Test zakrzywionego monitora SuperWide 32:9 z USB-C Philips 45B1U6900CH
Dawno już na MyApple nie opisywałem takiego monstrum, czyli monitora SuperWide z ekranem o powierzchni dwóch monitorów panoramicznych. Czas to nadrobić, przez ostatnie miesiące miałem okazję korzystać z zakrzywionego monitora SuperWide Philips 45B1U6900CH.
Philips 45B1U6900CH posiada ekran o rozdzielczości 5120 x 1440 pikseli, czyli Dual QHD i przekątnej liczącej 45 cala (a dokładnie 44,5 cala lub 113 cm). Ekran o takich wymiarach musi być zaokrąglony, tak by wygodnie można było objąć go wzrokiem. Od lat korzystam z zaokrąglonych monitorów ultrapanoramicznych i bardzo cenię sobie takie rozwiązanie. Wyświetlacz VA LCD posiada certyfikat VESA DisplayHDR 400 i oferuje jasność, na poziomie 400 nitów, bardzo dobry kontrast na poziomie 3000:1 i żywe kolory. Wrażenie robią, choć są właściwie standardem w przypadku monitorów Philipsa, szerokie kąty widzenia zarówno w pionie jak i poziomie, wynoszące 178°. Wspomniana rozdzielczość i zintegrowany przełącznik KVM MultiClient pozwala na podłączenie do monitora dwóch źródeł (np. dwóch komputerów) i dzielenie ekranu pomiędzy nimi. Wspomnę jeszcze, że obraz we wspomnianej rozdzielczości 5120 x 1440 pikseli generowany jest z częstotliwością 75 Hz.
Monitor posiada typowy, minimalistyczny dla Philipsa design z bardzo cienkimi bocznymi i górną ramką oraz nieco grubszą ramką dolną, na której umieszczono centralnie logo Philipsa oraz czujnik obecności PowerSensor, który jeśli nie wykryje użytkownika przed monitorem obniża poziom jasności wyświetlacza. Zdaniem Philipsa pozwala to zmniejszyć koszty zużycia energii generowane przez monitor o nawet 80%. Pod dolną ramką, u jej prawego końca umieszczono przyciski sterujące monitorem, a na samej ramce ich opisy oraz diodę wskazującą na stan pracy monitora.
Monitor ustawiony jest na ażurowej masywnej stopce zwanej Compact Ergo, która pozwala obracać go w pewnym zakresie w osi pionowej i poziomej. W pewnym zakresie można także regulować wysokość monitora. Z oczywistych względów (rozmiar ekranu) monitora nie można obracać pionowo.
Monitor wyposażony jest w gniazdo USB-C z funkcją PowerDelivery, dzięki czemu można on ładować podłączonego do niego laptopa (w moim przypadku 14-calowego MacBooka Pro z procesorem M2 Pro). Wystarczy użyć znajdującego się w komplecie kabla Thunderbolt. Podłączając monitor przez wspomniane gniazdo USB-C można korzystać też z wbudowanego w monitor HUB-a, oferującego m.in. port Ethernet i cztery porty USB-A (w tym jeden z funkcją szybkiego ładowania) oraz dodatkowy port USB-C typu downstream do przesyłania danych z funkcją Power Delivery 15 W.
Opisywany monitor 45B1U6900CH, jak wiele innych monitorów Philipsa (choć nie wszystkie) wyposażony jest w wysuwaną kamerkę internetową o rozdzielczości 5 megapikseli ze wsparciem dla funkcji Windows Hello. Można z powodzeniem korzystać z niej na Macu, np. do wideokonferencji, oczywiście pod warunkiem, że komputer podłączymy poprzez wspomniane gniazdo USB-C. Monitor wyposażony jest także w mikrofon, który spełnia swoje zadanie oraz dwa głośniki o mocy 5W, które także dają radę, jeśli nie dysponujemy innymi, choć brzmią one gorzej od tych znajdujących się w moim MacBooku Pro. Nie jest to jakaś specjalna wada. Uważam, że głośniki w monitorach są po prostu swego rodzaju backupem, jeśli pod ręką nie ma lepszych.
Tego typu monitor zdecydowanie przeznaczony jest dla użytkowników o bardzo konkretnych potrzebach, a więc możliwie najszerszej przestrzeni roboczej. Ja cenię sobie możliwość wygodnego ustawienia na jednym ekranie szerokiego okna Xcode, tak by kod nie był zawijany i bym mógł korzystać z mini mapy kodu i szerokich bocznych paneli oraz – na tym samy ekranie – z klienta GIT (systemu kontroli wersji) czy aplikacji Dash z dokumentacją techniczną nie tylko języka Swift. Tego typu szerokie monitory sprawdzą się także świetnie np. w studiach dźwiękowych (oprogramowanie do rejestracji śladów zdecydowanie lepiej sprawdza się przy monitorach ultraszerokokątnych), ale także we wszelkiego rodzaju firmach analitycznych, zastępując dwa, a nieraz nawet trzy tradycyjne monitory panoramiczne.
Monitor Philips 45B1U6900CH dostępny jest w cenie około 4000 złotych.