30 Urodziny Macintosha, Flint Center, Cupertino, część 2
Drugi z paneli dyskusyjnych odbywających się w ramach specjalnego wydarzenia odbywającego się w auli Flinta w Cupertino z okazji 30 urodzin komputera Macintosh, poświęcony miał być dyskusji o szczegółach prac nad tym komputerem i jego oprogramowaniem. Członkowie zespołu Macintosha wspominali jednak przede wszystkim to w jaki sposób do niego dołączyli.
Panel moderował Steven Levy z magazynu Wired, który także miał co wspominać. Levy znany jest z licznych publikacji w Newsweeku, Macworld, New York Timesie, New Yorkerze czy w magazynie muzycznym Rolling Stone. W 1984 pracował właśnie dla tego ostatniego. Jak wspominał na scenie w auli Flinta, postanowił napisać o Apple i Macintoshu w Rolling Stone właśnie. Spodziewał się pozytywnej reakcji, ofiarowywał bowiem Apple ogromny rozgłos. Kierownictwo Apple nie było specjalnie zachwycone jego pomysłem. Ostatecznie jednak zgodzili się, Steve Jobs miał jednak warunek - chciał znaleźć się na okładce, co wtedy jeszcze zdaniem Levy'ego nie było możliwe. Ostatecznie ktoś przekonał go by zgodził się na artykuł bez jego zdjęcia na okładce. Co ciekawe zdjęcia Steve'a jakie zostały zrobione do tego artykułu pojawiały się później wielokrotnie w innych magazynach, a słynna fotografia Steve'a Jobsa ostatecznie trafiła na okładkę magazynu Rolling Stone, niestety już po jego śmierci.
Wśród panelistów znaleźli się: Bill Atkinson, Randy Wigginton, Andy Hertzfeld, Bruce Horn, George Crow, Caroline Rose i Steve Caps. Bill Atkinson był jednym z wychowanków Jefa Raskina, który przez pierwsze lata kierował zespołem pracującym nad Macintoshem. Odpowiedzialny jest m.in. za stworzenie zestawu narzędzi programistycznych zwanych QuickDraw, wykorzystywanych na komputerach Lisa i Macintosh do tworzenia grafiki. Atkinson był także odpowiedzialny za projekt graficznego interfejsu użytkownika tychże maszyn. Stworzył też pierwszy program graficzny dla Macintosha o nazwie MacPaint. Randy Wiggiton był jednym z pierwszych pracowników Apple. Pracował m.in. nad komputerem Apple II. To on stworzył edytor tekstu MacWrite. Andy Hertzfeld był architektem i autorem dużej części systemu operacyjnego pierwszego Macintosha. To dzięki niemu do zespołu trafiła artystka Susane Kare, która zaprojektowała ikony dla graficznego interfejsu użytkownika Macintosha. Wiele lat później Hertzfeld już jako pracownik Google był odpowiedzialny za niektóre elementy nowego serwisu społecznościowego Google+ (a dokładnie za charakterystyczne kręgi znajomych). Bruce Horn to twórca managera plików w systemie Macintosha, czyli popularnego Findera. George Crow był jednym z członków zespołu pracującego nad Macintoshem. Razem z Jobsem odszedł z firmy i przeszedł do założonej przez niego firmy NeXT. Caroline Rose dołączyła do zespołu Macintosha w czerwcu 1982 roku. Była odpowiedzialna za przygotowanie dokumentacji Macintosha dla deweloperów. Razem z Jobsem przeszła do NeXT, a następnie wróciła do Apple.
Andy Hertzfeld pierwszy raz zetknął się z Macintoshem za sprawą Burella Smitha, który poprosił go o napisanie kilku programów testowych dla wczesnego prototypu tego komputera. Sam pracował wtedy jeszcze nad Apple II. Do zespołu Macintosha doszedł w skutek zwolnień wielu inżynierów pracujących nad Apple II, przeprowadzonych 25 lutego 1981 przez Mike'a Scotta, ówczesnego CEO Apple (dzień ten w historii firmy znany jest pod nazwą "Czarnej Środy"). W istocie Scott zwolnił tego dnia niemal połowę wszystkich inżynierów pracujących nad Apple II. Andy był tymi zwolnieniami bardzo niezadowolony i sam rozważał odejście. Następnego dnia Mike Scott wezwał go do siebie i poinformował go, że chce by został. Zapytał przy tym Andy'ego co może zrobić by praca w Apple znowu go bawiła. Ten odpowiedział bez namysłu, żeby przydzielił go do zespołu pracującego nad Macintoshem. Hertzfeld musiał jeszcze spotkać się z Jobsem i przekonać go do tego pomysłu. Kilka godzin później, kiedy Andy wrócił do swoich zajęć, a konkretnie pracy nad DOS-em dla Apple II, przy jego biurku pojawił się Jobs i powiedział, że został przyjęty. Jobs nie pozwolił mu dokończyć pracy nad kodem nowego DOS-a dla Apple II, wyciągając wtyczkę jego komputera z gniazdka elektrycznego. Przeniesienie było natychmiastowe.
Steve Caps, który w latach 70-tych pracował w XEROX PARC, wspominał że w 1976 roku odkrył tam porzucony w jednej z szaf komputer Alto. Pracował potem na nim przez jakiś czas. Alto był dużą maszyną, jego jednostka centralna znajdowała się pod biurkiem, na którym ustawiony był sporych rozmiarów monitor z dużym ekranem w orientacji pionowej. Kiedy Apple pokazało mu Lisę był zaszokowany rozmiarami tego komputera, zwłaszcza tym, jak mały ekran miał ten komputer w porównaniu z Alto. Podczas jego wizyty Jobs zabrał go do biura zwanego Texaco Towers, gdzie pokazał mu Macintosha.
XEROX Alto w Computer History Museum w Mountain View
Bill Atkinson jest jedną z najbardziej znanych postaci z oryginalnego zespołu Macintosha. Jak wspomina pracował nad swoją pracą doktorską na temat mózgu człowieka, kiedy Jef Raskin zaproponował mu pracę w Apple. Bill początkowo odmówił, wybrał się jednak z wizytą do Krzemowej Doliny by zobaczyć nad czym dokładnie tam pracują. Steve Jobs spędził z nim cały dzień starając się zwerbować go do pracy. W tym czasie w Apple pracowało około 30 osób. Na koniec Steve powiedział mu, że w Seattle (gdzie studiował Bill Atkinson) mówi się o nowinkach technologicznych, które powstały tak naprawdę dwa lata wcześniej, a chcąc mieć prawdziwy wpływ na świat, trzeba tworzyć jego przyszłość. Cztery dni później Bill Atkinson pracował już w Apple i nigdy nie skończył swojej pracy doktorskiej.
Dyskusję, a właściwie wspomnienia panelistów poprzedzone były filmem zarejestrowanym w 1984 roku podczas spotkania w Boston Computer Society, na którym niektórzy członkowie zespołu Macintosha prezentowali i objaśniali działanie Macintosha, jego interfejsu oraz wybranych aplikacji.
W realizacji tego przedsięwzięcia pomogli nam: