Podsumowanie tygodnia - 03.08.2020-09.08.2020
W mijającym tygodniu byliśmy świadkami dwóch ważnych wydarzeń w świecie Apple. Jednym z nich było odświeżenie komputerów iMac, o którym mówiło się już od dłuższego czasu. Drugie to zastąpienie Philla Shillera na stanowisku starszego wiceprezesa ds. globalnego marketingu przez Grega Joswiaka. Poza tym, jak to bywa w ostatnich tygodniach, pojawiło się kilka doniesień na temat nowych modeli iPhone’ów.
We wtorek Apple zaktualizowało wszystkie modele iMaków. Największej aktualizacji doczekał się jednak model 27-calowy, ale wygląd komputerów nie uległ zmianie.
27-calowy iMac zyskał nowe sześcio lub ośmiordzeniowe procesory Intela dziesiątej generacji. Istnieje także możliwość zamówienia procesora 10-rdzeniowego. 27-calowy iMac zyskał także kamerkę iSight o rozdzielczości 1080p. Poprawiono także mikrofony, które obecnie oferować mają jakość studyjną. Zarówno 21,5- jaki 27-calowe oferowane są teraz z twardymi dyskami SSD o pojemności do 8 TB (do niedawna modele 21,5-calowy oferowany był jeszcze z mechanicznym dyskiem twardym). Wszystkie iMaki są obecnie wyposażone w układ T2 zapewniający szybkie prędkości odczytu i zapisu. Istnieje jednak możliwość zamówienia modelu z Fusion Drive. Apple zaktualizowało także komputer iMac Pro, którego podstawowy model zyskał dziesięciordzeniowy procesor Intel Xeon o taktowaniu 3 GHz. Komputer z ośmiordzeniowym procesorem wypadł z oferty.
Od dłuższego czasu mówi się o tym, że zmiana konstrukcji nastąpi wraz z wprowadzeniem iMaków z procesorami Apple Silicon. Koncepcję takiego komputera zaprezentował Daniela Bautista. Design komputera oparty jest na konstrukcji monitora Pro Display XDR oraz iPada Pro. Taki komputer charakteryzowałby się wąskimi ramkami wokół ekranu oraz płaskimi, a nie zaokrąglonymi krawędziami. Można się pokusić o stwierdzenie, że komputer wygląda jak duży iPad Pro przymocowany do podstawy monitora Pro Display XDR. Według Bautisty, iMac z procesorem ARM wyposażony będzie w Face ID.
W Sieci pojawiły się informacje na temat wyników pierwszych testów benchmarkowych nowych modeli iMaców. Wyniki uzyskane przez komputer o najniższej konfiguracji porównano ze starszymi modelami. iMac z 27-calowym ekranem wyposażony w procesor IntelCore i5 o taktowaniu 3,1 GHz uzyskał wyniki 1090 oraz 5688 odpowiednio w testach jedno i wielowątkowych. Wydajność kart graficznych zmierzona została w teście Geekbench 5 Compute. Nowy model z kartą graficzną AMD Radeon Pro 5300 poradził sobie o około 40% lepiej niż zeszłoroczny, wyposażony w kartę AMD Radeon Pro 570X. Sprawdzono także prędkość działania dysku SSD, który osiągnął prędkość zapisu na poziomie 1963,3 MB/s. Prędkość odczytu wyniosła 2250,2 MB/s.
We wtorek wieczorem pojawiła się informacja o tym, że Greg Joswiak awansował na stanowisko starszego wiceprezesa ds. globalnego marketingu. Do tej pory stanowisko to piastował Phill Shiller, który zostać ma doradcą firmy z Cupertino. Schiller rozpoczął pracę w Apple gdy miał 27 lat. Teraz, gdy ma już 60 lat stwierdził, że chciałby więcej czasu poświęcić dla swojej rodziny, ale będzie pracować w Apple tak długo jak będą chcieli tego jego koledzy.
W poniedziałek w serwisie opublikowano raport, według którego jesienią tego roku zaprezentowane zostaną cztery modele iPhone’ów, ale nie wiadomo kiedy rozpocznie się ich sprzedaż. Może zdarzyć się, że nie wszystkie modele trafią na rynek w tym samym czasie. Powołując się na informacje pozyskane z łańcucha dostaw twierdzą, że jako pierwszej pojawią się dwa modele z ekranami o przekątnej 6,1 cala i obsługą sieci 5G. Nieco później do sprzedaży trafią modele z ekranami o wielkości 5,4 oraz 6,7 cala. Powodem mają być opóźnienia w dostawach płyt głównych, które wynoszą od 2 do 4 tygodni. Co więcej, w serwisie Twitter udostępniono zdjęcia, na których zobaczyć można układ niewielkich magnesów umieszczonych w obudowie jednego z nowych modeli iPhone’a. Magnesy ułożone są w okrąg, ale nie wiadomo jaką miałyby pełnić funkcję. Układ składa się z 36 małych magnesów. Służyć mogą one do montowania smartfona w jakimś uchwycie lub do pozycjonowania urządzenia na panelu bezprzewodowej ładowarki.
W piątek pojawił się raport autorstwa Ming-Chi Kuo, który twierdzi, że firma Genius Electronic Optical, dostawca obiektywów do aparatów, które montowane będą w iPhone’ach serii 12 boryka się z problemem niskiej jakości produkowanych komponentów. Analityk uspokaja jednak, że mało prawdopodobne jest aby problemy miały wpływ na termin rozpoczęcia sprzedaży nowych smartfonów marki Apple. GEO nie jest bowiem jedynym dostawcą tych komponentów. Drugim jest firma Largan, która nie raportuje żadnych kłopotów.