Ukraińskiej firmy MacPaw nie trzeba chyba nikomu przedstawiać. Od lat dostarcza ona użytkownikom Maców oprogramowanie pozwalające utrzymać ich komputery w dobrej kondycji, m.in. porządkując przede wszystkim zawartość ich pamięci masowych.

Obok wielozadaniowego kombajnu, jakim niewątpliwie jest Clean My Mac, bez którego osobiście nie wyobrażam już sobie wygodnej pracy i utrzymywania mojego kilkuletniego już MacBooka Air w dobrej kondycji, ekipa MacPaw ma w ofercie kilka innych bardzo pomocnych programów (m.in. Clean My Drive, Hider 2 czy Encrypto). Trzy lata temu opisywałem na MyApple aplikację Gemini służącą do wyszukiwania duplikatów plików. Doczekała się ona właśnie swojego następcy - Gemini 2.

Gemini 2

Duplikaty plików są dla mnie od dawna zmorą. Często kopiuję w różne miejsca pliki tekstowe, pobieram jeszcze raz z sieci te same dokumenty (np. kupione książki czy inne multimedia), a do tego robię często dziesiątki identycznych fotografii, które lądują w aplikacji Zdjęcia.

Gemini 2 nie tylko wyszukuje duplikaty plików, co robił już jego poprzednik. Program pozwala także wyszukiwać duplikaty fotografii także w zbiorach wspomnianej już aplikacji Zdjęcia. Jego działanie nie ogranicza się do porównania plików, ich nazw i wielkości, ale także tego, co właściwie się w nich znajduje. Tyczy się to nie tylko fotografii, ale i plików audio czy innych, które różnią się nazwami, ale w istocie są tym samym dokumentem, nagraniem audio, wideo czy obrazem.

Gemini 2

Gemini 2 grupuje duplikaty w zbiory, pozwalając na ich szybkie i łatwe porównanie. I tak zdjęcia, które przedstawiają niemalże tą samą scenę, zrobione jedne po drugim (co zdarza mi się aż nader często) przedstawione są jako jeden zbiór. Grupuje też pliki pod względem ich rodzaju. W lewej kolumnie możemy wybrać, czy chcemy przejrzeć tylko duplikaty zdjęć, czy może dokumentów, archiwów, plików audio itp.

Program sam analizuje duplikaty i zaznacza część z nich do usunięcia i informuje o liczbie znalezionych duplikatów danego pliku czy fotografii (w tym wypadku nie chodzi przecież o duplikat pliku w pamięci) i ile z nich zostało zaznaczone do usunięcia. Jeśli wybór dla niego jest zbyt trudny duplikaty czekają na ręczne wskazanie, który należy usunąć. Gemini 2 analizuje wybory użytkownika i uczy się ich celem lepszego wyszukiwania duplikatów w przyszłości. Za każdym razem, kiedy program rejestruje pewną powtarzalność, a więc schemat według którego użytkownik oznacza pliki do usunięcia (np. zaznaczane są tylko nowsze lub większe pliki), zadaje mu pytanie, czy ma go uwzględniać przy następnych wyszukiwaniach. Dzięki temu z kolejnymi porządkami program będzie coraz lepiej radził sobie z automatycznym oznaczaniem duplikatów do usunięcia.

Gemini 2

Gemini 2, tak jak jego poprzednik nie jest może programem, z którego będzie się korzystać codziennie. Ja osobiście włączam go raz na kilka tygodni lub miesięcy. Przyznaję, że od ostatniego uruchomienia poprzedniej wersji tej aplikacji minęło w moim przypadku pół roku. O tym, jak bardzo zapuściłem się w utrzymaniu porządków świadczyć może to, że Gemini 2 odnalazł ponad 7 GB duplikatów w moim MacBooku Air, z czego niemal 6 GB zostało przeniesione do kosza (od razu też o potrzebie jego wyczyszczenia dał mi znać Clean My Mac).

Gemini 2

Po przeprowadzonym procesie wyszukiwania i usuwania duplikatów można jeszcze przejrzeć zawartość kosza bezpośrednio w Gemini 2, by upewnić się, że trafiły tam te pliki, które faktycznie chcemy usunąć.

Gemini 2

W przypadku duplikatów fotografii znajdujących się w zbiorze programu Zdjęcia, Gemini 2 tworzy w nim osobny album z przeznaczonymi do usunięcia duplikatami. Trzeba je usunąć ręcznie.

Program Gemini 2 dla Mac dostępny jest w Mac App Store w cenie 9,99 €.

Można go kupić także na stronie MacPaw. Ta wersja programu pobierana jest ze strony za darmo i aktywowana kupionym za jej pośrednictwem kluczem aktywacyjnym (9,97 €).

Program dostępny jest także w abonamencie Setapp.