Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Lion - czy warto przesiadać się z Leoparda ?


  • Zamknięty Temat jest zamknięty
354 odpowiedzi w tym temacie

#51 macieks72

macieks72

  • 9 873 postów

Napisano 21 lipca 2011 - 18:39

Uruchamiać to mi się może 5 minut, ważne że potem jest żwawszy niż Snow Leo. O właśnie, ciekaw jestem czy Safari 5.1 na SL działa lepiej niż 5.0.x. Bo na Lionie widać sporą różnicę.

#52 tomek:P

tomek:P
  • 173 postów
  • SkądWrocław, PL

Napisano 21 lipca 2011 - 18:58

@effe powiedz coś wiecej na temat swoje komputera z Lionem. Mam identyczny model i ciekawy jestem czy wszystko OK. Powiedz czy wszystko działa płynnie, mocno sie grzeje i czy bateria mocno ucierpiała?

#53 effe

effe
  • 6 545 postów
  • SkądSzczecin

Napisano 21 lipca 2011 - 19:14

tomek:P U mnie wszystko działa w porządku, wszystkie programy bez problemu się uruchamiają. Ogólnie system działa szybko i stabilnie, zauważyłem nawet poprawę w użytkowaniu safari, strony tak jakby się szybciej wczytują. Jedyny mankament to opóźnione o kilka sekund uruchamianie komputera, ale to detal. Polecam.

#54 tomek:P

tomek:P
  • 173 postów
  • SkądWrocław, PL

Napisano 21 lipca 2011 - 19:19

Czyli mówisz, ze jedynie uruchamia sie wolniej? A zwracałeś uwage na czas pracy na baterii? Zarabiam na tym Airze dlatego tak wypytuje ;p

#55 effe

effe
  • 6 545 postów
  • SkądSzczecin

Napisano 21 lipca 2011 - 19:52

Jeśli chodzi o baterie to jeszcze nie sprawdzałem, bo ostatnie 24h używam go tylko w domu, ale na weekend przetestuje:)

#56 banditknight

banditknight
  • 67 postów
  • SkądKraków

Napisano 21 lipca 2011 - 21:34

Subiektywne odczucia po pół dnia użytkowania 1. Bateria, coś jest nie tak. Liczę, że się ustatkuje. Nie mam na razie możliwości reinstalacji systemu ze względu na pracę jaką akurat robię na kompie. 2. Launchpad wyleciał po kilku minutach użytkowania. Dla mnie całkowicie bezużyteczny. Pozostaje przy odpalaniu z Dock'a i Cmd-Space. 3. Zapisywanie stanu - mam nawyk wciskania Cmd-S więc próbowałem wyłączyć w Preferencjach. Pomimo wyłączenia nadal coś zapisuje ~/Library/Saved Application State/. Bug? 4. Mission control to jakiś chory wymysł. W przypadku otwarcia wielu okien tej samej aplikacji zarządzanie nimi ma sens jedynie przez Expose. Da się jakoś wrócić do starego Expose + Spaces? 5. Full screen apps - ten ficzer mi się podoba. Szkoda, że nie jest supportowany np w Eclipse czy w Photoshopie. 6. Mail - na razie wróciłem do widoku klasycznego. Przyzwyczajenie. 7. Multi touch gestures - gest show desktop (na 3 palce + kciuk) działa jak chce. W większości wypadków włącza mi się Mission Control, przez co zaczynam go coraz bardziej nie lubić. Stare gesty były o wiele wygodniejsze 8. Eclipse działa jak żółw. Startuje szybko ale później jest masakra. Pracuje nad relatywnie małym a na otwarcie menu konteksowego czekam 2s. Masakra. Java (by Apple) jeździ po CPU jak diabli. 9. Photoshop się sypie przy zamykaniu. Na razie nie wysypał mi się w trakcie działania ale na Lionie nie zrobiłem jeszcze nic poważnego w PS. 10. Animacje kuleja. Przykłady? Przełączenie spaces gestem 3 palcami - brak płynności Opalania preview - wtedy okienko rozwija się od ikonki. Brak płynności. Odpalanie Mission Control - też brak płynności. Niby pierdoła ale po co to włączać skoro chodzi kiepsko? Daje to tylko wrażenie, że system ma problemy z wydajnością. 11. Po upgradzie przybyło mi jakieś 7 GB wolnego miejsca na dysku :) Podsumowując, jak dla mnie nie warto. Z 10 ficzerów z keynote na WWDC cenie sobie jedynie full screen apps. Niby tanio ale też nic znaczącego nie wnosi. A i część rzeczy psuje (szczegolnie gesty, mission control). Całość na MBP z 2010 (2.5Ghz, 4GB RAM). Animacjie, MC testowane przy odpalonym jedynie Chrome + iChat + Kadu.

#57 zirk

zirk
  • 598 postów

Napisano 21 lipca 2011 - 21:43

gest show desktop (na 3 palce + kciuk) działa jak chce. W większości wypadków włącza mi się Mission Control, przez co zaczynam go coraz bardziej nie lubić. Stare gesty były o wiele wygodniejsze

Działa dobrze, ale tylko z poziomu biurka. W fullscreenowych appach nie działa wcale.

#58 citanek

citanek
  • 582 postów
  • SkądBełchatów, PL

Napisano 21 lipca 2011 - 21:59

Subiektywne odczucia po pół dnia użytkowania
1. [...]
8. Eclipse działa jak żółw. Startuje szybko ale później jest masakra. Pracuje nad relatywnie małym a na otwarcie menu konteksowego czekam 2s. Masakra. Java (by Apple) jeździ po CPU jak diabli.
[...]
10. Animacje kuleja. Przykłady? Przełączenie spaces gestem 3 palcami - brak płynności Opalania preview - wtedy okienko rozwija się od ikonki. Brak płynności. Odpalanie Mission Control - też brak płynności. Niby pierdoła ale po co to włączać skoro chodzi kiepsko? Daje to tylko wrażenie, że system ma problemy z wydajnością.

Na moim MBP 13.3 (C2D, 4GB, 2009) też nienajlepiej, Eclipse dzisiaj strasznie muliło - miałem nadzieję, że to tylko wypadek przy pracy (VirtualBox mocno obciążał system). Animacje przycinają tak, że chyba lepiej, żeby ich nie było. Nie wiem na ile wpływ na to ma FileVault.

#59 banditknight

banditknight
  • 67 postów
  • SkądKraków

Napisano 22 lipca 2011 - 07:27

Update:

1. Bateria, coś jest nie tak. Liczę, że się ustatkuje. Nie mam na razie możliwości reinstalacji systemu ze względu na pracę jaką akurat robię na kompie.


Po ponownym naładowaniu baterii i odłączeniu zasilania system pokazuje, że do rozładowania pozostało 5:42 (i zaraz znów się ktoś oburzy ;-). Może jednak się ustatkuje.

9. Photoshop się sypie przy zamykaniu. Na razie nie wysypał mi się w trakcie działania ale na Lionie nie zrobiłem jeszcze nic poważnego w PS.


Pomaga wykasowanie preferencji PS z ~/Library/Preferences.

10. Animacje kuleja. Przykłady? Przełączenie spaces gestem 3 palcami - brak płynności Opalania preview - wtedy okienko rozwija się od ikonki. Brak płynności. Odpalanie Mission Control - też brak płynności. Niby pierdoła ale po co to włączać skoro chodzi kiepsko? Daje to tylko wrażenie, że system ma problemy z wydajnością.


Jeśli chodzi o czkawki przy zmianie spaceów to zauważyłem, że mocny w tyłek system dostaje gdy odpalony jest terminal z połprzezroczystym stylem. Wtedy animacja dostaje dużej czkawki.

#60 padre_gekone

padre_gekone
  • 83 postów
  • SkądKraków

Napisano 22 lipca 2011 - 07:39

Ja niestety jak dotąd nie jestem zadowolony z Liona. Każdy powinien oceniać system pod siebie, czyli z jakich funkcjonalności korzysta. Dla mnie ważna jest wydajność, animacje i wodotryski to drugorzędna sprawa. SL śmigał aż miło, a Lion się dusi nie mówiąc już o notorycznym podgrzewaniu procka i rozchulanym coolerze. Rozważam powrót do SL do czasu aż się to jakoś nie poprawi.

#61 pkos

pkos
  • 242 postów

Napisano 22 lipca 2011 - 07:45

Co do baterii to mi też działa normalnie... ale mam wrażenie że filmiki z youtube.com znacznie szybciej doprowadzają do maksymalnych obrotów wiatraczki więc i prąd ucieka szybciej - tyle że ja filmików na baterii nie oglądam, więc to obserwacje z kabelka. Druga obserwacja dotycząca filmów z kolei vimeo w trybie pełnoekranowym po raz pierwszy mi się zdarzyło że film się zacinał, oczywiście ładował się normalnie tylko odtwarzanie przycinało. MBP 2.26 C2D, przeglądarka Chrome.

#62 coolbart

coolbart
  • 141 postów
  • SkądWiry, Poland

Napisano 22 lipca 2011 - 07:51

U mnie też ogólnie zadowolenie, ale wkurzające są różne gesty dla magic tracpada i magic mouse :( na padzie "wstecz" to dwa palce w lewo, na myszce jeden i niezbyt działa opcja "wstecz" np. w finderze. Jakieś to takie sterowanie porąbane się zrobiło. Do tego nie wszystko można zmienić w ustawieniach gdyż pewne gesty ustawione są na sztywno i można je tylko wyłączyć zamiast zmienić kombinację :( LaunchPad faktycznie taki sobie do tego ikonki aplikacji Win z Parallelsa wyglądają koszmarnie. No i MissionControl też jakieś dziwne jest. Niby przy 3 okienkach Safari i opcji FullScreen każde okno jest przyporządkowane do jednej "przestrzeni" ale nie można edytowac ew. łatwo zmienić kolejności. Poprzednio miałem 9 ekranów w spaces ustawionych /3 pion i 3 poziom/ i przejście z jednego końca na drugi to max 3 ekrany teraz trzeba przejechać np. wszystkie 9 sztuk :( Może oczywiście ze mnie "dupa" i czegoś tam nie umiem sobie jeszcze ustawić, ale na razie mój entuzjazm jest na poziomie 6/10 :)

#63 antonib

antonib
  • 62 postów
  • SkądKatowice/Rzeszów

Napisano 22 lipca 2011 - 08:50

W pełni się z Tobą zgadzam, wodotrysków nie widzę. Może trzeba czasu, żeby je zauważyć.
Pozdrawiam
Antek

---------- Wpis dodano o 09:50 ---------- Poprzedni wpis dodano o 09:40 ----------

Mam problem z gestami na gladziku ... momentami nie dziala przewijanie stron na Chromie. Na SL nie było problemu.

#64 dr_gonzo

dr_gonzo
  • 57 postów

Napisano 22 lipca 2011 - 11:36

Podobnie u mnie, przecież cztery palce w górę były zarąbiście intuicyjne i ciach mamy nasz ukochany pulpit, teraz jadąd w górę mam mission control... Nowe gesty w ogóle do mnie nie przemawiają. Niestety też wydaje mi się, że mbp teraz mocniej chodzi, a mam z połowy 2010.

#65 Neuron

Neuron
  • 489 postów
  • SkądWarschau, Poland

Napisano 22 lipca 2011 - 11:50

Nie mam jeszcze Liona, ale śmiem zauważyć, że najnowsza aktualizacja Safari na Snow Leopardzie sporo daje tej przeglądarce. Śmiga jak szalona... Nie wiem, jakie nowe opcje są w Safari "lionowej", ale jeśli ktoś chce przesiąść się na Liona ze Snowa ponieważ zachęca go szybkość Safari - to Safari już jest szybka. Poprzednia wersja muliła niemiłosiernie...;)

#66 Konrado

Konrado

  • 1 844 postów
  • SkądŚwidnica

Napisano 22 lipca 2011 - 11:51

@dr_gonzo, każdym wątku będziesz o tym gadał? Wyłącz je z ustawień gładzika i skonfiguruj Better Touch Toolem …

#67 hubiii

hubiii
  • 1 341 postów
  • Skądwroclaw

Napisano 22 lipca 2011 - 12:11

jak zrobic zeby scrool w myszy byl w odwrotna strone bo strasnie mnie to wqrza .. ?

#68 Therioon

Therioon
  • 4 281 postów
  • SkądZ brzucha:)

Napisano 22 lipca 2011 - 12:15

jak zrobic zeby scrool w myszy byl w odwrotna strone bo strasnie mnie to wqrza .. ?


wejdź w ustawienia mychy i gładzika i poczytaj

#69 hubiii

hubiii
  • 1 341 postów
  • Skądwroclaw

Napisano 22 lipca 2011 - 12:23

heheh dzieki szukalem wczoraj chyba 3h.... tylko czegos w stylu "invert axis " :D za duzo w FPSy gram :D ok to zeby nie bylo to napisze po jednym dniu pracy moje uwagi. Ogolnie różnicy nie widze wszysko dziala jak poprzednio jakos tego magicznego przyspieszenia brak ... ( instalacja na stary system ) mail troche dziwny ale dziala sobie na osobnym desktopie w full screenie i nawet to mi sie podoba, opcja wyswietlania jak w czacie daje rade . Finder . ten troche mnie denerwuje szczegolnie ikonki na pasku z boku, sa szare jeszcze nie doszedlem jak je zmienic na oryginalne kolorowe , mam poprzeciagane foldery pracy ktore maja swoje dedykowane ikonki - pomaga mi latwo zlokalizowac czy dojsc do szukanego foldera teraz musze skupiac sie na czytaniu bo wsyztsko jest szare.. ;( napedy i dyski na samym dole wole miec na gorze ale do tego tez nie doszedlem jeszcze jak to przesunac ;( w preferecjach side bara za bardzo nie moge zmienic kolejnosci. launch pad . fajne ale zasmiecony przez programy z parellsa ( chyba ze 4 strony jakis dziwnych systemowych programikow z win ) Programy - photoshop juz raz mi sie zawiesil podczas zapisu pliku, musialem robic od poczatku, illustrator w miare chodzi, final cuta jeszcze nie sprawdzalem. Aurora / firefox na razie dzialaja jak dzialaly czyli od czasu do czasu lubia sie wysypac . czy sie przesiadac? wielocorowce pewnie skorzystają z dobrodziejstw 64 bitow jesli ktos ma w miare nową maszyne to pewnie warto. Sam bym sie pewnie nie zdecydowal ale niska cena i wymiana dyskow w MP sklonily mnie do wejscia w nowy system, inaczej zostal bym przy SL.

#70 adamoel

adamoel
  • 30 postów
  • SkądElbląg

Napisano 22 lipca 2011 - 12:32

...
LaunchPad faktycznie taki sobie do tego ikonki aplikacji Win z Parallelsa wyglądają koszmarnie. ...


Jeżeli nie chcemy ikon Windows w OS X wystarczy odznaczyć w Parallels 'Share Windows applications with Mac' (Virtual Machine -> Configure -> Options -> Applications)

#71 hubiii

hubiii
  • 1 341 postów
  • Skądwroclaw

Napisano 22 lipca 2011 - 20:35

senkju:)

#72 lorid2007

lorid2007
  • 46 postów
  • SkądWrocław

Napisano 22 lipca 2011 - 21:39

Wczoraj dokonałem aktualizacji i się zawiodłem. 1. Krótszy czas działania. 2. Mission Control jest irytujące. Po co zmieniali coś, co działało bardzo dobrze (Expose i Spaces). 3. Lunchpad jest dla mnie bezużyteczny. 4. Zmiana gestów i ich użyteczności to jakaś porażka. Wiem, że trzeba się przyzwyczaić, ale wszystko jest jakieś przekombinowane. 5. Tryb pełnoekranowy wydaje się fajny. Ale praca bez niego jest prostsza. Połączenie Mac OS i iOS to dla mnie kiepski pomysł. Albo zastępują coś, co działa świetnie, albo dodają coś, co jest całkowicie bezużyteczne. Nic nowego nie ma, tylko trzeba się przyzwyczaić do nowego sposobu obsługi. Jeśli ktoś musi mieć wszystko, co najnowsze, to się przesiądzie na Liona. Ale jeśli idzie o ergonomię i jakość pracy to Lion przegrywa z Leopardem.

#73 SLaweck

SLaweck
  • 173 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 22 lipca 2011 - 21:52

To może również moje 3 grosze... ;) 1. UI w Lionie jest świetnie przemyślane i dziwię się ludziom krytykującym je po jednym dniu pracy, jedynie na podstawie własnych przyzwyczajeń, bez żadnej próby nauczenia się czegoś nowego. 2. Odradzam instalację Liona wszystkim, którzy potrzebują do codziennej pracy programy, dla których nie wyszły jeszcze aktualizacje czyniące je w 100% zgodne z natywnym API Liona. 3. Z moich doświadczeń warto zainwestować czas w postawienie Liona na czysto od zera. 4. Lion to zupełnie nowa architektura systemu Mac OS i wiele aplikacji nie może działać prawidłowo (będą np. chlać prąd z baterii aż miło) do momentu ukazania się ich aktualizacji. Pozdrawiam

#74 banditknight

banditknight
  • 67 postów
  • SkądKraków

Napisano 22 lipca 2011 - 22:57

2. Odradzam instalację Liona wszystkim, którzy potrzebują do codziennej pracy programy, dla których nie wyszły jeszcze aktualizacje czyniące je w 100% zgodne z natywnym API Liona.


Racja. Generalnie odradzam aktualizacje komukolwiek, kto wykorzystuje komputer do pracy i kto korzysta z aplikacji innych dostawców niż Apple. Lepiej poczekać aż Lion okrzepnie. Niestety nawet Java, która jakby nie była jest na OSX od Apple nie działa stabilnie. Eclipse potrafi zawisnąć przy zmianie rozmiaru okna :( Tutaj niestety nie ma mowy o dopasowywaniu się do nowych API. Po prostu Apple musi poprawić Liona lub własnego JVMa.

#75 hubiii

hubiii
  • 1 341 postów
  • Skądwroclaw

Napisano 22 lipca 2011 - 22:58

ui swietnie moze jest .. ale np wywalenie z okna findera informacji o ilosci dostepnego miejsca na danym dysku to lekka porazka, okna teraz sa odchudzone sexy sidebar jednokolorowy, niby wszystko latwiejsze lepsze a mimo to jakos mi nie lezy . Chyba po wydaniu FCX jakos te nowosci apple przestaly mnie zachwycac i zdaje sie ze robia cos nowego innego nie koniecznie lepszego.




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych