Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

MacBook Pro 13 (M1/Silicon)


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
317 odpowiedzi w tym temacie

#226 axiomax

axiomax
  • 173 postów

Napisano 07 stycznia 2021 - 10:08

Pierwsza sztuka: MBA M1/16 1TB, przejściówka Baseus CAHUB-BZ0G | Wielofunkcyjny Adapter HUB 8w1. Kamera Marantz PRO AVS.

Poprzez kartę sieciową przejściówki i podłączonym do niej zasilaniu zgrałem dane z Time Machine (Time Capsule).

Komputer bez problemu pracował przez przejściówkę z kamerą  i z zasilaniem 2 dni (testy kamery, TIMS ZOOM).

Na trzeci dzień nie wstała wbudowana kamera iSight. Zniknęła z systemu. Nic niczym nie udało jej się odnaleźć. 

Wsparcie online, 2 reinstalacje systemu, wszelkie sztuczki podpowiadane przez serwis, włącznie z ucegleniem na kilka godzin komputera.

Nie mogłem w żaden sposób wgrać systemu od nowa. Gdzieś znalazłem instrukcję - pomógł inż. ze wsparcia - instalacji za pomocą Terminala.

Instalacja systemu powiodła się, ale kamery w systemie brak. Nie wykryto urządzenia przechwytującego obraz.

Serwis zdecydował o wymianie komputera.

Druga sztuka dotarła dzisiaj, przed godziną, równo po miesiącu i będzie leżeć aż wrócę ze szpitala (Covid- ostrzegam to nie przelewki - nie jestem jeszcze staruchem).

Nie wiem czy w ogóle podłączać przejściówkę, a bez niej nie podłączę kamery, pendriwów, dysków.

Może jechać bez zasilania?

Kupić kilo przejściówek pojedynczych?



#227 cooper69

cooper69
  • 1 033 postów
  • SkądGdańsk

Napisano 07 stycznia 2021 - 10:15

Nie czytając wcześniej takich newsów o spalonych kompach - od wyjęcia z pudełka od razu podpiąłem pod philipsa, który przez usb-c również ładuje. Zero różnicy w stosunku do intela obok. Jedynie czas negocjacji jest bliski zeru - podpinam i obraz mam znacznie szybciej. Laptop ładuje się, mam już 16 cykli. Hub w monitorze działa. A monitor ma już prawie 2 lata. Więc jakby coś było zmienione w komunikacji to by przecież nie działał. Mam też podobnego huba do opisywanego GC, ale jakiś no-name. Hdmi, eth, 2xusb-a i 1xusb-c. Z zasilaniem czy bez, wszystkie gniazda działają. Pracuję już ponad miesiąc i dalej będę tak samo pracować. Jakby miało paść, to już by raczej padło.

To ten monitor?

Philips 258B6QUEB


Pozdrawiam z 3City


#228 6c1fb0760d

6c1fb0760d
  • 1 663 postów

Napisano 07 stycznia 2021 - 10:25

Green Cell to złom, odkąd tylko istnieją. Nadrukowują nazwe na najtańsze chińskie barachło, ot i cały "producent".

 

Jest to trochę wada sprzętów Apple - wszystkich chyba - czyli dość delikatne sekcje zasilania. Sporo np. telefonów pada przez podłączanie do marketowych ładowarek. Ja nie odważyłbym się podłączać jakiegoś badziewnego greencella czy innego wynalazki z aliexpress - jak już się tyle wydało na sprzęt, to te 200pln za markowy hub to chyba nie jest aż taki majątek.

 

Wiecie - "spalona płyta główna" to pewnie spalony jakiś kondensator czy coś takiego, może w jakimś newralgicznym miejscu na płycie, ale nikomu się teraz nie opłaca trzymać na "warsztacie" prawdziwego elektronika, który by to naprawił, bo ostatecznie takich wymian jest promil i taniej jest je robić niż utrzymywać fachowców. Takie czasy głupawe


  • Jojox lubi to

#229 axiomax

axiomax
  • 173 postów

Napisano 07 stycznia 2021 - 11:38

Baseus to badziew? Mają oficjalną stronę w polsce.

Co zamiast?

Mam kupić 8 pojedynczych przejściówek?


Mi kamera wbudowana padła na trzeci dzień.

 

Nie czytając wcześniej takich newsów o spalonych kompach - od wyjęcia z pudełka od razu podpiąłem pod philipsa, który przez usb-c również ładuje. Zero różnicy w stosunku do intela obok. Jedynie czas negocjacji jest bliski zeru - podpinam i obraz mam znacznie szybciej. Laptop ładuje się, mam już 16 cykli. Hub w monitorze działa. A monitor ma już prawie 2 lata. Więc jakby coś było zmienione w komunikacji to by przecież nie działał. Mam też podobnego huba do opisywanego GC, ale jakiś no-name. Hdmi, eth, 2xusb-a i 1xusb-c. Z zasilaniem czy bez, wszystkie gniazda działają. Pracuję już ponad miesiąc i dalej będę tak samo pracować. Jakby miało paść, to już by raczej padło.


Użytkownik axiomax edytował ten post 07 stycznia 2021 - 11:35


#230 MC_

MC_
  • 6 830 postów

Napisano 07 stycznia 2021 - 11:56

A oficjalna strona to jest przepraszam wyznacznikiem czego?


iP Xs; rMBP 2015 13', AW5 44 LTE


#231 axiomax

axiomax
  • 173 postów

Napisano 07 stycznia 2021 - 12:07

No nie jest to "przyjaciela" z Aliexpress. Myślałem, że Baseus jest ok. Myapple, iSpot też ma w sklepie sprzęt  tego producenta. Myślałem, że producent uznany, sprawdzony.



#232 MC_

MC_
  • 6 830 postów

Napisano 07 stycznia 2021 - 12:12

Niby tak, ale certyfikatu qi nie uświadczysz.


iP Xs; rMBP 2015 13', AW5 44 LTE


#233 maxwawa

maxwawa
  • 305 postów

Napisano 07 stycznia 2021 - 12:42

Niby tak, ale certyfikatu qi nie uświadczysz.

Kto niby nadaje ten certyfikat Qi ?

Wiem że jest standard/technologia ale nie słyszałem o jego certyfikacji.

 

Na razie do MB Pro z M1 podpinałem kilka urządzeń ale nie na długo, jest na razie ok.

Używam kilku produktów  Baseus i jest bez zarzutu

winiłbym zbyt "delikatną elektronikę" nowego Maka bo jak widać z różnymi urządzeniami są problemy a nie z jednym.


Użytkownik maxwawa edytował ten post 07 stycznia 2021 - 13:47

iPhone Pro  iPad Pro  MacBook Pro  AirPods Pro   iWatch


#234 Blue

Blue
  • 538 postów
  • SkądPoznań, Warszawa, Murcia ES

Napisano 07 stycznia 2021 - 13:01

To ten monitor?

Philips 258B6QUEB

Nie, 349P7F



#235 ftpd

ftpd

    Nie.


  • 23 806 postów
  • Płeć:
  • SkądPoznań

Napisano 07 stycznia 2021 - 14:18

Kto niby nadaje ten certyfikat Qi ?


Wireless Power Consortium.
 

Wiem że jest standard/technologia ale nie słyszałem o jego certyfikacji.
[...] 
Używam kilku produktów  Baseus i jest bez zarzutu


To, że 'nie słyszałeś' to tylko wina Twojej ignorancji. Używaj sobie dalej Baseusa albo innych dziwnych chińskich tandet bez certyfikatu - na zdrowie. Tylko potem nie przyjdź płakać, że Ci się telefon popsuł od przegrzania. Bo, widzisz, po to jest certyfikowanie, żeby te ładowarki były bezpieczne i nie paliły ładowanych urządzeń. Tak samo, zresztą, jest z certyfikatem MFI do kabli (tak, Baseus tego też nie ma).


  • freakzz lubi to

Używaj przycisku 'Zgłoś', zamiast edytować post i pisać w nim, na przykład, "do usunięcia".
Pisanie prywatnej wiadomości do moderatora powinno być ostatecznością. Do tego też służy przycisk 'Zgłoś'.
Do płaczu na pracę Moderacji służy ten wątek. Inne formy będą bezwzględnie kasowane.


#236 axiomax

axiomax
  • 173 postów

Napisano 07 stycznia 2021 - 15:17

a który hub/kombajn jest certyfikowany dla komputerów z M1? chętnie kupię.



#237 ftpd

ftpd

    Nie.


  • 23 806 postów
  • Płeć:
  • SkądPoznań

Napisano 07 stycznia 2021 - 15:22

Nie wiem, czy to miał być 'taki żarcik'. Jeśli tak, to słaby. Ale w erze płaskoziemców i antyszczepionkowców odpiszę na poważnie: póki co żaden, bo nie istnieje jeszcze taka certyfikacja. Natomiast  mniej bałbym się podpinać coś od firm, które wszystkie swoje kable certyfikują MFI (na przykład Anker), od tych, które tego nie robią (wymieniony tutaj Baseus). To niby co innego i inny certyfikat, ale no, jakoś bardziej im (dzięki wysiłkowi włożonemu w pozyskanie go) ufam.


Używaj przycisku 'Zgłoś', zamiast edytować post i pisać w nim, na przykład, "do usunięcia".
Pisanie prywatnej wiadomości do moderatora powinno być ostatecznością. Do tego też służy przycisk 'Zgłoś'.
Do płaczu na pracę Moderacji służy ten wątek. Inne formy będą bezwzględnie kasowane.


#238 axiomax

axiomax
  • 173 postów

Napisano 07 stycznia 2021 - 15:39

żaden żarcik. chcę rozwiązać problem: USB, HDMI, Karta sieciowa, zasilanie itp- ze względu na urządzenia które posiadam. 

Kupić pęk kabli - pojedynczych przejściówek? Które? gdzie?

Co będzie jak spalę kolejny raz kompa pojedynczą przejściówką?

Raz mi uznali. Będą co chwilę wymieniać komputer, na którym nie popracuję bo padnie w 3 dni i "apiać" od nowa?


Użytkownik axiomax edytował ten post 07 stycznia 2021 - 15:47


#239 6c1fb0760d

6c1fb0760d
  • 1 663 postów

Napisano 07 stycznia 2021 - 16:12

Pisząc badziew, miałem bardziej na myśli greencell z podlinkowanego artykułu. Też mam huba baseusa i jak już wcześniej pisałem - nie działa przez niego SuperDrive, bo podaje malutkie napięcie na porty usb-a, więc jakoś super zaprojektowane to to nie jest. Przy czym nie wiązałbym akurat zepsucia się wbudowanej kamerki z podłączeniem tego wynalazku, bo za moment okaże się że każda usterka jest powodowana podłączeniem czegoś do gniazda usb-c. Nie dajmy się zwariować.

 

Ale tak, historia pokazuje, że elementy odpowiadające za zasilanie w sprzętach Apple, są bardziej delikatne niż u innych producentów, więc zasilać je trzeba z głową. Ja tego baseusa i tak wywalę, bo mnie wkurza zagięta wtyczka, szczęśliwie nie mam potrzeby aktualnie podłączać 15 urządzeń na raz do lapka i oryginalna przejsciówka od apple mi wystarczy na jakiś czas. Ale jak przyjdzie potrzeba, to kupię coś co samo apple sprzedaje via swój sklep, czyli np wspomnianego ankera.



#240 axiomax

axiomax
  • 173 postów

Napisano 07 stycznia 2021 - 16:36

Pisząc badziew, miałem bardziej na myśli greencell z podlinkowanego artykułu. Też mam huba baseusa i jak już wcześniej pisałem - nie działa przez niego SuperDrive, bo podaje malutkie napięcie na porty usb-a, więc jakoś super zaprojektowane to to nie jest. Przy czym nie wiązałbym akurat zepsucia się wbudowanej kamerki z podłączeniem tego wynalazku, bo za moment okaże się że każda usterka jest powodowana podłączeniem czegoś do gniazda usb-c. Nie dajmy się zwariować.

 

Ale tak, historia pokazuje, że elementy odpowiadające za zasilanie w sprzętach Apple, są bardziej delikatne niż u innych producentów, więc zasilać je trzeba z głową. Ja tego baseusa i tak wywalę, bo mnie wkurza zagięta wtyczka, szczęśliwie nie mam potrzeby aktualnie podłączać 15 urządzeń na raz do lapka i oryginalna przejsciówka od apple mi wystarczy na jakiś czas. Ale jak przyjdzie potrzeba, to kupię coś co samo apple sprzedaje via swój sklep, czyli np wspomnianego ankera.

może używać go bez połączania zasiania? na chwile? tymczasowo. Belkin jest horrendalnie drogi.


Użytkownik axiomax edytował ten post 07 stycznia 2021 - 16:37


#241 ftpd

ftpd

    Nie.


  • 23 806 postów
  • Płeć:
  • SkądPoznań

Napisano 07 stycznia 2021 - 17:38

za moment okaże się że każda usterka jest powodowana podłączeniem czegoś do gniazda usb-c. Nie dajmy się zwariować.

 

No ale czekaj - czy właśnie nie o tym założeniu jest cała dyskusja? Spływają w różne miejsca raporty, że ludziom się popsuło jak zaczęli wkładać różne huby w te komputery, także istnieje silne przypuszczenie, że to właśnie ma miejsce - huby 'psują' sprzęt z M1.


Używaj przycisku 'Zgłoś', zamiast edytować post i pisać w nim, na przykład, "do usunięcia".
Pisanie prywatnej wiadomości do moderatora powinno być ostatecznością. Do tego też służy przycisk 'Zgłoś'.
Do płaczu na pracę Moderacji służy ten wątek. Inne formy będą bezwzględnie kasowane.


#242 6c1fb0760d

6c1fb0760d
  • 1 663 postów

Napisano 07 stycznia 2021 - 23:47

Dyskusja na pewno nie jest o tym, żeby na podstawie pojedynczych przypadków, wyciągać jakieś wnioski. 



#243 qura12

qura12
  • 467 postów
  • SkądWrocław, PL

Napisano 08 stycznia 2021 - 00:56

Najgorsze jest to, że ciężko na ten moment ocenić po której stronie leży przyczyna. Ja mam huba GreenCella i z Air M1 śmiga aż miło ale po doniesieniach o spalonych egzemplarzach, zasilanie podłączam do drugiego portu w MBA. Choć czytałem też opinie osób, które normalnie podłączają zasilanie przez huba i też jest wszystko ok. Więc może to felerne sztuki Macbooków, których felerność wychodzi akurat w połączeniu z różnymi akcesoriami? Tylko czekać aż komuś spali się z certyfikowaną przejściówką.


MBA 2020 M1 16/256 GB | MBP 13" 2009 | HAMAC i5-4460 |


#244 brajan2000

brajan2000
  • 16 postów

Napisano 08 stycznia 2021 - 08:25

Jak wyszły pierwsze docki do Nintendo Switch od firm trzecich i zaczęły palić same konsole to nikt na Nintendo nie narzekał tylko wiadomo było, że to wina producentów docków. Potem zrobiono pomiary i okazało się, że Nintendo nie do końca używa standardu Power Delivery tylko dodało jakiś swój patent. Producenci trzymając się wytycznych standardu palili konsole. 

 

Uważam, ze przy sprawach elektrycznych/ladowania sprzęt powinien być zabezpieczony przed podłączeniem jakiejś chińszczyzny. 


Użytkownik brajan2000 edytował ten post 08 stycznia 2021 - 08:25

  • meg, qura12 i 6c1fb0760d lubią to

#245 maxwawa

maxwawa
  • 305 postów

Napisano 08 stycznia 2021 - 13:12

Do

 

 

Uważam, ze przy sprawach elektrycznych/ladowania sprzęt powinien być zabezpieczony przed podłączeniem jakiejś chińszczyzny. 

Tak, dokładnie. Poza tym huby które uszkodziły M1 działają bez zarzutu na innych modelach.

 

Świat certyfikatów jest różny i daję "jakąś" gwarancję ale za niego firma produkująca towar musi zapłacić a to z kolei odbija się na końcowej cenie.

Bardzo często jest tak że dany produkt spełnia cechy certyfikacji ale firma nie występuje o niego bo chce walczyć na rynku ... niższą ceną.


iPhone Pro  iPad Pro  MacBook Pro  AirPods Pro   iWatch


#246 pino22

pino22
  • 359 postów
  • SkądGdańsk

Napisano 08 stycznia 2021 - 23:40

Nie wiem. Może się myle. Ale czy nie jest wyjściem takie rozwiązanie: podłączyć zasilanie oryginalnym kablem do usb-c. ( do Macbooka ). A jakiegokolwiek huba do drugiego usb-c ( do którego podepniemy sobie wiele innych urządzeń ). Wtedy aspekt bezpiecznego ładowania, aby nie uszkodzić Macbooka, powinien być załatwiony. Jak sądzicie?

Użytkownik pino22 edytował ten post 08 stycznia 2021 - 23:47

  • Jojox lubi to

 MacBook Pro 14,2"  M1 Pro, 512 GB/16GB Silver  iPhone 13 Pro 128GB Gold


#247 maxwawa

maxwawa
  • 305 postów

Napisano 09 stycznia 2021 - 00:28

Ja swojego MacBooka Pro M1 zwróciłem bo jeszcze nie wszystko jest natywne na Apple Silicon

poza tym jednak poczekam na 15, 16 calowego MacBooka.
Mam nadzieję że w końcu dadzą cieńsze ramki wokół ekranu bo obecne 13- tki nie wyglądają zbyt ciekawie.


iPhone Pro  iPad Pro  MacBook Pro  AirPods Pro   iWatch


#248 axiomax

axiomax
  • 173 postów

Napisano 09 stycznia 2021 - 03:12

Nie wiem. Może się myle. Ale czy nie jest wyjściem takie rozwiązanie: podłączyć zasilanie oryginalnym kablem do usb-c. ( do Macbooka ). A jakiegokolwiek huba do drugiego usb-c ( do którego podepniemy sobie wiele innych urządzeń ). Wtedy aspekt bezpiecznego ładowania, aby nie uszkodzić Macbooka, powinien być załatwiony. Jak sądzicie?

nie - mój baseus zajmuje oba gniazda MBA



#249 Jojox

Jojox
  • 585 postów
  • SkądPoznań

Napisano 09 stycznia 2021 - 16:44

Nie wiem. Może się myle. Ale czy nie jest wyjściem takie rozwiązanie: podłączyć zasilanie oryginalnym kablem do usb-c. ( do Macbooka ). A jakiegokolwiek huba do drugiego usb-c ( do którego podepniemy sobie wiele innych urządzeń ). Wtedy aspekt bezpiecznego ładowania, aby nie uszkodzić Macbooka, powinien być załatwiony. Jak sądzicie?

 

Tak, dobrze rozumujesz. Tak długo jak nie będziesz puszczał zasilania przez Hub'a to komputer jest bezpieczny. Ludzie w komentarzach  na SW piszą, że używają GreenCella od debiutu M1 i wszystko hula (Ale ładują zasilaczem Apple'a).

 

Natomiast ja GreenCella też każdemu będę odradzał. Kupiłem w tym roku na Black Friday Green Cell Power Source 75W,  żeby mieć jedną ładowarkę do wszystkiego na wyjazdy. Podłączałem do niej MacBooka 12" 2015 (dotychczas ładowanego wyłącznie Applową.) Po 3-4 lądowaniach padł mi na amen dysk twardy... Rozmawiałem z kilkoma specami od napraw tych płyt głównych i na 99% to sekcja zasilania dysku się sfajczyła. Skontaktowałem się z producentem ładowarki, stwierdzili że jak serwis Apple da na piśmie diagnozę, że to przez ich zasilacz nastąpiła awaria to mi zapłacą za wymianę płyty głównej. Ciekawe jak dostać taką diagnozę bez znajomości w autoryzowanym serwisie... 

 

Trochę drążyłem temat tych awarii zasilania i przytoczę jeden z sensowniejszych komentarzy:

 

"Louis Rossman wielokrotnie zwracał uwagę na różne dziwne decyzję przy projektowaniu płyt głównych Apple. Przykładowo linia zasilająca sąsiaduje z data lines i całe mnóstwo innych, za które każdy student zostałby oblany. Np. linia podświetlenia matrycy (bodaj skromne 50V) na pinie obok linii idącej wprost do procesora. I to w miejscu, gdzie w pierwszej kolejności dostaje się wilgoć przy zalaniu czy ze spoconych rąk." 

 

Tym którzy trochę ogarniają kwestię elektroniki polecam w ogóle kanał Louis'a. Będzie tam pewnie lada moment wideo o problemach M1.

 

Ja do mojego nowego MBP M1 już nigdy nie podłączę niestety zasilacza nie od Apple'a... No może jakiś powerbank, bo to raczej szkód nie narobi.  


Użytkownik Jojox edytował ten post 09 stycznia 2021 - 16:45

  • 6c1fb0760d i pino22 lubią to

 MacBook Pro 13" M1 16GB / 512GB   iPhone 12 Pro   Apple Watch S6


#250 qura12

qura12
  • 467 postów
  • SkądWrocław, PL

Napisano 09 stycznia 2021 - 21:06

Z polskiego podwórka polecam kanał YT Daniela Rakowieckiego, który nie raz negatywnie wypowiadał się w temacie konstrukcji Macbooków. Z drugiej strony, ciekawe też jest to, że mój stary MBP z 2009 roku nie jedno przeszedł i nadal nic mu nie jest. Było zalanie, było kilka chińskich zasilaczy, które nie raz zrobiły zwarcie przy magsafe aż iskry leciały, przez jakiś czas pracował z uszkodzonym wentylatorem... i żyje. Jakość Apple aż tak poszła w dół od tego czasu?


MBA 2020 M1 16/256 GB | MBP 13" 2009 | HAMAC i5-4460 |





Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych