Wczoraj Apple zaprezentowało dwa nowe modele iPadów Pro, które są wyposażone w skaner LiDAR. To pierwsze urządzenia Apple wyposażone w takie rozwiązanie, ale prawdopodobnie nie ostatnie. Mówi się, że taki skaner zaimplementowany zostanie w tegorocznych modelach iPhone’ów serii Pro. Co to jest LiDAR? Jak działa? Do czego może być wykorzystany? Spróbujemy wyjaśnić to w tym artykule.

LiDAR (Light Detection and Ranging) to urządzenie, które emituje promieniowanie elektromagnetyczne z zakresu światła widzialnego, zwane potocznie laserem, o małej mocy. Rozproszenie tych promieni rejestrowane jest przez wbudowany w to urządzenie teleskop i na tej podstawie tworzone są szczegółowe trójwymiarowe mapy otoczenia.

Apple twierdzi, że stosowany przez nich LiDAR może mierzyć dystans do otaczających go obiektów w odległości 5 metrów.

W połączeniu z danymi z kamery skaner LiDAR ma między innymi sprawić, że użytkownicy będą mogli cieszyć się bardziej zaawansowanymi efektami działania technologii rozszerzonej rzeczywistości.

Z rozwiązania korzystać będą zarówno aplikacje systemowe jak i te stworzone przez niezależnych deweloperów. LiDAR znacznie poprawi możliwości platformy ARKit. Dzięki niemu możliwe ma być natychmiastowe umieszczanie wirtualnych obiektów w rzeczywistym świecie, bez konieczności „skanowania” otoczenia przed uruchomieniem aplikacji AR. Znacznej poprawie ulec ma działanie systemowej aplikacji Miarka.

Skanery LiDAR wykorzystywane są także do innych celów. Apple od kilku lat korzysta z nich w celu doskonalenia aplikacji Mapy. Samochody wyposażone w takie urządzenia zostały zauważone w Kalifornii już w 2015 roku. Skanują one otoczenie w celu coraz dokładniejszego odwzorowania go na mapach.

Niewykluczone, że w przyszłości Apple wykorzysta LiDAR w rozwiązaniach dotyczących pojazdów autonomicznych. Jakiś czas temu pojawiały się informacje o tym, że firma ta nie pracuje nad stworzeniem takiego pojazdu, a skupia się nad rozwiązaniami software’owymi i hardware’owymi, które mogą być w takich pojazdach wykorzystane.

W 2017 roku Apple opublikowało artykuł naukowy, w którym szczegółowo opisano system rozpoznawania trójwymiarowych obiektów dla autonomicznych samochodów wykorzystujący LiDAR. System ten wykorzystuje mapowanie otoczenia i łączy uzyskane w ten sposób dane z sieciami neuronowymi, aby poprawić zdolność pojazdu do samodzielnego sterowania i unikania zauważonych przeszkód.

Źródło: AppleInsider