Smart urządzenia wearables ułatwiają nam życie ale również dostarczają informacji dotyczących naszego zdrowia. W trakcie pandemii przeprowadzono liczne badania dotyczące możliwości wykrycia wczesnych objawów zakażenia koronawirusem przy użyciu smart zegarków oraz opasek.

Lekarze postanowili również sprawdzić czy tego typu urządzenia pozwalają dostarczyć informacji dotyczących długoterminowych skutków zakażenia COVID-19. Naukowcy z Scripps Research Translational Institute w Kalifornii w okresie od 25 marca 2020 roku do 24 stycznia 2021 roku przeprowadzili badanie, w którym udział wzięło ponad 37 tysięcy uczestników korzystających między innymi z urządzeń firmy Fitbit oraz z zegarków Apple Watch.

Zauważyli oni, że osoby, które były zakażone koronawirusem cechują się częstszą akcją serca w stanie spoczynku w porównaniu do innych infekcji wirusowych. Zmiany nastąpiły również w jakości snu oraz aktywności fizycznej, a powrót do normalności zajmuje znacznie dłuższy okres.

Co ciekawe podwyższone tętno spoczynkowe u ozdrowieńców utrzymywało się średnio przez 79 dni, po czym wracało do normy przed zakażeniem. U 14% badanych średni czas powrotu wynosił ponad 133 dni.

Źródło: 9To5Mac