Nowy MacBook Pro od Apple ma niesamowicie wydajne czipy z rodziny M4, a Apple Intelligence wprowadza go w nową erę
Zaawansowana kamera 12MP Center Stage, Thunderbolt 5 w modelach z M4 Pro i M4 Max, a także nowy, opcjonalny wyświetlacz nanostrukturalny sprawiają, że MacBook Pro jest jeszcze bardziej wszechstronny i skuteczniejszy w profesjonalnych zastosowaniach
CUPERTINO, KALIFORNIA Firma Apple przedstawiła dziś nowego MacBooka Pro napędzanego czipami z rodziny M4, czyli czipem M4, M4 Pro i M4 Max, które zwiększają jego wydajność i możliwości. Nowego MacBooka Pro stworzono też dla Apple Intelligence – osobistego systemu sztucznej inteligencji, który odmienia dotychczasowy sposób pracy, komunikacji i twórczej ekspresji, a jednocześnie chroni prywatność użytkowników. MacBook Pro 14 cali jest dostępny w kolorze srebrnym i gwiezdnej czerni. Ma niesamowicie szybki czip M4, trzy porty Thunderbolt 4 i 16 GB pamięci RAM w konfiguracji podstawowej, której cena zaczyna się już od 8 499 zł. Modele 14‑ i 16‑calowe z czipami M4 Pro i M4 Max obsługują interfejs Thunderbolt 5, który zapewnia zaawansowaną łączność i szybszy transfer danych. We wszystkich modelach zastosowano ulepszony wyświetlacz Liquid Retina XDR, który jest dostępny także w nowej, opcjonalnej wersji nanostrukturalnej i ma nawet 1000 nitów jasności dla treści SDR, a także zaawansowaną kamerę 12MP Center Stage i baterię wystarczającą nawet na 24 godziny, a więc najwydajniejszą w historii Maca. Nowego MacBooka Pro można zamówić w przedsprzedaży już dzisiaj, a w sklepach pojawi się 8 listopada.
„MacBook Pro jest niesamowicie zaawansowanym narzędziem, za pomocą którego miliony ludzi wykonują swoją pracę na najwyższym poziomie, a dziś to urządzenie staje się jeszcze lepsze”, stwierdził John Ternus, starszy wiceprezes Apple w pionie Hardware Engineering. „Nowy MacBook Pro niezmiennie jest najlepszym laptopem do specjalistycznych zadań. Zastosowano w nim potężne czipy z rodziny M4, a także masę profesjonalnych rozwiązań, takich jak Thunderbolt 5, zaawansowana kamera 12MP Center Stage, nowy, opcjonalny wyświetlacz nanostrukturalny oraz system Apple Intelligence”.
Turbodopalany czipami M4
Czipy z rodziny M4 opierają się na technologii 3‑nanometrowej drugiej generacji i stanowią najbardziej zaawansowaną gamę układów scalonych przeznaczonych dla komputera osobistego. CPU w czipach M4 ma fenomenalną wydajność jednowątkową i najszybsze na świecie rdzenie, a do tego obsługuje najbardziej wymagające zadania dzięki niesamowitej wydajności wielowątkowej CPU2. Układ scalony Apple od początku zaprojektowano tak, by pozwalał na niesamowicie sprawną pracę z wykorzystaniem sztucznej inteligencji (AI). Wyposażono go w akceleratory uczenia maszynowego w CPU, zaawansowane GPU i szybszy system Neural Engine. W połączeniu z szybszą zunifikowaną pamięcią masową każdy z czipów ma większą przepustowość pamięci RAM, dzięki czemu duże modele językowe (LLM) i inne złożone procesy są przetwarzane sprawnie i bezpośrednio na urządzeniu. Czipy M4 cechują się też znakomitą wydajnością z jednego wata. Przekłada się ona na nawet 24 godziny pracy na baterii, a to oznacza, że na jednym ładowaniu można zdziałać o wiele więcej.
Nowy 14‑calowy MacBook Pro z M4
MacBook Pro 14 cali z M4 to idealny wybór dla przedsiębiorców, uczniów, studentów, twórców i wszystkich, którzy realizują swoje pasje. Nowego MacBooka Pro wyposażono w potężniejsze 10‑rdzeniowe CPU z czterema rdzeniami zapewniającymi wydajność i sześcioma rdzeniami energooszczędnymi, a także szybsze 10‑rdzeniowe GPU z najbardziej zaawansowaną architekturą graficzną w historii Apple. W konfiguracji podstawowej laptop ma 16 GB szybszej zunifikowanej pamięci RAM, którą można rozszerzyć do 32 GB, a jej przepustowość sięga 120 GB/s. Za sprawą czipa M4 MacBook Pro jest nawet 1,8x szybszy niż 13‑calowy MacBook Pro z M1 podczas wykonywania zadań takich jak edycja zdjęć o rozdzielczości liczonej w gigapikselach. Z kolei jeszcze bardziej obciążające procesy, na przykład rendering złożonych scen w aplikacji Blender, są wykonywane nawet 3,4x szybciej. Wszystko to w połączeniu z systemem Neural Engine, który jest ponad 3x wydajniejszy niż w M1, sprawia, że laptop idealnie nadaje się do korzystania z funkcji Apple Intelligence i innych zadań opartych na AI. Oprócz tego model z M4 pozwala na korzystanie z wbudowanego wyświetlacza i dwóch wyświetlaczy zewnętrznych o wysokiej rozdzielczości, a do tego ma trzy porty Thunderbolt 4, co wystarcza do podłączenia wszystkich potrzebnych urządzeń peryferyjnych.
MacBook Pro z czipem M4 zapewnia:
- Przetwarzanie obrazów w Affinity Photo nawet 7x szybsze niż na 13‑calowym MacBooku Pro z procesorem Core i7 i nawet 1,8x szybsze niż na 13‑calowym MacBooku Pro z M1.
- Rendering treści 3D w aplikacji Blender nawet 10,9x szybszy niż na 13‑calowym MacBooku Pro z procesorem Core i7 i nawet 3,4x szybszy niż na 13‑calowym MacBooku Pro z M1.
- Wykrywanie zmian sceny w Adobe Premiere Pro nawet 9,8x szybsze niż na 13‑calowym MacBooku Pro z procesorem Core i7 i nawet 1,7x szybsze niż na 13‑calowym MacBooku Pro z M1.
MacBook Pro z M4 Pro: megamoc.
MacBook Pro z M4 Pro zapewnia olbrzymi skok wydajności. Docenią go badacze, deweloperzy, inżynierowie, twórcy i wszyscy, którzy potrzebują jeszcze większej mocy obliczeniowej do bardziej obciążających zadań. Czip M4 Pro wyposażono w potężne 14‑rdzeniowe CPU z 10 rdzeniami zapewniającymi wydajność i czterema rdzeniami energooszczędnymi dla dużo większej wydajności wielordzeniowej. Do tego czip ma nawet 20‑rdzeniowe GPU, które jest dwa razy mocniejsze niż w M4. Z M4 Pro nowy MacBook Pro ma przepustowość pamięci większą aż o 75 procent w porównaniu z wcześniejszą generacją. To dwukrotnie więcej niż oferuje jakikolwiek czip w komputerze AI PC3. Nowy MacBook Pro z M4 Pro jest nawet 3x szybszy niż modele z M1 Pro, dzięki czemu zapewnia większą wydajność podczas prac związanych z mapowaniem geodezyjnym, inżynierią lądową lub modelowaniem danych.
MacBook Pro z czipem M4 Pro zapewnia:
- Renderowanie scen w aplikacji Maxon Redshift nawet 4x szybsze niż na 16‑calowym MacBooku Pro z procesorem Core i9 i nawet 3x szybsze niż na 16‑calowym MacBooku Pro z M1 Pro.
- Przeprowadzanie symulacji układów dynamicznych w aplikacji MathWorks MATLAB nawet 5x szybsze niż na 16‑calowym MacBooku Pro z procesorem Core i9 i nawet 2,2x szybsze niż na 16‑calowym MacBooku Pro z M1 Pro.
- Rozpoznawania nukleotydów w celu sekwencjonowania DNA w aplikacji Oxford Nanopore MinKNOW nawet 23,8x szybsze niż na 16‑calowym MacBooku Pro z procesorem Core i9 i nawet 1,8x szybsze niż na 16‑calowym MacBooku Pro z M1 Pro.
MacBook Pro z M4 Max: pro wydajność do kwadratu
MacBook Pro z czipem M4 Max umożliwia użytkownikom prace nad zadaniami, które dotąd były wykonalne wyłącznie na desktopach. Zaprojektowano go z myślą o specjalistach takich jak analitycy danych, artyści tworzący treści 3D i kompozytorzy, czyli o osobach, które do maksimum wykorzystują możliwości profesjonalnych technologii. M4 Max ma nawet 16‑rdzeniowe CPU i maksymalnie 40‑rdzeniowe GPU, przepustowość zunifikowanej pamięci RAM wynoszącą ponad pół terabajta danych na sekundę i system Neural Engine, który jest ponad 3x szybszy niż w M1 Max. Sprawia to, że lokalne przetwarzanie modeli AI jest szybsze niż kiedykolwiek wcześniej. MacBook Pro z M4 Max zapewnia nawet 3,5x większą wydajność niż z M1 Max i bez trudu poskramia wymagające procesy kreatywne, takie jak przetwarzanie efektów wizualnych czy animacji 3D lub komponowanie muzyki filmowej. Oprócz tego ma nawet 128 GB zunifikowanej pamięci RAM, co pozwala deweloperom na swobodne korzystanie z dużych modeli językowych o niemal 200 miliardach parametrów. Do tego w M4 Max zastosowano potężny silnik multimedialny złożony z dwóch akceleratorów ProRes, co oznacza niesamowitą wydajność MacBooka Pro, gdy edytuje się wideo o jakości 4K przy 120 kl./s w formacie ProRes za pomocą nowego iPhone’a 16 Pro i aplikacji Final Cut Pro.
MacBook Pro z czipem M4 Max umożliwia:
- Renderowanie scen w aplikacji Maxon Redshift nawet 7,8x szybsze niż na 16‑calowym MacBooku Pro z procesorem Intel Core i9 i nawet 3,5x szybsze niż na 16‑calowym MacBooku Pro z M1 Max.
- Kompilowanie kodu w środowisku Xcode nawet 4,6x szybsze niż na 16‑calowym MacBooku Pro z procesorem Intel Core i9 i nawet 2,2x szybsze niż na 16‑calowym MacBooku Pro z M1 Max.
- Przetwarzanie wideo w Topaz Video AI nawet 30,8x szybsze niż na 16‑calowym MacBooku Pro z procesorem Intel Core i9 i nawet 1,6x szybsze niż na 16‑calowym MacBooku Pro z M1 Max.
Znakomity wyświetlacz Liquid XDR w jeszcze lepszym wydaniu
Nowy MacBook Pro jest dostępny w nowej, opcjonalnej konfiguracji z wyświetlaczem nanostrukturalnym, który radykalnie ogranicza odblaski mogące utrudniać skupienie. W jasnym świetle nowy MacBook Pro może wyświetlać treści SDR z jasnością do 1000 nitów, a jego jasność szczytowa dla treści HDR to wciąż 1600 nitów. Jest to zatem rewolucyjny sprzęt dla osób pracujących w plenerze.
Nowa kamera 12MP Center Stage
MacBook Pro otrzymał także nową kamerę 12MP Center Stage, która zapewnia lepszą jakość wideo w trudnych warunkach oświetleniowych. Wideorozmowy są ciekawsze dzięki funkcji Centrum uwagi, która automatycznie utrzymuje poruszającą się osobę w środku kadru. Nowa kamera obsługuje też funkcję Widok blatu, która nadaje wideorozmowom nowy wymiar. Oprócz tego MacBooka Pro wyposażono w mikrofony jakości studyjnej i fenomenalny system sześciu głośników z obsługą dźwięku przestrzennego, co dostarcza użytkownikom niesamowicie realistycznych wrażeń akustycznych niezależnie od tego, czy słuchają muzyki, czy oglądają film z Dolby Atmos.
Mac teraz z Thunderbolt 5
MacBook Pro z czipem M4 Pro i M4 Max jest wyposażony w porty Thunderbolt 5, które zapewniają ponad dwukrotnie większą szybkość transferu sięgającą 120 Gb/s. Pozwala to na szybsze działanie zewnętrznych rozwiązań, takich jak pamięci masowe, systemy rozszerzeń lub zaawansowane stacje dokujące i koncentratory. Przykładowo profesjonalni użytkownicy, na przykład producenci muzyczni, mogą teraz jednym przewodem podłączyć do laptopa całe studio. Wszystkie modele MacBooka Pro mają port HDMI, który obsługuje rozdzielczość nawet 8K, gniazdo na kartę SDXC, port MagSafe 3 do ładowania i gniazdo słuchawkowe, a do tego obsługują Wi‑Fi 6E i Bluetooth 5.3.
Nowa era dzięki Apple Intelligence na Macu
Z Apple Intelligence komputer osobisty zyskuje spersonalizowany system sztucznej inteligencji, co rozpoczyna nową erę w historii Maca. Łącząc potężne modele generatywne z pierwszorzędnymi mechanizmami ochrony prywatności, Apple Intelligence wykorzystuje moc układu scalonego Apple oraz systemu Neutral Engine i otwiera przed użytkownikami nowe możliwości pracy, komunikacji i wyrażania siebie na Macu. System ten jest dostępny w języku angielskim (USA) w ramach macOS Sequoia 15.1. Dzięki dostępnej w całym systemie funkcji Narzędzia pisania użytkownicy mogą doszlifować styl wypowiedzi. Pozwala ona na przeredagowanie, poprawienie i podsumowanie tekstu niemal wszędzie, gdzie można coś napisać.
Przeprojektowana funkcja Siri pozwala użytkownikom płynniej przełączać się między poleceniami wydawanymi ustnie i pisemnie, tak by jeszcze szybciej wykonywać zadania czekające ich w ciągu dnia. Do tego Siri potrafi odpowiedzieć na tysiące pytań dotyczących Maca i innych produktów Apple. Nowe funkcje z pakietu Apple Intelligence zostaną udostępnione w grudniu, a dodatkowe rozwiązania będą wdrażane w kolejnych miesiącach. Image Playground pozwala użytkownikom na kreowanie zabawnych i oryginalnych obrazów w zupełnie nowy sposób, a Genmoji pomaga im błyskawicznie tworzyć własne emoji. Funkcja Siri zyska większą wszechstronność – będzie mogła wykonywać czynności obejmujące cały system i czerpać z osobistego kontekstu użytkownika, żeby zapewniać mu inteligentne i spersonalizowane rozwiązania. Dodatkowo w grudniu bot ChatGPT zostanie zintegrowany z funkcją Siri i Narzędziami pisania, co umożliwi korzystanie z jego zasobów bez przełączania się między rozwiązaniami.
Realizując wszystkie zadania, system Apple Intelligence nieustannie chroni prywatność użytkowników. Jego kluczowym elementem jest przetwarzanie na urządzeniu. Bardziej złożone zadania trafiają jednak do prywatnej chmury obliczeniowej, która wykorzystuje większe, działające na serwerach modele Apple, a przy tym zapewnia przełomową ochronę danych osobowych. Z ChatGPT można korzystać bezpłatnie bez tworzenia konta. Zadbano przy tym o ochronę prywatności: adres IP jest maskowany, a systemy firmy OpenAI nie przechowują wprowadzanych zapytań. Dane użytkowników, którzy zdecydują się podłączyć swoje konto, będą przetwarzane zgodnie z zasadami OpenAI.
Niezrównane wrażenia dzięki macOS Sequoia
macOS Sequoia znakomicie dopełnia nowego MacBooka Pro, wprowadzając na niego fantastyczne funkcje. Safari to najszybsza przeglądarka na świecie, w której działa teraz funkcja Najważniejsze do szybkiego znajdowania informacji w sieci, odmieniony i jeszcze inteligentniejszy tryb Reader z zaawansowanym streszczeniem i spisem treści oraz nowa przeglądarka wideo do oglądania filmów bez żadnych rozpraszaczy. Korektor www pozwala natomiast ukryć na stronie internetowej elementy, które odciągają uwagę. Rozgrywka staje jeszcze bardziej wciągająca za sprawą spersonalizowanego dźwięku przestrzennego, ulepszonego trybu Gra oraz niezwykle bogatej kolekcji fantastycznych gier, obejmującej m.in. nadchodzący tytuł Assassin’s Creed Shadows. W utrzymaniu porządku na ekranie pomagają użytkownikom łatwiejsze sposoby rozmieszczania okien i tworzenia z nich własnych układów. Całkowicie odmieniona aplikacja Hasła ułatwia uzyskiwanie dostępu do haseł, kluczy i innych danych uwierzytelniających – w jednym miejscu. Użytkownicy mogą też zastosować zastępcze tło, wybierając spośród pięknych wbudowanych obrazów o różnych gradientach kolorów i systemowych tapet lub własnych zdjęć.
Najlepszy czas, by przejść na nowszy model lub kupić pierwszego Maca
Dla użytkowników MacBooków Pro z procesorami Intel przejście na nowy model będzie ogromną zmianą, bo zyskają wiele znakomity funkcji, w tym rozwiązania systemu Apple Intelligence. W porównaniu z MacBookiem Pro z procesorem Intel nowy MacBook Pro pozwala na niemal 10x szybsze wykonywanie zadań opartych na AI, a procesy intensywne graficznie obsługuje nawet 20x sprawniej. Ponadto nowy MacBook Pro działa do 24 godzin na baterii, co dla osób przechodzących ze starszych modeli oznacza nawet 14 dodatkowych godzin pracy. Do tego dochodzi wiele innych rozwiązań, w tym wyświetlacz Liquid Retina XDR, nowa kamera 12MP Center Stage, system sześciu głośników zapewniających wszechogarniające brzmienie i bezkonkurencyjny system macOS Sequoia. Reasumując: jest to najlepszy moment, by kupić swojego pierwszego MacBooka Pro lub wymienić dotychczasowy model na nowszy.
MacBook Air: najpopularniejszy laptop na świecie ma teraz co najmniej 16 GB
MacBook Air to najpopularniejszy laptop na świecie, a dzięki Apple Intelligence jest teraz jeszcze lepszy. Ten bestselerowy laptop ma teraz niesamowicie korzystny stosunek ceny do wartości, bo nowe modele z czipem M2 i M3 otrzymały w wersji podstawowej 2x więcej pamięci – aż 16 GB – i są dostępne już za 4 999 zł.
Lepszy dla środowiska
Nowego MacBooka Pro zaprojektowano tak, by służył przez lata i był niesamowicie wytrzymały. Jest wykonany ze specjalnego stopu, dzięki czemu ma obudowę z aluminium pochodzącego w 100 procentach z recyklingu Ponadto w nowym modelu z recyklingu pochodzi 100 procent pierwiastków ziem rzadkich we wszystkich magnesach, a także 100 procent cyny lutowniczej, złota i miedzi w wielu płytkach drukowanych. Opakowanie 14‑calowego MacBook Pro, tak jak i 16‑calowego MacBooka Pro, jest wykonane w całości z włókien, co przybliża firmę Apple do realizacji jej celu, którym jest usunięcie plastiku ze wszystkich opakowań przed końcem 2025 roku. Globalna działalność operacyjna Apple już dzisiaj jest neutralna węglowo, a na 2030 rok firma wyznaczyła sobie ambitny cel: kompensację całego swojego śladu węglowego.
Ceny i dostępność:
- Klienci mogą zamawiać nowego MacBooka Pro w przedsprzedaży od dzisiaj, 30 października, na stronie apple.com/pl/store i w aplikacji Apple Store w 28 krajach i regionach, w tym w USA. Dostawy do klientów oraz sprzedaż w salonach Apple Store i u autoryzowanych sprzedawców Apple rozpoczną się w piątek, 8 listopada.
- MacBook Pro 14 cali z M4 jest dostępny od 8 499 zł i 7 999 zł dla sektora edukacji. MacBook Pro 14 cali z M4 Pro jest dostępny od 10 499 zł i 9 749 zł dla sektora edukacji. MacBook Pro16 cali jest dostępny od 12 999 zł i 11 999 zł dla sektora edukacji. Wszystkie modele są dostępne w kolorze srebrnym i gwiezdnej czerni.
- Dodatkowe dane techniczne, w tym informacje dotyczące wyświetlacza nanostrukturalnego i opcje konfiguracji na zamówienie, można znaleźć na stronie apple.com/pl/mac.
- MacBook Air z M2 i M3 ma w wersji podstawowej 16 GB zunifikowanej pamięci RAM. Jest dostępny w kolorze północy, księżycowej poświaty, srebrnym i gwiezdnej szarości i w cenie od 4 999 zł i 4 499 zł dla sektora edukacji.
- Nowe akcesoria z USB‑C, w tym klawiatura Magic Keyboard (499 zł), klawiatura Magic Keyboard z Touch ID (749 zł), klawiatura Magic Keyboard z Touch ID i polem numerycznym (899 zł), gładzik Magic Trackpad (649 zł), mysz Magic Mouse (399 zł) i przewód Thunderbolt 5 Pro (369 zł), są dostępne na stronie apple.com/pl/store.
- System Apple Intelligence jest dostępny od dziś w ramach bezpłatnej aktualizacji oprogramowania dla Maca z czipem M1 lub nowszym. Dostęp do systemu można uzyskać w większości regionów świata po ustawieniu dla urządzenia i funkcji Siri języka angielskiego (USA). Pierwszy pakiet funkcji jest dostępny w wersji beta w ramach macOS Sequoia 15.1, a kolejne funkcje będą wdrażane w nadchodzących miesiącach.
- System Apple Intelligence jest szybko rozszerzany o obsługę kolejnych języków. W grudniu system Apple Intelligence zacznie obsługiwać lokalne warianty języka angielskiego w Australii, Irlandii, Kanadzie, Nowej Zelandii, Republice Południowej Afryki i w Wielkiej Brytanii. W kwietniu wraz z aktualizacją oprogramowania zostanie wprowadzona obsługa kolejnych języków, których liczba będzie w ciągu roku sukcesywnie się powiększać. Wprowadzona zostanie obsługa m.in. następujących języków: angielski (Indie, Singapur), chiński, francuski, hiszpański, japoński, koreański, niemiecki, portugalski, wietnamski i włoski.W ramach programu Apple Trade In klienci mogą oddać swój dotychczasowy komputer i otrzymać bonifikatę na zakup nowego Maca. Informacje na temat wartości urządzeń klienci mogą znaleźć na stronie apple.com/shop/trade-in.
- Plan ochrony AppleCare+ dla Maca zapewnia bezkonkurencyjne wsparcie i opcje serwisowe. Usługa ta obejmuje nieograniczone naprawy w ramach ochrony w razie przypadkowego uszkodzenia, serwisowanie baterii i priorytetowe wsparcie 24/7 od osób, które znają Maca najlepiej.
- Każdy klient dokonujący zakupu bezpośrednio w sklepie detalicznym Apple może skorzystać z indywidualnej konfiguracji. Podczas spotkania online Specjaliści przeprowadzają klienta przez proces konfiguracji lub przybliżają mu funkcje, dzięki którym w pełni wykorzysta możliwości nowego urządzenia. Więcej informacji o rozpoczynaniu pracy z nowym urządzeniem można uzyskać również podczas sesji Today at Apple w lokalnych salonach Apple Store.
Źródło: Apple