Sieć staje się coraz szybsza, rosną jednak także rozdzielczości ekranów urządzeń do niej podłączonych. Kompresja obrazów to wciąż temat aktualny. Narzędzi tego typu jest sporo, warto jednak korzystać z tych, które są proste w obsłudze i nie wymagają od użytkownika większego zaangażowania. Ja od niedawna korzystam ze Squash.

Squash to naprawdę niewielki program o bardzo konkretnym działaniu. Wystarczy upuścić na jego oknie plik graficzny by rozpoczął się proces kompresji. Podczas przetwarzania zdjęcia program raczy użytkownika ładną animacją, ilustrującą samą kompresję. Na koniec pozostaje tylko zapisać nowy plik.

Squashed

Domyślne ustawienia kompresji są dla mnie jak najbardziej zadowalające. Program potrafi skompresować np. 200 KB plik jpg do 87 KB. W przypadku zrzutów ekranu, jakie publikuję na MyApple, zwykle jest to zmniejszenie rozmiaru z około 90 do 45 kilobajtów, a więc o połowę.

Poniżej znajdziecie przykładowe zdjęcie poddane działaniu Squasha.

Przed kompresją, 357 KB:

Po kompresji, 128 KB:

Jego twórcą jest dobrze znana czytelnikom MyApple firma Realmac Software. Program dostępny jest w Mac App Store w cenie 9,99 €.

Program dostępny jest także w abonamencie Setapp.