Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

MacBook Pro 13 (M1/Silicon)


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
317 odpowiedzi w tym temacie

#251 pino22

pino22
  • 359 postów
  • SkądGdańsk

Napisano 09 stycznia 2021 - 22:18

Tak, dobrze rozumujesz. Tak długo jak nie będziesz puszczał zasilania przez Hub'a to komputer jest bezpieczny. Ludzie w komentarzach  na SW piszą, że używają GreenCella od debiutu M1 i wszystko hula (Ale ładują zasilaczem Apple'a).

 

Natomiast ja GreenCella też każdemu będę odradzał. Kupiłem w tym roku na Black Friday Green Cell Power Source 75W,  żeby mieć jedną ładowarkę do wszystkiego na wyjazdy. Podłączałem do niej MacBooka 12" 2015 (dotychczas ładowanego wyłącznie Applową.) Po 3-4 lądowaniach padł mi na amen dysk twardy... Rozmawiałem z kilkoma specami od napraw tych płyt głównych i na 99% to sekcja zasilania dysku się sfajczyła. Skontaktowałem się z producentem ładowarki, stwierdzili że jak serwis Apple da na piśmie diagnozę, że to przez ich zasilacz nastąpiła awaria to mi zapłacą za wymianę płyty głównej. Ciekawe jak dostać taką diagnozę bez znajomości w autoryzowanym serwisie... 

 

Trochę drążyłem temat tych awarii zasilania i przytoczę jeden z sensowniejszych komentarzy:

 

"Louis Rossman wielokrotnie zwracał uwagę na różne dziwne decyzję przy projektowaniu płyt głównych Apple. Przykładowo linia zasilająca sąsiaduje z data lines i całe mnóstwo innych, za które każdy student zostałby oblany. Np. linia podświetlenia matrycy (bodaj skromne 50V) na pinie obok linii idącej wprost do procesora. I to w miejscu, gdzie w pierwszej kolejności dostaje się wilgoć przy zalaniu czy ze spoconych rąk." 

 

Tym którzy trochę ogarniają kwestię elektroniki polecam w ogóle kanał Louis'a. Będzie tam pewnie lada moment wideo o problemach M1.

 

Ja do mojego nowego MBP M1 już nigdy nie podłączę niestety zasilacza nie od Apple'a... No może jakiś powerbank, bo to raczej szkód nie narobi.  

To jednak miałem rację. Cieszę się bo trzeba dla bezpieczeństwa ładować normalnie kablem Apple (ten kto może - bo jednak potrzeby są różne) i kropka!

Ale dobrze, że piszesz o tym Louis'e. Widać, że Apple odwaliło coś dziwnego z tym rozplanowaniem na płycie :(

Kurczę...ale przecież oni mają takie mózgi konstruktorów/elektroników! I pozwolili sobie na takie proste błędy?? :-(( Po co mieliby robić sobie kłopoty? 


 MacBook Pro 14,2"  M1 Pro, 512 GB/16GB Silver  iPhone 13 Pro 128GB Gold


#252 Bzyku_wr

Bzyku_wr
  • 24 postów

Napisano 16 stycznia 2021 - 23:02

Widzę, że w różnych sklepach są różne układy klawiatury (enter/return odwrócone L lub poziomy). Zwracać w ogóle na to uwagę, jeśli nie widzę różnicy w użytkowaniu czy jakieś jeszcze będą różnice? 



#253 6c1fb0760d

6c1fb0760d
  • 1 663 postów

Napisano 16 stycznia 2021 - 23:16

Raczej nie, to różnica między układem międzynarodowym, a amerykańskim - do wyboru przy konfigurowaniu laptopa na stronce Apple



#254 maxwawa

maxwawa
  • 305 postów

Napisano 16 stycznia 2021 - 23:58

Widzę, że w różnych sklepach są różne układy klawiatury (enter/return odwrócone L lub poziomy). Zwracać w ogóle na to uwagę, jeśli nie widzę różnicy w użytkowaniu czy jakieś jeszcze będą różnice? 

Jeśli pracujesz tez na Windows lub się przesiadasz z niego to lepiej jaki jest na nim ( tez taki mamy w Polsce) czyli z poziomym enterem.


iPhone Pro  iPad Pro  MacBook Pro  AirPods Pro   iWatch


#255 Bzyku_wr

Bzyku_wr
  • 24 postów

Napisano 17 stycznia 2021 - 00:04

Dzięki za odpowiedzi. Prywatnie przesiadam się z MacBook'a z odwróconą L'ką, a służbowo pracuje na Windzie z w ogóle dużym Enterem, więc w zasadzie chyba nie zrobi mi to różnicy.

#256 6c1fb0760d

6c1fb0760d
  • 1 663 postów

Napisano 17 stycznia 2021 - 01:11

Co za róznica windows czy nie windows, układ w systemie wybiera się ten sam, kwestia jest czysto estetyczna bądź ewentualnie jak komu się wygodniej trafia w enter lub "\" 



#257 robsss

robsss
  • 26 postów

Napisano 17 stycznia 2021 - 14:27

I w układzie US szeroki lewy Shit - dla mnie robi różnicę - lewy mały palec lepiej w niego trafia. :)



#258 6c1fb0760d

6c1fb0760d
  • 1 663 postów

Napisano 18 stycznia 2021 - 10:14

Jedna rzecz mi się nie podoba w tym lapku - powłoka na ekranie jest koszmarna do czyszczenia, nie przypominam sobie żeby w starym MBP mid'2015 była tak uciążliwa

#259 qura12

qura12
  • 467 postów
  • SkądWrocław, PL

Napisano 18 stycznia 2021 - 12:00

Też to zauważyłem. I właściwie to nie wiem czym go czyścić żeby nie zepsuć jakiejś powłoki antyrefleksyjnej czy coś.


MBA 2020 M1 16/256 GB | MBP 13" 2009 | HAMAC i5-4460 |


#260 6c1fb0760d

6c1fb0760d
  • 1 663 postów

Napisano 19 stycznia 2021 - 08:51

Nie zamierzam stawać na głowie, kupiłem "psikacz" do lcd ze szmatką z mikrofibry i jak się zapomnę i jakiś paproch zdejme palcem z ekranu, zostawiając tłusty ślad, to przecieram tym zestawem - tylko teraz jest więcej cackania niż w starszych lapkach 

 

Te ekrany ze spartoloną powłoką antyrefleksyjną która się zdzierała, to były chyba koło 2017 roku



#261 winmaciek

winmaciek
  • 6 506 postów
  • Płeć:

Napisano 19 stycznia 2021 - 10:00

Ja czasem przecieram taką szmatką z płynem, ale najczęściej wystarczy przedmuchać. Korzystam tutaj z gruszki, takiej jak do czyszczenia matrycy w aparacie.


MacBook Pro 13" M1, iPhone 15 Pro Max, iPad Pro 11" M1 Wi-Fi+Cellular

Wszelkie porady udzielane są na licencji beerware. 


#262 MusiC ManiaC

MusiC ManiaC
  • 42 postów

Napisano 19 stycznia 2021 - 16:39

Nie zamierzam stawać na głowie, kupiłem "psikacz" do lcd ze szmatką z mikrofibry i jak się zapomnę i jakiś paproch zdejme palcem z ekranu, zostawiając tłusty ślad, to przecieram tym zestawem - tylko teraz jest więcej cackania niż w starszych lapkach 

 

Te ekrany ze spartoloną powłoką antyrefleksyjną która się zdzierała, to były chyba koło 2017 roku

Mam PRO z 2015 i tam powłoka obok kamerki zaczęła się ścierać dwa miesiące po darmowej akcji wymiany przez Apple , teraz mam PRO M1 i mam nadzieję że takiego problemu nie będzie.



#263 pino22

pino22
  • 359 postów
  • SkądGdańsk

Napisano 21 stycznia 2021 - 01:05

Gorąco polecam taki sposób: przygotować dwie dobrej jakości ściereczki/szmatki/skarpetki bawełniane. Jedną zmoczyć i dobrze wycisnąć. Przecieramy sobie ekran/pokrywy/klawisze tylko wodą i wycieramy suchą szmatka. Ważne: skupiać się na 1/3 lub 1/2 powierzchni ekran/klawisze/pokrywy. 

Robię tak od wielu lat - tylko woda i bawełna. I nic nie zniszczyłem chyba już na 4-5 macach. Polecam ;)


  • makemymind lubi to

 MacBook Pro 14,2"  M1 Pro, 512 GB/16GB Silver  iPhone 13 Pro 128GB Gold


#264 ftpd

ftpd

    Nie.


  • 23 808 postów
  • Płeć:
  • SkądPoznań

Napisano 21 stycznia 2021 - 10:22

Ja tam od lat korzystam z 'mokrych' ściereczek do okularów i też nigdy nic nie zepsułem.


Używaj przycisku 'Zgłoś', zamiast edytować post i pisać w nim, na przykład, "do usunięcia".
Pisanie prywatnej wiadomości do moderatora powinno być ostatecznością. Do tego też służy przycisk 'Zgłoś'.
Do płaczu na pracę Moderacji służy ten wątek. Inne formy będą bezwzględnie kasowane.


#265 ma_ko

ma_ko
  • 36 postów

Napisano 21 stycznia 2021 - 16:37

Plyny WHOOSH!  nic lepszego do czyszczenia ekranow nie wymyślono od lat, urzywalem używałem wielu..., ten czysci genialnie od Iphona przez Maca do Oled 65 cali..., zero agresywnosci jest genialny!



#266 qura12

qura12
  • 467 postów
  • SkądWrocław, PL

Napisano 21 stycznia 2021 - 17:26

Ja tam od lat korzystam z 'mokrych' ściereczek do okularów i też nigdy nic nie zepsułem.

Wcześniej też z nich korzystałem ale na ekranie tych nowych Macbooków zostawiają dużo smug. Przy włączonym ekranie to nie przeszkadza ale na wyłączonym jest dramat.


MBA 2020 M1 16/256 GB | MBP 13" 2009 | HAMAC i5-4460 |


#267 ftpd

ftpd

    Nie.


  • 23 808 postów
  • Płeć:
  • SkądPoznań

Napisano 21 stycznia 2021 - 17:28

Na koniec operacji przecieram ściereczką do okularów, taką zwykłą, z miękkiego <czegoś>. Tak poleruję, w sensie. I to pomaga. Czyszczę zawsze na wyłączonym (softowo, przecież nie będę całego komputera wyłączał na głupie czyszczenie...), więc od razu widać, co i jak.


  • makemymind lubi to

Używaj przycisku 'Zgłoś', zamiast edytować post i pisać w nim, na przykład, "do usunięcia".
Pisanie prywatnej wiadomości do moderatora powinno być ostatecznością. Do tego też służy przycisk 'Zgłoś'.
Do płaczu na pracę Moderacji służy ten wątek. Inne formy będą bezwzględnie kasowane.


#268 Crazy Joe

Crazy Joe
  • 32 postów

Napisano 24 stycznia 2021 - 10:16

Wcześniej też z nich korzystałem ale na ekranie tych nowych Macbooków zostawiają dużo smug. Przy włączonym ekranie to nie przeszkadza ale na wyłączonym jest dramat.

 

 

Plyny WHOOSH!  nic lepszego do czyszczenia ekranow nie wymyślono od lat, urzywalem używałem wielu..., ten czysci genialnie od Iphona przez Maca do Oled 65 cali..., zero agresywnosci jest genialny!

 

Panowie,

 

czemu używacie tak "wymyślnych" strategii czyszczenia matrycy? Ja od lat używam zwykłej czystej wody i dobrej ściereczki z mikrofibry. Później do sucha wycieram drugą i już! :)

 

Obudwę i klawiaturę czyszczę z kolei płynem z szybko odparowującym alkoholem (o co w dzisiejszych czasach nietrudno) z przyczyn higienicznych.



#269 6c1fb0760d

6c1fb0760d
  • 1 663 postów

Napisano 24 stycznia 2021 - 13:44

Bo woda ze szmatką nie usunie tłustej smugi, co najwyżej ją rozsmaruje

#270 Bzyku_wr

Bzyku_wr
  • 24 postów

Napisano 24 stycznia 2021 - 18:13

Ze szmatką może nie, ale z dobrą mikrofibrą bez problemu. 



#271 Crazy Joe

Crazy Joe
  • 32 postów

Napisano 24 stycznia 2021 - 23:38

Bo woda ze szmatką nie usunie tłustej smugi, co najwyżej ją rozsmaruje

 

 

Ze szmatką może nie, ale z dobrą mikrofibrą bez problemu. 

Dokladnie tak, bez problemu. Robię tak od rMBP 2015 do dzisiaj. Polecam. Czasami używałem jeszcze zwykle mydło w płynie z wodą na ściereczce. Ale nigdy nic z alkoholem na matrycę od Apple z tą wrażliwą powłoką. 



#272 pawlutek

pawlutek
  • 12 postów

Napisano 01 lutego 2021 - 22:47

Mamy MBA M1 w podstawowej konfiguracji od 3 dni. Pierwsze wrażenia baaaardzo pozytywne. Co prawda, jest używany wyłącznie do pracy biurowej ale wydajność baterii oraz prędkość działania aplikacji oszałamia.



#273 Jackobs

Jackobs
  • 10 postów

Napisano 02 lutego 2021 - 19:51

Cześć wszystkim razem i z osobna:)

Witam się w ten sposób, bo jakoś nie widziałem tematu powitań, a niegrzeczny nie chcę być:)

Do sedna sprawy. Jestem świeżym użyswkodniem MBP M1, nowicjuszem w MacOs, krótko, cieżko ale zajebiście:) Po wielu latach na Windowsie trzeba trochę wysiłku włożyć na adaptację:)

Zauważyłem jednak pewną przypadłość, chyba nie powinno tak być, dlatego piszę.

Gdy zamykam klapę, przy standartowych ustawieniach, MBP powinien przejść w stan uśpienia, myślałem, że tak jest do momentu gdy zauważyłem, że w routerze MBP cały czas pokazuje, że jest połączony. Pomyślałem, że pewnie zniknie za jakiś czas. Po 1 godzinie router dalej go pokazywał, zresetowałem router, po uruchomieniu MBP znowu zalogował się do sieci. Pomyślałem, że jakiś błąd, zdziwiłem się gdy za kolejną godzinę otworzyłem klapę MBP, z siecią Wifi byłem od razu połączony, a w baterii ubyło kilka procent.

 

Zacząłem szperać na forach, doszedłem do informacji, że Power Nap w naszych M1 już "nie działa" więc nie ma możliwości skorzystać z tipsów poprzedników.

 

Czy to normalne? Wychodzi na to, że mój MBP nie usypia się, tylko wyłącza sam ekran?



#274 ftpd

ftpd

    Nie.


  • 23 808 postów
  • Płeć:
  • SkądPoznań

Napisano 02 lutego 2021 - 21:09

To jest dział 'Rozmowy ogólne', a nie 'Pytania i problemy'. Jak łatwo można wywnioskować - nie zadajemy w nim pytań.


Używaj przycisku 'Zgłoś', zamiast edytować post i pisać w nim, na przykład, "do usunięcia".
Pisanie prywatnej wiadomości do moderatora powinno być ostatecznością. Do tego też służy przycisk 'Zgłoś'.
Do płaczu na pracę Moderacji służy ten wątek. Inne formy będą bezwzględnie kasowane.


#275 Jackobs

Jackobs
  • 10 postów

Napisano 02 lutego 2021 - 21:30

W takim układzie proszę o przeniesienie do odpowiedniego działu. Zgłaszam też informację, że swoich postów nie idzie edytować (chyba, że ograniczenie wynika z mojego młodego forumowego stażu) :(






Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych