24 stycznia 1984 roku na zebraniu akcjonariuszy firmy Apple w auli Flinta na kampusie De Anza Community College w Cupertino Steve Jobs zaprezentował pierwszy komputer Macintosh. Było to 40 lat temu.

HIstoria Macintosha jest jednak o wiele dłuższa i sięga 1979 roku, kiedy prace nad tym komputerem rozpoczął w Apple Jef Raskin. To on też nadał mu nazwę po swoim ulubionym gatunku jabłek. W późniejszym czasie pracami nad tym komputerem kierował już Steve Jobs (dołączył do zespołu po tym, jak pozbawiono go kierownictwa nad pracami nad komputerem Lisa). Nad Macintoshem pracowali także m.in. Bill Atkinson, Burrell Smith (który zaprojektował płytę główną tego komputera), George Crow, Chris Espinosa, Daniel Kottke, Andy Hertzfeld czy Susan Kare (zaprojektowała m.in. ikony dla graficznego interfejsu użytkownika).

Graficzny interfejs użytkownika (GUI) komputerów Macintosh i Lisa zainspirowany został tym w komputerze Xerox Alto, który stworzony został w laboratoriach Xerox PARC. Z kolei obudowę Macintosha zaprojektował Hartmut Esslinger.

Warto przy tej okazji przytoczyć więcej informacji o pierwszym Macintoshu i jego specyfikacji, które podałem przy okazji wpisu rocznicowego sprzed 10 lat.

Macintosh – podobnie jak Lisa – posiadał graficzny interfejs użytkownika, w którym komendy i instrukcje zostały zastąpione przez ikony lub pozycje w menu rozwijanym z górnej belki systemowej. Tak jak w Apple Lisa w obudowie poza jednostką centralną znalazła się także stacja 3,5-calowych dyskietek o jednostronnym zapisie i pojemności 400 KB oraz monitor z 9-calowym ekranem o rozdzielczości 512 x 342 pikseli (72 ppi co stało się później standardem). Sercem pierwszego Macintosha był procesor Motorola 68000 pracujący z szybkością 8 MHz. Macintosh posiadał tylko 128 KB pamięci RAM, co było jego największym ograniczeniem. Kości pamięci przylutowane były bezpośrednio do płyty głównej i nie można było ich wymienić. Jeszcze we wrześniu tego samego roku pojawił się zatem Macintosh w wersji 512 KB. Klawiatura Macintosha pozbawiona była sekcji klawiszy numerycznych i sterowania kursorem. Zakładano błędnie, że do sterowania kursorem wystarczy myszka.

Z okazji 40 rocznicy prezentacji Macintosha Muzeum Historii Komputerów w Mountain View organizuje specjalny panel dyskusyjny, w którym wezmą udział m.in. członkowie zespołu pracującego nad pierwszym Macintoshem. Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 19:00 czasu pacyficznego (4:00 rano czasu środkowoeuropejskiego) i wymaga uprzedniej rejestracji.

Dziesięć lat temu mieliśmy okazję uczestniczyć w podobnym wydarzeniu, w tej samej auli Flinta, w której Steve Jobs pokazał pierwszego Macintosha. Relacje z tej imprezy można przeczytać tutaj i tutaj.