Apple prezentuje nowego iMaca z czipem M4 opartego o niezwykłe możliwości Apple Intelligence, teraz również w nowych kolorach
Wybitny desktop all‑in‑one ma jeszcze większą wydajność, opcjonalne szkło nanostrukturalne, kamerę 12MP Center Stage, interfejs Thunderbolt 4, a do tego niesamowicie smukłą konstrukcję
CUPERTINO, KALIFORNIA Firma Apple przedstawiła dziś nowego, fenomenalnie smukłego iMaca czerpiącego z potężnych możliwości czipa M4 i systemu Apple Intelligence. iMac z czipem M4 w porównaniu do iMaca z czipem M1 jest nawet 1,7x szybszy przy wykonywaniu codziennych zadań biurowych i nawet 2,1x szybszy podczas wymagających zadań takich jak obróbka zdjęć czy granie w gry. System Neural Engine zaprzęgnięty do pracy w M4 sprawia, że iMac staje się pierwszorzędnym all‑in‑one dla zadań wykorzystujących potencjał sztucznej inteligencji. Nowego iMaca stworzono też dla Apple Intelligence – osobistego systemu sztucznej inteligencji, który odmienia dotychczasowy sposób pracy, komunikacji i twórczej ekspresji, a jednocześnie chroni prywatność użytkowników. W tej odsłonie iMac zyskuje nowe, piękne kolory, a 24‑calowy wyświetlacz Retina 4,5K dostępny jest z nowym, opcjonalnym szkłem nanoteksturalnym
iMac wzbogacony zostaje o nową kamerę 12MP Center Stage z funkcją Widok blatu, ma nawet cztery porty Thunderbolt 43 i dopasowane kolorystycznie akcesoria z portem USB‑C. Nowego iMaca można zamawiać od dziś w cenie 6999 zł za wersję z 16 GB pamięci RAM, a dostępny będzie od piątku, 8 listopada. „iMaca pokochały miliony osób. Stał się ulubionym komputerem domowym dla całych rodzin, a także narzędziem pracy dla przedsiębiorców. Niesamowite funkcje systemu Apple Intelligence i potężne możliwości układu scalonego Apple sprawiają, że iMac po raz kolejny zmienia zasady gry”, stwierdził John Ternus, starszy wiceprezes Apple w pionie Hardware Engineering. „Wyposażony w czip M4 i system Apple Intelligence, z przepięknymi nowymi kolorami ożywiającymi każdą przestrzeń, zaawansowaną kamerą 12MP Center Stage oraz nowym opcjonalnym szkłem nanoteksturalnym, iMac wkracza w zupełnie nową erę”.
Turbodopalany czipem M4
Czip M4 przynosi skok w wydajności iMaca. Z jeszcze wydajniejszym CPU opartym na najszybszym rdzeniu CPU4 nowy iMac staje się nawet 1,7x szybszy niż iMac z czipem M1. Użytkownicy odczują tę fantastyczną wydajność przy codziennych zadaniach, na przykład pracując jednocześnie w kilku ulubionych aplikacjach lub przeglądając strony w Safari. Co więcej, bardziej wymagające zadania, takie jak edycja zdjęć czy granie w gry, są realizowane nawet 2,1x szybciej niż na iMacu z czipem M1. To z kolei zasługa niezwykle mocnego GPU z najbardziej zaawansowaną architekturą graficzną Apple. Miłośnicy gier docenią dzięki temu płynniejszą rozgrywkę m.in. w nadchodzącej grze Civilization VII. Nowy iMac jest standardowo wyposażony w 16 GB szybszej zunifikowanej pamięci RAM z możliwością konfiguracji do 32 GB. System Neural Engine w czipie M4 jest teraz przeszło 3x szybszy niż w iMacu z czipem M1, co czyni nowego iMaca najlepszym na świecie all‑in‑one dla technologii AI. Wszystkie zadania użytkowników będą realizowane więc jeszcze sprawniej.
M4 jeszcze bardziej zwiększa wydajność iMaca:
- Użytkownicy na bieżąco korzystający z aplikacji biurowych zarówno w domu, jak i na potrzeby prowadzenia małych firm odczują nawet 1,7x szybsze działanie aplikacji takich jak Microsoft Excel i nawet 1,5x szybsze5 przeglądanie stron w Safari w porównaniu z komputerem iMac z czipem M1.
- Fani gier docenią niesamowicie płynną rozgrywkę przy nawet 2x większej liczbie klatek na sekundę5 niż na iMacu z czipem M1.
- Autorzy treści zyskują nieznane im wcześniej możliwości edycji dzięki 2,1x większej wydajności montażu zdjęć i wideo podczas stosowania filtrów i efektów w aplikacjach takich jak Adobe Photoshop1 i Adobe Premiere Pro5 w porównaniu z komputerem iMac z czipem M1.
- Nowy iMac jest nawet 4,5x szybszy niż popularny 24‑calowy komputer PC all‑in‑one z najnowszym procesorem Intel Core i71.iMac jest nawet 6x szybszy niż najpopularniejszy model iMaca z procesorem Intel.
Nowa era dzięki Apple Intelligence na Macu
Z Apple Intelligence komputer osobisty zyskuje spersonalizowany system sztucznej inteligencji, co rozpoczyna nową erę w historii Maca. Łącząc potężne modele generatywne z pierwszorzędnymi mechanizmami ochrony prywatności, Apple Intelligence wykorzystuje moc układu scalonego Apple oraz systemu Neutral Engine i otwiera przed użytkownikami nowe możliwości pracy, komunikacji i wyrażania siebie na Macu. System ten jest dostępny w języku angielskim (USA) w ramach macOS Sequoia 15.1. Dzięki dostępnej w całym systemie funkcji Narzędzia pisania użytkownicy mogą doszlifować styl wypowiedzi. Pozwala ona na przeredagowanie, poprawienie i podsumowanie tekstu niemal wszędzie, gdzie można coś napisać.
Przeprojektowana funkcja Siri pozwala użytkownikom płynniej przełączać się między poleceniami wydawanymi ustnie i pisemnie, tak by jeszcze szybciej wykonywać zadania czekające ich w ciągu dnia. Do tego Siri potrafi odpowiedzieć na tysiące pytań dotyczących Maca i innych produktów Apple. Nowe funkcje z pakietu Apple Intelligence zostaną udostępnione w grudniu, a dodatkowe rozwiązania będą wdrażane w kolejnych miesiącach. Image Playground pozwala użytkownikom na kreowanie zabawnych i oryginalnych obrazów w zupełnie nowy sposób, a Genmoji pomaga im błyskawicznie tworzyć własne emoji. Funkcja Siri zyska większą wszechstronność – będzie mogła wykonywać czynności obejmujące cały system i czerpać z osobistego kontekstu użytkownika, żeby zapewniać mu inteligentne i spersonalizowane rozwiązania. Dodatkowo w grudniu bot ChatGPT zostanie zintegrowany z funkcją Siri i Narzędziami pisania, co umożliwi korzystanie z jego zasobów bez przełączania się między rozwiązaniami.
Realizując wszystkie zadania, system Apple Intelligence nieustannie chroni prywatność użytkowników. Jego kluczowym elementem jest przetwarzanie na urządzeniu. Bardziej złożone zadania trafiają jednak do prywatnej chmury obliczeniowej, która wykorzystuje większe, działające na serwerach modele Apple, a przy tym zapewnia przełomową ochronę danych osobowych. Z ChatGPT można korzystać bezpłatnie bez tworzenia konta. Zadbano przy tym o ochronę prywatności: adres IP jest maskowany, a systemy firmy OpenAI nie przechowują wprowadzanych zapytań. Dane użytkowników, którzy zdecydują się podłączyć swoje konto, będą przetwarzane zgodnie z zasadami OpenAI.
Paleta nowych, przepięknych kolorów
Nowy iMac pojawia się w siedmiu żywych barwach, przynosząc nowe odcienie zielonego, żółtego, pomarańczowego, różowego, fioletowego, niebieskiego i srebrnego. Jaskrawe barwy na tylnej obudowie iMaca mają w swoim zamierzeniu wyróżniać się, natomiast w kolorystyce na przodzie dominują delikatne tony nowych kolorów, które sprzyjają koncentracji i efektywnej pracy. Każdy iMac ma dopasowaną kolorystycznie klawiaturę Magic Keyboard i mysz Magic Mouse bądź opcjonalny gładzik Magic Trackpad, które teraz są wyposażone w port USB‑C pozwalający użytkownikom ładować swoje ulubione urządzenia za pomocą jednego przewodu.
Nowe opcjonalne szkło nanoteksturalne
Najwyżej cenionym elementem iMaca jest 24‑calowy wyświetlacz Retina 4,5K, który teraz po raz pierwszy dostępny jest z opcjonalnym szkłem nanoteksturalnym radykalnie zmniejszającym odbicie światła oraz redukującym odblaski, tak żeby utrzymać znakomitą jakość obrazu. Z iMaca wyposażonego w szklo nanoteksturalne można komfortowo korzystać w bardziej zróżnicowanym otoczeniu, w tym mocno nasłonecznionym salonie czy tuż przy jasnej witrynie sklepowej.
Kamera 12MP Center Stage zwiększa jakość wideorozmów
Nowa kamera 12MP Center Stage z obsługą funkcji Widok blatu sprawia, że wideorozmowy stają się jeszcze bardziej wciągające. Funkcja Centrum uwagi utrzymuje każdego rozmówcę idealnie na środku kadru, co doskonale sprawdzi się podczas rodzinnego połączenia FaceTime. Funkcja Widok blatu korzysta z obiektywu szerokokątnego, żeby jednocześnie pokazać użytkownika oraz widok z góry na jego biurko. Taki widok przydaje się nauczycielom prezentującym lekcje uczniom lub rękodzielnikom pokazującym swoje najnowsze projekty. Co więcej, układ trzech mikrofonów jakości studyjnej z technologią kształtowania wiązki akustycznej i fenomenalny system sześciu głośników zapewniają niezrównaną jakość dźwięku i wideo.
Zaawansowana łączność
Wszystkie cztery porty USB‑C na nowym iMacu obsługują technologię Thunderbolt 4 zapewniającą superszybkie transfery danych. Użytkownicy mogą więc podłączyć więcej akcesoriów takich jak zewnętrzne pamięci, stacje dokujące i nawet dwa wyświetlacze zewnętrzne 6K, by w ten sposób uzyskać dodatkową, liczącą ponad 50 milionów pikseli przestrzeń do wyświetlenia efektów swojej pracy3. iMac obsługuje również interfejs Wi‑Fi 6E i Bluetooth 5.3. A dzięki zaawansowanym zabezpieczeniom Touch ID użytkownicy mogą łatwo i bezpiecznie odblokować swój komputer, robić zakupy online z Apple Pay oraz pobierać aplikacje6. Ponadto Touch ID działa z funkcją szybkiego przełączania użytkowników, więc klienci mogą logować się na różne profile jednym dotknięciem palca.
Niezrównane wrażenia dzięki macOS Sequoia
macOS Sequoia znakomicie dopełnia nowego iMaca, wprowadzając na niego fantastyczne funkcje, w tym Klonowanie iPhoneʼa, dzięki której użytkownicy mogą bezprzewodowo wchodzić w interakcje z iPhonem, jego aplikacjami i powiadomieniami, bezpośrednio na swoim iMacu7. Safari to najszybsza przeglądarka na świecie8, w której działa teraz funkcja Najważniejsze do szybkiego znajdowania informacji w sieci, odmieniony i jeszcze inteligentniejszy tryb Reader z zaawansowanym streszczeniem i spisem treści oraz nowa przeglądarka wideo do oglądania filmów bez żadnych rozpraszaczy. Korektor www pozwala natomiast ukryć na stronie internetowej elementy, które odciągają uwagę. Rozgrywka staje jeszcze bardziej wciągająca za sprawą spersonalizowanego dźwięku przestrzennego, ulepszonego trybu Gra oraz niezwykle bogatej kolekcji fantastycznych gier, obejmującej m.in. nadchodzący tytuł Assassin’s Creed Shadows. W utrzymaniu porządku na ekranie pomagają użytkownikom łatwiejsze sposoby rozmieszczania okien i tworzenia z nich własnych układów. Całkowicie odmieniona aplikacja Hasła ułatwia uzyskiwanie dostępu do haseł, kluczy i innych danych uwierzytelniających – w jednym miejscu. Użytkownicy mogą też zastosować zastępcze tło, wybierając spośród pięknych wbudowanych obrazów o różnych gradientach kolorów i systemowych tapet lub własnych zdjęć.
Lepszy dla środowiska
W konstrukcji nowego iMaca z czipem M4 uwzględniono różne rozwiązania zmniejszające jego wpływ na środowisko naturalne. Przykładowo, z recyklingu pochodzi w nim 100 procent aluminium w podstawce, a także 100 procent cyny lutowniczej, złota i miedzi w wielu płytkach drukowanych. iMac spełnia wysokie standardy Apple w zakresie energooszczędności i jest wolny od rtęci, bromowanych środków antypalnych (BFR) i PCW. Wprowadzone w tym roku opakowania iMaca są wykonane w całości z włókien, co przybliża Apple do osiągnięcia celu, którym jest całkowite wyeliminowanie plastiku z opakowań do 2025 roku.
Globalna działalność operacyjna Apple już dzisiaj jest neutralna węglowo, a na 2030 rok firma wyznaczyła sobie ambitny cel: kompensację całego swojego śladu węglowego.
Ceny i dostępność
- Klienci mogą zamawiać nowego iMaca z czipem M4 od dzisiaj, 28 października, na stronie apple.com/pl/store i w aplikacji Apple Store w 28 krajach i regionach, w tym w USA. Dostawy do klientów i sprzedaż w salonach Apple Store i u autoryzowanych sprzedawców Apple rozpoczną się w piątek, 8 listopada.
- Ceny iMaca zaczynają się od 6999 zł i 6749 zł dla sektora edukacji. Komputer jest dostępny w kolorze zielonym, żółtym, pomarańczowym, różowym, fioletowym, niebieskim i srebrnym. Ma 8‑rdzeniowe CPU, 8‑rdzeniowe GPU, 16 GB zunifikowanej pamięci RAM z opcją konfiguracji do 24 GB, 256 GB pamięci masowej SSD z opcją konfiguracji do 1 TB, dwa porty Thunderbolt/USB 4, klawiaturę Magic Keyboard oraz mysz Magic Mouse lub gładzik Magic Trackpad.
- Ceny iMaca z 10‑rdzeniowym CPU i 10‑rdzeniowym GPU zaczynają się od 7999 zł i 7499 zł dla sektora edukacji. Komputer jest dostępny w kolorze zielonym, żółtym, pomarańczowym, różowym, fioletowym, niebieskim i srebrnym. Ma 16 GB zunifikowanej pamięci RAM z opcją konfiguracji do 32 GB, 256 GB pamięci masowej SSD z opcją konfiguracji do 2 TB, cztery porty Thunderbolt 4, klawiaturę Magic Keyboard z Touch ID oraz mysz Magic Mouse lub gładzik Magic Trackpad.
- Dodatkowe dane techniczne, w tym informacje dotyczące szkła nanoteksturalnego, opcje konfiguracji na zamówienie i akcesoria można znaleźć na stronie apple.com/pl/mac.
- W ramach programu Apple Trade In klienci mogą oddać swój dotychczasowy komputer i otrzymać bonifikatę na zakup nowego Maca. Informacje na temat wartości urządzeń klienci mogą znaleźć na stronie apple.com/shop/trade-in.System Apple Intelligence jest dostępny od dziś w ramach bezpłatnej aktualizacji oprogramowania dla Maca z czipem M1 lub nowszym.
- Dostęp do systemu można uzyskać w większości regionów świata po ustawieniu dla urządzenia i funkcji Siri języka angielskiego (USA). Pierwszy pakiet funkcji jest dostępny w wersji beta w ramach macOS Sequoia 15.1, a kolejne funkcje będą wdrażane w nadchodzących miesiącach.
- System Apple Intelligence jest szybko rozszerzany o obsługę kolejnych języków. W grudniu system Apple Intelligence zacznie obsługiwać lokalne warianty języka angielskiego w Australii, Irlandii, Kanadzie, Nowej Zelandii, Republice Południowej Afryki i w Wielkiej Brytanii. W kwietniu wraz z aktualizacją oprogramowania zostanie wprowadzona obsługa kolejnych języków, których liczba będzie w ciągu roku sukcesywnie się powiększać. Wprowadzona zostanie obsługa m.in. następujących języków: angielski (Indie, Singapur), chiński, francuski, hiszpański, japoński, koreański, niemiecki, portugalski, wietnamski i włoski.
- Plan ochrony AppleCare+ dla Maca zapewnia bezkonkurencyjne wsparcie i opcje serwisowe. Usługa ta obejmuje nieograniczone naprawy w ramach ochrony przed przypadkowym uszkodzeniem, serwisowanie baterii i priorytetowe wsparcie 24/7 od osób, które znają Maca najlepiej.Każdy klient dokonujący zakupu bezpośrednio w sklepie detalicznym Apple może skorzystać z indywidualnej konfiguracji. Podczas spotkania online Specjaliści przeprowadzają klienta przez proces konfiguracji lub przybliżają mu funkcje, dzięki którym w pełni wykorzysta możliwości nowego urządzenia. Więcej informacji o rozpoczynaniu pracy z nowym urządzeniem można uzyskać również podczas sesji Today at Apple w lokalnych salonach Apple Store.
Źródło: Apple