30 Urodziny Macintosha, Flint Center Cupertino - część 1
Na taki dzień wielu fanów komputerów Macintosh czekało latami. W jednym i to wyjątkowym miejscu, bo w Flint Center, gdzie 30 lat temu Steve Jobs zaprezentował Macintosha, zebrało się wielu z tych, którzy pracowali nad tym komputerem i jego oprogramowaniem.
Macintosh nie był dziełem jednego człowieka - Steve'a Jobsa. Steve był raczej wizjonerem, który dbał o to, by ostateczna forma maszyny oraz jej oprogramowania nabrała takich, a nie innych kształtów. Prace nad Macintoshem rozpoczęły się wszak pod kierownictwem Jefa Raskina, który w skutek konfliktu z Jobsem odszedł z firmy. Poszczególne elementy komputera stworzyli ludzie, którzy wczoraj pojawili się na scenie Flint Center.
Imprezę otworzył koncert zespołu Macworld All Stars złożonego z redaktorów Macworld, organizatorów targów i konferencji Macworld/iWorld oraz redaktorów serwisu Mac Observer.
Cześć oficjalna rozpoczęła się od przypomnienia prezentacji Macintosha sprzed 30 lat. Na dużym ekranie pojawił się Steve Jobs, a my siedząc w towarzystwie byłych , często już sędziwych pracowników Apple mogliśmy poczuć choć trochę klimat tamtego wydarzenia.
Na właściwą imprezę składały się trzy panele dyskusyjne. Pierwszy z nich moderował John Markoff - dziennikarz z The New York Times znany przede wszystkim z serii artykułów o Kevinie Mitnicku. Na scenie pojawili się Marc LeBrun, Larry Tesler, Daniel Kottke, Rod Holt i Jerry Manock. Marc LeBurn był jednym z pierwszych członków zespołu pracującego nad Macintoshem, jeszcze w 1979 roku. Larry Tesler przez lata pracował w XEROX Parc nad procesorem tekstu (m.in. on wymyślił funkcję kopiuj/wklej) by w 1980 roku przejść do Apple. Pracował nad komputerem Apple Lisa, językiem programowania Object Pascal oraz bibliotekami MacApp, ułatwiającymi pisanie oprogramowania na komputery Macintosh. Brał także udział w pracach nad Newtonem. Rod Holt opracował m.in. zasilacz do komputera Apple II, którego projekt wykorzystywany był później w wielu innych komputerach. Pracował także aktywnie nad Macintoshem, m.in. brał udział w negocjacjach z Sony, dotyczącymi stacji dyskietek 3,5 cala dla tego komputera.
Jerry Manock zaprojektował obudowę m.in. dla komputerów Apple II, Apple III, Lisa i pierwszego Macintosha. Uznawany jest za ojca Apple Industrial Design Group. Daniel Kottke był wieloletnim przyjacielem Steve'a Jobsa (jeszcze z Reed College) z którym odbył m.in. podróż do Indii. Był także pierwszym pracownikiem zatrudnionym przez Apple, kiedy firma mieściła się jeszcze w garażu domu rodzinnego Steve'a Jobsa przy Crist Drive w Los Altos.
Przez lata odpowiedzialny był za kontrolę jakości płyt głównych komputera Apple II. Brał udział także w pracach nad Apple III i Macintoshem (w szczególności nad projektowaniem jego klawiatury). W ramach panelu każdy z nich wspominał swoje lata pracy nad Macintoshem.
W realizacji tego przedsięwzięcia pomogli nam: