Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Nowy produkt Psystar


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
172 odpowiedzi w tym temacie

#101 Iro

Iro
  • 6 954 postów
  • Płeć:
  • SkądKatowice

Napisano 08 lipca 2009 - 20:20

...wszyscy na rynku jada wedlug specyfikacji intela , a wczesniej apple jechalo wedlug specyfikacji ibm, bo procesor jest centralna jednostka komputera. nie oznacza to jednak ze nic tych konstrukcji nie rozni o czym pisalem wyzej. pozwalasz sobie na uproszczenia ktore moze oddaja jakis fragment rzeczywistosci ale zapominasz ze to nie tylko skromny fragmencik ale i zle wyjscie do teoretyzowania.


Nie teoretyzuje.
Mam jednocześnie na stole płyty Apple, Asus, HP, Lenovo i mam porównanie.
Różnią się tylko szczegółami.
Apple daje najwięcej pułapek, bo zabezpieczeniami tego nie można nazwać.
Wszytko po to, żeby zepsuć, jeśli ktoś nie wie jak rozebrać, lub spalić, jeśli nie wie, gdzie podłączyć.
Może kiedyś o tym więcej napisze, ale pewnie tu tego nie opublikują.
A jest o czym.
Prosty przykład:
Większość firm stara się zabezpieczyć płytę główną, na wypadek przypadkowego zalania.
Apple odwrotnie. Specjalna rynienka w MB cały strumień kieruje na układ zasilania.
To się nazywa dbałość o swoje interesy.

#102 bartosz

bartosz

  • 1 644 postów

Napisano 08 lipca 2009 - 20:28

Nie teoretyzuje.
Mam jednocześnie na stole płyty Apple, Asus, HP, Lenovo i mam porównanie.
Różnią się tylko szczegółami.


i niby jakie to szczegoly? maja taki sam ksztalt? sciezki ida tak samo? maja taka sama ilosc elementow?

#103 Iro

Iro
  • 6 954 postów
  • Płeć:
  • SkądKatowice

Napisano 08 lipca 2009 - 20:37

i niby jakie to szczegoly? maja taki sam ksztalt? sciezki ida tak samo? maja taka sama ilosc elementow?


Dokładnie.
Nawet niektórych przewodów połączeniowych używam np z laptopów Siemensa, bo te a Apple nie wytrzymują zbyt długo. A wtyczki i ilość kabli pasują.

#104 bartosz

bartosz

  • 1 644 postów

Napisano 08 lipca 2009 - 21:05

Dokładnie.
Nawet niektórych przewodów połączeniowych używam np z laptopów Siemensa, bo te a Apple nie wytrzymują zbyt długo.


to moze nam pokazesz?

#105 Iro

Iro
  • 6 954 postów
  • Płeć:
  • SkądKatowice

Napisano 08 lipca 2009 - 21:38

to moze nam pokazesz?


OK
Jak przyjdzie do mnie laptop z taką usterką, to zrobię zdjęcia i opiszę, co gdzie, tak jak zrobiłem to z TopCase w pękających MacBookach.

Może skończylibyśmy ten of-top.

#106 bartosz

bartosz

  • 1 644 postów

Napisano 08 lipca 2009 - 21:52

ale mi nie chodzi o rynienke czy urwany kabelek tylko o podobienstwa w plytach glownych - napisales ze makowe sa identyczne jak w hp, lenovo i asus (domyslam sie ze chodzi o laptopy) i dlatego chcialbym to zobaczyc. jesli nie masz w tej chwili "na stole" to powiedz o jakich modelach mowiles. poszukam sobie w sieci.

#107 Jotek

Jotek
  • 557 postów

Napisano 08 lipca 2009 - 21:58

Nie teoretyzuje.
Mam jednocześnie na stole płyty Apple, Asus, HP, Lenovo i mam porównanie.
Różnią się tylko szczegółami.


Czy Twoja osobistość była by skłonna uwiarygodnić swoje dywagacje w powyższym zakresie i okrasić tę dyskucję twardymi dowodami w postaci fotek byśmy samodzielnie mogli ocenić wiarygodność przekazu niźli polegać na tekstach osobnika kryjącego swoją tożsamość? Czy to byłby jednak zbytek łaski?

#108 Iro

Iro
  • 6 954 postów
  • Płeć:
  • SkądKatowice

Napisano 08 lipca 2009 - 22:03

ale mi nie chodzi o rynienke czy urwany kabelek tylko o podobienstwa w plytach glownych - napisales ze makowe sa identyczne jak w hp, lenovo i asus (domyslam sie ze chodzi o laptopy) i dlatego chcialbym to zobaczyc. jesli nie masz w tej chwili "na stole" to powiedz o jakich modelach mowiles. poszukam sobie w sieci.


Nie pisałem, że są identyczne. Kształt mają inny, ale elementy i ścieżki między elementami idą podobnie.
Stąd mając serwisówki do SF, HP, Lenowo, można znaleść usterkę w laptopie Apple, choć Apple do swoich płyt tego nie udostępnia.

#109 Gość_owca666_*

Gość_owca666_*

Napisano 08 lipca 2009 - 22:05

Czy Twoja osobistość była by skłonna uwiarygodnić swoje dywagacje w powyższym zakresie i okrasić tę dyskucję twardymi dowodami w postaci fotek byśmy samodzielnie mogli ocenić wiarygodność przekazu niźli polegać na tekstach osobnika kryjącego swoją tożsamość? Czy to byłby jednak zbytek łaski?


Długo nad tym acan myślałeś? ;)
Iro może generalizować, ale nie teoretyzuje. Zapoznaj się*łaskawie z tym co pisał na forum, a zrozumiesz...

#110 Iro

Iro
  • 6 954 postów
  • Płeć:
  • SkądKatowice

Napisano 08 lipca 2009 - 22:08

Czy Twoja osobistość była by skłonna uwiarygodnić swoje dywagacje w powyższym zakresie i okrasić tę dyskucję twardymi dowodami w postaci fotek byśmy samodzielnie mogli ocenić wiarygodność przekazu niźli polegać na tekstach osobnika kryjącego swoją tożsamość? Czy to byłby jednak zbytek łaski?


ok.
Jak znajdę chwilę, to porobię zdjęcia.
Płyty do MB i MBP mam pod ręką, nie wiem tylko, czy leży u mnie jakaś płyta główna na CORE z laptopa innej firmy.

#111 bartosz

bartosz

  • 1 644 postów

Napisano 08 lipca 2009 - 22:19

Nie pisałem, że są identyczne. Kształt mają inny, ale elementy i ścieżki między elementami idą podobnie.


no ale to jest zasadnicza roznica. z tego co pisales wczesniej moglo wynikac - i ja to tak wlasnie odbralem, zwlascza po twoim "dokladnie" - ze po otwarciu obudowy wszedzie lezy ten sam shenzhen bells electronics. nic dziwnego ze istnieja jakies podobienstwa w koncu wszystkie te plyty maja podobny zestaw przylacz i portow nie mowiac juz o tym ze jesli sa oparte o ten sam chipset to zawsze beda z grubsza podobne. ale to nie oznacza ze "roznia sie jedynie szczegolami"

#112 Iro

Iro
  • 6 954 postów
  • Płeć:
  • SkądKatowice

Napisano 08 lipca 2009 - 22:33

no ale to jest zasadnicza roznica. z tego co pisales wczesniej moglo wynikac - i ja to tak wlasnie odbralem, zwlascza po twoim "dokladnie" - ze po otwarciu obudowy wszedzie lezy ten sam shenzhen bells electronics. nic dziwnego ze istnieja jakies podobienstwa w koncu wszystkie te plyty maja podobny zestaw przylacz i portow nie mowiac juz o tym ze jesli sa oparte o ten sam chipset to zawsze beda z grubsza podobne. ale to nie oznacza ze "roznia sie jedynie szczegolami"


Dla jednych różnica będzie zasadnicza, dla innych nie. Wszystko jest kwestią punktu widzenia.
Nie ma znaczenia rozłożenie elementów, kształt płyty głównej, czy ilość portów USB.
Jeśli platforma jest ta sama, oparta o ten sam chipset, podparta tymi samymi mostkami poł. i płn. to tak samo będzie działać pod Windows i pod OSX. Tych samych sterowników (kextów) będzie używać system.

#113 bartosz

bartosz

  • 1 644 postów

Napisano 08 lipca 2009 - 22:48

Dla jednych różnica będzie zasadnicza, dla innych nie. Wszystko jest kwestią punktu widzenia.
Nie ma znaczenia rozłożenie elementów, kształt płyty głównej, czy ilość portów USB.


ale ja o to wlasnie zapytalem a ty potwierdziles:
-Mam jednocześnie na stole płyty Apple, Asus, HP, Lenovo i mam porównanie. Różnią się tylko szczegółami.
- i niby jakie to szczegoly? maja taki sam ksztalt? sciezki ida tak samo? maja taka sama ilosc elementow?
- Dokładnie."

to oczywiste ze plyta zbudowana z tych samych elementow bedzie dzialac tak samo pod osx i windows. jednak nie o tym mowilismy. zwracalem ci uwage na to ze piszac pecet zrownujesz ze soba wszystkie konstrukcje lekcewazac ich charakterystyczne cechy - rozmawialismy o ukladzie chlodzenia, umiejscoweniu baterii , portow i tak dalej. samo rozlozenie elmentow wewnatrz obudowy ma wiec wplyw na funkcjonalnosc, wytrzymalosc czy nawet wydajnosc. i tym wlasnie roznia sie od siebie poszczegolne modele roznych producentow. ty natomiast piszesz ze sa identyczne tylko dlatego ze procesor dziala w architekturze x86. i to jest po prostu skandaliczne wrecz uproszczenie.

#114 Jotek

Jotek
  • 557 postów

Napisano 08 lipca 2009 - 22:55

Długo nad tym acan myślałeś? ;)
Iro może generalizować, ale nie teoretyzuje. Zapoznaj się*łaskawie z tym co pisał na forum, a zrozumiesz...

Tak jakoś łatwo mi przychodzi. Trzask i jest.
BTW, nie ma co rozumieć, resztę wiadomości czytałem. Ma człowiek swój punkt siedzenia i swój kręgosłup moralny. Szkoda mi czasu, autentycznie, na dysputy o szarpaniu Apple przez producentów pecetów mających udawać Maki. Uprzejmie poproszę o fotografie.

J.

#115 b.milewski

b.milewski
  • 4 486 postów
  • SkądGlasgow

Napisano 08 lipca 2009 - 23:05

Dla mnie sprawa jest jasna. Apple jest właścicielem systemu i komputerów które sprzedaje. Znajdują się w nich autorskie rozwiązania, których nie można wrzucać do jednego "worka" z innymi komputerami. Tak jak napisał bartosz to, że komputery Apple oparte na Intelu są wykonane na tej samej architekturze nie znaczy, że są takie same. Nie zgodzę się z Toba Iro. Tak samo nie zgadzam się z decyzją UE, która nakazuje Microsoftowi wydanie systemu z wieloma przeglądarkami. To ich system i mogą sprzedawać go z takim, a nie innym oprogramowaniem, dodatkami itp, itd.

Twierdzenie, że Apple używa chwytów monopolistycznych jest dla mnie śmieszne. Sprzedaż komputerów rośnie, wystarczy obejrzeć ostatni keynote z WWDC 2009, by przekonać się jak wzrosła liczba sprzedanych kopii Mac OS X. Apple nie musi uciekać do sprzedaży OS X dla PC. Radzi sobie bez tego całkiem dobrze, tak dobrze, że może w chwili obecnej wykupić całego Della za gotówkę i jeszcze sporo zostanie na nowe pomysły.

#116 Jotek

Jotek
  • 557 postów

Napisano 08 lipca 2009 - 23:11

Nie pisałem, że są identyczne. Kształt mają inny, ale elementy i ścieżki między elementami idą podobnie.
Stąd mając serwisówki do SF, HP, Lenowo, można znaleść usterkę w laptopie Apple, choć Apple do swoich płyt tego nie udostępnia.


Wiesz, systemy komputerowe do projektowania płyt głównych mają tę cechę, że korzystają z pewnych powtarzalnych w innych systemach algorytmów optymalizacji przebiegu połączeń między elementami. Poza tym biorą pod uwagę cechy tych układow i ich potrzeby. Jeżeli te elementy są takie same to trudno się spodziewać by połączenia między nimi byly raz w warkocz a raz po spirali. Pozostają również kwestie zasilania i propagacji sygnałów, stąd położenie elementów na płytach może być zbliżone mimo różnych kształtów.
Skoro nie udostępnia a wymienia wadliwy element to może w ich modelu biznesowym czas poświęcony na wymianę układu smd w lokalnym serwisie i ewentualne konsekwencje nieprawidłowej tejże wymiany są zbyt kosztowne dla Apple i w konsekwencji dla użytkownika (kasa, ryzyko, czas) więc lepiej wymienić na nowy moduł.
A to, że kabelki się zgadzają z innego HP to żadna nowość. Kabelek zasilający TimeCapsule świetnie pasuje do starego kaseciaka sprzed lat 20... Dowodzi tylko tego, że takie firmy jak MOLEX mają prawo bytu... bo reszta świata korzysta z pewnych wystandaryzowanych rozwiązań oczywiście by obniżać koszty ale też po to by nie wyważać otwartych drzwi. Korzystanie z dobrych rozwiązań nie jest grzechem, a wzbogacanie ich jest chwalebne.

J.

#117 pkos

pkos
  • 242 postów

Napisano 08 lipca 2009 - 23:31

Sprzedaż komputerów rośnie, wystarczy obejrzeć ostatni keynote z WWDC 2009, by przekonać się jak wzrosła liczba sprzedanych kopii Mac OS X. Apple nie musi uciekać do sprzedaży OS X dla PC. Radzi sobie bez tego całkiem dobrze, tak dobrze, że może w chwili obecnej wykupić całego Della za gotówkę i jeszcze sporo zostanie na nowe pomysły.



Czyżby te kopie Leoparda kupili niewdzięcznicy i poinstalowali na swoich pecetach :D sorry ale to raczej kiepski argument. Do tego na całym świecie sprzedaje się więcej komputerów bo stały się przedmiotem powszechnego użytku, kiedyś był komputer w co 5 domu teraz jest 2-3 komputery pod jednym dachem - nie dysponuję danymi statystycznymi ale chyba się zgodzimy że tak to mniej więcej wygląda.

Co mnie obchodzi że mogą kupić całego Dell'a... i co wtedy pecety Dell'a awansują do zaszczytnej rangi maków?

Nikt przy zdrowych zmysłach nie twierdzi że nie ma różnicy między tanim składakiem a komputerem wyprodukowanym przez Apple... ale dla mnie oba są komputerami PC. Tak jak mały ratlerek i wielki dog wciąż są psami, choć tak bardzo się różnią...
Zresztą dyskusja jest raczej o tym czy Apple ma prawo narzucać taką licencję, czy Psystar ma prawo łamać licencję Appla która nie została zakwestionowana przez sąd, a nie o tym czy komputery Aplla to pecety czy nie. Z drugiej strony skoro na komputerach Psystara działa Leopard tak jak na Makach to równie uprawnionym twierdzeniem będzie powiedzenie że Psystar produkuje Maki...

#118 fraDiavolo

fraDiavolo
  • 528 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 09 lipca 2009 - 00:17

ja pisze o tym: Jednym z warunków wolnego rynku jest istnienie prawa regulującego działalność gospodarczą i stwarzającego obecnym na rynku podmiotom równe szanse - to twoje slowa. jesli "równe szanse" oznaczaja w twoich ustach "zakaz nieuczciwych praktyk handlowych" to powinienes sie wyrazac bardziej precyzyjnie. wtedy bede wiedzial o czym pisze. a odnosnie zakazu nieuczciwej praktyki wlasnie rozmawiamy - tyle ze nieuczciwie postepuje psystar a nie apple.


He,he, he. Z moich wypowiedzi każdy zrozumie tyle, ile jest w stanie. Jeśli tobie wszystko się z jednym kojarzy (tzn. brzydkim słowem na s.), to już twój problem, a nie mój.


fakty sa takie ze apple sprzedaje komputery z oprogramowaniem a nie bez, tworzenie dedykowanego softu ma rownie dluga tradycje jak niededykowanego, ani jedno ani drugie nie jest wobec klientow nieuczciwe a droga ktora wybieraja producenci nie stoi w sprzecznosci z zadnymi przepisami.


Na twoim miejscu nie byłbym tego taki pewny.


licencja jasno okresla zasady uzywania produktu i twoje nie zgadzam sie nie ma tu nic do rzeczy. jesli nie chcesz zauwazyc roznicy jaka tkwi u podstaw takiego modelu produkcji (okreslona ilosc konfiguracji, niezaleznosc od producentow hardware kontra dowolna ilosc konfiguracji i zaleznosc od decyzji producentow sprzetu) to twoja sprawa - co mnie to obchodzi? ona przez to nie zniknie ze ty oglosisz "kompletnie sie z tym nie zgadzam".


Na szczęście Applowska licencja nie jest i nie może być źródłem prawa.


a ktos ci broni? mnie intersuje rozmowa o technologii a wysluchiwanie czyichs zalow ze mu sie komputer popsul. myslales ze maki sie nie psuja? ze to jakis osmy cud swiata? o co chodzi? rozmawiamy o postepowaniu firmy psystar a nie o twoim "uwazam ze maki sa slabe i drogie". jaki to ma w ogole zwiazek z psystarem? chcesz po prostu zeby w odwecie za twoje niepowodzenia ktos utral apple nosa i dlatego cieszysz sie z klopotow jakie moga spowodowac hakintosze? a moze boli cie to ze innym te ichnie maki jednak sie nie popsuly i drazni cie ich zadowolenie i sympatia do marki? naprawde nie rozumiem - to sie bardziej nadaje na jakies forum o psychologii i resentymentach niz tutaj. ja w kazdym razie nie umiem ci pomoc. kup sobie peceta, jest tysiac producentow, tysiac konfiguracji i tysiac sklepow zamiast sie meczyc z za drogim, przereklamowanym i zawodnym apple. po co sie tak umartwiac?


Otóż zawiodę cię. Nie mam do nikogo pretensji, że sprzęt Apple jest - delikatnie mówiąc - taki sobie. Po prostu stwierdzam fakt, niejako przy okazji. Z delikatną sugestią, że gdy Psystary będą dostępne w polskich sklepach za połowę ceny Maców made in China, to może jakość sprzętu i usług Apple się poprawi, a i ceny zaczną spadać... Ale, jak widać, niektórym trudno docenić zalety konkurencji (masz akcje Apple, czy jak?). Otóż ja generalnie uważam, że Apple często nieuczciwie traktuje swoich klientów, zwłaszcza poza USA. I sprawa idiotycznej licencji jest tylko jednym z wielu przykładów.

Tak to obecnie wygląda: naprawdę wielcy walczą w swojej kategorii wagowej (Google vs.Microsoft), nie zwracając większej uwagi na karzełki w typie Apple. A ostry konkurent przydałby się tej firmie jak mało komu. Dlatego tak, życzę Psystarowi jak najlepiej.

#119 bartosz

bartosz

  • 1 644 postów

Napisano 09 lipca 2009 - 00:21

Nikt przy zdrowych zmysłach nie twierdzi że nie ma różnicy między tanim składakiem a komputerem wyprodukowanym przez Apple... ale dla mnie oba są komputerami PC.


i zawsze byly jak sama naza wskazuje. teraz po prostu obie konstrukcje oparto na x86. ale to nie znaczy ze sa identyczne jak twierdza ci ktorzy stawiaja pomiedzy nimi znak rownosci. swego czasu atari i amiga byly zbudowane na mc68000 i nie przeszkadzalo to nikomu w toczeniu flejmow o wyzszosci jednego nad drugim. watek zdryfowal glownie z tego powodu ze na podstawie takich wlasnie powierzchownych uproszczen daje sie lansowac teze ze apple przechodzac na x86 ma jakies obowiazki wobec innych podobnych mu konstrukcji. nie ma najmniejszych - produkuje oprogramowanie dla swoich komputerow i jedyny sposob aby w ogole je uruchomic na hakintoszu to imitujaca oryginal konfiguracja. psystar nie robi nic swojego - produkuje klony i sprzedaje cudzy system. wbrew woli jego tworcow. gdyby nie to nikt by o nich nigdy nie uslyszal tak jak nikt z nas nie zna firmeek sprzedajcych skladaki w czechach, norwegii czy illinois. nie wiem jak mozna to pochwalac ale domyslam sie ze glownym motywem jest po prostu niechec czy rozczarowanie do apple co wyraznie sie w tym watku ujawnilo. a dzialanos psytara pozwala przybrac poze "wrog naszego wroga jest naszym przyjacielem". dla mnie to zwykla dziecinada.

---- Dodano 08-07-2009 o godzinie 23:44 ----

jak widać, niektórym trudno docenić zalety konkurencji (...) ostry konkurent przydałby się tej firmie jak mało komu. Dlatego tak, życzę Psystarowi jak najlepiej.


pisalem juz wczesniej ale widocznie "he, he to moj problem" ze konkurencja dla apple moze byc inny komputer, rownie latwy, niezawodny i przyjemny w obsludze jak mak, a nie nieuczciwy sprzedawca ktory wykorzystuje applowskie rozwiazania i niskie ceny osx zaslaniajac sie pudelkiem. ale ok. wyobraz sobie ze psystar ta walke - zgodnie zreszta z twoim zyczeniem wygra - i apple zniknie z rynku. mozesz mi powiedziec co zostanie?

i taka to jest wlasnie konkurencja... nieuczciwa. i w stosunku do apple i w stosunku do uzytkownikow.

#120 fraDiavolo

fraDiavolo
  • 528 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 09 lipca 2009 - 00:51

psystar nie robi nic swojego - produkuje klony i sprzedaje cudzy system. wbrew woli jego tworcow. gdyby nie to nikt by o nich nigdy nie uslyszal tak jak nikt z nas nie zna firmeek sprzedajcych skladaki w czechach, norwegii czy illinois.


OK, masz tu 100 % racji.

Ale pozwólmy sobie na odrobinę futurologii. Za kilka lat Psystar wygrywa w sądzie. Apple musi zmienić idiotyczną licencję i pozwolić na instalowanie legalnie zakupionego OS X na sprzęcie dowolnej firmy. I oto po niedługim czasie w sklepach pojawiają się Vaio, Delle, HP z nalepką „OS X ready” i ewentualnie zestawami sterowników do obsługi sprzętu, którego OS X nie wspiera. Tak jak dziś robi się w przypadku firmowych komputerów z Linuksem. Nie są to już klony applowskich produktów, tylko ich własne konstrukcje, więc zarzut żerowania na czyichś dokonaniach odpada. Klienci mają większy wybór, OS X zapewnia większe możliwości. Jak dla mnie bomba...

wyobraz sobie ze psystar ta walke - zgodnie zreszta z twoim zyczeniem wygra - i apple zniknie z rynku. mozesz mi powiedziec co zostanie?


Może Chrome OS? :-D Nie martw się, rynek nie znosi próżni.

#121 Icemanpl

Icemanpl
  • 236 postów
  • SkądKatowice

Napisano 09 lipca 2009 - 08:39

Nie wytrzymałem. A cóż to jest firma Psystar? Posiada departament badawczy czy rozwojowy? Czy producenci komponentów produkują specjalnie na ich potrzeby podzespoły zgodne ze specyfikacją sporządzoną przez ich zespół rozwojowy? Czy którykolwiek z producentów komponentów wykonał by takie zlecenie dla tego typu manufaktury garażowej, której pomysłem na "biznes" jest naruszanie cudzych własności intelektualnych i prawnych? Nie sądzę, toż to zwykły kryminał w cywilizowanym świecie i nie ma jakichkolwiek podstaw do usprawiedliwiania tego typu oszustw i kradzieży cudzej własności. Jeszcze jedna sprawa, nie tacy "giganci", posiadający milionowe budżety na prace projektowe i marketingowe starają się zrobić PC o podobnej kulturze technicznej jak produkty Apple i jakoś nie za bardzo to wychodzi. Mało tego nikt z nich nie wpadnie pomysł uzyskania wartości dodanej poprzez nielegalną instalacje cudzego oprogramowania. Jestem też przekonany w 100%, że każdy, kto przymyka oko na tego typu przestępstwa, gdyby był twórcą dowolnego utworu, produktu i stał się ofiarą tego typu procederu, krzyczał by najgłośniej na tej planecie: LUDZIE, ZOSTAŁEM OKRADZIONY ! Pytanie brzmi: Czy mamy mentalność drobnego cwaniaczka spod budki z piwem, czy też jesteśmy już mentalnie w cywilizowanym świecie. Miłego dzionka, Ice

#122 b.milewski

b.milewski
  • 4 486 postów
  • SkądGlasgow

Napisano 09 lipca 2009 - 08:57


Pytanie brzmi: Czy mamy mentalność drobnego cwaniaczka spod budki z piwem, czy też jesteśmy już mentalnie w cywilizowanym świecie.

Miłego dzionka,

Ice


Obawiam się, że to nasza narodowa cecha - być cwaniaczkiem i wiedzieć lepiej na temat wszystkiego od innych. Szczególnie widać w śród Polaków mieszkających za granicą. Przebywając w kraju tego się nie dostrzega bo nie ma żadnego kontrastu w zachowaniu i kulturze.

#123 Iro

Iro
  • 6 954 postów
  • Płeć:
  • SkądKatowice

Napisano 09 lipca 2009 - 09:10

to oczywiste ze plyta zbudowana z tych samych elementow bedzie dzialac tak samo pod osx i windows. jednak nie o tym mowilismy. zwracalem ci uwage na to ze piszac pecet zrownujesz ze soba wszystkie konstrukcje lekcewazac ich charakterystyczne cechy - rozmawialismy o ukladzie chlodzenia, umiejscoweniu baterii , portow i tak dalej. samo rozlozenie elmentow wewnatrz obudowy ma wiec wplyw na funkcjonalnosc, wytrzymalosc czy nawet wydajnosc. i tym wlasnie roznia sie od siebie poszczegolne modele roznych producentow. ty natomiast piszesz ze sa identyczne tylko dlatego ze procesor dziala w architekturze x86. i to jest po prostu skandaliczne wrecz uproszczenie.


Dlatego pisałem też, że to wszystko może być zależne od punktu widzenia.
Ja od 15 lat składam, serwisuję komputery. Większość była rozebrana na moim biurku.
Zaczynałem od Atari.
Nie zaprzeczam, że Apple ma swoje rozwiązania autorskie, ale to wszystko dzieje się już tylko w obrębie "gatunku x86".
A wracając do Psystar.
Przecież oni nie produkują płyt głównych. Biorą konstrukcje podobne do makowych od dużych producentów, więc według tego co piszesz, Apple powinien pozwać Intela, Gigabyte, Asusa, MSI itp. za to, że śmią robić takie płyty, na których Leo działa bez modyfikacji.
Ale nie zrobią tego, bo to Apple od niedawna jest na rynku x86, a tamte firmy to samo robią o wiele dłużej.
Jedyne co ich obecnie wyróżnia, to OSX i obudowy.

#124 DoMiNiQuE

DoMiNiQuE
  • 1 852 postów
  • SkądOstrów Wielkopolski

Napisano 09 lipca 2009 - 09:15

Jestem też przekonany w 100%, że każdy, kto przymyka oko na tego typu przestępstwa, gdyby był twórcą dowolnego utworu, produktu i stał się ofiarą tego typu procederu, krzyczał by najgłośniej na tej planecie: LUDZIE, ZOSTAŁEM OKRADZIONY !


I też właśnie o to chodzi. Bardzo dobre podsumowanie.
Mnie się już nie chce udzialać w tym wątku. Brak mi ogólnie słow i narwów.

#125 pkos

pkos
  • 242 postów

Napisano 09 lipca 2009 - 09:18

apple jest nasladowane tak czesto i w tak niewybredny sposob ze az zeby bola. blog.fotogenia.info Atak klonów ja rozumiem ze mozna apple nie lubic ale jest jakas granica w ignorowaniu faktow czego pewni uzytkownicy na tym forum i nie tylko nie chca dostrzec.


Widzisz czasem są ewidentne podróbki czasem ktoś się opiera na czyimś pomyśle... świetny mac mini, przypomniał mi o świetnym Cobalt Cube. Komputer ten czy raczej serwer miał inne zadania niż mini, był webserwerem, serwował pliki dla małej grupy robeoczej, robił dns, routing... Niewątpliwie był też większy ale wszystko ze świata elektroniki było wtedy większe.

Wiem że fani Apple nie muszą wiedzieć o jego istnieniu (tym bardziej że w Polsce nie był raczej dystrybuowany) ale nie wierzę że inżynierowie pracujący nad mini nie znali tej konstrukcji.

Nie chce mi się szukać dokładnej daty powstania Cube, ale jest opis z 1998 roku, a Mac Mini zdaje się datowany jest na 2005:
Cobalt Qube Microserver
Cobalt Qube - Wikipedia, the free encyclopedia

Nie mam zamiaru twierdzić że Apple ukradło pomysł Cobaltowi, nie mam też zamiaru twierdzić że to Cobalt wypuścił pierwszy mały komputer...




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych