Komentarze ishadow Usu艅 wszystkie komentarze

Mark Zuckerberg o przysz艂ej rywalizacji z ekosystemem VR od Apple

Zuckerberg ma racj臋. Pod pretekstem prywatno艣ci Apple prowadzi cich膮 wojn臋 o przekierowanie zysk贸w z reklam firm trzecich na swoje konto. Lata temu Apple pr贸bowa艂o wej艣膰 na rynek reklam z iAds, ale si臋 z tego szybko wycofali. W tym czasie ich ekosystem zosta艂 opanowany przez Google'a i kilku pomniejszych dostawc贸w reklam. Walka o prywatno艣膰 to nic innego jak pr贸ba odzyskania kontroli. Apple docelowo chce wyeliminowa膰 reklamy firm trzecich z aplikacji, ale nie mo偶e tego zrobi膰 bezpo艣rednio, bo sko艅czy艂oby si臋 to przegranym procesem, kt贸ry wymusi艂by wprowadzenie niezale偶nych sklep贸w z oprogramowaniem do iOS.

Apple jednak ma艂ymi kroczkami 'optymalizuje' ruch w Appstore, promuj膮c aplikacje kt贸re reklamuj膮 si臋 bezpo艣rednio w Appstore, co w pewnym momencie doprowadzi do tego, 偶e sklep zdominuj膮 aplikacje bez reklam, ale przepe艂nione mikrop艂atno艣ciami i subskrypcjami.

To jest ciekawa sytuacja, bo obie strony uderzaj膮 w czu艂e punkty. Google i inni zarabiaj膮 g艂贸wnie na reklamach i 艣ledzeniu, z czym Apple od pewnego czasu walczy. Apple za艣 bardzo mocno opiera si臋 na zamkni臋tym ekosystemie. Tak jak Apple stawia si臋 jako obro艅ca prywatno艣ci, tak konkurencja domaga si臋 wpuszczenia alternatywnych sklep贸w do iOS.

Pojawienie si臋 innych sklep贸w w iOS, by艂oby dla Apple wielk膮 tragedi膮, bo najwi臋ksze aplikacje by po prostu z Appstore'a znikn臋艂y, a Google by艂by got贸w da膰 0% prowizji od sprzeda偶y w iOS, byle tylko wypromowa膰 tam sw贸j sklep Play.

Dodatkowe reklamy maj膮 pojawi膰 si臋 w App Store jeszcze w tym roku

@croc Sprzedaj臋 appki m.in. u Apple i u Nintendo. Fakt, 偶e sklep Nintendo jest bardzo prymitywny, ale Nintendo jest du偶o bardziej przyjazne dla dewelopera. Nawet co艣 tak oczywistego jak wyszukanie aplikacji po nazwie nie dzia艂a u Apple. Tj. Apple sprzedaje "search ads" i ten kto zap艂aci wi臋cej, ten ma pierwszy wynik. Tym samym realny zysk z aplikacji to 5-10%, a nie 70%, bo jak nie reklamujesz si臋 u Apple, to masz zero 艣ci膮gni臋膰. Dlatego te偶 na iPhone'y i Maki nie wydaje si臋 w og贸le normalnych gier. Szkoda czasu i pieni臋dzy. S膮 tylko symulatory uzale偶nienia od mikrop艂atno艣ci. Co jest oczywi艣cie celowym dzia艂aniem Apple'a, bo Appstore z czas贸w iPhone'a 3G dzia艂a艂 tak samo jak dzisiejszy sklep Nintendo, Xboxa, Playstation czy Steam.

Jakby tego by艂o ma艂o, Apple wymusza regularne update'y aplikacji. Tylko z tego powodu przenios艂em si臋 z natywnego Objective-C na Unity3D, bo zmiany API w pewnym momencie wymaga艂y przepisania ca艂ego fundamentu aplikacji. Jak ju偶 mia艂em wszystko przerabia膰 przenios艂em si臋 na Unity3D, dzi臋ki czemu zyska艂em wsparcie dla wszystkich platform i mog臋 pracowa膰 na Windowsie (nienawidz臋 Mac OSa do pracy).

Ostatecznie ekosystem Apple'a traktuje si臋 jako miejsce do generowania pieni臋dzy. WI臋cej wysi艂ku idzie w tworzenie systemu mikrop艂atno艣ci ni偶 w sam produkt. Ja jeszcze podchodz臋 do tego w spos贸b uczciwy i oferuj臋 jednorazow膮 p艂atno艣膰, kt贸ra usuwa reklamy i odblokowuje wszystkie funkcje w moich aplikacjach. Taki zakup pe艂nej wersji. Ironi膮 losu jest to, 偶e dostaj臋 oceny 1/5, bo "aplikacja ma zablokowane funkcje za kt贸re trzeba zap艂aci膰" mimo i偶 jest to w pe艂ni funkcjonalna darmowa wersja o cz臋艣ciowo ograniczonych funkcjach.

Og贸lnie nie jestem zadowolony z kierunku w jakim zmierza Appstore i od d艂u偶szego czasu rozwijam projekty na inne platformy. Po co mi ekosystem, gdzie musz臋 p艂aci膰 za widoczno艣膰, jak inne sklepy same z siebie to zapewniaj膮?

Pierwsze testy benchmarkowe uk艂adu A16 Bionic

@supczinskib Przecie偶 od samego pocz膮tku wymiana iPhone'a co roku nie mia艂a sensu, a samo Apple liczy cykl 偶ycia swoich telefon贸w na 3-5 lat, bo rynek wt贸rny zmniejsza koszt zakupu nowych telefon贸w. Za rok r贸偶nice mi臋dzy 13, a 15 b臋d膮 wi臋ksze, a przy zmianie na 16 powinno si臋 ju偶 wyra藕nie czu膰 przesiadk臋, szczeg贸lnie 偶e kolejne iOSy spowolni膮 13. Dzi艣 14-tka jest przeznaczona g艂贸wnie dla tych co u偶ywaj膮 X i 11. Przy takiej zmianie nowo艣ci jest sporo.

Bazowy model iPhone'a 14 Pro z 256 GB pami臋ci wewn臋trznej

@croc Kwestia ceny jest... skomplikowana. Apple sprzedaje laptopy tylko w kilku kategoriach i do tego startuj膮 ze 艣rednio-wysokiej p贸艂ki. Przyk艂adowo Apple nie ma odpowiednika dla p贸艂ki 2000-2500 z艂, gdzie mo偶esz kupi膰 sprz臋t z plastikowymi obudowami, s艂abymi ekranami i niezbyt dobr膮 bateri膮, ale na tyle szybki, 偶e typowy u偶ytkownik b臋dzie z niego bardzo zadowolony. W bud偶ecie 2500-3000 z艂 dostaniemy dodatkowo zno艣ne GPU, kt贸re pozwoli sensownie pogra膰 w popularne gry, czy nawet przyspieszy膰 dzia艂anie program贸w potrafi膮cych wykorzysta膰 dedykowane GPU.

Sytuacja si臋 zmienia, gdy wchodzimy w segment premium, czyli metalowe obudowy, dobre baterie i porz膮dne ekrany. W tej kategorii Macbooki nie s膮 du偶o dro偶sze od PCt贸w, a zdarzaj膮 si臋 okresy, gdy s膮 du偶o bardziej atrakcyjne np. rok temu Macbook Air z M1 mo偶na by艂o kupi膰 w cenie 4000-4500 z艂. W wersji 8 GB RAM i 256 GB SSD, ale to w zupe艂no艣ci wystarcza, gdy u偶ytkuje si臋 Aira zgodnie z przeznaczeniem tj. w domu praca/rozrywka na komputerze stacjonarnym, a laptop g艂贸wnie do u偶ytku poza domem. Co prawda ceny M2 odpowiednio wzros艂y, ale to Apple po prostu nie chce psu膰 rynku i wyceni艂o si臋 podobnie do modeli Surface od Microsoftu.

Na rynku PC mamy te偶 co艣 takiego jak Surface Go, czyli premium wykonanie, z podzespo艂ami z niskiej p贸艂ki. 4 GB RAM i Pentium Gold w parze z 64 GB eMMC nadaje si臋 tylko do podstawowych zada艅 i to pod warunkiem, 偶e jeste艣my na tyle cierpliwi, by troch臋 czeka膰 na wczytywanie si臋 stron WWW. To nie jest oczywi艣cie z艂y sprz臋t, ale trzeba mie膰 po prostu 艣wiadomo艣膰 co on potrafi i do czego powinno si臋 go u偶ywa膰.

Apple zwyczajnie nie chce i艣膰 w tym kierunku. Wyznaczyli sobie pr贸g minimum poni偶ej kt贸rego nie schodz膮, co oznacza 偶e po prostu nie da si臋 kupi膰 z艂ego produktu od Apple. Co jest wielk膮 zalet膮 tego ekosystemu dla ludzi, kt贸rzy nie chc膮 po艣wi臋ca膰 zbyt wiele uwagi elektronice.

Si艂膮 PCt贸w i Androida jest specjalizacja. O ile wiemy czego potrzebujemy, mo偶emy kupi膰 艣wietny sprz臋t za mniejsze pieni膮dze. Dobrze to wida膰 w telefonach za 1000-2000 z艂. Znajdziemy tam co艣 dla fan贸w fotografii, wysokiej wydajno艣ci, dobrej baterii, czy porz膮dnego wykonania. W tej p贸艂ce cenowej nie dostaniemy jednak wszystkiego (od tego s膮 flagowce).

Bazowy model iPhone'a 14 Pro z 256 GB pami臋ci wewn臋trznej

@croc Wszystkie firmy tak robi膮. W laptopach innych firm 艂atwiej o dobr膮 specyfikacj臋, bo na to uwag臋 zwraca konsument, ale oszcz臋dzaj膮 na jako艣ci wykonania, czy daj膮 tragiczne ekrany. W przypadku iPhone'贸w Pro slot na karty SD by艂by idealnym rozwi膮zaniem, kt贸ry dodatkowo wyr贸偶ni艂by te modele na tle zwyk艂ych iPhone'贸w.

Nowe MacBooki Air z wolniejszymi dyskami w bazowej konfiguracji

@Lkozierowski Zauwa偶, 偶e MacBook Air ma w艂a艣nie by膰 komputerem do lekkiego korzystania z Safari. MacBook Air z M1 to wypadek przy pracy, kt贸ry zachwia艂 r贸wnowag臋 ca艂ego ekosystemu i mocno wyhamowa艂 sprzeda偶 wy偶szych modeli Mak贸w. M2 "naprawia" ten problem i komputery z jego bazow膮 wersj膮 s膮 odpowiednio zubo偶one.

Dlaczego, zdaniem programist贸w, macOS jest lepszy ni偶 Windows?

Z mojej perspektywy wygl膮da to tak:

  1. Bezpiecze艅stwo. Z tym w Mac OSie jest bardzo 藕le. Mo偶e jestem troch臋 uprzedzony, ale w 偶yciu tylko raz wykradzione mi dane z komputera i by艂o to w艂a艣nie na Maku. Pozorne bezpiecze艅stwo Mac OSa wynika z faktu, 偶e system ten chroni mniej do艣wiadczonych u偶ytkownik贸w przed typowymi praktykami oszust贸w internetowych, ale og贸lnie nie traktowa艂bym ekosystemu Apple jako bezpiecznego. Jak bezpiecze艅stwo jest wa偶ne, to Linux jest jedyn膮 opcj膮. Dlaczego? W Linuxie dziury s膮 艂atane w ci膮gu kilku godzin od wykrycia, a otwarto艣膰 systemu pozwala samemu aplikowa膰 艂aty nie czekaj膮c nawet na automatyczne update'y. Windows te偶 nie wypada 藕le i jest w zupe艂no艣ci wystarczaj膮cy do codziennego u偶ytkowania, ale serwery czy infrastruktur臋, kt贸ra ma dzia艂a膰 24/7 lepiej stawia膰 na Linuxie.

  2. Trudno traktowa膰 UNIXowo艣膰 Mac OSa jako zalet臋. Po pierwsze, Linux w tym aspekcie jest zdecydowanie lepszy i przede wszystkim lepiej zorganizowany. Innymi s艂owy 艣rodowisko unixowe na Linuksie jest bardzo wygodne w u偶yciu i ma gigantyczne wsparcie w sofcie i spo艂eczno艣ci. Obcowanie z UNIXow膮 cz臋艣ci膮 Mac OSa to tragedia, przy kt贸rej najgorsze aspekty Linuxa wydaj膮 si臋 czym艣 艂atwym i przyjaznym. Windows oczywi艣cie UNIXowy nie jest, ale od kilku lat posiada Windows subsystem for Linux, dzi臋ki czemu korzystaj膮c z Windowsa dostajemy to co najlepsze z dw贸ch 艣wiat贸w.

  3. Ekosystem... To ju偶 kwestia konkretnych zastosowa艅. W moim przypadku jest niemal bezu偶yteczny. Mac OS to braki w oprogramowaniu, a jak ju偶 co艣 na Maka jest, to najcz臋艣ciej w ledwo dzia艂aj膮cej wersji, kt贸ra jest traktowana po macoszemu (bo Windows to 99% u偶ytkownik贸w, wi臋c rozwijanie wersji Mac OS jest nieop艂acalne). Trudno te偶 o zamienniki, bo tych albo nie ma wcale, albo s膮 ale drogie i w膮tpliwej jako艣ci. Kilka lat temu Apple wyrzuci艂o Nvidi臋 z ekosystemu, jednocze艣nie nie daj膮c nic w zamian. CUDA i sprz臋towy ray-tracing to dzisiaj must-have w wielu zastosowaniach, a tego u Apple nie znajdziemy. Znajdziemy za to 偶a艂osny marketing, wmawiaj膮cy 偶e M1 Ultra jest wydajniejszy ni偶 RTX 3090, gdy w praktyce 3090 ma do 600% wi臋cej mocy, a M1 Ultra przegrywa w cz臋艣ci test贸w nawet z low-endowym RTX 3050. Wystarczy poczyta膰 komentarze, jak ludzie zwracali Mac Studio, gdy okaza艂o si臋, 偶e jest wolniejszy ni偶 kilkuletnie laptopy z RTX 2070.

  4. Stabilno艣膰. To jest najwi臋kszy problem Mac OSa. Windows od czasu 7-ki jest stabilny jak ska艂a. Mac OS za艣 ca艂y czas zmaga si臋 z nieoczekiwanymi restartami systemu. Tylko w ostatnim tygodniu jak kompilowa艂em projekt w Xcode, zobaczy艂em czarny ekran i system si臋 zrestartowa艂. Rzecz w dzisiejszych czasach kuriozalna, by ca艂y system si臋 zawiesi艂. W Windowsie, czy Linuksie co艣 takiego jest nie do pomy艣lenia, a 藕le dzia艂aj膮cy program mo偶na z 艂atwo艣ci膮 zamkn膮膰 bez naruszania stabilno艣ci systemu. Mac OS to r贸wnie偶 wyst臋puj膮ce od lat problemy z wyciekami pami臋ci. U偶ywam starego Maka jako serwer domowego monitoringu i jedyny spos贸b, by to dzia艂a艂o, to zaplanowane codzienne restarty, bo po 3-4 dniach ci膮g艂ego dzia艂ania system przestaje odpowiada膰. W drugiej lokacji mam serwer monitoringu na Windowsie i dzia艂a miesi膮ce bez jakichkolwiek problem贸w. Jest restartowany jedynie, by wgra膰 aktualizacje.

  5. Mac OS ma bardzo archaiczny UI. Brakuje podstawowych mechanizm贸w do pracy wielozadaniowej. Eksplorator Windowsa pozwala w 艂atwy spos贸b przekazywa膰 pliki mi臋dzy programami, a systemowe okna wyboru miejsca odczyty/zapisu automatycznie zapami臋tuj膮 ostatnio u偶ywane lokacje, co bardzo przyspiesza przekazywanie danych mi臋dzy aplikacjami. Windows to te偶 du偶o lepsze zarz膮dzanie aplikacjami na wielu ekranach, co jest zaskakuj膮ce bior膮c pod uwag臋 jak dobrze zorganizowany by艂 Mac OS Snow Leopard pod tym wzgl臋dem. Niestety by艂 to ostatni dobry Mac OS do pracy, wszystko od Liona w g贸r臋 sprawia wra偶enie softu dla tiktokowych nastolatek, a nie narz臋dzi pracy.

  6. Macbooki nie posiadaj膮 pary backspace/delete, co mocno spowalnia pisanie kodu. Tylko z tego powodu unikam u偶ywania Macbooka do pisania jak tylko mog臋.

Tak to wygl膮da z mojej perspektywy. Nie bez powodu pisz臋 to teraz siedz膮c przed desktopem z x86 stukaj膮c w mechaniczn膮 klawiatur臋, a obok le偶y Macbook z M1, 艂adowany ostatni raz z 2 tygodnie temu, bo jest u偶ytkowany ze 3 godziny w tygodniu:) Oczywi艣cie s膮 zastosowania, gdzie Mac OS b臋dzie lepszym wyborem, ale w wi臋kszo艣ci przypadk贸w tak nie jest. Gdyby by艂o inaczej, to udzia艂 Mac OSa w rynku by艂by znacznie wy偶szy, szczeg贸lnie 偶e Maki s膮 z regu艂y ta艅sze do profesjonalnych zastosowa艅 od PCt贸w tj. sprz臋t cz臋sto kosztuje wi臋cej, ale Mac OS daje dost臋p do bardzo taniego czy wr臋cz darmowego oprogramowania Apple. Jednak nawet w czasach braku GPU, ludzie przep艂acali kilkukrotnie za GPU Nvidii, bo nie by艂o alternatywy.

Apple prawdopodobnie wprowadzi do sprzeda偶y nowe urz膮dzenie sieciowe

@croc Apple powinno po prostu da膰 eSIM i w艂asny pakiet us艂ug on-line, jak to jest w nowych samochodach, kt贸re maj膮 艂膮czno艣膰 z sieci膮 wsz臋dzie tam gdzie jest infrastruktura 3G/4G/5G i lec膮 w roamingu mi臋dzynarodowym. W takim Macbooku podstawowe funkcje jak lokalizowanie laptopa, czy logowanie si臋 na konto Apple'a powinny by膰 darmowe, a reszta oferowana w abonamencie lub pakietach np. pakiet 1 GB za 10 z艂, kt贸ry dzia艂a w ka偶dym miejscu na 艣wiecie. Naprawd臋 dziwi臋 si臋, 偶e Apple jeszcze tego nie zrobi艂o, przecie偶 to by艂by idealny spos贸b na rozszerzenie ekosystemu i jaka wygoda. Latasz po 艣wiecie, a tw贸j laptop wsz臋dzie ma internet. Dodatkowo Apple z racji swojej pozycji mog艂oby si臋 dogada膰 z operatorami kom贸rkowymi i w ka偶dym miejscu na 艣wiecie u偶ywa膰 lokalnej (bez roamingu) wirtualnej karty, dodatkowo obni偶aj膮c koszty za transmisj臋 danych.

Co艣 takiego ma naprawd臋 wielki potencja艂 np. tryb super-bezpieczny, gdzie laptop u偶ywa tylko bardzo mocno szyfrowanego po艂膮czenia z serwerami Apple'a, przy u偶yciu sprz臋towych kluczy zaszytych w SoC (M2?) laptopa. To by si臋 naprawd臋 dobrze sprzeda艂o i Apple mog艂oby naprawd臋 rzuci膰 wyg贸rowane stawki.

Apple zmniejsza produkcj臋 iPhone'贸w SE

Nie ma tutaj zaskoczenia. Wysoka sprzeda偶 SE 2020 wynika艂a z faktu, 偶e wielu posiadaczy starszych iPhone'贸w potrzebowa艂o nowego telefonu, a jednocze艣nie nie chcia艂o p艂aci膰 3+ tys. z艂 lub nie chcia艂o du偶ego telefonu. Najwi臋kszym b艂臋dem Apple by艂o wprowadzenie SE 2020 przed 12 Mini. Dla wielu os贸b ten tysi膮c z艂otych to 偶adna r贸偶nica w cenie, ale jak ju偶 kupi膮 nowy telefon to go b臋d膮 u偶ywa膰 dop贸ki si臋 nie zepsuje. Nowy SE 2022 to telefon dla nikogo. Z jednej strony wci膮偶 mo偶na kupi膰 ta艅szego SE 2020, a z drugiej s膮 du偶o lepsze i niewiele dro偶sze 12 i 13 Mini.

Nie oznacza to, 偶e po艣redni model mi臋dzy SE 2020 i 13 Mini nie ma sensu. Moim zdaniem w cenie 2400-2600 powinien by膰 iPhone z ekranem po brzegi, ale tylko z kropk膮 kamery, bez FaceID, a za to z Touch ID z ty艂u obudowy. Dodatkowo, powinien mie膰 pojedynczy aparat z ty艂u, najlepiej nie wystaj膮cy i ekran LCD IPS z 326 PPI. Innymi s艂owy hybryda mi臋dzy klasycznym iPhonem, a nowymi modelami, z pewnymi brakami, dzi臋ki kt贸rym by艂by o 1000 z艂 ta艅szy.

Monitor ProDisplay XDR oraz ekran w nowych MacBookach mog膮 si臋 zbyt mocno nagrzewa膰

Tak ju偶 jest z HDR. Nie da si臋 bardzo jasno 艣wieci膰 bez generowania ciep艂a. Problem od pocz膮tku towarzyszy ekranom HDR, kt贸re wr臋cz podaj膮 maksymaln膮 jasno艣膰 chwilow膮 jak i ci膮g艂膮. Dla du偶ych powierzchni jak i punktow膮. Im wi臋ksza powierzchnia, tym wi臋cej pr膮du trzeba pompowa膰 w matryc臋, a to mo偶e przeci膮偶y膰 zasilacz. Dlatego najwi臋ksz膮 jasno艣膰 uzyskamy w trybie kr贸tkotrwa艂ym dla powierzchni poni偶ej 50% ekranu.

Apple bardzo mocno skupia si臋 na tym, by mie膰 jak najlepszy ekosystem pracy z tre艣ciami HDR, wi臋c bezpo艣rednie komunikaty o zmniejszeniu jasno艣ci s膮 rzecz膮 bardzo przydatn膮 dla tych co pracuj膮 z tre艣ciami HDR.

Warto te偶 pami臋ta膰, 偶e nie wszystkie ekrany Apple'a s膮 sobie r贸wne. MacBooki z M1 (bez Pro/Max) te偶 wspieraj膮 Dolby Vision, ale a偶 dziw, 偶e Dolby zgodzi艂o si臋 podpisa膰 pod tak s艂abymi (dla HDR!) matrycami. Zdecydowanie najgorsze DV jakie w 偶yciu widzia艂em.

Deweloperzy b臋d膮 mogli udost臋pnia膰 w App Store ukryte aplikacje

@pawelnyczaj Nie. Dla korporacji by艂 osobny model dystrybucji tj. Enterprise, kt贸ry umo偶liwia艂 instalowanie aplikacji spoza Appstore. Wystarczy艂o wykupi膰 tak膮 licencj臋, doda膰 firmowe urz膮dzenia do listy i mo偶na by艂o instalowa膰 appki spoza Appstore, system tylko sprawdza艂 czy wygenerowany certyfikat Enterprise jest aktualny.

Ta nowa wersja le偶y gdzie艣 pomi臋dzy Appstore, a Enterprise. Z jednej strony appki nie b臋d膮 dost臋pne w sklepie, a z drugiej b臋dzie mo偶na w 艂atwy spos贸b udost臋pni膰 je do pobrania na dowolne urz膮dzenie z infrastruktury Appstore. Wad膮 tego rozwi膮zania jest to, 偶e aplikacje b臋d膮 musia艂y przej艣膰 normaln膮 weryfikacj臋 Appstore ze wszystkimi ograniczeniami jakie to ze sob膮 niesie. Przyk艂adowo odpadaj膮 wszelkie maszyny wirtualne, kt贸re w aplikacjach Enterprise mo偶na by艂o mie膰.

Samoch贸d Apple mo偶e nie mie膰 kierownicy oraz peda艂贸w

@longmanus Tego typu urz膮dzenia projektuje si臋 tak, by mia艂y wielopoziomowe zabezpieczenia. Przede wszystkim musz膮 by膰 ca艂kowicie niezale偶ne od chmury i zewn臋trznej infrastruktury. Chmura i komunikacja mi臋dzy pojazdami to dobra rzecz, ale nie mo偶na na niej polega膰.

Wbrew tytu艂om Tesle wcale nie zosta艂y uziemione, po prostu przesta艂a dzia艂a膰 appka steruj膮ca. Jak kto艣 by艂 cho膰 troch臋 ogarni臋ty, to mia艂 przy sobie tradycyjny klucz i m贸g艂 normalnie z auta korzysta膰.

Auta autonomiczne b臋d膮 du偶o bezpieczniejsze ni偶 te kierowane przez ludzi. Sam czas reakcji AI b臋dzie o rz膮d wielko艣ci lepszy ni偶 cz艂owieka, skracaj膮c drog臋 hamowania o kilkana艣cie metr贸w. Auta autonomiczne b臋d膮 si臋 ze sob膮 komunikowa膰, tworz膮c mobiln膮 chmur臋, o bardzo wysokiej mocy obliczeniowej, kt贸ra b臋dzie samodzielnie roz艂adowywa膰 nat臋偶enie ruchu. Jak do偶yjemy czas贸w, 偶e na drogach b臋d膮 tylko auta autonomiczne, to 艣redni czas podr贸偶y skr贸ci si臋 co najmniej o po艂ow臋, a przepustowo艣膰 dr贸g wzro艣nie nawet 4x, przy okazji eliminuj膮c 99% wypadk贸w.

Przysz艂oroczne iPhone'y maj膮 by膰 dost臋pne w dw贸ch rozmiarach

@Samp Pami臋taj o tym, 偶e celem Apple jest jak najwi臋cej zarobi膰, a nie stworzy膰 jak najlepszy telefon. Problem ma艂ego iPhone'a jest taki, 偶e nie zwi臋kszy艂 w istotny spos贸b sprzeda偶y, co najwy偶ej odci膮gn膮艂 konsument贸w od wi臋kszych modeli i to odbi艂o si臋 negatywnie na przychodach Apple. Dlaczego? Ot贸偶 im mniejszy ekran, tym mniejsza ochota na konsumpcj臋 tre艣ci na ekranie telefonu. Na ma艂ym iPhonie nie bardzo chce si臋 ogl膮da膰 filmy, przegl膮da膰 net, czy gra膰 w gry. Raczej skorzystamy z innego urz膮dzenia i nasze pieni膮dze pow臋druj膮 do innej firmy.

System macOS Monterey oficjalnie dost臋pny

@W膮偶Da艂Jab艂ko Tak na przysz艂o艣膰. Nie instaluje si臋 nowych system贸w operacyjnych na premier臋, a przynajmniej nie na g艂贸wnym komputerze. Problemy b臋d膮 zawsze, bo nie da si臋 przetestowa膰 tysi臋cy urz膮dze艅 peryferyjnych dost臋pnych na rynku. W ci膮gu kilku tygodni mn贸stwo os贸b przetestuje, opisze b艂臋dy w sieci i pojawi膮 si臋 rozwi膮zania. Apple powinno wyda膰 te偶 pierwsze 艂atki.

Co do tego adaptera, to spr贸buj zrestartowa膰 Mac OSa. Najpierw z wypi臋tym adapterem, a jak to nie pomo偶e to z pod艂膮czonym. W dalszej kolejno艣ci mo偶esz odpali膰 terminal, gdzie mo偶na sprawdzi膰 pod艂膮czone urz膮dzenia USB itp. s膮 w sieci poradniki co i jak. Nie musi to dotyczy膰 najnowszego Mac OSa, bo UNIXowa cz臋艣膰 Mac OSa zmienia si臋 niewiele w ostatnich latach.

iPhone SE 3 generacji ma przypomina膰 model XR. Touch ID w bocznym przycisku

@TwixxxU Zawsze mo偶na skopiowa膰 konkurencj臋 i g艂o艣nik da膰 na kraw臋dzi, a dla kamery wyci膮膰 kropk臋 w ekranie. W膮tpi臋 jednak, by Apple tak zrobi艂o. Pr臋dzej zobaczymy paskudnego notcha bez FaceID ni偶 kropk臋 kamerki w bud偶etowym modelu.

Seria SE od pocz膮tku funkcjonuje jako po艂膮czenie nowszych podzespo艂贸w w zapomnianych ju偶 przez Apple konstrukcjach. Trzecia generacja SE w postaci bry艂y XR z podzespo艂ami z iPhone 13 brzmi wiarygodnie. Szczeg贸lnie, 偶e kr膮偶膮 plotki o tym, 偶e Apple chce zrezygnowa膰 z notcha w kolejnej generacji iPhone'贸w.

Apple prezentuje nowe MacBooki Pro z nowymi procesorami M1 Pro i M1 Max

@lookash Poszukaj w sieci, s膮 docki, kt贸re pozwalaj膮 pod艂膮czy膰 2 wy艣wietlacze do laptop贸w z M1.

iPhone 14 Pro mo偶e mie膰 wci膮偶 charakterystyczne wci臋cie w ekranie

@Kojot2010 Dro偶sze? Notcha ma ju偶 tylko iPhone, nawet najta艅sze smartfony za 300 z艂 maj膮 艂ezk臋, a od 500 z艂 bez problemu znajdziesz z kropk膮. W tym momencie notch to tylko i wy艂膮cznie znak rozpoznawczy iPhone'a, tak jak niegdy艣 bia艂y kabel s艂uchawek iPod贸w. Taki stan rzeczy jest Apple na r臋k臋. Nikt nie b臋dzie uto偶samia艂 notcha z tanio艣ci膮, bo notch jest tylko u Apple i nie ma punktu odniesienia.

Kiedy艣 ten notch zniknie, ale dopiero wtedy, gdy sprzeda偶 iPhone'贸w zacznie zwalnia膰. Wtedy wyjdzie iPhone z nowym wygl膮dem i czym艣 nietuzinkowym, tak jak iPhone X z jednej strony goni艂 konkurencj臋, a z drugiej by艂 czym艣 zupe艂nie nowym.

S膮d w USA wyda艂 wyrok w sprawie Epic Games vs. Apple - deweloperzy b臋d膮 mogli korzysta膰 w aplikacjach z alternatywnych system贸w p艂atno艣ci

@Bart艂omiej Sema艅czyk Powiem tylko tyle, 偶e cross-platformowe programowanie jest warunkiem koniecznym, by wej艣膰 na wy偶sze stanowiska w tym zawodzie. Prawdziwe programowanie zaczyna si臋 wtedy, gdy rozumiesz jak linijki kodu s膮 zamieniane na instrukcje CPU. Wtedy j臋zyk i 艣rodowisko przestaje mie膰 znaczenie, bo wystarczy tylko poczyta膰 o sk艂adni i cechach nieznanego j臋zyka, by pisa膰 w nim optymalny kod. To jest jednak poziom, kt贸rego wi臋kszo艣膰 klepaczy kodu nie osi膮gnie. Z tak膮 wiedz膮 nie pracuje si臋 przy klepaniu front-endu dla iOS, ale robi w back-endzie, gdzie ka偶da optymalizacja ma znaczenie, programuje si臋 rzeczy zwi膮zane ze sprz臋tem, albo siedzi w Game Devie.

S膮d w USA wyda艂 wyrok w sprawie Epic Games vs. Apple - deweloperzy b臋d膮 mogli korzysta膰 w aplikacjach z alternatywnych system贸w p艂atno艣ci

@Bart艂omiej Sema艅czyk Przeczytaj jeszcze raz co napisa艂em. Ka偶dy u偶ytkownik powinien mie膰 prawo do pe艂nej kontroli urz膮dze艅, kt贸re kupi艂 na w艂asno艣膰, a firmy takie jak Apple powinny by膰 prawnie zmuszone, by udost臋pni膰 otwarty bootloader, jak dzia艂a to na PC, czy nawet Maku. Zostawiaj膮c jednocze艣nie pe艂ne prawa producentowi sprz臋tu tj. wgrasz soft spoza ekosystemu, to producent sprz臋tu powinien mie膰 prawo zbanowa膰 ten sprz臋t, jak to robi Sony, czy Nintendo, gdy wykryje nieautoryzowane modyfikacje, kt贸re umo偶liwiaj膮 piracenie czy cheatowanie w grach sieciowych.

Ja te偶 zarabiam na tych systemach p艂atno艣ci, ale dywersyfikuj臋 to tak, by kasa p艂yn臋艂a od Apple, Google, Valve, Nintendo, Microsoftu itd. Ekosystem Apple ma sporo zalet z punktu widzenia dewelopera, ale jednocze艣nie zmienia dewelopera w niewolnika. Zauwa偶, 偶e niemal nikt nie robi iOSowych aplikacji w narz臋dziach Apple. Wszyscy u偶ywaj膮 cross-platformowych framework贸w i wielu pracuje na Windowsie. Ja pracuj臋 na Windowsie i testuj臋 na Androidzie, a dopiero finalne wersje kompiluj臋 w Xcode. Paradoksalnie to g艂贸wnie testowanie systemu mikrop艂atno艣ci Apple zajmuje mi najwi臋cej czasu przed Mac OS. Tak sobie my艣l膮c, alternatywne systemy p艂atno艣ci by艂yby dla mnie wygodniejsze, bo bym m贸g艂 je wdra偶a膰 bez korzystania z Mac OS.

Mac OS jest z mojej perspektywy prymitywny. Kompletnie nie podchodzi pod m贸j workflow i ma dokuczliwe braki w oprogramowaniu. Problemem jest te偶 wydajno艣膰. Obecnie mam Macbooka z M1 i dzia艂a to gorzej ni偶 stary desktopowy PC z 4-rdzeniowym i5. Ot po prostu ARM, kt贸ry nadaje si臋 do telefon贸w, a nie do komputera.

Jedyne co mi si臋 w Mac OSie podoba, to 艣wietnie dzia艂aj膮ce wsparcie HDR i Dolby Vision. Cho膰 niestety tylko w strumieniach video. W gry z HDR sobie na Maku nie zagramy, ale og贸lnie gaming na Makach nie istnieje. W Windows HDR trzeba w艂膮cza膰 i wy艂膮cza膰 r臋cznie w ustawieniach, bo wi臋kszo艣膰 wy艣wietlaczy 藕le interpretuje tre艣ci SDR (pulpit itd.) w kontenerze HDR, a Mac OS z dedykowanym ekranem nie ma z tym problemu.

S膮d w USA wyda艂 wyrok w sprawie Epic Games vs. Apple - deweloperzy b臋d膮 mogli korzysta膰 w aplikacjach z alternatywnych system贸w p艂atno艣ci

Nie podoba mi si臋 to rozstrzygni臋cie. Moim zdaniem powinno wygl膮da膰 to tak, 偶e Apple powinno umo偶liwi膰 klientom zainstalowanie alternatywnego systemu operacyjnego, by mie膰 pe艂n膮 kontrol臋 nad w艂asnym urz膮dzeniem. Powinno si臋 to jednak odbywa膰 na zasadzie, 偶e by艂aby to podr贸偶 w jedn膮 stron臋. Odblokujesz iPhone'a, nie ma sprawy, ale zostaje on zbanowany we wszystkich us艂ugach Apple.

W ten spos贸b zar贸wno Apple mia艂oby pe艂n膮 kontrol臋 nad ekosystemem, jak r贸wnie偶 konsument m贸g艂by w pe艂ni wykorzysta膰 swoje urz膮dzenia np. stare iPady, kt贸re s膮 bezu偶yteczne z przeterminowanym iOSem, zyska艂yby drugie 偶ycie jako linuxowe urz膮dzenia embedded.

Pozwolenie na alternatywne systemy p艂atno艣ci w ramach iOS sko艅czy si臋 tysi膮cami wy艂udze艅 pieni臋dzy.

iPhone鈥檡 13 maj膮 by膰 dro偶sze od bie偶膮cej generacji

@SilentPL Kwestia przewo藕nika i jego zasad. Poza pro艣b膮 o wy艂膮czenie m.in. BT ka偶dy pasa偶er mia艂 przed sob膮 m.in. kart臋 o zasadach bezpiecze艅stwa. Wyra藕nie by艂o pokazane na obrazkach, 偶e z BT i WIFI mo偶na korzysta膰 tylko jak samolot jest na ziemi. W trakcie startu, lotu i l膮dowania nie. Ja cz臋sto nie latam, wi臋c nie wiem jak to wygl膮da u wszystkich, ale o p艂atnym WIFI s艂ysza艂em. W Androidzie te偶 idzie w艂膮czy膰 WIFI i BT w trybie samolotowym. Po prostu s膮 domy艣lnie wy艂膮czane, ale mo偶na je w艂膮czy膰 r臋cznie pozostaj膮c w tym trybie. Moje niedopatrzenie. Za to w Nintendo Switch BT przestaje dzia艂a膰, ale czego innego oczekiwa膰 od mega konserwatywnych Japo艅czyk贸w.

iPhone鈥檡 13 maj膮 by膰 dro偶sze od bie偶膮cej generacji

@SilentPL Jak lecia艂em w tym miesi膮cu na wakacje, to przed startem by艂a wyra藕na pro艣ba o wy艂膮czenie urz膮dze艅 bluetooth na czas lotu. W telefonie po w艂膮czeniu trybu samolot, BT nie da si臋 w艂膮czy膰. W Nintendo Switch po w艂膮czeniu trybu samolotowego joy-cony nie b臋d膮 dzia艂a膰 bezprzewodowo. Nikt Ci nie zwr贸ci uwagi na to, 偶e w艂膮czysz BT w samolocie, bo nikt tego nie sprawdza. WIFI, BT, czy standardy telefonii kom贸rkowej w og贸lno艣ci nie przeszkadzaj膮 w funkcjonowaniu samolotu. Problemem s膮 same urz膮dzenia komunikacyjne, kt贸re mog膮 zak艂贸ca膰 inne cz臋stotliwo艣ci. Jako艣膰 nadajnik贸w i odbiornik贸w w urz膮dzeniach konsumenckich nie jest nomen omen najwy偶szych lot贸w. Na ziemi to nikomu nie przeszkadza, ale w samolocie 100+ w艂膮czonych telefon贸w mog艂oby mie膰 negatywny wp艂yw na instrumenty pok艂adowe.

Co do reszty argument贸w. Wy wi臋藕niowie ekosystemu Apple nie macie poj臋cia o tym jak wygl膮da konkurencja. Nie korzystacie z niej, wi臋c powielacie mity. Ja u偶ywa艂em iPhone'贸w od 3G do 5S jako g艂贸wny telefon. Android do 4 wersji w艂膮cznie by艂 tragiczny. Kompletny ba艂agan w systemie, z tragicznym zarz膮dzeniem bateri膮. Od Androida 5 sytuacja si臋 zmieni艂a, a p贸藕niej by艂o tylko lepiej.

Inna sprawa, 偶e w mojej pierwszej wypowiedzi chodzi艂o tylko i wy艂膮cznie o to, 偶e kto mia艂 odej艣膰 z ekosystemu Apple'a, to zrobi艂 to ju偶 dawno temu, bo nawet p贸艂ka cenowa 1500 z艂 oferuje znacznie wi臋cej ni偶 iPhone'y. Pewnie nawet nie zdajecie sobie sprawy, 偶e cz臋sto te tanie telefony maj膮 ekrany z kalibracj膮 o Delta E poni偶ej 2 punkt贸w.

Dlatego pisa艂em na ko艅cu, 偶e Apple mo偶e dowolnie dyktowa膰 ceny, bo zosta艂 im tylko 偶elazny elektorat, kt贸ry nie odejdzie. Wy i tak kupicie iPhone'a, cho膰by kosztowa艂 9999 z艂. Apple w coraz wi臋kszym stopniu staje si臋 firm膮 modow膮, a nie technologiczn膮. Patrz膮 si臋 te偶 na tak膮 Polsk臋, gdzie ludzie potrafi膮 wyda膰 na iPhone'a ca艂膮 swoj膮 miesi臋czn膮 pensj臋, wi臋c i podobny mechanizm zadzia艂a na zachodzie, gdzie ludzie dodatkowo s膮 bardziej rozrzutni. Nie chcesz kupowa膰 telefonu co rok czy dwa, nie ma sprawy, ale i tak zap艂acisz tyle jakby艣 kupowa艂 je cz臋艣ciej.

Sam luksus iSprz臋tu jest te偶 mocno dyskusyjny. Ja cz臋sto nazywam go luksusem bezdomnych. Nie sta膰 na dom, mieszkanie, samoch贸d itd. to zakup iPhone'a czy Maca daje iluzj臋 luksusu. Tak samo jak zakup but贸w, torebki, czy praca w kawiarni zamiast w biurze. Z w艂asnych obserwacji mog臋 powiedzie膰, 偶e im kto艣 lepiej zarabia, tym mniejsz膮 uwag臋 przywi膮zuje do gad偶et贸w. To s膮 po prostu zabawki. Jedni b臋d膮 u偶ywa膰 iPhone'a, bo jest po prostu wygodny, inni Androida bo oferuje znacznie wi臋cej i faktycznie z tego korzystaj膮.

iPhone鈥檡 13 maj膮 by膰 dro偶sze od bie偶膮cej generacji

@speacetronic Pisa艂em przecie偶, 偶e to sprz臋t dla technicznie nierozgarnietych. Tam rzeczy po prostu dzia艂aj膮. Byle jak, ale dzia艂aj膮. Android jako otwarta platforma pozwala dostosowywa膰 i automatyzowa膰 na poziomie dla iOS niedost臋pnym. Poza tym masz tanie Snapdragony 720,730 i 750 kt贸re cho膰 odstaj膮 od topowych SoC, to maj膮 i tak taki zapas mocy, 偶e nic wi臋cej nie potrzeba.

Wy 偶yjecie w nie艣wiadomo艣ci, 偶e Apple wyprzedza konkurencj臋. Prawda jest taka, 偶e to iOS od lat kopiuje rozwi膮zania z Androida.

Dlatego te偶 Apple mo偶e dyktowa膰 ceny jak chce, bo wy nie wyjdziecie z ekosystemu. Dobrych kilka lat temu sam porzuca艂em ekosystem Apple i to nie by艂o 艂atwe. Pomog艂o to, 偶e i tak ca艂y czas u偶ywa艂em PC, bo Mac OS zwyczajnie nie mia艂 oprogramowania na jakim pracuj臋.

Apple od lat olewa rynek pro. Wywali艂 CUDA i karty nvidii, a M1 to pora偶ka na ca艂ej linii. Muzycy potrzebuj膮 min. 32 GB RAM do wirtualnych instrument贸w. Z grafik膮 jeszcze gorzej, bo tam wydajno艣膰 CPU ma najmniejsze znaczenie.

Sytuacja jest taka, 偶e coraz wi臋cej firm od CGI przenosi si臋 na Ryzen + Linux + RTX. Taniej, stabilniej i szybciej.

Dalej piszesz o pendrive'ach i chwalisz iCloud, kt贸re jest prymitywne na tle uslug Google'a. Cho膰 na Androidzie masz te偶 wiele alternatyw, kt贸re mog膮 dowolnie g艂臋boko integrowa膰 si臋 z systemem.

Na Androidzie mo偶esz nawet zainstalowa膰 desktopowego Linuxa i po pod艂膮czeniu telefonu do ekranu (np. przez wifi) i klawiatury mie膰 ca艂kiem sensowny komputer na wyjazdy. Flagowce Samsunga robi膮 to jeszcze lepiej dzi臋ki DEX.

Z innych rzeczy. IOS potrafi ju偶 nastawia膰 wiele minutnik贸w jednocze艣nie? Ja z tego korzystam ca艂y czas. Poprzez asystenta, kt贸ry rozmawia ze mn膮 po polsku.

Mo偶na ju偶 dowolnie ustawia膰 ikonki na ekranie, czy nadal trzeba zapycha膰 czym艣 od g贸ry? Pytam si臋 bo jak niedawno sprawdza艂em to si臋 nie da艂o, ale tak ma艂o u偶ywam iOS 偶e mo偶e jest na to jaki艣 "magiczny" spos贸b.

iPhone鈥檡 13 maj膮 by膰 dro偶sze od bie偶膮cej generacji

@horyzont No tak, jak nie sta膰 na profesjonalny sprz臋t to si臋 u偶ywa zabawek:) Jasne 偶e iphone b臋dzie uzyteczny na wiele sposob贸w. R贸偶nica jest jednak taka, 偶e Android zrobi wszystko to co iphone, a w drug膮 stron臋 niekoniecznie. Chyba tylko Lidar jest czym艣 czego nie ma w Androidzie, ale tutaj chyba wi臋kszej rewolucji nie by艂o. Zwyk艂a fotogrametria dziala lepiej. Zmieni艂o si臋 co艣 w tym aspekcie? Bo jak si臋 tym interesowa艂em to soft by艂 jeszcze mocno prototypowy.

Ja sam u偶ywam iphone'ow i Mak贸w w swojej pracy. Nie lubi臋 ich, jak tylko mog臋 to Windows + Android czyli jakie艣 99,9% czasu. Lubi臋 jednak pieni膮dze kt贸re Apple mi przelewa co miesi膮c z Appstore'a.

iPhone鈥檡 13 maj膮 by膰 dro偶sze od bie偶膮cej generacji

U偶ywam Samsunga za 1300 z艂, a rodzinka nadal iphone z czego najnowszy to 11. Prawda jest taka 偶e Samsung za 1300 z艂 mia偶d偶y iphone'a 11 funkcjonalno艣ci膮. Android to pe艂noprawny system operacyjny, a nie zablokowana wydmuszka jak iOS. Jako艣膰 zdj臋膰 r贸wnie dobra, wydajno艣膰 w praktyce identyczna. Jedyne w czym Iphone by b艂yszcza艂 to emulatory konsol, kt贸rych w Appstore brak, wi臋c jedyna zaleta mocnego CPU i tak jest wad膮 po stronie Apple. W reszcie aspekt贸w iphone przegrywa. R贸偶nica w baterii jest taka, 偶e m贸j telefon robi za powerbank dla iphone'ow. Pod艂膮czam kabelkiem oba telefony i dopiero wtedy iphone doci膮gnie do ko艅ca dnia. Wyswietlacz OLED mia偶d偶y LCD w iphone'ach. Dobrze 偶e od 12tki w ko艅cu jest obecny w ka偶dym modelu.

Z innych rzeczy. Mam w telefonie radio FM (przydatne na wczasach zagranicznych) oraz gniazdo mini-jack. Wci膮偶 wa偶ne w samolocie, gdzie BT u偶ywa膰 nie mo偶na. Przej艣ci贸wki czy s艂uchawki Lightning to tylko ma艂o wygodna proteza.

Tak m贸g艂bym wymienia膰 i wymienia膰, ale prawda jest taka 偶e nikt kto ma du偶e oczekiwania od telefonu nie kupi iphone'a. W p贸艂ce cenowej do 2000 z艂 znajdziemy co艣 dla ka偶dego. W tym topowe SoC.

Dlatego te偶 Apple mo偶e da膰 ceny jakie tylko chce, bo sprz臋t ten kupuj膮 fanboye, albo technologicznie nierozgarni臋ci.