Niemal zawsze podczas zagranicznych podróży kupuję u lokalnego operatora kartę SIM z mobilnym internetem. Niestety dostęp do internetu ma ograniczenia transferu, jaki mogę w danej cenie wygenerować. Zwykle jest to od 2 do 5 GB, co wystarcza to na tydzień lub dwa korzystania z sieci na iPhonie. Gorzej, jeśli udostępnię internet mojemu Macowi. Wtedy pakiet dostępnego transferu danych topnieje w oczach.

Jest kilka sposobów radzenia sobie z tym problemem. Można np. założyć sobie na Macu drugie konto, na którym nie będzie się korzystać z Dropboksa, iClouda, Mac App Store i wielu innych programów, które - gdy tylko mogą - starają się synchronizować z chmurą. Można też przed połączeniem się z internetem wstrzymać synchronizację przynajmniej niektórych usług i wyłączyć programy, które zwykle pożerają cenne megabajty transferu. Oba sposoby mają swoje wady i zalety, ale nie są zbyt wygodne.

Zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem jest moim zdaniem niewielki program, zagnieżdżający się w formie agenta w górnym pasku, o nazwie TripMode. Wykrywa on wszystkie aplikacje próbujące połączyć się z internetem, blokując im dostęp do sieci. W moim przypadku domyślnie wolną drogę miała tylko przeglądarka internetowa i iCloud, jednak synchronizację z tą chmurą od razu wyłączyłem. Pozwoliłem za to korzystać z sieci programowi pocztowemu, Slackowi i Tweetbotowi. Reszta aplikacji, pozostaje u mnie odcięta od internetu.

TripMode

TripMode można w każdej chwili wyłączyć, kiedy np. korzystamy z nielimitowanego dostępu do sieci, np. przez domowe, biurowe lub hotelowe WiFi czy za pomocą routera MiFi z wykupionym planem bez limitów na internet. W innych wypadkach, a przede wszystkim podczas moich podróży zagranicznych, kiedy korzystam z karty internetowej z limitem transferu danych, korzystanie z TripMode to po prostu konieczność, chyba że ktoś woli gimnastykować się z przełączaniem kont w macOS lub wyłączaniem poszczególnych programów i usług synchronizacji.

Przydaje się też wyświetlana przez program informacja o tym ile transferu danych zużyto podczas danej sesji, danego dnia lub w bieżącym miesiącu. Można dzięki temu łatwo kontrolować zużycie internetu w pakiecie mobilnym.

TripMode

TripMode dla Maca można kupić na stronie www.tripmode.ch. Dostępna jest wersja trial. Licencja na program kosztuje 7,99 dolara.

Program TripMode dostępny jest też w ramach usługi Setapp, o której pisałem TUTAJ.