W poprzednim tygodniu pojawiło się wiele informacji na temat komputerów Mac wyposażonych w zaprojektowane przez Apple procesory. Bardzo prawdopodobne, że pojawią się one już we wtorek. Nie zabrakło także doniesień dotyczących nowych modeli iPhone’ów.

Maki z Apple Silicon

W poniedziałek Apple ogłosiło termin kolejnej swojej wirtualnej prezentacji produktowej o nazwie „One more thing”. Odbędzie się ona 10 listopada o godzinie 19:00 czasu środkowoeuropejskiego (10:00 w Cupertino). Poza komputerami z procesorami Apple Silicon pojawić się mogą między innymi nowe słuchawki AirPods Pro, lokalizatory AirTag oraz nowy model Apple TV.

Nadejście nowych komputerów może zdradzać również internetowy sklep Apple. Okazuje się, że zapasy 13-calowego MacBooka Pro, iMaca Pro, 21,5-calowego iMaca oraz 27-calowego modelu są bardzo ograniczone, a czas dostaw znacznie się wydłużył. Aktualnie najszybszy przewidywany termin dostaw wszystkich wspomnianych komputerów to dopiero początek grudnia. W przypadku iMaca Pro to, aż połowa przyszłego miesiąca.

Pierwszymi komputerami, które mają zostać wyposażone w procesory serii A14 mają być 13-calowe MacBooki. Prawdopodobnie będą to modele Air oraz Pro. Takie informacje przedstawił użytkownik Twittera o pseudonimie @L0vetodream. Informacje na temat nowych modeli MacBooków pojawiły się również w serwisie Bloomberg. Według autorów raportu, 10 listopada zaprezentowane zostaną aż trzy modele komputerów z procesorem Apple Silicon. Poza wspomnianymi wyżej, pojawić ma się odświeżony MacBook Pro z 16-calowym ekranem. Konstrukcja pierwszych modeli z procesorami ARM ma być taka sama jak w przypadku obecnie znanych komputerów.

Co ciekawe, redaktorzy Bloomberga twierdzą, że inżynierowie Apple pracują nad nowym komputerem przeznaczonym dla najbardziej wymagających klientów. Nowy Mac Pro ma się cechować dużo mniejszymi wymiarami, być może finalna wersja będzie dwukrotnie mniejsza od aktualnie dostępnego modelu. Na razie nie wiadomo, czy w ofercie firmy będą dostępne dwie wersje, czy jednak firma postanowi zastąpić nowym obecny model. Komputer ma trafić do sprzedaży najpóźniej w 2022 roku.

Warto dodać, że według nowego raportu opublikowanego w serwisie Nikkei Asian Review, do końca lutego 2021 roku Apple zamierza wyprodukować 2,5 miliona sztuk MacBooków z procesorami Apple Silicon. Liczba ta stanowi około 20% wszystkich wyprodukowanych MacBooków w 2019 roku. Do sprzedaży trafiło wtedy 12,6 miliona sztuk tych komputerów. W raporcie przeczytać można, że procesory o architekturze ARM montowane w nowych modelach Maców wytwarzane będą w 5-nanometrowym procesie technologicznym w fabrykach firmy TSMC.

W tabeli wyników testów benchmarkowych Geekbench 5, pojawił się podobno rezultat osiągnięty przez procesor, który wykorzystany może być w pierwszych modelach komputerów Mac z procesorami Apple Silicon. Jest to prawdopodobnie wynik osiągnięty przez czip A14X. Tajemniczy procesor osiągnął 1634 i 7220 punktów odpowiednio w testach jednowątkowych i wielowątkowych. Wydajność ta zdecydowanie przewyższa tą, którą oferują czipy A12Z i A14. Pierwszy z wymienionych osiąga odpowiednio 1118 i 4657, a drugi 1583 i 4198.

iPhone’y

Ekipa z serwisu iFixit odkryła, że naprawa aparatu w iPhone’ach serii 12 jest niemożliwa bez dostępu do połączonej z chmurą aplikacji Apple, służącej do konfiguracji urządzenia. Aplikacja jest zastrzeżona, a dostęp do niej posiadają jedynie autoryzowane serwisy. W raporcie przeczytać można, że informacje te potwierdzone są między innymi w wydanej przez firmę Apple dokumentacji technicznej i szkoleniowej. Wynika z niej, że wymiana modułu aparatu bez dostępu do wspomnianego wyżej systemu nie przyniesie oczekiwanych skutków. Apple coraz bardziej ogranicza możliwości samodzielnej naprawy swoich urządzeń. Co więcej, według autorów raportu sytuacja nie ulegnie poprawie w najbliższym czasie. Twierdzą oni, że jeśli przepisy prawne nie wymuszą innego działania, to ograniczenia będą coraz większe.

W piątek rozpoczęła się przedsprzedaż iPhone’a 12 Mini oraz modelu 12 Pro Max. Pierwsze dostawy do klientów spodziewane są w następny piątek, kiedy to rozpocznie się oficjalna sprzedaż tych telefonów. Redakcje największych serwisów technologicznych opublikowały pierwsze wrażenia dotyczące iPhone’a 12 mini i iPhone’a 12 Pro Max.

Szybko okazało się, że dostępność nowych modeli jest mocno ograniczona. W serwisie Bloomberg pojawiły doniesienia o kolejnych problemach związanych z podażą komponentów niezbędnych do montażu smartfonów marki Apple. Problemy dotyczą czipów do zarządzania energią dla iPhone’ów oraz innych urządzeń. Niski poziom podaży jest prawdopodobnie skutkiem ograniczeń w międzynarodowym handlu i innych zakłóceń w łańcuchu dostaw wynikających z panującej na całym świecie pandemii koronawirusa. Warto przypomnieć, że według informacji opublikowanych niedawno w serwisie DigiTimes, Apple zwiększa zamówienia na czipy VCSL, niezbędne do działania skanera LiDAR . Co więcej, amerykański producent zamierza wykorzystać części przeznaczone dla iPada Pro w swoich najnowszych smartfonach. Chodzi między innymi o skanery LiDAR. Dzięki temu firma będzie wstanie wyprodukować około dwóch milionów dodatkowych iPhone’ów. Ruch ten wpłynie jednak bardzo negatywnie na produkcję iPadów i zaburzy plany produkcyjne na 2021 rok.