Podsumowanie tygodnia 16.11.2020 - 22.11.2020
W związku z tym, że w mijającym tygodniu rozpoczęła się sprzedaż Maców wyposażonych w procesory Apple Silicon, w Sieci pojawiło się wiele informacji na temat tych komputerów.
Na początku tygodnia pojawiły się wyniki wydajności, jakie M1 osiąga w procesie emulacji architektury x86 na platformie Rosetta 2. Nowy procesor działający na MacBooku Air wyposażonym w 8 GB pamięci RAM osiągnął podczas emulacji 1313 punktów w teście jednowątkowym i 5888 w teście wielowątkowym. Oznacza to, że w trakcie procesu emulacji, M1 osiąga niecałe 80% swojej natywnej wydajności.
Nie zabrakło także informacji na temat układu graficznego zintegrowanego z procesorem M1. Wyniki większości przeprowadzonych testów, które osiągnął nowy czip Apple Silicon przewyższają rezultaty osiągane przez karty graficzne dedykowane dla komputerów stacjonarnych - Nvidia GeForce GTX 1050 Ti oraz AMD Radeon RX 560.
We wtorek eden z użytkowników forum MacRumors podzielił się wynikami testów dysku SSD o pojemności 256 GB, w który wyposażony jest MacBook Air z procesorem M1. Uzyskał on prędkość zapisu na poziomie 2190 MB/s oraz prędkość odczytu na poziomie 2675 MB/s. Oznacza to, że pamięć masowa, w którą ten komputer jest wyposażony, jest około dwa razy szybsza od pamięci masowej w poprzednim modelu.
W środę opublikowane zostały pierwsze recenzje komputerów Mac wyposażonych w zaprojektowany przez Apple procesor M1. Recenzenci zwrócili szczególną uwagę na ogromną wydajność i responsywność tych Maców. Twierdzą oni, że żywotność baterii nie jest taka jak deklaruje Apple, ale w porównaniu do poprzednich generacji jest dużo lepsza. Obudowa komputerów nie nagrzewa się nawet przy dużym obciążeniu procesora, a wielu napisało, że mimo dużego obciążenia nie udało się nawet uruchomić wentylatorów.
Warto obejrzeć film, na którym zobaczyć można z jaką prędkością otwierają się aplikacje systemowe na MacBooku Air wyposażonym w procesor M1 w podstawowej konfiguracji. Jest ona imponująca.
Żeby nie było tak kolorowo, to pojawiły się doniesienia na temat problemów związanych z przywracaniem ustawień fabrycznych komputerów Mac wyposażonych procesor M1. Próba odtworzenia systemu kończy się komunikatem dotyczącym błędu przygotowania aktualizacji. Na stronach firmy Apple znaleźć można instrukcję dotyczącą korzystania z aplikacji Configurator 2, która za pomocą drugiego Maca jest w stanie naprawić uszkodzony komputer.
Jak już wiadomo, obecnie nie jest możliwe zainstalowanie systemu operacyjnego Windows na komputerach z procesorem M1. Kwestię poruszono w jednym z wywiadów, którego serwisowi Ars Technica udzielił Craig Federighi. Zapytany o możliwość uruchomienia Windowsa natywnie na komputerach z M1 Federighi odpowiedział, że z technicznego punktu widzenia nie ma ku temu żadnych przeszkód, gdyż obie strony dysponują odpowiednią technologią. Zadeklarował, że Apple jest otwarte w tym temacie na współpracę, więc tylko od Microsoftu zależy, czy będzie chciał udostępnić użytkownikom Maców wersję Windowsa dla ARM.