Kadra kierownicza Apple udzieliła ostatnio wielu wywiadów dotyczących nowych komputerów z układem M1. W jednym z nich, udzielonym serwisowi Ars Technica, poruszono kwestię korzystania z systemu Windows na nowych Macach.

Craig Federighi, starszy wiceprezes Apple do spraw oprogramowania, przyznał, że na chwilę obecną komputery z układem M1 są pod tym względem znacznie bardziej ograniczone od swoich poprzedników, a wirtualizacja Windowsa dla x86 nie jest jeszcze dostępna (i pewnie długo nie będzie). Zwrócił on uwagę na inne opcje, takie jak CrossOver i Windows działający w chmurze, które jednak ze względu na ograniczone możliwości i wydajność nie są optymalnym rozwiązaniem dla wszystkich użytkowników.

Zapytany o możliwość uruchomienia Windowsa natywnie na komputerach z M1 Federighi odpowiedział, że z technicznego punktu widzenia nie ma ku temu żadnych przeszkód, gdyż obie strony dysponują odpowiednią technologią. Zadeklarował, że Apple jest otwarte w tym temacie na współpracę, więc tylko od Microsoftu zależy, czy będzie chciał udostępnić użytkownikom Maców wersję Windowsa dla ARM.

Źródła: Ars Technica, 9to5Mac