W ostatnim czasie pojawia się coraz więcej doniesień na temat nowych modeli komputerów Mac. Warto przypomnieć, że w czerwcu Apple zapowiedziało przejście na procesory o architekturze ARM w komputerach Mac, a pierwsze komputery Mac z procesorami ARM wprowadzone mają zostać na rynek do końca bieżącego roku. We wtorek pojawiły się informacje o aferze antymonopolowej z udziałem Apple i Google, a w piątek uruchomiony został pakiet usług AppleOne.

Mac z ARM

Na początku tygodnia opublikowano raport, według którego w aktualizacji Boot Camp odkryto odniesienia do komputera, którego nie ma w ofercie. Mowa o 16-calowym MacBooku Pro oznaczonym jako model z tego roku. W czerwcu Apple wprowadziło nową kartę graficzną - AMD Radeon Pro 5600M - do tego laptopa , jednak on sam jest wciąż opisywany przez amerykańskiego producenta jako zeszłoroczny model. Może to sugerować, że jeszcze w tym roku potencjalni klienci będą mogli kupić drugą generacją 16-calowego MacBooka Pro.

W środę pojawiły się doniesienia dotyczące procesorów A14. Apple zamierza wprowadzić do swoich produktów jeszcze dwie wersje najnowszego układu. Wszystkie mają być wykonane w 5-nm procesie technologicznym. Firma pracuje nad procesorem A14X - robocza nazwa Tonga - który ma trafić do iPadów Pro oraz MacBooka. Zastosowanie tego procesora w laptopie ma pozwolić na pracę na jednym ładowaniu nawet do 20 godzin. Trzecim modelem czipu A14 ma być A14T - oznaczony roboczo jako Mt Jade. Ma on zostać wykorzystany w komputerze iMac i do sprzedaży ma trafić w pierwszej połowie 2021 roku.

Co więcej, w bazie danych produktów obsługujących technologię Bluetooth pojawiło się nowe, tajemnicze urządzenie marki Apple. Jego nazwa to „B2002”, a model oznaczono jako „TBD”. Produkt znajduje się w kategorii „komputer osobisty”, co nie koniecznie oznacza, że będzie to MacBook, Mac mini, iMac czy Mac Pro. W przeszłości Apple w tej kategorii umieszczało także iPady.

Odniesienia do trzech nowych komputerów Apple pojawiły się także w becie macOS Big Sur. Na koncie użytkownika HarckerTech w serwisie społecznościowym Twitter pojawiła się informacja o tym, że w folderach systemowych macOS 11.0.1 odnalazł on informacje o trzech nowych komputerach. Mowa o plikach opisanych jako - MacHardwareTypes-2020f.bundle, MacHardwareTypes-2020g.bundle oraz MacHardwareTypes-2020h.bundle. Pierwszy z nich prawdopodobnie odnosi się do wspomnianego wyżej 16-calowego MacBooka Pro.

Rychłą premierę komputerów Mac z procesorami ARM zapowiadać może także fakt, że Apple wysłało do deweloperów zaproszenia na warsztaty w zakresie programowania dla komputerów z procesorami Apple Silicon. Uczestnicy programu o nazwie Universal Quick Start, którego celem jest zapoznanie twórców oprogramowania z możliwościami dotyczącymi tworzenia aplikacji dla nowej platformy otrzymali ostatnio takie właśnie zaproszenie. Spotkania z deweloperami planowane są na 4 i 5 listopada. Będą oni mieli możliwość przeprowadzenia indywidualnych konsultacji z inżynierami firmy Apple.

Afera antymonopolowa

Na początku tygodnia w serwisie The New York Times pojawiła się informacja o tym, że firmy Google i Apple są prawdopodobnie zamieszane w jedną z największych afer antymonopolowych w Stanach Zjednoczonych. Sprawą zajmuje się Departament Sprawiedliwości tego kraju. Obie firmy są podobno stronami umowy, której przedmiotem zachowanie w urządzeniach Apple wyszukiwarki Google jako domyślnej. W zmian za to Apple otrzymywać ma od Google od 8 do 12 miliardów dolarów. W 2017 roku Apple zaktualizowało umowę, której przedmiotem zachowanie w urządzeniach tej firmy wyszukiwarki Google jako domyślnej. W zmian za to Apple otrzymywać ma od Google od 8 do 12 miliardów dolarów rocznie. To prawdopodobnie największa pojedyncza płatność, jakiej kiedykolwiek dokonała firma z Mountain View. Co więcej, stanowi ona od 14 do 21% rocznych zysków Apple. Co więcej, według raportu opublikowanego w serwisie Financial Times, Apple intensyfikuje prace nad stworzeniem własnej wyszukiwarki, która konkurować będzie z produktem firmy z Mountain View. Warto przypomnieć, że doniesienia dotyczące prac firmy Apple nad własną wyszukiwarką krążą po Sieci od 2014 roku. Od 2015 roku funkcjonuje Applebot , należąca do Apple przeszukiwarka sieci Web. Mówi się, że w ostatnim czasie liczba odwiedzonych przez niego witryn internetowych znacznie wzrosła. Uruchomienie wyszukiwarki Apple i uniezależnienie się firmy z Cupertino od narzędzia stworzonego przez Google, byłoby ogromnym ciosem dla drugiego z wymienionych przedsiębiorstw. Ponad połowa ruchu rejestrowanego w wyszukiwarce Google pochodzi właśnie z urządzeń marki Apple, co przekłada się na znaczą cześć dochodu z tej działaności.

Apple One

W piątek Apple udostępniło pakietu usług o nazwie Apple One. Koszt jego subskrybcji jest niższy niż w przypadku sumy opłat za poszczególne usługi.

W Polsce Apple One dostępny jest w dwóch planach:

  • Dla Ciebie: Apple Music, Apple TV+, Apple Arcade i 50 GB iCloud 24,99 zł / mc
  • Dla rodziny: Apple Music, Apple TV+, Apple Arcade i 200 GB iCloud za 39,99 zł / mc

Aby włączyć subskrypcję należy w systemowej aplikacji Ustawienia wejść w swoje konto Apple ID i stuknąć w zakładkę Subskrypcje. Na liście pojawi się opcja Korzystaj z Apple One.