecz chcą czerpać jak największą przyjemność ze słuchania. O tym napiszemy w przyszłości.

Zdjęcia mikrofonu pomiarowego XREF20:

Więcej informacji: www.sonarworks.com

Cena opisywanego zestawu: Reference 4 Studio Edition wraz z mikrofonem pomiarowym XREF20 - 299 Euro