CleanMyMac to program, który od wielu lat pomaga użytkownikom komputerów Macintosh utrzymać ich system w dobrej kondycji, a dyski w czystości, usuwając gromadzące się w miarę użytkowania różnego rodzaju śmieciowe dane. Właśnie doczekał się kolejnej, trzeciej już wersji.

Już we wcześniejszych wersjach CleanMyMac wyszukiwał na dysku pliki, które można by poddać utylizacji, odzyskując w ten sposób cenne miejsce. Dwa lata temu miałem okazję opisywać jego drugą wersję. Przypomnę więc, że dotąd program wynajdywał m.in. stare, od dawna nieużywane pliki, niekiedy pozostawione przez dawno odinstalowane już programy, porządkował system i czyścił zbiory iPhoto z niepotrzebnych kopii zdjęć.

alt text

Można za jego pomocą odinstalowywać program (włącznie z powiązanymi plikami) czy wyczyścić kosz lub bezpiecznie skasować pliki za pomocą specjalnej niszczarki.

alt text

Najnowsza wersja przynosi m.in. odświeżony, bardziej płaski interfejs, zgodny z trendami narzuconymi przez OS X Yosemite.

alt text

CleanMyMac 3 pozwala teraz także na wyczyszczenie komputera m.in. z załączników do wiadomości e-mail, niedociągniętych plików czy śmieci tworzonych przez iTunes - a tych jest dość sporo: stare backupy, pliki aplikacji (czasem kupuję programy w App Store bezpośrednio w aplikacji iTunes na Maku).

alt text

Mamy także możliwość usuwania rozszerzeń systemowych. Tych okazało się miałem zainstalowanych całkiem sporo.

alt text

CleanMyMac 3 posiada też funkcję usuwania prywatnych danych i nie ogranicza się to tylko do plików cookie w przeglądarce. Możemy usunąć także zapisane rozmowy z czatów w Skype czy aplikacji Wiadomości.

Pojawiły się też nowe narzędzia utrzymania całego systemu w odpowiednim porządku czy też zdrowiu. Możemy zlecić aplikacji uruchomienie odpowiednich skryptów naprawiających system, zlecić systemowej wyszukiwarce Spotlight ponowne indeksowanie zbiorów czy wybrać funkcję naprawy uprawnień plików na dysku. Nie są to może funkcje, z których będę często korzystać. Są one jednak trochę jak lewarek w samochodzie - użyjemy ich może nigdy, a może raz lub kilka razy. Warto jednak mieć je pod ręką, kiedy pojawią się problemy.

Program umieszcza też swoją ikonę w pasku menu, po kliknięciu w którą mamy podgląd m.in. na aktualne zużycie pamięci, miejsce na dysku, stan naładowania baterii czy zapełnienie kosza.

alt text

CleanMyMac 3 dostępny jest do pobrania w testowej wersji trial ze strony macpaw.com.

Licencja na jeden komputer kosztuje obecnie 19,97€ (cena już niedługo skoczy do 39,95€).

Program dostępny jest także w abonamencie Setapp.