Dzisiaj swoją oficjalną premierę ma dostępny od kilku miesięcy w wersji beta serwis Setapp. oferujący w ramach stałego abonamentu aplikacje dla Maca.

Setapp śmiało można nazwać Netfliksem dla aplikacji dla Maca. Za stałą miesięczną opłatę wynoszącą 9,99 dolara użytkownik ma dostęp do ponad 60 popularnych programów dla macOS. Wszystkie dostępne są w pełnych wersjach, bez dodatkowych płatności. Użytkownik nie musi martwić się też o ich przyszłe aktualizacje. Docelowo w ofercie znaleźć się ma około 300 tytułów.

Usługa jest odpowiedzią na zmieniający się rynek dystrubucji multimediów. Dzięki Setapp, po muzyce, filmach i serialach, można korzystać z wielu różnych programów za stałą miesięczną opłatę bez potrzeby kupowania ich na stałe za o wiele większe pieniądze. Jego twórcy - znana dobrze czytelnikom MyApple firma MacPaw - nie są może pionierami, wszak w podobny sposób swoje oprogramowanie od kilku lat udostępnia Adobe, to jednak Setapp jest pierwszą tego typu usługą, która jest otwarta na innych deweloperów, którzy otrzymują 70 procent z tego co wygenerowały ich programy. Większość z pozostałej sumy trafia także do deweloperów w postaci opłat partnerskich.

Osobiście oczekiwałem na taką usługę już od dawna. Od kilku lat wielu deweloperów popularnych programów narzekało czy wręcz wycofywało swoje aplikacje z Mac App Store ze względu na ograniczenia narzucane przez Apple. Nie mieli jednak rozsądnej alternatywy w postaci innego sklepu, który oferowałbym inny, alternatywny, a dla pewnej grupy użytkowników atrakcyjniejszy model dystrybucji oprogramowania.

Przypomnę tylko, że Setapp wymaga zainstalowania niewielkiego programu agenta, po czym w folderze Aplikacje utworzony zostanie podfolder Setapp ze skrótami do wszystkich aplikacji oferowanych w usłudze. Będzie on automatycznie zaktualizowany po dodaniu do katalogu kolejnego programu.

Setapp

Dwukrotnej kliknięcie w wybrany skrót otwiera okno podglądu danej aplikacji (podobne do tego z Mac App Store), w którym można zainicjować jej pobranie.

Aktualna lista aplikacji w Setapp obejmuje programy z różnych kategorii.

Produktywność:

Aeon Timeline, Alternote, Be Focused, Blogo, Cloud Outliner, Findings, Focused, GoodTask, HazeOver, Home Inventory, iThoughtsX, Lacona, Manuscripts, Marked, Pagico, Paste, PDF Squeezer, RapidWeaver, Studies, TaskPaper, Timing, Ulysses, Yummy FTP Pro

Wideo:

Downie, iFlicks, Permute

Użytkowe:

Archiver, ChronoSync Express, CleanMyMac, Folx, Gemini, Get Backup Pro, Gifox, iMazing, Remote Mouse, Renamer, Screens, Shimo, WiFi Explorer, Forklift 3.0, TripMode

Narzędzia deweloperskie:

Base, CodeRunner, Simon, Sip, SQLPro Studio

Biznes:

Jump Desktop

Finanse:

Chronicle, MoneyWiz

Programy graficzne

Hype, Image2icon, Pixa, Tayasui Sketches, Polarr

Lifestyle:

My Wonderful Days

Fotografia:

Polarr

Inne:

Capto, Disk Drill, Elmedia Player, iStat Menus, Numi, Squash, XMind, Forecast Bar, Flume.

Więcej informacji znajdziecie w samym serwisie Setapp.