Edycja dokumentów PDF nigdy nie była tak łatwa i przyjemna jak teraz dzięki aplikacji UPDF dostępnej na wszystkie popularne platformy.

PDF to bardzo popularny format pozwalający na wymianę dokumentów, ich podpisywanie, wypełnianie formularzy czy po prostu czytanie treści. Nasz MyApple magazyn także dystrybuowany jest w formie PDF-a (zarówno do pobrania z naszego serwera jak i dostępny w aplikacji).

Czasem jednak poza zwykłym podpisywaniem dokumentów czy czytaniem chcemy zrobić coś więcej, np. dodać własny znak wodny, cyfrowy stempel, a może nawet zmienić położenie elementów w dokumencie, kolor tła itp. I tutaj zwykle pojawiały się problemy. Gotowy dokument PDF dla większości użytkowników jest zamkniętym formatem, nie pozwalającym właściwie na żadne zmiany. Sam tego doświadczyłem, kiedy po nocach intensywnie uczyłem się z podręczników w formacie PDF, których białe tło raziło i męczyło wzrok. Myślałem wtedy, dlaczego w PDF-ie nie można zmienić koloru tła i tekstu, a w przypadku tego ostatniego także kroju i wielkości liter. Wtedy na rynku właściwie nie było programów, które oferowały by tego typu możliwości, a już na pewno nie takich, które dostępne byłyby w rozsądnej cenie. Niedawno pojawił się jednak program, który oferuje szerokie możliwości edycji PDF-ów i do tego z własną chmurą, a wszystko to w zdecydowanie niższej cenie niż konkurencyjne rozwiązanie. Mowa o aplikacji UPDF dostępnej dla macOS, iOS/iPadOS, Windows i systemu Android. Teraz użytkownicy mogą cieszyć się 63% zniżką na zakup UPDF Pro.

Do testów UPDF wykorzystałem m.in. jeden z numerów naszego magazynu. Kiedy zacząłem się bawić tą aplikacją byłem zdumiony. Faktycznie daje on możliwość właściwie pełnej edycji i zmiany wszystkiego, od tekstu, zmianę koloru, wielkości i kroju liter, zmianę i przestawianie (włącznie z ich obracaniem, przycinaniem itp) czy zamienianie obrazków, zmianę położenia elementów na stronie, dodanie własnego tła, nie wspominając o dodawaniu komentarzy, znaków wodnych, stempli, podpisów (w aplikacji możemy zdefiniować cztery własne podpisy). Wszystkie te działania dokonuje się bezpośrednio w dokumencie (WYSIWYG), tak, jakby pracowało się nie z – wydawać by się mogło zamkniętym – PDF-em, a dopiero z projektem, którego efektem ma być właśnie PDF. Daje to naprawdę nieograniczone wręcz możliwości. Na tym nie koniec. Edytować można nie tylko elementy na stronie, ale i sam układ dokumentu, dodając nowe strony, obracając czy usuwając te już istniejące.

Każda z tych funkcji nie ogranicza się do prostych zmian. I tak w przypadku edycji zaznaczonego bloku tekstu możemy zmienić wielkość jego pola tekstowego, justowanie, wielkość, krój, styl (pogrubienie, pochylenie) i kolor liter.

W przypadku obrazków możemy nie tylko je obracać czy kadrować, można także zmienić ich wymiary (szerokość i wysokość), wyciągnąć obrazek z PDF-a lub podmienić go na inny.

Dla mnie najbardziej przydatną chyba funkcją, którą docenią osoby pracujące z tekstowymi PDF-ami w nocy czy generalnie w ciemności jest możliwość dodania własnego tła w dowolnym kolorze – robi się to w edycji całej strony – i zmiana koloru tekstu. Dzięki temu stosunkowo szybko można przygotować sobie wersję danego dokumentu do czytania po zmroku.

Ciekawie prezentują się biblioteki obrazków i stempli. W tym ostatnim przypadku jest to kolekcja różnego rodzaju typowych stempli do różnego rodzaju dokumentów (zatwierdzony, sprawdzony itp.). Wszystkie stemple, które dostarczone są przez ich twórców, są dostępne w języku angielskim. UPDF oferuje jednak prosty edytor do tworzenia własnych stempli. Oczywiście poza stemplami, obrazkami i podpisami do PDF-a dodać można także kształty (kwadraty, koła, linie, strzałki, wielokąty lub połączone linie), z regulacją grubości linii, koloru i krycia.

UPDF bardzo dobrze radzi sobie także z konwersją PDF-ów na inne formaty, czy to dokument Word-a, arkusz Excela, plik CSV, XML, RTF czy strona w HTML. Można także wyeksportować wszystko do zwykłego tekstu.

Aplikacja posiada też bardzo dobry moduł rozpoznawania tekstu (OCR), co więcej rozpoznaje, gdy dokument PDF to w istocie skan czy zdjęcia np. stron książki. Można wtedy szybko i łatwo wyeksportować całość właśnie do dokumentu Word-a lub do pliku tekstowego. Dokument PDF można także zapisać jako obrazek w jednym z formatów: PNG, JPEG, BMP, GIF lub TIFF.

W przypadku ważnych dokumentów UPDF oferuje także funkcję ich szyfrowania, dzięki czemu odczytać będzie mogła go osoba posiadająca hasło.

To wszystko nie koniec. UPDF w ramach subskrypcji oferuje także dostęp do przestrzeni w chmurze, gdzie można trzymać dokumenty, nad którymi pracujemy. Dzięki temu szybko i łatwo otworzymy je na różnych urządzeniach (Macu, iPadzie, iPhonie, ale także na komputerze z Windows czy urządzeniu z systemem Android).

Nie wiem czy opisałem już wszystko. Właściwie za każdym razem, gdy pracuję z tym programem odkrywam coś nowego i przydatnego. Bez wątpienia jest to jeden z najlepszych i dostępnych przy tym w bardzo rozsądnej cenie programów do edytowania, uzupełniania czy szerzej pracy z PDF-ami dla wszystkich urządzeń Apple, a także dla Windows i urządzeń z systemem Android.

Tworzenie formularzy PDF

UPDF umożliwia użytkownikom łatwe tworzenie formularzy PDF z możliwością wypełniania oraz ich bezproblemowe wypełnianie, podpisywanie i udostępnianie. Dzięki intuicyjnemu interfejsowi użytkownicy mogą łatwo dostosowywać formularze za pomocą różnych elementów, takich jak pola tekstowe, pola wyboru, przyciski opcji, menu rozwijane i nie tylko. UPDF zapewnia rozbudowane opcje edycji właściwości formularzy, takich jak działania w polach i formuły obliczeniowe.

UPDF AI

Dzięki integracji ChatGPT, UPDF jest wyposażony w różne funkcje oparte na sztucznej inteligencji. Aplikacja może stworzyć podsumowanie dokumentu, co jest przydatne do szybkiego zrozumienia kluczowych punktów długich plików PDF. Użytkownik może uzyskać także zwięzłe podsumowanie dokumentu bez konieczności czytania każdej strony. Dodatkowo UPDF AI może pomóc w wyjaśnianiu złożonych pojęć w pliku PDF. Jeśli natkniemy się na nieznane terminy lub żargon techniczny, wystarczy poprosić o ich wyjaśnienie w interfejsie czatu. Ponadto UPDF AI obsługuje tłumaczenie dokumentów PDF i może pomóc użytkownikom w dokładnym przetłumaczeniu wybranych fragmentów

UPDF dostępny jest obecnie w promocyjnych cenach w ramach **jednorazowej opłaty (tzw. Perpetual Plan) wynoszącej 41,99 dolarów** (61% zniżka, normalna cena to 99,99 dolarów) lub rocznej subskrypcji w cenie 26,99 dolarów za rok (60% zniżka, normalna cena to 49.99 dolarów).

UPDF oferuje także specjalny dodatek UPDF AI w ramach miesięcznej (5 dolarów za miesiąc) lub rocznej subskrypcji (45 dolarów za miesiąc).

Na tym nie koniec. UPDF prowadzi obecnie kampanię w ramach której przez najbliższe ponad dwa tygodnie można wygrać iPada Air czy Apple Watcha lub karty podarunkowe.