Duży HomePod powraca. Apple zaprezentowało drugą generację
Gdy w 2021 roku Apple wycofało ze sprzedaży dużego HomePoda wydawało się, że firma porzuciła to urządzenie. W między czasie do oferty trafił HomePod Mini. Dość niespodziewanie amerykański gigant ogłosił drugą generację większego modelu. Niestety prawdopodobnie nie będzie on dostępny w Polsce. Głośnik można zamówić już między innymi we Francji, Hiszpanii, Niemczech czy w Wielkiej Brytania. Został on wyceniony na 349€/299£/299$. Pierwsze dostawy spodziewane są drugiego lutego.
Firma Apple zaprezentowała dziś HomePoda (2. generacji). To zaawansowany inteligentny głośnik, który dostarcza niezwykłych doznań akustycznych. Pięknie wygląda i ma charakterystyczną, kultową konstrukcję. HomePod skrywa wiele innowacyjnych rozwiązań Apple i inteligentnych funkcji Siri. Dzięki temu pozwala korzystać z zaawansowanych możliwości dźwięku obliczeniowego i dostarcza niespotykanych wrażeń akustycznych, na przykład podczas odtwarzania oszałamiającego dźwięku przestrzennego. Nowe udogodnienia w zakresie wykonywania codziennych zadań i sterowania inteligentnym domem pozwalają użytkownikom na zautomatyzowanie pracy sprzętów domowych za pomocą Siri, otrzymywanie powiadomień o wykryciu dymu lub czadu w domu, a także na sprawdzanie temperatury i wilgotności w pomieszczeniach – i wszystko to bez użycia rąk. Nowego HomePoda można już zamawiać online i w aplikacji Apple Store, a urządzenie będzie dostępne od piątku, 3 lutego.
„Wykorzystując nasze doświadczenie i innowacyjne pomysły w dziedzinie akustyki, sprawiliśmy, że nowy HomePod zapewnia bogate brzmienie – od soczystych, głębokich basów przez naturalne tony średnie po czyste i wyraziste góry”, oświadczył Greg Joswiak, wiceszef Apple w pionie Worldwide Marketing. „Popularność HomePoda mini przełożyła się na wzrost zainteresowania większym HomePodem, który ma jeszcze szersze możliwości akustyczne. Z wielką radością udostępniamy nową generację HomePoda klientom na całym świecie”.
Dopracowany dizajn
Piękna konstrukcja nowego HomePoda doskonale wpasowuje się w każde wnętrze. Składa się ona z gładkiej, przezroczystej akustycznie siatki i podświetlanej powierzchni dotykowej, która rozświetla się aż po same krawędzie. HomePod jest dostępny w kolorze białym, a także z nowym wykończeniem w kolorze północy. Model w nowej wersji kolorystycznej ma siatkę wykonaną z materiału pochodzącego w 100 procentach z recyklingu i przewód zasilający w dopasowanym odcieniu.
Fabryka dźwięku
HomePod zapewnia niesamowite brzmienie – od soczystych, głębokich basów po niewiarygodne góry. Imponujące możliwości akustyczne to rezultat współdziałania wielu rozwiązań, takich jak specjalnie zaprojektowany przetwornik niskotonowy o wysokiej amplitudzie, zaawansowany napęd pozwalający na wychylenie membrany aż do 20 mm, wbudowany mikrofon z efektem basowym i układ pięciu przetworników wysokotonowych z technologią kształtowania wiązki akustycznej, ulokowany wokół podstawy urządzenia. Ponadto połączenie czipa S7 z zaawansowanym oprogramowaniem i technologią śledzącą parametry systemu przekłada się na jeszcze lepsze wykorzystanie możliwości dźwięku obliczeniowego. To zaś pozwala na maksymalne uwolnienie potencjału układu akustycznego i zapewnienie bezprecedensowej jakości dźwięku.
HomePoda wyposażono w technologię analizowania przestrzeni, dzięki której wykrywa dźwięki odbite od pobliskich powierzchni i rozpoznaje, czy został ustawiony pod ścianą, czy jako sprzęt wolnostojący. Na tej podstawie na bieżąco modyfikuje parametry dźwiękowe. Układ pięciu głośników wysokotonowych z technologią kształtowania wiązki akustycznej precyzyjnie steruje kierunkiem dźwięku, odpowiednio rozdzielając i emitując dźwięki słyszane bezpośrednio i te pobrzmiewające w tle. Wszystko po to, by słuchacze mogli zanurzyć się w krystalicznie czystych wokalach i bogatej instrumentacji. Użytkownicy mają do dyspozycji ponad 100 milionów utworów z Apple Music1. Mogą słuchać dźwięku przestrzennego za pośrednictwem jednego HomePoda lub pary stereo albo uzyskać imponujący efekt kina domowego dzięki integracji z Apple TV 4K. Siri daje dostęp do różnorodnych informacji muzycznych i pozwala wyszukiwać konkretne utwory lub odkrywać muzykę według twórców, tekstu, dekady bądź gatunku albo dopasowaną do nastroju lub aktywności.
Więcej głośników HomePod to więcej wrażeń
Połączenie co najmniej dwóch głośników HomePod lub HomePod mini daje użytkownikom wiele fantastycznych możliwości. Za pomocą AirPlay można sterować dźwiękiem w kilku pomieszczeniach2. Wystarczy użyć funkcji „Hej, Siri” lub dotknąć i przytrzymać górną część HomePoda, by odtworzyć ten sam utwór w paru głośnikach HomePod, na każdym z nich włączyć inną piosenkę lub wykorzystać je jako interkom do nadawania komunikatów w innych pokojach. Z dwóch głośników HomePod znajdujących się w jednym pomieszczeniu można utworzyć parę stereo3. Para stereo nie tylko oddziela kanał lewy i prawy, ale też odtwarza je doskonale zharmonizowane. Uzyskane tak brzmienie ma fenomenalną jakość, ponieważ słyszalna gama dźwięków jest szersza i bardziej realistyczna niż w wypadku tradycyjnych głośników stereo.
Doskonała integracja z ekosystemem Apple
Dzięki technologii Ultra Wideband użytkownicy mogą przekierować każdy dźwięk odtwarzany na iPhonie – ulubioną piosenkę, podcast, a nawet rozmowę telefoniczną – prosto do HomePoda4. Każda osoba w domu może podejść z iPhonem do HomePoda, aby sterować odtwarzaniem albo otrzymać spersonalizowane propozycje utworów i podcastów wyświetlane automatycznie na ekranie telefonu. Ponadto HomePod rozpoznaje maksymalnie sześć głosów, więc każdy domownik może z jego pomocą posłuchać swoich prywatnych playlist, otrzymać przypomnienia lub ustawić wydarzenia w kalendarzu. HomePoda można łatwo połączyć w parę z urządzeniem Apple TV 4K, by uzyskać efekt kina domowego. Z kolei obsługa technologii eARC (Enhanced Audio Return Channel)5 na Apple TV 4K pozwala ustawić HomePoda jako system audio dla wszystkich urządzeń podłączonych do telewizora. Oprócz tego z pomocą Siri i HomePoda użytkownicy mogą bezdotykowo sterować odtwarzaniem treści z Apple TV. HomePod obsługuje też funkcję Znajdź i pomaga zlokalizować szukane urządzenie Apple, na przykład iPhone’a, poprzez odtworzenie na nim dźwięku. Użytkownicy mogą też użyć Siri i poprosić o podanie lokalizacji bliskich lub znajomych, którzy udostępniają swoje położenie w aplikacji. To, co niezbędne w inteligentnym domu Funkcja rozpoznawania dźwięków6 sprawia, że HomePod reaguje na dźwięk alarmu pożarowego lub czujnika czadu i wysyła użytkownikom stosowne powiadomienie bezpośrednio na iPhone’a. Nowy wbudowany czujnik temperatury i wilgotności analizuje warunki w pomieszczeniu, pozwalając skonfigurować automatyzacje, które będą zaciągać rolety lub włączać klimatyzację, gdy temperatura w pokoju przekroczy ustawioną wartość. Po włączeniu Siri użytkownicy mogą głosowo sterować poszczególnymi urządzeniami lub tworzyć sceny, które w określonej sytuacji, na przykład w porze wstawania, będą uruchamiać kilka akcesoriów jednocześnie. Siri można poprosić też o ustawienie powtarzających się automatyzacji, takich jak podnoszenie rolet zawsze po wschodzie słońca7. Jeśli Siri steruje urządzeniem, którego włączenie nie jest widoczne dla użytkowników, na przykład grzejnikiem lub akcesoriami w innym pokoju, o realizacji polecenia poinformuje nowy ton potwierdzenia. Dźwięki otoczenia – takie jak szum morza, drzew lub deszczu – również zostały udoskonalone i lepiej zintegrowane z innymi funkcjami, dzięki czemu klienci mogą dodawać nowe dźwięki do swoich scen, automatyzacji i alarmów. W przeprojektowanej aplikacji Dom użytkownicy mogą wygodnie obsługiwać i przeglądać akcesoria domowe oraz nimi zarządzać. Pojawiły się w niej także nowe kategorie do sterowania mikroklimatem, oświetleniem i zabezpieczeniami, ułatwienia dotyczące konfigurowania i obsługiwania rozwiązań do inteligentnego domu oraz nowy widok z obrazem z kilku kamer.
Obsługa standardu Matter
Standard Matter zadebiutował jesieną i umożliwia współpracę produktom do inteligentnego domu z różnych ekosystemów, zachowując przy tym najwyższy poziom bezpieczeństwa. Apple wraz z innymi liderami branży należy do organizacji Connectivity Standards Alliance, która odpowiada za standard Matter. HomePod łączy się z akcesoriami zgodnymi z Matter i nimi steruje, a ponadto służy za hub domowy, zapewniający użytkownikom zdalną kontrolę nad domem.
Dane klientów to ich prywatna własność
Ochrona prywatności klientów należy do kluczowych wartości Apple. Komunikacja w ramach inteligentnego domu jest szyfrowana na całej drodze przesyłu, więc Apple nie może jej odczytać. Dotyczy to także nagrań z kamer, które używają Prywatnego monitoringu w HomeKit. Przy włączonych ustawieniach domyślnych podczas korzystania z Siri żadne polecenia głosowe nie są rejestrowane. Dzięki temu użytkownicy mogą być spokojni, że w zaciszu domu nic nie narusza ich prywatności.
HomePod a środowisko naturalne
HomePoda zaprojektowano tak, by ograniczyć jego wpływ na środowisko naturalne. Po raz pierwszy w historii HomePoda w powłokach różnych płytek drukowanych zastosowano złoto pochodzące w 100 procentach z recyklingu, a w magnesie głośnika – pierwiastki ziem rzadkich pochodzące w 100 procentach z recyklingu. HomePod spełnia wysokie standardy Apple dotyczące energooszczędności, a ponadto jest wolny od rtęci, BFR, PCW i berylu. Produkty zaczęliśmy pakować bez owijania pudełka w plastikową folię, a opakowanie składa się w 96 procentach z włókien. Przybliża to Apple do celu, którym jest całkowite wyeliminowanie plastiku z opakowań do 2025 roku. Globalna działalność korporacyjna Apple jest już neutralna węglowo, a do 2030 roku firma planuje uzyskać stuprocentową neutralność pod względem emisji dwutlenku węgla w całej swojej działalności, tj. również w łańcuchu dostaw produkcji i cyklach życia wszystkich produktów. Oznacza to, że każde sprzedawane urządzenie Apple będzie miało zerowy wpływ netto na klimat – począwszy od produkcji komponentów, poprzez montaż, transport, eksploatację i ładowanie, aż po recykling i odzysk materiałów.